פרשת סאני וגו מובייל: על מה זועמים המפתחים?

תביעתה של סאני נגד גו מובייל הציתה אש בקרב מפתחים אנדרואידיים, אך עשויה להסתיים בקול שקט ורגוע של פסיקתו של בורר.

מקור: תמונת מסך מאתר סמסונג

עד כמה רחוק יגיע המאבק של סאני נגד מתחרותיה? במהלך השבוע האחרון הגישה סאני תקשורת, יבואנית סמסונג, כתב תביעה כנגד חברת גו מובייל, משווקת מכשירי סלולר אשר מפעילה חנויות למכירת מכשירים סלולריים. בכתב התביעה דורשת סאני פיצוי מוסכם של מיליון ש"ח, בגין הפרה של התחייבות קודמת שלא לעשות שימוש בתוכנה שהיא פיתחה.

מעיון בכתב התביעה עולה, כי התביעה מתבססת על התחייבות של גו מובייל משלהי 2010 שלא להשתמש בתוכנת העברית פרי פיתוחן של סאני, או חברת האם שלה "סקיילקס קורפוריישן בע"מ". חברות אלו, לפי כתב התביעה, השקיעו משאבים בפיתוח תרגום לעברית של ממשק מכשירים מתוצרת סמסונג, ובמהלך 2010 עלה אצלם החשד כי גו מובייל עושה שימוש, שלא באישור, בתוכנת התרגום לעברית שפיתחו.

הפרה את ההסכם?

ההתדיינות בין הצדדים נשארה באותו שלב מחוץ לכתלי בית-המשפט, כאשר הסיבוב הראשון של הפרשה, ב-2010, הסתיים בהחלפת מכתבים, בהם גו מובייל מציינת כי אינה מפרה את זכויותיה של סאני, וכי תפעל לברור האם היתה מעידה חד-פעמית כלשהי. בנוסף, הזכירה גו מובייל, כי היא בעצמה רוכשת מכשירי סמסונג מסאני, והיא אחת מלקוחותיה הגדולים. סיכום הסיבוב היה בכתב התחייבות של גו מובייל שלא לעשות 'כל פעולה' בתוכנת התרגום שפיתחו סאני ו/או סקיילקס קורפוריישן, כאשר הצדדים מסכימים כי אם היא תפר את התחייבותה היא תשלם פיצויים מוסכמים לסאני בגובה מיליון שקלים.

במהלך אוקטובר 2011 ביצעה סאני חקירה סמויה על פעולותיה של גו מובייל באחד מסניפיה. במסגרת החקירה רכשו החוקרים מכשיר מתוצרת סמסונג, אותו הם קיבלו עם 'מערכת הפעלה בעברית' (המונח מתוך דו"ח החקירה). על בסיס תוצאות החקירה, החליטו סאני וסקיילקס כי סאני תגיש תביעה בשמה כנגד גו מובייל, על הפרה לכאורה של כתב ההתחייבות.

האותיות הקטנות

מקור: צילום מסך מאתר גומובייל

בשלב זה טרם הוגש כתב הגנה, אך כבר מכתב התביעה עולה התנהלות תמוהה של סאני. בכתב ההתחייבות מצוין במפורש, כי הצדדים יכולים להעביר מחלוקת עתידית בגין הפרת כתב ההתחייבות להחלטתו של בורר, וכי לכל צד יש אפשרות לעשות זאת בצורה עצמאית. היות שכך, לא ברור מדוע נמנעה סאני מלפנות ישירות להליך של מינוי בורר, ובוחרת במקום זאת לבזבז זמן שיפוטי, כאשר ברור לכל הצדדים המעורבים כי מינוי בורר הוא כלי קיים המצויין במפורש בכתב ההתחייבות.

בנוסף, כאשר קוראים את ההתחייבות עצמה, ואת המכתבים שקדמו לה מ-2010, אין בהם כדי לרמוז שגו מובייל הפרה, בצורה כלשהי, את זכויות היוצרים של סאני. זאת, במיוחד כאשר ההגדרה של 'תוכנת התרגום' משתנה מספר פעמים לאורך כתב התביעה, והחוקר שנשכר לבצע חקירה סמויה אינו עושה הפרדה בין מערכת ההפעלה לבין 'תוכנת תרגום' שהותקנה במכשיר. למעשה, לאורך כל כתב התביעה נמנעת סאני מלציין את מאפייני הזיהוי של תוכנת התרגום מתוצרתה, מהו מספרה הסידורי, וכדומה.

במסגרת המסמכים שצורפו לכתב התביעה, וכתב התביעה עצמו, אין התייחסות להפרדה בין מערכת ההפעלה הסלולרית, אנדרואיד, עליה מתבססים מרבית מדגמי הסמארטפון של סמסונג היום, לבין תוכנת המרת הממשק לעברית, עליה טוענת סאני בעלות. בנוסף, לא מפורטות הראיות, לכאורה, שבידי סאני, המוכיחות את התביעה, ובולטות בהעדר אזכורן של ראיות כלשהן למתרחש בתוך החנות בין שלב התשלום על המכשיר ועד לאיסופו לאחר 'צריבת עברית'. אי-הצגתן כבר בשלב זה עשוי להתברר כחלק מהטקטיקה המשפטית של מנהלי התביעה, או מסיבה אחרת, כגון רצון להשאיר את הדיון סביב סוגיית הפרת או אי הפרת כתב ההתחייבות מ-2010.

הכרזת מלחמה על המפתחים (?)

מקור: תמונת מסך מאתר הפרויקט, עיבוד תמונה

בחלק מהדיווחים על הפרשה אוזכר כי סאני מכריזה על מלחמה במפתחי האנדרואיד, וכי המאבק כולל פנייה לאתרים נוספים. בפועל, לאחר בירור שערכנו עם סאני, עולה כי כתב התביעה היחיד שהוגש הוא נגד ג ומובייל ובעליה, בעילה של הפרת הסכם ההתחייבות.

אתרים אחרים המוזכרים ככאלה שקיבלו מכתבי התראה מסאני באמצעות בא-כוחה, אם אכן קיבלו, עשויים היו לקבל מכתבי התראה בגין עילות אחרות, שכן הסכם ההתחייבות שהוא הבסיס לתביעה של סאני נגד גו מובייל הינו ספציפי לגביהן, ומזכיר את חברת האם של סאני, סקיילקס קורפוריישן ואת בעליה של גו מובייל.

כיצד הפרשה הזו תתקדם? תלוי כעת בפעולות שתבחר סאני לבצע. ההתדיינות המשפטית בינה לבין גו מובייל עשויה לעבור לבורר, שיצטרך לבדוק האם בכלל היתה הפרה כלשהי של הסכם ההתחייבות הראשון. לגבי פעולותיה כנגד מפתחי אנדרואיד, או ספציפית כאלה המפתחים ממשקים אלטרנטיביים למכשירים מבוססי אנדרואיד בעברית, הרי שככל שאלה קיימות יהיה מעניין לראות על מה בדיוק מסתמכת סאני, ומה בדיוק היא דורשת מהן. עד אז, נראה שעיקר המרץ המשפטי שלה מרוכז אל עבר גו מובייל.

תגובות

מגו מובייל, קיבלנו את התגובה, כי "עיקרה של התביעה הוא ביכולת של גורמים נוספים בשוק למכור מוצרים של סמסונג. בעצם, לא תיווצר תחרות בין מכשירי הקצה ופרטנר תוכל להמשיך למכור גלקסי S2 ב-5000 ש"ח, במקום שבשוק החופשי מחירו יהיה בסביבות 2900 ש"ח.

אני סמוך ובטוח שלאחר שהתביעה הזאת תיגמר, תצמח מתוכה תביעה ייצוגית נגד סאני על זה שהיא עצרה את השוק החופשי מלמכור את מכשירי סמסונג במדינת ישראל במשך כל השנים האלה".

מנכ"ל סאני תקשורת (1994) בע"מ, מר דוידי פיאמנטה, התייחס לטענות שהועלו נגד סאני, ופרט כי "…התביעה יצאה אך ורק כנגד חנות שצרבה גרסה בתשלום. ללקוחות שהגירסה "נשלפה והועתקה" ממכשיר גלקסי. לגבי אתר פיילוט, נעשתה דרישה להוריד מהאתר ורסיית תוכנה ספציפית. אין ולא היתה בקשה או דרישה לסגור אתר או לפגוע בשום מפתח. ההפך הוא הנכון ואנו משתפים פעולה עם הרבה מפתחים. אני חושב שאם תרדו לעומק העניין תבינו שנעשה שימוש לא ראוי במחאה שלכם לצרכים לא נכונים. אני חוזר ואומר לאחר בדיקה נוספת אין שום דרישה לסגור שום אתר, היתה בקשה להוריד גרסת תוכנה ספציפית בלבד.

אנחנו מברכים ותומכים בקהילת המפתחים ומזמינים כל מפתח לשתף פעולה עם צוות הפיתוח שלנו. לא פעם, ליתר דיוק תיקנו למעלה מאלף מכשירים שנצרבו על גרסאות תוכנה שתקעו את הרום בחינם ללקוחות שבמסגרת האחריות.

אשמח לשוחח עם כל אחד ואחד מכם אם תשובתי לא ענתה לו לכל שאלותיו. יום טוב, דוידי פיאמנטה."

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

8 תגובות על "פרשת סאני וגו מובייל: על מה זועמים המפתחים?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמית
Guest

"איך לירות לעצמך ברגל": תחשוב שלמעשים שלך לא תבוא תגובת נגד שלא בהכרח תלויה במה שאתה התכוונת. מי שיורה ישר בתותחים הכבדים, מפחיד את כולם, בעיקר את המפתחים חסרי הכסף להתמודדות כזו. אין לו זכות להתלונן עכשיו אם שוק האנדרואיד יאבד, בישראל, את הילת הקוד המפותח ללא הרף, ויהפך לשוק צפיד כמו אייפון, רק בלי הסקס אפיל.
אבל איזה כיף לו, העברית תישאר שלו ורק שלו!!

חיים
Guest

פחחחחחחחחח.

מתים
Guest

אשפה

אדם
Guest

אני מאחל לסאני ליפול חזק. התנהגות חזירית ומגעילה. מזה פה IOS? איזה זכויות יוצרים מה הם מבלבלים בשכל?
כבר הוכח שלגו מובייל יש את היכולת לתרגםאת המערכת (תרגום עם שגיאות כתיב בכוונה).

Zeev Goldstein
Guest

מר פיאמנטה, היות והצהרת כי אתה מוכן לשוחח עם כל אחד ואחד בנושא ולהבהיר את עמדת סאני – הרי לך הזדמנות – אשמח לשמוע על מה ולמה את תובעים זכויות יוצרים ומה בדיוק מוגן לטענתכם בזכויות יוצרים.
אחרת אתם עוד טרול פטנטים ואולי הדרך לחשוף את הנתונים היא לאתגר אתכם בבית המשפט ?
אשמח לשמוע ממך – תוכל לפנות אלי בהודעה פרטית ואמסור את מספר הטלפון שלי או לחילופין מסור לי את שלך ואתקשר אני אליך.

Aviyam Fischer
Guest

תרגילים מלוכלכים: הולכים על "הפרת הסכם" מפני שהם יודעים שאין להם עילת תביעה על זכויות יוצרים שאינם בעליהם. אם באמת היה אכפת להם מאיזו תוכנה קנינית לכאורה שיש להם ברום, היו מציינים בדיוק איזה וכל המפתחים היו דואגים להוציא אותה החוצה.
אבל סאני, דורשת זכויות על , לא פחות ולא יותר, תרגום לעברית שממילא בגרסא 4 של אנדרואיד מבוצע על ידי גוגל בעצמה.

ארבוב רנו
Guest
אני לא יודעת על מה כל המריבה אבל מקווה ש..Go mobile תיפול, אין לרשת הזאת זכות קיום!!! אז ככה…קודם אתחיל ואומר שאני מאוכזבת!!! ועכשיו…לסיפור המלא. ב- 23/12/13 הבת שלי קנתה samsung galaxy s4 mini 9190 ומגן "חכם" דמיקולו. בחנות – Go mobile בסניף סינימה סיטי בראשון.. החיילת שלי, חסכה שקל לשקל על מנת לקנות לעצמה נייד חדש. על פניו, החבר'ה בחנות היו נראים די חברמנים ואמינים, הובטח לנו אחריות של 24. אוקיי, הבת שלי שילמה במזומן, והלכנו לדרכנו מרוצים ומאושרים. כבר מהתחלה בשבוע הראשון, היו בעיות קליטה למרות שהמכשיר מראה שיש קליטה. אין שיחות יוצאות ואין שיחות נכנסות, אין אינטרנט… Read more »
רוני
Guest

טעות לא לקנות מהיבואן רישמי.קניתי מכשיר סוני נגד מים.למרות שמלאתי אחר כל ההוראות של סוני .בכל זאת חדרו מים.המכשיר כשל.החברה מתנערת וטוענת שזו אשמתי.אני לא אוותר לחברת גו מובייל.אני הולך לתבוע אותם על החזר מלא.הטלפון חדש.אני מקווה שיפסקו נגדם ואני אפרסם זאת בכל מדיה אפשרית.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: