אז איך מחפשים עבודה בהייטק בזמן קורונה? הנה כמה טיפים חשובים

ענף ההייטק אמנם לא נפגע אנושות כמו ענפים אחרים במשק הישראלי, אבל עדיין מדובר בתקופה מאתגרת עבור כל מי שרוצה למצוא משרה טובה בהייטק. הנה מספר טיפים שיעזרו לכם

מקור: Pexels

חודשיים וחצי מתום הסגר הגדול, יש עדיין כמיליון דורשי עבודה בישראל. הגל השני שאנחנו חווים באחרונה לבטח יחמיר את המצב ואין סיבה לאופטימיות מכיוון הממשלה. מעולם לא היה בארץ פער כזה בין היצע דל (של משרות) לביקוש יתר (של מועמדים).

למרות שהיא לא בסכנת קריסה כמו ענפי התיירות, הבידור או האירועים, תעשיית ההייטק פגיעה וכואבת יותר מאי פעם. אם בתקופת שגרה קשה למצוא עבודה טובה ומהר בחברות התוכנה הישראליות, בימי הקורונה הכלכלית שמחריבה את שוק התעסוקה כולו – זה מאתגר הרבה יותר.

מצד שני, ידע זה כוח, והימים הנוראים הללו הם הזדמנות לשפר מיומנויות נדרשות לחיפוש עבודה, על מנת שהתהליך יהיה קצר ויעיל ככל האפשר. אז גיבשתי שמונה המלצות מעשיות שישפרו את סיכויי קורבנות הפיטורים והחל"ת או מועסקים שסובלים בעבודה בדרך לתפקיד הבא שלהם. שנתחיל?

מייל מקדים

רובכם המוחלט לא כותבים מייל מקדים. וחבל. בכל מצב ששולחים קו"ח למשרה במייל ולא דרך מכר, אתר, חברת השמה או אפליקציה, כדאי לנצל במלואו את הנדל"ן הדיגיטלי החינמי ואת הקהל השבוי ל"פרומו" שיווקי. במינימום זה יקנה לכם רושם רציני ומקצועי, ובמקסימום יגרום למגייס ולמעסיק העתידי לפתוח את הקובץ עם נטייה חיובית להתקשר.

עליכם רק להשתמש בתבנית טקסט מוכנה מראש (כ-30 דקות של ניסוח חד פעמי), תוך שינוי נקודתי של שם התפקיד והנמען בלבד בכל שליחה. הטקסט אמור להיפתח ב"היי {שם פרטי} (כשניתן לזיהוי מהכתובת)" ולהסתיים ב"תודה מראש, {שמכם המלא}".

בין הפתיח לסגיר, שבצו כ-5 משפטים ממצים על השכלתכם הרלוונטית, ניסיונכם המקצועי ויתרונותיכם היחסיים. זה עשוי לתת לכם עדיפות על מועמדים עם קורות חיים מתאימים יותר, שלא טרחו לכתוב מייל מקדים. למעשה, אין פה שום דבר להפסיד, רק להרוויח.

קיבלתם סירוב? תבינו למה

עד כמה שזה מתסכל, בעל המאה הוא בעל הדעה. לפיכך, זכותו של כל מעסיק להחליט שאינכם מתאימים למשרה (בהנחה שאין מדובר באפליה). אלא שבמקביל, זכותו של כל מועמד לברר מדוע נפסל איפשהו בין הריאיון הטלפוני המקדים לבין טיוטת החוזה.

אני תמיד מופתע שמחפשי העבודה המנוסים והרבים, שפונים אלי לייעוץ והכוונה, אינם מממשים זכות בסיסית זאת. קיבלתם הודעת דחייה כללית ומנומסת במייל? אתם חייבים לעצמכם להתקשר מייד למי ששלל אתכם. הרי השקעתם זמן, כסף ומחשבה בריאיונות, במבחני בית, בפרזנטציות, בנסיעות ואפילו בחנייה.

תסבירו בשיחה שאתם כמובן מכבדים את שיקול דעתו, אבל ממש יעזור לכם לקבל ביקורת בונה קצרה, כנה ואישית כדי שתנסו ליישם, להשתפר ולהצליח יותר בתהליך הבא שלכם. זה המינימום שהמעסיק חייב לכם, בטח בתקופת הקורונה כשכל חיפוש עבודה הוא קריטי.

השתמשו ב-Bold

הידעתם? מגייסים משקיעים בממוצע כ-10 שניות בלבד למעבר על קורות חייכם בימים רגילים. עכשיו, כשהקורונה משתוללת ומספר המועמדים בשיא, פרק הזמן הזה אפילו מתקצר.

בזמן כזה אי אפשר באמת לקרוא אלא לסרוק ולחפש "עוגנים" של התאמה לתפקיד שעל הפרק. במידה ויימצאו כאלה – יחזור המגייס לקריאה מעמיקה מההתחלה ועד הסוף.

ברור שאין לכם שליטה על השלב בו תסתיים הסריקה ולאן המגייס יגיע בסיומה. אבל טריק חשוב שיש לי בשבילכם הוא שימוש בהדגשות (כפתור Bold).

רצוי להדגיש עד 4 מחרוזות מילים לאורך הקובץ ועד 4 מילים בכל מחרוזת. אלה צריכים להיות ביטויים של יתרונותיכם היחסיים: הצטיינות אקדמית, הישגים מקצועיים בעבודה, תחומי אחריות ייחודיים וכדומה. כך לפחות תצליחו לכפות על המגייס לראות לפני הכל את מה שאתם הכי הייתם רוצים שיקפוץ לו לעיניים.

שאלת מיליון הדולר (ברוטו)

אתם שולחים קו"ח למשרות, בתקווה שיחזרו אליכם לראיון טלפוני מקדים. באותה שיחה תישאלו לרוב על ציפיות השכר שלכם, וזאת שאלה שקשה לענות עליה בימים נורמליים, אז קל וחומר עכשיו.

הרי בתקופה הזאת אפילו החברות הלכאורה מבוססות, רווחיות וחזקות ביותר מקצצות בשכר העובדים שלהן בשיעור חד של 10 עד 20 אחוז. והם עוד ברי המזל ששורדים ולא מפוטרים או מחול"תים.

כל עוד זה יאפשר לכם לגמור את החודש, חשוב יותר לשקול עד כמה התפקיד שעל הפרק ימצה את כישוריכם; עד כמה תיהנו בעבודה גם כשתהפוך לרוטינה; כמה כלים וניסיון מקצועיים תרכשו לעתיד; ולבסוף, האם המוצר, התעשייה, המיקום, הקולגות והתנאים יספקו אתכם.

גם אם השכר לא בשמיים, זכרו: זוהי רק נקודת ההתחלה בחברה חדשה. אם וכאשר תוכיחו עצמכם והמציאות הכלכלית תאפשר זאת, בהחלט ייתכן שתוכלו להגדילו משמעותית בזמן קצר.

עבדו על תיק עבודות

פעמים רבות מועמדים חשים מיצוי מקצועי ורוצים ללמוד טכנולוגיות חדשות. הזמן הרב שהסגר שהיה, הסגר שיהיה ושאר ההגבלות או עבודה מהבית מייצר הוא הזדמנות מצויינת לכך. הרי אין ספק שניסיון מקצועי הינו חשוב, אבל הוא לא חייב להיות תעסוקתי. תוכלו למלא עליו פסקה מורחבת בקו"ח דלילים או שיחה מקצועית נלהבת בריאיון אחד על אחד.

כשקיימת תחרות קשה על כל משרה חדשה, יש ערך עצום להמצאת רעיון, מוצר או שירות ייחודי ולמימושו לבד ובצוות, ללא כל הכוונה או שכר. זה יכול להיות אתר, אפליקציה, מערכת, ממשק או כל פיצ'ר אחר. אם תפתחו פרויקט משלכם, הוא יקנה לכם יתרון יחסי עצום על יריביכם לתפקיד. צרו לעצמכם תיק עבודות רלוונטי בהשראת תחום עניין או משהו שכואב לכם. כל מנהל בר-דעת ידע להעריך יוזמה אישית, למידה עצמית וחשיבה חברתית שכאלה.

ספרו על עצמכם

כשהקו"ח של מועמדים רבים כל כך, חלק מהם נראים דומים מדי. לכן חיוני ליצור יתרון תחרותי. בטיפים קודמים הצעתי את תיק העבודות העצמאי ואת המייל המקדים המזמין ככאלה. הצלע האחרונה במשולש היא קטגוריית "שונות" (או באנגלית: More About Me), שמתאימה לשילוב בסוף הקובץ. אני מציע לשבץ שם 3-4 סעיפים כמו – מה שאיכשהו רלוונטי בעיניכם לתחום, ששווה שורה אך לא פסקה. לדוגמא: בלוג מקצועי שכותבים, פורום/קבוצה שמנהלים או שירות מילואים טכנולוגי; כל דבר לא שגרתי לגביכם, שעשוי לעורר עניין ולייצר רושם. לדוגמא: התנדבות למען אוכלוסייה חלשה, נגינה על כלי מוסיקלי, פעילות אקסטרימית כלשהי או פרוייקט קצר וחד-פעמי.

זאת עשויה להיות התוספת שתופסת משתי סיבות מרכזיות: בשלב קריאת הקו"ח תהיו זכירים יותר מכל אלה שלא כתבו פרק כזה, ובשלב הריאיון הפרונטלי יהיה על מה לשאול אתכם בפתיח שבירת הקרח.

השקיעו בזום

בחודשים האחרונים אפליקציית זום נכנסה לחיינו, שינתה אותם לבלי היכר והיא כאן כדי להישאר. בטח כשמדובר בפתרון הכי יעיל לקיום ראיונות עבודה מרחוק.

נכון שיש תקלות ושאיכות התמונה וסינכרון הסאונד מעיבים לפעמים על האינטראקציה, אבל בזה אין לכם שליטה. במה כן? כשראיונות עבודה מתבצעים באופן בו רואים על מסך שלם את פלג גופכם העליון בלבד, שפת הגוף מקבלת חשיבות רבה במיוחד. אתם חייבים להקפיד על 5 כללי מפתח: שמירת קשר עין רציף עם המראיין/ת שתפגין ריכוז, עניין ואמינות; ישיבה ב-90 מעלות על הכיסא בלי להתרווח או להשתופף – שתוכיח רצינות; שימוש חופשי בידיים בלי להסתיר מתחת לשולחן או לחבק את הבטן – מה שייצר אותנטיות; חיוכים פעם ב – כדי להראות שאתם נינוחים ונהנים; והיעדר משחקים עם האצבעות או הפנים, למניעת רושם עצבני או לחוץ.

קשה באימונים, קל בקרב

במקביל לשפת גוף, ראיונות הזום שמים זרקור גם על כל מה שתגידו בריאיונות האישיותיים, בעוד הריאיונות המקצועיים נדחקים יחסית ומומרים ברובם למבחני בית.

גישת "קשה באימונים, קל בקרב" מומלצת בנוגע לריאיונות .HR הרי לריאיונות מקצועיים אי אפשר באמת להתכונן, וגם למבחנים/מטלות. אם תעברו על כל מה שלמדתם בתואר, בהכשרה או בעבודה, תמיד תגלו שלכל חברה יש דרכים להתקיל.

אין זה המצב בריאיונות מול מנהלי הגיוס או משאבי האנוש. הם הסלקטורים שיחליטו אם תיכנסו למועדון נחשב ותתקדמו בין מפלסיו. אנשים נוטים לזלזל בחשיבותם, ויכולים רק להתחרט אם לא הועברו הלאה. מדובר בשלב סינון משמעותי, שמפריד בין שליחת הקו"ח במייל לשיחה עם המנהל הישיר.

לא חסרות ברשת שאלות אופייניות, שתוכלו בקלות לרכז. בחרו את הקשות בעיניכם ובקשו עזרה מבני זוג, חברים או קרובים שמכירים אתכם ומנוסים בראיונות כמועמדים או מנהלים.

שבו עם המתרגל הזה לסימולציית ראיון, שבמסגרתה תיבחר באקראית שאלה מאתגרת אחרת בכל פעם. בתום כל תשובה שלכם עצרו לניתוח: מהות התשובה (אל תהיו פוליטיקאים) – האם עניתם במדוייק לשאלה שנשאלתם, ולא באופן חלקי או שגוי? אופן התשובה (כדאי שתהיו פוליטיקאים) – האם עניתם בביטחון, ברהיטות וברצף? בתום כל ניתוח תשובה הפנימו את הביקורת הבונה – ונסו ליישמה כבר במענה על השאלה הבאה.​

אם תתייחסו לחיפוש העבודה כאל עבודה בפני עצמה, גם אם במשרה התנדבותית וחלקית, זה יקל עליכם להשתלב ביותר תהליכי גיוס מעניינים. כולי תקווה ואמונה שיישום ההמלצות שכתבתי כאן יוכיח עצמו כשימושי ותכליתי לרובכם. שיהיה בהצלחה וגמר חתימה טובה – על הסכם העבודה הבא שלכם.

 

Geektime Code

 

 

 

יואב מלמד

מייסד ומנהל “משרות הייטק ושיווק ללא ניסיון”, קהילת חיפוש העבודה הגדולה בפייסבוק בישראל. יזם חברתי שמתמחה בגיוס ובהשמת עובדים, מרצה לסטודנטים ובוגרים על בניית קריירה ומייעץ למועמדים ולארגונים ממגוון תחומים. בעבר עבד במשך 8 שנים בתפקידי שיווק ופרסום ושימש 6 שנים נוספות כתב ועורך ב"מעריב" ו"במחנה".

הגב

9 תגובות על "אז איך מחפשים עבודה בהייטק בזמן קורונה? הנה כמה טיפים חשובים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס
Guest

תיקון טעות:
טעות להתייחס לשכר התחלתי בחברה כלשהי כנקודת פתיחה. לעיתים זה השכר שילווה אתכם לאורך כל דרככם בחברה, שנים רבות.
לכן ההזדמנות הכי טובה לשיפור השכר היא דווקא במעבר לחברה חדשה.
בעוד שהעלאות שכר בחברה שכבר עובדים בה, לא תמיד יקרו ותלויות בביצועים שלכם, ביצועי החברה, מצב השוק, רמה שלכם יחסית לאנשים אחרים בצוות, כמה המנהל הישיר אוהב אתכם וכו' וכו'

המגיב החד פעמי
Guest
המגיב החד פעמי

לאו דווקא.
זה יותר תלוי מהי נקודת המוצא ממנה אתה ניגש.
אפשר וכדאי מלכתחילה להכתיב שלאחר רבעון תהיה העלאה רבע או עשר אחוז משכורת. תלוי בגודלה כמובן. ולאחר שנה או פחות עוד וכו'.
זה יותר פוליטיקה וענין של הערכה עצמית. אני מוכן גם להתפטר אם לא אקבל את מה שאני *שווה*

מישהו
Guest

כן בטח תציב תנאים של שכר עתידי כבר בתחילת הדרך נראה מה יגידו לך..
אני מסכים עם אלכס, לא לנהל בכלל וויכוח או לבקש העלאה, ישר עבודה חדשה, אני עובד סך הכל שנה וחצי בתחום והחלפתי 3 מקומות עבודה, לא ישבתי בבית אפילו חודש בית מקום למקום, כן גם בתקופת הקורונה, תוך פחות מחודש מצאתי עבודה , בכל מקום שידרגתי את עצמי, לא צריך טובות מאף מעסיק קמצן

פר12
Guest

מאד תלוי חברה. השכר שלי בחברה הנוכחית עלה ב10 אלף (ברוטו) במהלך שנתיים וחצי

Bob
Guest

מאכזב לקרוא שהטקסט הזה מגיע מיואב מלמד.

א. הרוב המכריע של החברות לא מוכנות לומר לך מדוע נפלת בתהליך. זה שתתקשר לא ישנה את זה.

ב. השיחה הטלפונית היחידה שמבררים בה ציפיות שכר, היא שיחה טלפונית עם מגייסת של חברת כוח אדם. אם החברה המגייסת עצמה עושה את הגיוס, ישאלו אותך את זה רק במעמד הריאיון.

ג. השימוש ב-bold בעיקר יהפוך אותך לפרסומת. זה אולי משרת את המטרה (בכל זאת חיפוש עבודה), אבל אני לא מקנא במי שיצטרך לקרוא את זה ולשנות את טון המחשבה שלו בכל שניה וחצי (אם אכן הוא/היא עוברים על זה בממוצע מתחת ל-10 שניות)

אור
Guest

הטיפ של להבין למה קיבלת סירוב הוא טיפ מעולה, רק נשאר לי לאזור את האומץ על מנת לפנות.
קצת עצוב שמעסיקים כ"כ עפים עלייך, ואז בשלב שנמצא איזה מועמד מתאים אחר – חותכים אותך באימייל גנרי עלוב ועצוב.
חבל שאין קלאס כאן למעסיקים.

הרבה פעמים אני חושב לכתוב בגלאסדור או אתרים דומים, אבל לא באתי לשנות את העולם. מקווה שכל HR יעשה בדק בית עם עצמו.

הייטקיסט
Guest
לא דיברתם על המעסיקים ש: – מעבירים אותך תהליך גיוס שלם כולל ראיונות, מבחנים, שיחות זום והגעה למשרדים… כשבעצם אין בכלל משרה. – איך מזהים ומתמודדים עם זה? – שמנצלים אותך כדי לדלות רעיונות לחברה ולמוצר שלהם בעזרת תרגילי בית שכביכול באים לבדוק כישורים, בפועל באים לגנוב לך את הרעיונות ולומר לך ביי אחר כך. חלק מהחברות מגדילות לעשות ולהחתים אותך על הסכם בתהליך הראיון שבו אתה חייב להצהיר ולהסכים שכל הרעיונות שיועלו בתרגיל הם רכוש החברה שאליה אתה מתמיין ולא תהיה לך כל זכות או עילה לבקש מהם משהו. התנהלות הזייה! – איך מתמודדים עם זה? מתפתחות כאן בארץ… Read more »
nope
Guest

אם מחתימים אותך על מסמך כזה, אפשר לומר שכל הרעיונות מוגנים באמצעות רישיון ושימוש בהם מצריך את החברה לתת לך קרדיט.

מגיב חד פעמי 2
Guest
זה לא כל כך נפוץ, אני תקלתי בזה פעם אחת – לא החתימו אותי על חוזה אבל ביקשו ממני לעשות מטלת בית שנראתה לי כמו פרוייקט לחברה, התעקשתי מולם על כך שאת המטלה אני אבצע אצלם בחברה תחת מגבלת שעות(זה היה לפני הקורונה) – וזה די הגביל את היכולת לבצע את המשימה הזו והם נאלצו לתת לי משימה אחרת שהועתקה כנראה מספר לימוד לתיכנות. אם הם היו מבקשים ממני לחתום על חוזה לא בטוח שהייתי חותם – הם לא היו כל כך אטרקטיביים ואני לא הייתי נואש. הייתי חוסם את כמות שהשעות שאני משקיע בראיונות/שיעורים בחברה כזו – מתוך מחשבה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: