חיילי אוסטרליה, היזהרו מאנשי טליבאן מחופשים לבנות בפייסבוק

בחוברת הוראות לחיילים נכתב כי המחבלים מתחזים לנשים יפהפיות וכך עוקבים אחר הכוחות. זאת, דרך מידע גלוי לכל שפרסמו החיילים באמצעות פונקציית התיוג הגיאוגרפי

מה עושים חיילים משועממים באפגניסטן? לא, הם לא משחקים שש-בש וגם לא שח. הם גולשים בפייסבוק ומחפשים בחורות. ומה עושים טרוריסטים מתוחכמים? מתחזים לבחורות חתיכות הפועלות ברשתות החברתיות וכך מרגלים אחר פעילות הכוחות.

לחיילים המצולמים אין קשר לכתבה. Flickr, cc-by Mateus_27

כך לפחות עולה מקובץ הנחיות לפעילות זהירה ברשת, שפרסם משרד ההגנה האוסטרלי. לטענת המחברים, שנשענים הן על נתונים שקובצו במשרדם והן על נתונים מהפנטגון, “מחבלים אנשי טליבאן מעלים עמודי פייסבוק מזוייפים של נשים סקסיות, מציעים חברות לחיילים, ועוקבים אחריהם באמצעות טכנולוגיית התיוג הגיאוגרפי המוטמעת באתר”.

עדיף שלא תתייגו את הבסיס

השאלה אותה כמובן יש לשאול היא האם חיילי נאט”ו הם עד כדי כך תמימים, או לחילופין, האם אנשי הטליבאן, שלפי החדשות הקשורות בשמם מתגוררים במערות במדבר האפגני, ארגנו לעצמם לא רק גלישה לרשת, אלא גם מספיק תחכום?

המסמך, 200 עמודים אורכו, יוצא מנקודת ההנחה שכנראה אנשי הטליבאן יודעים לעבוד ברשת בצורה איכותית יותר משחשבנו, ושהחיילים צריכים ללמוד איך פועלים ברשת החברתית. “אנשים נוטים לתת אמון ברשתות החברתיות”, נטען, “הן בנוגע לבקשות החברות והן בנוגע לשימוש באפשרויות הבטיחות”.

בגלל שלא נעים להגיד שהחיילים קצת אהבלים, מוטב אולי להשתמש במונח “תמימים”. וכך למשל רובין סאגה, דמות פיקטיבית של אישה צעירה ואטרקטיבית שנוצרה עבור הפנטגון, קיבלה מהחיילים הצעות עבודה וכרטיסים לכנסים. כמו כן הם התירו לה לצפות בשיחות מבצעיות אותן ניהלו, במהלכן שיתפו מידע כמו מיקום וזמן נחיתת מסוקים.

כשקוראים אודות המידע אותו חשפו החיילים אי אפשר להמנע מהתהיה האם הם באמת חושבים ממקום אחד בלבד. “חיילים שבוטחים יותר מדי עשויים לחשוף את עצמם למתקפות”, נכתב בחוברת ההנחיות. “גם גבר גדול וחזק לא יכול להתנגד להצעת חברות מחתיכה לוהטת”.

אם אתם מגחכים עכשיו לעצמכם, כדאי שתדעו שמרבית מהעצות הניתנות לחיילים רלוונטיות גם לאנשים פרטיים לגמרי הפועלים ברשתות החברתיות. למשל, מכיוון ששום דבר שצייצתם או פרסמתם לא באמת נעלם, כשאי שתדעו ש”יש להניח שהאויב קורא את דבריכם”. וחוץ מזה, לא משנה כמה היא חתיכה או כמה הוא מהמם, אל תתפתו לאשר בקשות חברות מאנשים שאתם לא מכירים, “זה יכול להיות האיום הגדול ביותר לביטחון המדינה”.

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג’אדג’טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

3 Comments on "חיילי אוסטרליה, היזהרו מאנשי טליבאן מחופשים לבנות בפייסבוק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
אלו הים
Guest

רגע שאני אבין הם קובעים פגישהקרוב למערה ?
הם נותנים כתובת או נקודות ציון ?

Tal Netanel Shavit
Guest

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

אלו הים
Guest

מי רשם את זה O_O

wpDiscuz

תגיות לכתבה: