עובדים בהייטק? יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מתחתנים

אף אחד לא רוצה לדבר על זה, בטח לא ימים לפני היום המאושר בחייכם, כשאתם עם מבט מאוהב בעיניים ופרופיל מלא לבבות באינסטגרם. אבל גם לפני חתונה, לעובדי ועובדות ההייטק יש כמה מאפיינים ייחודיים, שחשוב להם לדעת

מקור: Pexels

מאת עו”ד מיה שפילמן, מגשרת גירושין מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין ועובדת סוציאלית​

עולם ההייטק הוא ייחודי בהרבה מובנים, ושום דבר בו לא דומה לענפים אחרים במשק. גם בהקשר של בני זוג, הזכויות הרבות שניתנות לעובד יכולות לשחק תפקיד מהותי בעת פרידה או גירושין. הרבה פעמים הזכויות האלו באות לידי ביטוי במשכורת, אבל יש גם מצבים שבהם הן ניתנות בדרכים אחרות.

מערכת יחסים מחייבת, בין שמדובר בנישואין או בהבאת ילדים משותפים כידועים בציבור, היא אמנם מלאה באהבה ובאופטימיות, אך לא כולן ממשיכות כך, וחשוב לזכור להגן על עצמנו מפני שעלול להגיע בעתיד. כך נוכל לחדד ולדייק את הזכויות שניתנות לעובדי הייטק במקרה המצער של סיום מערכת היחסים.

רוב העובדים בהייטק נהנים ממשכורות גבוהות, תנאים מצוינים, בונוסים ואופציות וכדומה, אך רבים נרתעים מלערוך הסכם ממון. הסיבות והפחדים מובנים – יש החוששים שזה יהרוס את ההרמוניה הזוגית, יש שלא רוצים לדבר על הנושאים הללו מפאת פגיעה בפרטיות, יש שמתקשים לראות מצב שבו מערכת היחסים תסתיים ועוד סיבות רבות. יחד עם זאת, דווקא כששמים את כל העניינים על השולחן ושני הצדדים מודעים היטב למה שיש ומה ברצונם לשתף, “הפיל” בחדר חוזר לממדיו הרגילים ומותיר מספיק מקום לטפל בדברים החשובים באמת.

חשיבותו של הסכם ממון לעובדי הייטק

כאמור, עובדים בהייטק נהנים בדרך כלל משכר גבוה, זכויות סוציאליות רבות, בונוסים, אופציות, מניות ועוד. כאשר מנסחים הסכם ממון יש לתת את הדעת לכל ההטבות הללו, כך שאם מערכת היחסים תסתיים, חלוקת הרכוש תהיה ברורה וקלה יותר ליישום. כך למשל לגבי אופציות – אפשר לקבע מראש במשותף כי הן נחשבות בונוס הניתנות לעובד כתמריץ על עבודתו, ולכן הן אינן מהוות “משכורת” ואינן שייכות לבן הזוג בעת פרידה. לגבי משכורת למשל, הסכם הממון יכול לקבוע כי רכיב מסוים מהשכר הוא אישי ומופקד לחשבון הבנק הפרטי של בן או בת הזוג, ואילו השאר הוא הון משותף. אפשר גם להתייחס לשכר עתידי שצפוי לעלות, וניתן כמובן גם לקבוע בהסכמה כי כל השכר הוא משותף, על אף הפערים בין עובדי הייטק לעובדים במקצועות אחרים.

להימנע מחיכוכים סביב הערכות שווי

מה מייחד גירושין בהייטק? ברוב המקצועות מחוץ לתעשיית ההייטק, הנכסים המיועדים לחלוקה הם לרוב נכסים מוחשיים, כמו נדל”ן, רכב, תוכניות חיסכון וכדומה. ב”גירושי הייטק” מתווספים נכסים רבים שאינם מוחשיים, ולא ניתן תמיד לחלקם או לאתרם באופן ברור, כמו אופציות, מניות, בעלות בחברת סטארטאפ ודיווידנדים. בנוסף, קביעת שווי הנכסים האלו עלולה לייצר אי הסכמות, היות שגם אין דרך אחת וברורה להעריכם.

העניין השני שמיוחד לפרידות בענף הייטק הוא שחוק יחסי ממון בין בני זוג (1973) לא מתייחס כלל ועיקר לנכסים הלא מוחשיים האלו. למעט התייחסות לאופן החלוקה של הנכסים הפנסיוניים, אשר התיקון לחוק שנכנס לתוקפו בשנת 2008 נותן מענה לגביהם, אין כל התייחסות לאופן החלוקה של מניות ואופציות – ואלו הם עיקר הנכסים הלא מוחשיים שיש לאזן ולחלק.

זוגות שלא רוצים להיקלע לקרבות משפטיים, יכולים לפנות למגשרים שינסו למצוא את עמק השווה בין הדרישות של כל אחד מהצדדים. אחת הסוגיות המרכזיות בהליך של גישור גירושין כזה הוא חלוקת הרכוש בין בני הזוג. הכלל המנחה על פיו מחלקים את הרכוש המשותף (זכויות וחובות) הוא כלל החלוקה השוויונית. כלומר, למעט מקרים מיוחדים, כל הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים מתחלק באופן שוויוני בין הצדדים. המקרים החריגים הם: מתנות וירושות, וכן הסכמי ממון וחלוקת רכוש שכתבו בני הזוג המחריגים רכוש מסוים מהחלוקה. כלל החלוקה השוויונית מעוגן בחוק יחסי ממון 1973. כלומר, נקודת המוצא היא חלוקה שוויונית, ללא קשר למי מחזיק בפועל ברכוש או על שם מי רשום הרכוש.

סוגיית חלוקת אופציות בגירושי הייטק. חברות הייטק רבות מעניקות לעובדיהן הטבה בדמות אופציות, המאפשרות לקנות את מניות החברה במחיר קבוע וידוע מראש. חלק מהאופציות ניתנות כתגמול על עבודה שנעשתה, וחלקן ניתנות כתמריץ כדי לעודד השגת יעדים. כך או כך, קבלת האופציה מותנית בהמשך העבודה בחברה.

האופציות הן לרוב אישיות ולא ניתנות להעברה, וכאמור יש קושי להעריך את שוויין במקרה שבני הזוג נפרדים. מה עושים? נדרשת יצירתיות ונכונות של הצדדים להגיע להסכמות שיהיו נוחות, ברורות וישימות להם. למשל, אפשר להחליט שבן הזוג המחזיק באופציות ישלם לצד השני מחצית משוויין ממועד הפרידה. אך גם כאן יש להביא בחשבון תשלומי מס למשל שאמורים להיות משולמים בעת המימוש, מועד קבלת האופציה, מועד הפקיעה שלה, התנאים להמשך ההחזקה באופציה ועוד. אם מחליטים ללכת בכיוון כזה כדאי שאיש מקצוע יבצע את הערכת השווי, אפשר להתייעץ עם אקטואר.

היתרון בדרך זו הוא ניתוק כלכלי של בני הזוג, ולרוב בוחרים בה מי שאינם מעוניינים להיות בקשר כלכלי או מי שזקוקים לכסף נזיל. עם זאת, כיוון שלא ניתן לדעת מה יהיה שווי האופציה בעת המימוש שלה בפועל, ייתכן שיהיה צד שיפסיד סכומי כסף גדולים בעוד שצד אחר ירוויח. על כן, זוגות רבים מחליטים להמתין עד מועד מימוש האופציה, ורק אז לחלק את הכסף בין הצדדים. אם רוצים להיות יצירתיים, אפשר להחליט שבן הזוג המחזיק באופציות ישמש נאמן של בן הזוג השני עד למועד המימוש בפועל.

מה לגבי סוגיית הווסטינג? בהסכם האופציה ישנן הנחיות ברורות לגבי תקופת הבשלות שלהן, ובהן מפורט בדיוק מהו תאריך הפקיעה ומהי תקופת המימוש. כאשר צד אחד מעוניין לממש את האופציות אך הן טרם גמלו (non vested) לא ניתן לממש אותן. יש מי שטוען כי אופציות שטרם גמלו אינן בנות איזון, אך מנגד אפשר לטעון גם כי הזכות לקבלת האופציה נוצרה בתוך תקופת הנישואין, ולכן צריך להעריך את השווי מיום קבלת האופציה ועד מועד הפרידה, ואת זה יש לעשות בתוך תקופת הווסטינג כחלק מהערכת השווי של האופציה.

סוגיית חלוקת מניות ומכירה של סטארטאפ. זו סוגיה מורכבת שמעוררת שאלות רבות ויכולה לקבל טיפול יצירתי בתהליך של גישור. השאלות שצריכות לעלות לדיון בהקשר הזה הן: האם בן הזוג הקים את הסטארטאפ לפני תחילת החיים המשותפים? כמה שנים הצדדים חיים ביחד? מה קורה במצב שבו הסטארטאפ לא הצליח בזמן הנישואין, אך עם הפרידה או לאחר זמן מסוים נמכר במחיר גבוה – האם יש לחלק את הרווח בין הצדדים? שאלה נוספת שמטרידה אנשי הייטק היא חלוקת דיווידנדים: האם הרווח בגין חלוקה זו הוא בר איזון בין הצדדים?

אנחנו כמובן מאחלים לכולם חיי נישואין וזוגיות ארוכים ומאושרים, אבל התפקיד שלנו הוא להזכיר שלא תמיד הכל הולך כמתוכנן, ועדיף להתכונן גם לתרחישים הכי גרועים ולקוות שהם לעולם לא יתגשמו. אם בחרתם ללכת על הסכם ממון, חשוב לזכור שיש לאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה, על מנת שזה ייתן לו תוקף של פסק דין מחייב.


אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ רפואי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא המלצה או חוות דעת. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ”ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

הכתבה בחסות מיה שפילמן

מיה שפילמן – מגשרת גירושין, עורכת דין משנת 2005 ועובדת סוציאלית. מאמינה בגישור כדרך חיים וכאלטרנטיבה שפויה לניהול תהליכי גירושין.

כתבת אורחת

הגב

3 תגובות על "עובדים בהייטק? יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מתחתנים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתם אחד
Guest

צריך לבדוק אם ההסכמים הללו יתאימו עם הרבנות, אם לא זה יכול לסבך סוגיית גירושין. פתרון של עמותת עיתים ודומיהם הוא מאוד בעייתי יש על זה דיון של הרב איגרא שמופיע הירחון צוהר.
בקיצור אל תתפתו לחתום על מסמך שכזה בלי לפנות לרב שיש לו הסמכה לדיינות שלא קשור לארגון שדרכו אפשר לחתום על הסכם ממון.

אופקליפטי
Guest

וזה בתנאי ומתחתנים דרך הרבנות, לא כך?
מוסד מושחת מהיסוד

isabella
Guest
שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים שמייסרים את ליבי, הלב שלי התמלא צער וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד”ר אלאבה יכול לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: