Telmap משתחררת מכבלי מפעילות הסלולר : משיקה אפליקציית ניווט עצמאית

השבוע, החליטה טלמאפ להתנתק מכבלי המפעילות ולשחרר אפליקצית ניווט עצמאית שלה בשם M8 לאנדרואיד ולאייפון. לקחנו אותה לסיבוב.

m8-logo חברת Telmap הישראלית, אשר נרכשה ב-2011 על-ידי אינטל, השיקה היום בישראל את אפליקציית הניווט הייעודית של החברה, הנקראת M8. אפליקציית הניווט החדשה של Telmap זמינה להורדה מחנויות האפליקציות עבור משתמשי אייפון ואנדרואיד החל מהיום,  והיא תתחרה בעיקר באפליקציית הניווט הישראלית הפופולארית Waze, בתחום אפליקציות הניווט ללא תשלום המבוססות על מודל של פרסום ושיתופי פעולה.

לא עושים קניבלזציה לעצמנו

רובכם בוודאי לא מכירים Telmap ולא יודעים שהיא נחשבת, גם היום, לאחת מהשחקניות הגדולות בתחום הניווט בישראל. הסיבה שאתם לא מכירים אותה היא כי החברה, אשר הוקמה בשנת 2000,  מפתחת יישומי מיקום וניווט לפלטפורמות סלולריות והיא החברה שעומדת מאחורי אפליקציות הניווט הייעודיות של פלאפון, סלקום, אורנג' ומירס ועוד מגוון רחב של מפעילות סלולריות ברחבי העולם (בפתרונות White-Labeling).

ב-2011, נרכשה החברה על-ידי אינטל במטרה לסייע לקונצרן השבבים הענק לחזק את אחיזתו בעולם המובייל ואמצע השנה שעברה (אוגוסט 2012), חשפה החברה את אפליקציית הניווט העצמאית שלה, הנקראת M8 (מלשון Mate, עמית, חבר) במספר מדינות ספציפיות באירופה כחלק מאסטרטגיה של הרחבת בסיס המשתמשים של החברה. החל מהיום, כאמור, היישום זמין גם בישראל, לאחר שעבר התאמה מלאה עבור צרכי הלקוח הישראלי המחזיק במכשיר סמארטפון המבוסס על אייפון או אנדרואיד.

במבט ראשון, לא ממש ברור מדוע Telmap נוטשת את אפיק ה-Whitelabel הרווחי בו הצליחה החברה עד היום ופונה לאפיק הפרסום החינמי, כך שהיא בעצם מבצעת סוג של קניבליזציה לשוק של עצמה. אורי קושניר, מנכ"ל Telmap הסביר בראיון לניוזגיק כי שוק הסלולר כולו ושוק הניווט במובייל בפרט עוברים שינוי משמעותי בשנים האחרונות.

"חשוב לי להסביר שאנחנו לא נוטשים את המפעילות הסלולריות וכל האפליקציות של המפעילות עדיין עובדות וימשיכו לעבוד גם בעתיד. האפליקציות של המפעילות רובן אפילו ניתנות היום במסגרת החבילות השונות ולא בתשלום נפרד, מספקות ערך מוסף שחלק מהאנשים מוכנים לשלם עליו בעיקר בדמות השירות והתמיכה שהמפעילה מספקת לאפליקציה ולשירות." כך מסביר קושניר.

אף על פי כן, כמות האנשים שצריכים את הערך המוסף שהאפליקציות של המפעילות יודעות לתת ומוכנים לשלם עליו, הולכת וקטנה והאנשים מבינים שהם יכולים לקבל את מה שהם צריכים במקום אחר, מבלי להיות קשורים למפעיל ספציפי ומבלי לשלם. זוהי הסיבה שבגללה החלטנו להוסיף גם את האפליקציה הזאת ובפועל אנחנו לא באמת עושים "קניבליזציה" לעצמנו, אלא הפוך, אנחנו מחזירים לעצמנו משתמשים שעברו לאפליקציות אחרות מכיוון שהם לא מאמינים יותר במודל של האפליקציות שקשורות במפעיל" הוא מוסיף.

עוד אפליקציית ניווט?

מבחינת חווית הניווט ברכב, האפליקציה מבצעת שימוש בתצוגת תלת מימד וקטורית והמפות עצמן ניתנות להזזה בנגיעת אצבע ומציגות מידע נחוץ על-גבי המסך לאורך המסלול (לדוגמה תחנות דלק וחניונים), בדומה לאפליקציות הניווט אחרות הזמינות בארץ דוגמת Waze ו-iGo. החלק שאנחנו מצאנו שעדיין מפגר מעט מאחורי המתחרות הוא דווקא ממשק השליטה בניווט, שנראה קצת מסורבל יותר ממה שאנחנו מכירים מהאפליקציות האחרות ובמספר מקרים מצאנו את עצמנו צריכים להיכנס ליותר מדי תפריטים שונים כדי להגיע לפונקציות שרצינו להגיע אליהן.

הניווט ב-M8 מתבסס על Swift-i Traffic , נתוני עומסי התנועה החדשניים של חברת דסל טכנולוגיות, אשר לדברי החברה, הינם המדויקים והמקיפים ביותר שקיימים היום בישראל. Swift-i Traffic מספקים בזמן אמת מידע על מהירות הנסיעה בכלל רשת הכבישים בארץ ומבוססים על איכון אנונימי של מיליוני מנויים ממספר רשתות סלולריות, המשולבים עם מידע ממספר עצום של מערכות GPS שונות. מערכות אלה מספקות מעל מיליארד איכונים מדויקים בחודש. המידע מוצג על המפות בזמן אמת ומאפשר למערכת לתכנן את המסלול המהיר והנכון ביותר עבור כל נהג בכל רגע נתון. בנוסף, כחלק משיתוף פעולה עם חברת TrapNearU, מאפשרת האפליקציה קבלת התרעות על מצלמות מהירות, מארבי משטרה חמים ורוכבי אופניים לצד הדרך תוך כדי הניווט.

ואם כל זה עדיין לא מספיק לכם, Telmap גם שלפה עמוד מספר החוקים של Waze והוסיפה גם לאפליקציה שלה את האפשרות לדיווח על הפרעות לתנועה בדמות עומסים, תאונות או מארבי משטרה\מצלמות.

מסכי הניווט ב-M8. מקור: יח"צ

מסכי הניווט ב-M8. מקור: יח"צ

ניווט זאת רק ההתחלה

קושניר הסביר לנו כי הניווט הוא אמנם הבסיס המשמעותי של האפליקציה, אך הוא רחוק מלהיות העיקר שבה. לדברי קושניר, ה-8M היא אפליקציה חינמית שנועדה לעזור למשתמשים מחוץ לבית, החל משלב תכנון היום, התניידות במרחב (ניווט ברכב, ניווט ברגל ובקרוב גם בתחבורה ציבורית ובמוניות) תוך כדי אינטראקציה עם מקומות, עסקים וחברים סביבם.

בשונה משחקנים אחרים בתחום הניווט בעולם (Google Maps, Apple Maps או אפילו Waze), המיקוד של אפליקציית הניווט החדשה של Telmap הוא לא פחות בניווט מאשר ביצירת נקודת מפגש למותגי תוכן ושירותי מיקום המותאמים למדינה בה מתגורר המשתמש. כך לדוגמה, כחלק מהגרסה הישראלית של האפליקציה תוכלו למצוא חיבור מובנה לשירות המסעדות Rest המאפשר לכם לחפש מסעדות ובתי קפה באזור מסוים, לפי חיתוך גאוגרפי, שעות פעילות וכשרות וכמובן להזמין מקום ישירות מתוך האפליקציה. בנוסף, ניתן גם לחפש בתי עסק לפי קטגוריות שונות, אטרקציות ואפילו בתי עסק המציעים הנחות למחזיקי ישראכארט, בעלי תן-ביס ואתרי קופונים שונים באמצעות החיבור ל-OnMyWay הישראלית. תוכלו גם למצוא מידע על זמינות אופניים להשכרה ועמדות עגינה להחזרת אופניים בתל אביב, תוכן מועשר על חניונים כולל מידע על זמינות חנייה ומחירים במגוון חניוני אחוזות החוף ובחניונים נוספים ואפילו להשכיר חניות פרטיות בבנייני מגורים בשיתוף איזי-פארק פרייבט.

בנוסף תוכלו למצוא באפליקציה גם חנות להורדה ורכישה של "קולות ניווט", בה תוכלו לבחור מבין מספר אלטרנטיבות שונות לקול שינחה אתכם במהלך הניווט. הקולות המצחיקים הופקו ע"י DRIVE BY הסטארט-אפ החדש של חיים צינוביץ ונועם ינקלביץ ,המתמחה ביצירת עולמות תוכן קוליים. בין הדמויות ניתן למצוא את שירפז (המוצעת בחינם ל20,000 המשתמשים הראשונים), הסוכן החשאי (לחווית נהיגה הדומה לסרט פעולה) ואפילו GPS כשר, עם דמות של רב המבטיח נסיעה "בסיעתא דשמיא".

לא רק ניווט. מקור: יח"צ

לא רק ניווט. מקור: יח"צ

אין חדש תחת השמש

אחרי התנסות של מספר שעות עם האפליקציה החדשה, קשה לנו להגיד שמצאנו באפליקציית הניווט החדשה של Telmap משהו מיוחד שלא ראינו עד היום במקום אחר. אנחנו תמיד מברכים אלטרנטיבות נוספות ותחרות, גם אם מדובר בשוק של אפליקציות חינמיות, אך ה-M8 היא לא יותר מאשר אפליקציית ניווט ממוצעת למדי (בכל הקשור לניווט בכל אופן). בפועל, מה שהחברים ב-Telmap עשו הוא בסך הכל לחבר מספר אפליקציות מבוססות מיקום באינטגרציה יפה עם אפליקציית ניווט נחמדה, אל תוך אפליקציה אחת במטרה לייצר עבור המשתמש סוג של One-Stop-App שתספק לכם את כל הצרכים.

מאחר ובחלק גדול מהמקרים הללו, ישנן לא מעט אפליקציות אחרות המציגות הנחות מבוססות מיקום, מיפוי בתי עסק מבוסס מיקום, גישה למסעדות והזמנת מקומות על בסיס מיקום וכדומה (חלקן אף עושות מספר דברים בו זמנית או אפילו את כולם), קשה לנו לראות ב-M8 יותר מאשר סוג של גימיק או סוג של פורטל שירותים עצמאי שאינו משויך לאף אחת מהמפעילות הסלולריות.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

16 תגובות על "Telmap משתחררת מכבלי מפעילות הסלולר : משיקה אפליקציית ניווט עצמאית"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Raya
Guest

הי
כתבה מעניינת אבל לא הצלחתי למצוא הורדה של זה
עבור ישראל לאייפון
הלינק שנתת להורדה לאייפון לא מכיל את ישראל

צופה מהאמצא
Guest
גדי
Guest

מישהו יכול להתקין, לחץ את ה-apk ולהעלות? המכשיר שלי לא נתמך ואני רוצה בכל זאת להתקין. תודה.

גדי
Guest

*לחלץ

חיים
Guest

לא זמינה בחנות אפל הישראלית.

הרשאות
Guest

מצויין, עוד מתחרים זה חשוב אבל למה למה אפליקציית ניווט (שאינה מתיימרת להיות חברתית) צריכה גישה לספר הטלפונים שלי? ליומן שלי??

מה יהיה עם אפליקציות ישראליות והרשאות?

shay
Guest

עצוב שהם שיחררו את האפליקציה בחינם רק לאנדרואיד ולאייפון, ולא ל Windows Phone מהסיבה הפשוטה שאין שם WAZE והם עדיין יכולים לחגוג על המודל הישן.
זה הסיפור של החברות הישנות שלא יודעות בזמן להתקדם, הרי ביום שייצא WAZE ל Windows Phone הם ירוצו לשנות את המודל רק שאז זה כבר לא יעניין אף אחד.

אשמח אם תשאלו אותם על הענין הזה.

עומר
Guest

צודק. ולכן החלטתי לוותר על Windows Phone אין את הבנק שלי אין ניווט אין YNET אין אפליקציות, והלומיה בתיקון אחרי יומיים מקווה שלא יחזור

shay
Guest

בתור אחד שמחליף מכשיר כל כמה חודשים והייתי עם כל המכשירים המובילים, הנוקיה לומיה 920 מכשיר מצוין והמערכת הפעלה לא פחות ממדהימה.
נמאס כבר מהאנדרואיד שלא לדבר על האייפון שתקוע אי שם ב2010.

יורם
Guest

יש בנקים ויש ווינט, צריך לחפש במרקט פלייס

אייל
Guest

ניסיתי, לא רעה. בהחלט מתחרה ל- WAZE.

TZahi Ar.
Guest

סחטיין על הכתבה.

tamira
Guest

סוף סוף, בלי המסכים האלה שקופצים בלי הפסקה כשאני ברמזור וללא פרסומות ומלא פרטים קטנים כשאני מנווטת. אחלה

יהודה טייטל
Guest

נראה לא רע. חסר חץ המראה את הצפון

דני
Guest

מישהו טרח לקרוא את תנאי ההצטפות, זה הדבר הכי דרקוני שראיתי, הם רוצים גישה לכל אחד מהדברים הכי אישים , פרטיים, שקיימים על הטלפון, הודעות אנשי קשר, רשתות, מי שטרח לקרוא אני בספק שיעז להוריד ולהתקין

צחי
Guest

המלצה למשתמשי Waze, להוריד את WazeRec:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wazereclite

אפליקציה שמשפרת את Waze ברמות ועושה את כל עניין הניווט מצחיק.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: