שווה את הכסף? בדקנו האם כדאי לכם לשלם על טלגרם פרימיום

אפליקציית ההודעות הצומחת והאהובה השיקה השבוע את Telegram Premium עם פיצ׳רים בלעדיים מוזרים, שדרוגים לכל המגבלות ותהליך הרשמה מוזר אחד – אז בדקנו האם שווה לכם לשדרג

תמונה: טלגרם

בעשור האחרון השתלטה גישת ה-Freemium על כל תחומי חיינו כמעט, כאשר מגוון שירותים ואפליקציות מציעים גרסאות חינמיות מוצלחות מאוד, אבל מנסים לפתות אתכם לשדרג לגירסה בתשלום עם פיצ'רים מתקדמים והטבות שונות. בכל פעם נבדוק את גירסת הפרימיום של שירות אחר במקומכם, וננסה להכריע האם הפיצ'רים המיוחדים שמנסים לפתות אתכם שווים את השדרוג, או שאולי שווה לוותר. והפעם: Telegram.

כן, טלגרם, שהחלה כאפליקציה חינמית לחלוטין, הפכה עם השנים לאלטרנטיבה אהובה מאוד ועשירה מאוד בפיצ'רים בהשוואה לוואטסאפ המסורבלת. אבל פאבל דורוב, מייסד טלגרם, כבר אמר כמה וכמה פעמים שטלגרם תהיה חייבת למצוא דרך גם להכניס כסף כדי להמשיך לפעול, והתוצאה היא Telegram Premium או טלגרם פרימיום – שירות המינויים בתשלום של טלגרם שמציע כמה יתרונות למי שמוכן לשלם – אבל מבלי לפגוע במי שרוצה להמשיך ליהנות ממנה בחינם. בימים האחרונים התנסינו בשירות, כדי לעזור לכם להחליט – האם זה שווה את הכסף?

תהליך הרשמה לא שגרתי בלשון המעטה

מה לא עושים בשבילכם

בשביל להירשם לטלגרם פרימיום נכנסתי להגדרות של האפליקציה ובחרתי ב-Telegram Premium, אך במקום להירשם דרך האפליקציה עצמה, הופנתי לבוט של טלגרם ששלח לי בקשת תשלום על סך 13.90 שקלים. לאחר לחיצה על הכפתור התבקשתי למלא פרטי אשראי עם אפשרות לבחור האם אני רוצה לשמור את פרטי האשראי שלי. עד כה סביר.

אבל ברגע שלחצתי על שיגור הפרטים קפצה הודעת אזהרה משונה. בהודעה נכתב שלטלגרם ולטלגרם בוט לא תהיה גישה לפרטי האשראי שלי, ומי שתקבל את הגישה היא חברה סינית בשם Smart Glocal. החברה הצעירה, שפועלת מהונג קונג, מתמחה בפיתוח של שירותי תשלום וסליקה בעזרת בין היתר בוטים – כמו במקרה הזה. אבל מעבר לחברה האלמונית הופיעה גם ההודעה המוזרה הבאה: ״הכספים יועברו ישירות למפתח של פרימיום בוט. טלגרם לא יכולה לספק כל ערבויות, אז ראה הוזהרת. במקרה של בעיה, צור קשר עם המפתח של פרימיום בוט או עם הבנק שלך״ – וואלה, לא בדיוק ההודעה המרגיעה ביותר שנתקלתי בה בעת הרשמה לשירות כלשהו.

במילים אחרות, אם לא הייתי עושה את הכתבה הזאת בשבילכם, כנראה שהייתי לוחץ בשלב הזה על Cancel, ומחכה שדורוב וחבריו יתאפסו על תהליך קצת יותר שקוף ויקחו יותר אחריות על השירות.

רגע, מה?

עם החיוב, הבוט בישר לי שהתשלום התקבל והחשבון שלי שודרג. גם כאן יש בעיה מעניינת, כיוון שבהודעת התשלום נכתב שאישרתי תשלומים עתידיים (למרות שלא אישרתי), אבל בהודעת האישור נכתב שהחשבון שלי יהיה פעיל רק עד חודש הבא. כנראה שנצטרך לחכות לחודש הבא כדי לגלות האם גם כאן יש לנו בעיה ואני לפתע אחויב על עוד חודשים ללא אישור. ראו הוזהרתם Indeed.

אז מה מקבלים?

בראש ובראשונה, טלגרם פרימיום כנראה מיועד למשתמשים הכבדים ביותר שטלגרם מסוגלת לחשוב עליהם, כיוון שכל המכסות של טלגרם בעצם מוכפלות. הקונספט הזה נע בין פיצ׳רים יחסית שימושיים למשתמשים הכבדים של טלגרם כמו להצטרף לעד 1,000 ערוצים קבוצות גדולות (בהזדמנות זו, הצטרפתם כבר לקבוצה הרשמית של גיקטיים?), שמירה של עד 20 שמות משתמשים; שמירה של עד 400 GIFים; וחיבור של עד 4 חשבונות עם מספרים אחרים – ומגיע גם להכפלות קצת הזויות שיגרמו לכם להגיד ״למי אכפת מזה?״ כמו הכפלה של מספר התווים ב-Bio; אפשרות ל-2048 תווים לכל תמונה או סרטון ועוד.

הכל מוכפל

עוד מכסה שהוכפלה ויכולה להיות מאוד משמעותית לחלק מהמשתמשים היא נפח הקבצים שאתם יכולים להעביר בהודעה אחד. במקום 2 גיגה, משתמשי פרימיום יכולים להעביר עד 4 גיגה, וגם לקבל מהירויות הורדה טובות יותר. לצד סלאק, אנחנו בגיקטיים משתמשים לעיתים בטלגרם לתקשורת פנימית, ולפעמים אנחנו מעבירים סרטונים במשקלים כבדים במהלך תהליכי העריכה שלהם. שדרוג ל-4 גיגה יכול לאפשר לנו להעביר קבצים היישר מתוכנות העריכה, לפני כיווץ ובלי לפגוע באיכות.

תהליך ההורדה של קובץ של 1.5 גיגה אכן שודרג כך שהצלחתי להוריד אותו תוך דקה ועשר שניות, מה שדי תואם את מהירות האינטרנט שלי, כך שנראה שטלגרם פשוט הורידה כאן את המגבלה לחלוטין ממהירות ההורדה. כך שאם אתם נעזרים בטלגרם כדי להוריד קבצים בנפח גבוה, למשל קובצי אקסל כבדים באיכות גבוהה במיוחד – זה יכול להיות שדרוג לא קטן בשבילכם.

במקרה הזה אגב, לא הייתי רוצה לראות רק שדרוג להורדה, אלא גם להעלאה של קבצים. טלגרם מגבילה היטב את מהירות ההעלאה של קבצים, ככל הנראה כדי שלא באמת תהפכו אותה למרכז הגיבוי החדש של המחשב שלכם, ותחנקו לה את השרתים כדי לא לשלם שקל ל-Google One או iCloud, אבל אם אני כבר משתמש פרימיום, אני רוצה לשדרג גם את חווית שליחת הקבצים שלי עד הסוף.

פטור מהפיצ׳ר של עצמה

טלגרם גם מציעה לכם פטור מפרסומות בקבוצות, שזה היה הקונספט הראשוני שלה לקבלת הכנסות שיממנו את הפעילות של טלגרם. כלומר, היא נותנת לכם פטור מהפיצ׳ר של עצמה כשהוא עוד לא בן שנה. אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל אנחנו לא נתקלנו בכמעט אף מודעה במהלך השנה האחרונה, ויכול להיות שזה קשור לעובדה שטלגרם דורשת סכומי עתק מינימליים ממפרסמים כדי להיכנס לפלטפורמה שלה. אם טלגרם הייתה הופכת את פלטפורמת הפירסום שלה לנגישה כמו זו של פייסבוק וגוגל, שמאפשרות לפחות או יותר כל אחד לפרסם בכל תקציב, אז היינו רואים הרבה יותר פרסומות. לכן, לפחות כרגע, אם אתם לא רואים יותר מדי פרסומות אורגניות של טלגרם (לא משהו נקודתי של בעלי קבוצות וערוצים) – הפיצ׳ר הזה די מיותר.

כך זה נראה לפני

אחד הפיצ׳רים היותר מגניבים שטלגרם מציעה למשתמשי טלגרם פרימיום הוא המרה של קול לטקסט בהודעות קוליות. אנחנו לא רוצים להפנות אצבע מאשימה לאף אחד, אבל אם אתם חופרים בהודעות קוליות – אנחנו מסתכלים עליכם, ותפסיקו עם זה בבקשה. אז טלגרם מציעה לכם פשוט לקחת את ההודעות הקוליות שאתם מקבלים, ולהפוך אותן לטקסט קריא במקום להביך את עצמכם באמצע המשרד. הבעיה? הפיצ׳ר הזה לא כל כך רלוונטי לישראליים, כיוון שהוא תומך רק באנגלית.

אבל לא יכולנו להתאפק והקלטנו את הפתיח של ספר של סופר אנונימי. ליד ההודעה הקולית ישנו אייקון קטן עם חץ והאות A, ובלחיצה עליו המערכת מתחילה לפעול, ואחרי כ-10 שניות בערך קיבלנו תרגום לא רע בכלל. אם אתם משתמשים בטלגרם בעיקר באנגלית, ואנשים שולחים לכם הודעות קוליות באנגלית (אתם הייטקיסטים שמתכתבים במייל באנגלית, אולי אתם גם עושים את זה בהודעות קוליות) – זה פיצ׳ר שיכול לשפר את היומיום שלכם בצורה טובה מאוד, אבל לכל השאר? הוא פשוט לא רלוונטי. אבל שומעת, וואטסאפ? אנחנו מאשרים לך להעתיק גם את הפיצ׳ר הזה מטלגרם, רק תוסיפי לנו תמיכה בעברית וחסכת לנו שעות מהחיים בשבוע.

הערה קטנה – שימו לב רק שכמו שכבר כתבנו – התמלול עצמו לא נעשה משום מה על גבי המכשיר שלכם, ולכן ההודעות הקוליות שתרצו לתמלל יקפצו לביקור בשרתי גוגל.

וכך אחרי

מיותר כמו NFT

לקנא, תנו להם לקנא

משתמשי הפרימיום מקבלים גישה אקסקלוסיבית גם לאמוג׳ים מונפשים וסטיקרים ייחודיים וקצת מגניבים לצד תג מיוחד ותמונות פרופיל מונפשות לצד שם המשתמש שלהם. אני מודה שדי התקשיתי למצוא את האימוג׳ים והסטיקרים המיוחדים, מלבד השלושה שטלגרם כן הבליטה לי. דווקא מי שלא בפרימיום רואה מעין מנעול מעל האנימציות, כך שהוא יודע שהן סגורות לו, אבל דווקא משתמשי פרימיום לא רואים שמדובר בסטיקר בלעדי להם. משונה מאוד UXית, ומאוד לא אופייני לממשק המשתמש המלוטש לרוב של טלגרם.

האם זה יפה? כן. האם זה שימושי? לא. במילים אחרות, זה ה-NFT של טלגרם. יש לכם את זה, אין לכם הרבה מה לעשות עם זה, אבל אתם יכולים להראות ולהשוויץ לכולם שיש לכם את זה. אני כן חייב לציין שבזמן קצר מאז שעשיתי את המינוי, קיבלתי כמה וכמה הודעות מאנשי קשר שתהו מאיפה קיבלתי ״וי כחול״ כאילו היינו בפייסבוק או טוויטר, וגם הסטיקרים המונפשים שהשתמשתי בהם בלטו מאוד בצ׳אט לאור העובדה שהם ״קופצים״ מגבולות החלון אל איזור כתיבת הטקסט והכותרת של הקבוצה.

לקנא, תנו להם לקנא #2

אין פה קילר פיצ׳ר, וזה בסדר גמור

המשותף לכל הפיצ׳רים שטלגרם מציעה במסגרת טלגרם פרימיום, הוא שהם נורא ספציפיים. רק אתם יודעים האם מגבלת ה-2 גיגה לקבצים שווה לכם 14 שקלים לחודש, או שאולי אתם ממש חייבים עוד תווים ל-Bio שלכם. מצד אחד טלגרם עשתה כאן מעשה מאוד פרו-צרכני, ולא שינתה כלום בשירות החינמי כפי שהוא הוצע עד כה, אלא רק מאפשרת לכם לקבל יותר ממה שאתם מקבלים עד עכשיו. מצד שלישי, היא לא הציגה כאן קילר פיצ׳ר שבגללו כל אחד ישקול לעשות טלגרם פרימיום.

בפועל, אני מרגיש שהסיבה הטובה ביותר לעשות טלגרם פרימיום היא… פשוט כדי לתמוך בטלגרם. בניגוד לוואטסאפ של פייסבוק, הסנטימנט הציבורי (לפחות של רבים מהקוראים הטכנולוגיים) סביב טלגרם הוא מאוד חיובי. אנשים מעריכים את העובדה שפאבל דורוב, מייסד החברה, עמד עיקש שנים אל מול רוסיה ורגולציות שונות והגן על הפלטפורמה תוך כדי שהוא שופך מאות מיליונים מכיסו הפרטי כדי לתחזק אותה. טלגרם פרימיום היא פשוט דרך ״לתרום״ לטלגרם, ולהרגיש שאתם גם מקבלים תמורה כלשהי, גם אם היא לא מקנה לכם איזה פיצ׳ר כזה או אחר שישנה לכם את החיים. זו פשוט דרך חכמה ונעימה הרבה יותר מפירסומות או נעילת פיצ׳רים מאחורי Paywall, ורק על זה, מגיע לה פירגון.

גזר דין: שווה את הכסף אם אתם מעריצי טלגרם או שאחד הפיצ׳רים באמת שימושי לכם. כל השאר יכולים להמשיך ליהנות מהגירסה החינמית המעולה.

מסכימים עם הכתב? יש לכם מה להגיד או לשאול על טלגרם פרימיום? הצטרפו עכשיו לקבוצה הרשמית של גיקטיים ובואו לדבר איתנו

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

11 תגובות על "שווה את הכסף? בדקנו האם כדאי לכם לשלם על טלגרם פרימיום"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חוליו
Guest

הבנתי שזה כן מתמלל הודעות לעברית, אתה פשוט צריך שממשק האפליקציה שלך יהיה בעברית, אותו דבר נכון גם לתרגום.

דבר שני העלאת מכסת התויים לתמונה היא סופר שימושית, זה פשוט יאפשר לשלוח "פוסטים" שמכילים גם תמונה וגם תוכן בהודעה אחת, חביב לחלוטין

סטארטאפיסט
Guest

לטלגרם צריך להיות כיוון אחד ברור להכנסות: המגזר העסקי. רק כאן הם יכולים למנף את עושר הפיצ'רים והפתיחות שלהם מול וואטסאפ הדינוזאור.

דגומאות?
חנות בטלגרם, ניהול ערוץ מסחרי כולל סטרימינג, כלים לניהול ערוצים כמו ממשק חכם לניהול משתמשים, סטטיסטיקות, ניהול הודעות פוש וכו'. וכמו שצויין בכתבה: ממשק טוב לפרסום כמו שיש ברשתות המתחרות.
אימוג' ואקסטרה תווים לא יביאו משתמשים לשלם דמי מנוי עם כל הכבוד.

יהודה
Guest

לא נתקלתם בפרסומות בגלל שטלגרם מאוד מאוד מקפידה שלא נתקל בפרסומות.. זה רק בערוצים, לא מטורגט בשום צורה, ואפילו כשזה כן יופיע, זה יוצג כמו הודעה רגילה, ותוסתר כדי שתצטרכו לגלול למטה בשביל לראות אותה

אנונימי
Guest

רק אומר, זה לחלוטין עובד בעברית..
כנראה קשור לשפת הממשק

אבל עזבו, תקנו כדי לתמוך בטלגרם בהחלט שווה את 13 השקלים לדעתי

חיים
Guest

מאז העדכון האחרון שלי לטלגרם אני לא יכול להגיב להודעות בערוץ שלכם😞

מאיר
Guest

"כך שאם אתם נעזרים בטלגרם כדי להוריד קבצים בנפח גבוה, למשל קובצי אקסל כבדים באיכות גבוהה במיוחד"

I get what you did here…

אור
Guest

לגמרי עשיתי את זה רק בשביל לתמוך בטלגרם שמשרת אותי שנים

נדב
Guest

המחיר עלה ל-15.90 לחודש

אדל
Guest

שכחתם לציין שיש לו פיצ'ר של חלוקה לתיקיות.
למשל תיקיית משפחה, תיקיית קבוצות סרטים, תיקיים חברים וכדומה שמכניסין אליו צ'אטים, קבוצות או ערוצים

בצל כחול
Guest

לגמרי אחד הפיצ'רים היותר נוחים.
עוזר לי לשמור על מסך האפליקציה נקי מכל ההתראות של בוטים, קבוצות, עסקים, וכו', בזמן שאני רק רוצה לשלוח הודעה למישהו ספציפי ולא לעבור עכשיו על כל ההתראות שלי….

אריגטו9
Guest

עשיתי מנוי רק בשביל לתמוך בטלגרם

wpDiscuz

תגיות לכתבה: