המיסוי על מטבעות דיגיטליים: ׳׳גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה׳׳?

יותר מ-230 הנפקות של מטבעות מבוזרים, בשווי של למעלה מ-3.7 מיליארד דולר, בוצעו ב-2017. הזינוק האדיר הזה הביא את רשות המיסים להוציא טיוטת חוזר לגבי סוגיות המיסוי והרגולציה בשוק. מה היא קובעת לגבי יחידים וחברות והאם הבנקים בכל זאת יישארו בתמונה?

 Royalty-free / Getty Images Israel

צלם/תמונה: Royalty-free / Getty Images Israel

מאת עו"ד (רו"ח) מירי ביקל ועו"ד ורד מלר, משרד שבלת ושות'

שנת 2017 מסתמנת כשנת הפריצה בהיקף ההנפקות של מטבעות דיגיטליים. היקף הגיוסים בהנפקות גדל בצורה אקספוננציאלית בהשוואה לשנה קודמת, וסכום ההון שגיוס ביותר מ-230 הנפקות של מטבעות חדשים עולה על 3.7 מיליארד דולר. סוגיות הרגולציה והמיסוי מביאות חברות שיוצאות להנפקה לעשות זאת במדינות כמו שוויץ, גיברלטר, איי קיימן, סינגפור, בליז ואחרות, שנחשבות לנוחות לפעילות בתחום הקריפטו. בישראל עד כה בוצעו רק הנפקות בודדות, נוכח קשיים ומכשולים רגולטוריים ומיסויים, לרבות מיסוי כספי ההנפקה מה"שקל הראשון", וזאת בשונה מהליך סטנדרטי של גיוסי הון.

מהו מטבע דיגיטלי לצורכי מס?

מטבע דיגיטלי הוא יחידה דיגיטלית ממוחשבת ובעלת ערך, המשמשת לצורך סחר חליפין בהסכמת קהילת המשתמשים בו. המטבעות הדיגיטליים משמשים לתשלום עבור סחורות ושירותים או להמרה למטבעות אחרים וכן יכולים לשמש לצורך השקעה. בהתאם לעמדת רשויות המס, מטבע דיגיטלי ייחשב כ"נכס" לצורכי מס ולא כ"מטבע" רשמי.

מיסוי מסחר במטבעות דיגיטליים

כיום אין בישראל חקיקה או הלכה משפטית הנוגעת למיסוי מטבעות דיגיטליים. בימים אלו מתבררים בבית המשפט ערעורים של יחידים הנוגעים לשאלת המיסוי על רווח שנוצר בעת מכירה של מטבעות דיגיטליים, בטענה כי יש לסווגו כרווח הנובע מעליית שער של מטבע הפטורה ממס. בינואר 2017 פרסמה רשות המיסים בישראל, במסגרת טיוטת חוזר, את עמדתה לעניין מיסוי מטבעות דיגיטליים, והטילה על קהילת הקריפטו "גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה".

כך, לפי עמדת רשות המיסים, מכירת מטבע דיגיטלי תסווג כעסקה הונית אשר תחויב במס רווח הון (25% נכון לשנת 2017). יתרה מכך, אם הפעילות בתחום המטבעות הדיגיטליים עונה על המבחנים לקיומו של עסק (תדירות העסקאות גבוהה, תקופת החזקה קצרה, בקיאות בתחום, קיומו של מנגנון שיטתי וכיו"ב) יסווגו הכנסותיו של יחיד מפעילותו כהכנסה מעסק או משלח יד, אשר תחויב בשיעורי מס שולי (יחיד – עד 47%).

שימו לב שאדם הסוחר במטבעות דיגיטליים ועוסק בשיווקם ובמכירתם, הכנסותיו יסווגו כהכנסות עסקיות, וכל פעילות כרייה שבעקבותיה מגיעים לרשותו של אדם מטבעות דיגיטליים מהווה סממן לקיומו של עסק.

 Tetra Images/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Tetra Images/ Getty Images Israel

מיסוי כספי הנפקה ותשלומים בקריפטו

עוד לפי הטיוטה, הנפקה ראשונה של מטבעות דיגיטליים על ידי חברה מהווה מכירת "נכס" שעליה יחול מס חברות (בשיעור של 24% נכון לשנת 2017, 23% בשנת 2018). מדובר בעמדה מחמירה בהשוואה לדין במדינה כמו שוויץ למשל, אשר אינה רואה בגיוס כספים באמצעות הנפקת מטבעות (TGE) אירוע מס, אלא רק בעת מכירה עתידית של מטבעות דיגיטליים בגובה ההפרש החיובי, אם קיים, בין שווי המכירה של המטבע לבין שווי רכישתו. המדיניות בשוויץ קובעת שהנפקה היא אירוע הזהה לגיוס הון, ולכן המס הראשוני יחול רק במכירה, כלומר בעת המרת הטוקן לפיאט. אצלנו בישראל מנהל רשות המיסים הודיע כי הרשות צפויה לפרסם נייר עמדה בנוגע למיסוי אירוע ההנפקה.

חברה המקבלת תמורה עבור שירותים או מוצרים במטבע דיגיטלי חייבת במס הכנסה ומע"מ כמו כל עסקה אחרת שתמורתה משולמת בפיאט. סכום העסקה ייקבע בהתאם לשווי השוק של מטבע התשלום (שווי המפורסם באתר המסחר ששימש לרכישת המטבע נשוא העסקה) .

הטלת חבות במע"מ על סוחרים

בהתאם לעמדת רשות המיסים, אדם העוסק במסחר במטבעות דיגיטליים, שיווקם או כרייתם, יסווג כ"עוסק" לעניין חוק המע"מ, ויוטל על הכנסותיו חובת תשלום מע"מ בשיעור של 17%. הטלת מע"מ על עסקאות תחייב את המוכר בדיווח לרשויות המע"מ והוצאת חשבוניות.

חובת דיווח

יישום עמדת רשויות המס מטילה על היחידים, בין היתר, דיווח על עסקאות במטבעות דיגיטליים ותשלום המס המתחייב בתוך 30 ימים ממועד העסקה. דיווח כזה הוא מסורבל ואינו תואם את אופי העסקאות בתחום המטבעות הדיגיטליים, אשר עשוי להיות בעל תדירות יומיומית, ומאלץ את המוכרים לדווח בעצמם לרשויות המס ולא באמצעות גוף מיומן (כמו בנק האחראי לנכות מס במקור), תוך שחזור מחירי קנייה ומכירה של כל עסקה מדי חודש.

בהתאם לפרסומים אחרונים בעיתונות, רשות המיסים והאוצר עשויים לקדם בחוק ההסדרים הקרוב מהלך להטלת מס רווחי הון על רווחים ממכירה של מטבעות דיגיטליים. מלבד הטלת מס, החקיקה עשויה להסדיר דיווח שנתי על רווחים הנובעים ממטבעות דיגיטליים ולקבוע כי לא יחול מע"מ על עסקאות במטבעות דיגיטליים. גם משה אשר, מנהל רשות המסים, אישר בכנס לשכת רואי החשבון כי במסגרת תיקון חקיקה יוסדר דיווח שנתי כדי להקל על קהילת המשתמשים במטבעות.

ולמרות הכל, בשלב זה לא ברור אם העמדות המפורטות בטיוטת החוזר יאומצו על ידי רשות המיסים, וגם אם יאומצו עדיין לא ידוע באילו תנאים ואם המהלך יתאים את המיסוי והדיווח על עסקאות לתחום, אשר מטבעו נועד לאפשר ויתור על גורם מתווך (בנקים), ביזור וזמינות. בשל כך עדיף להתעדכן באתר רשות המיסים ובדיווחים בתקשורת.

מספר ההנפקות ושוויין משתנה מדי יום ולכן הנתונים עשויים להשתנות. כתבה זו כוללת מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. מזכר זה מוגש תוך הבהרה שבכל מקרה ספציפי יש לקיים דיון נפרד לגופו של עניין.

הכתבה בחסות משרד עו"ד שבלת

משרד עו"ד שבלת הוא אחת מפירמות עורכי הדין המובילות והבולטות בתחום המסחרי-בינלאומי. המשרד מתמחה בייצוג חברות ותאגידים מחו"ל הפועלים בישראל ובסיוע ללקוחות ישראליים בפעילויותיהם ברחבי העולם, לרבות ייצוגם בעסקאות בינלאומיות מורכבות. בנוסף למשרד בישראל, לשבלת משרד בניו יורק ודסק ישראלי בסין.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "המיסוי על מטבעות דיגיטליים: ׳׳גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה׳׳?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שני
Guest

בקיצור ישראל לא תחרותית בכלל בקריפטו ואפילו נשמעת הגרועה בעולם מבחינת מיסוי בתחום.
כנראה שאנשים עם הנפח הגדול יעברו למדינות אטרקטיביות הן להנפקות או יחידים.
גרמניה למשל 0% מס.

פוני
Guest

מה לגבי אנשים פשוטים שקנו באופן חד פעמי ביטקוין ורוצים למכור?האם יירד להם מס?

shimon shimon
Guest

איזה טימטום. יש קצת מדיי כסף בשביל למסות את זה. ביפן אין מיסים בכלל. בסין מתיחסים לזה כמו למשחק שיהיה לציבור מעניין…

אבל בישראל. טימטום. במקום לפתח את הנושא מקשים על המעט האנשים שמשחקים בזה.

ביפן בכלל רוב המדינה היא בבעלות פרטית. ואין ממש כסף שם. יש ייצור והייצור בעצם שולט על הצריכה. כך שלא אכפת להם. הם גם ככה שולטים על האוכלוסייה.

אשי
Guest

הבנקים מאוד חזקים, מטרתם לסרס את המטבעות בארץ, והמדינה משתפת איתם פעולה.
מזמן, לא קשור לנושא, פניתי לבעיה עם חשבון אבי ז"ל לפיקוח על הבנקים, תשובתו הלא מנומקת, "לבנק יש זכות להגן על עצמו" ומה עם זכותי כפרט, בסוף התברר שהצדק איתי המפקח פשוט ענה אוטומטי.
הבנקים שולטים, לא יתנו למטבעות הווירטואלים להשתלם בארץ.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: