התבטאות נדירה: מנכ׳׳ל גוגל חשף אתמול פרטים מעניינים על החברה

במשך יותר משלוש שעות נאלץ סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל, לענות על שאלות רבות של סנטורים במגוון נושאים: פרויקט Dragonfly, פרטיות המשתמשים, הטיית תוצאות החיפוש ועוד שאלות רבות

תמונה: Alex Wong, Gettyimages Israel

לאחר שמארק צוקרברג נחקר במשך יומיים, אמש (ג') הגיע תורו של מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי. במשך כשלוש וחצי שעות נאלץ סונדר לענות לשאלות של חברי קונגרס בועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי במגוון נושאי פרטיות, הטיית תוצאות חיפוש ומנוע החיפוש המצונזר והמסתורי שהחברה בונה לכאורה לטובת הממשל הסיני.

האם גוגל באמת מטה את תוצאות החיפוש שלה לטובת הדמוקרטים?

השימוע שנערך אמש נערך בסימן "שקיפות ואחריות: בחינה של אופן איסוף, שימוש ומיון של מידע על ידי גוגל", ושפך אור על חלק מהכותרות והביקורות האחרונות שהופנו כלפי גוגל. יו"ר הועידה, בוב גודלאט, ניסה להתקיל את פיצ'אי וביקש לדעת את היקף המידע שגוגל אוספת בנוגע למיקומו הפיזי של המשתמש. פיצ'אי טען כי כמות המידע הנאסף תלויה באפליקציה בה המשתמש בוחר לעשות שימוש, כמו אפליקציית בריאות שמודדת את הצעדים והמיקום של המשתמש, ושולחת את המידע לגוגל כדי שזו תוכל לעבד אותו ולספק את השירות המתבקש. כמו כן, טען פיצ'אי כי גוגל מנסה להפוך את אמנות הפרטיות שלה ליותר מופשטות עבור המשתמשים על ידי שימוש ב-Dashboard קל לשימוש ועל ידי שליחת תזכורות למשתמשים אשר קוראות להם לוודא כי המידע הנאסף אודותיהם מוסכם על ידם. עם זאת, הסכים פיצ'אי כי לחברה יש עוד מקום לשיפור גם בגזרה זו.

נציגים רבים, בעיקר מהצד הרפובליקאי, טענו כי גוגל מטה את תוצאות החיפוש שלה ומתעדפת מקורות מזוהים עם המחנה הדמוקרטי על פני אלו המזוהים עם המחנה הרפובליקאי. פיצ'אי טען שוב ושוב כי החברה מונהגת על ידי ללא כל הטיה פוליטית, וכי תוצאות מנוע החיפוש לא יכולות להשתנות על ידי גורם בודד בחברה, כמו שרבים טענו, וכי מנוע החיפוש הונדס כך שהוא יגיב לפידבקים מהמשתמשים ולא מתועדף על ידי המהנדסים שלו. גם בנוגע להטיות תוצאות על ידי בוטים ו"חוות טרולים" טען כי גוגל יודעת להתמודד אל מול בוטים, ויכולה למצוא זינוקים בפעילות שברור שלא התרחשה עקב התערבות של בני אדם, אלא על ידי מערכות מכוונות.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

אחד הרגעים הבולטים ביותר בשימוע הגיע לאו דווקא מצידו של פיצ'אי, אלא מהנציג הדמוקרטי מקליפורניה בבית הנבחרים, טד לאו, אשר אמר: "אם אתם רוצים תוצאות חיפוש חיוביות, תעשו דברים חיוביים. אם אתם לא רוצים תוצאות חיפוש שליליות, אל תעשו דברים שליליים". לאו גם טען כי השימועים לחברות הטכנולוגיה אודות הטיית תוצאות הם "מיותרים", כיוון שחופש הביטוי בחוקה האמריקאית מגן על החברות הללו.

חברת הועדה, זואי לופגרן, שאלה את אחת השאלות המוזרות ביותר, שסיפקה את אחת התשובות המפורטות של העדות. החברה ביקשה לדעת למה כשמחפשים את המילה "Idiot" במנוע חיפוש התמונות של החברה, מופיעות תמונות של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. לשאלה זו הגיב פיצ'אי עם הסבר בנוגע לאופן הפעולה של מנוע החיפוש. פיצ'אי הסביר כי לאחר מיפוי של מיליארדי עמודים, מעל ל-200 ערכים קובעים את דירוג העמודים והתוצאות במנוע החיפוש: רלוונטיות, פופולאריות, "טריות" המידע, אופן השימוש של משתמשים בתוכן הזה ועוד. על פי המידע הזה, גוגל מדרגת את העמודים ואת תוצאות החיפוש לכל בקשה. "אז אין אדם קטן מאחורי וילון שמחליט מה נראה למשתמשים?", שאלה בציניות החברה, אך פיצ'אי טען כי החברה לא מתערבת באופן ידני בשום תוצאת חיפוש.

תמונה: Bloomberg, Gettyimages Israel

הידע הטכנולוגי המוגבל של חברי הועדה כיכב גם הפעם

כמו בשימוע של מארק צוקרברג, חלק מהסנטורים הפגינו ידע מוגבל בטכנולוגיה ובסוגיות על הפרק, ואפשרו לפיצ'אי לחמוק מהן במהירות. אחד הנציגים למשל, נופף במכשיר האייפון שלו ודרש לדעת האם גוגל יודעת שהוא עבר עם המכשיר שלו לצידו השני של החדר. לדרישה זו, כמו לדרישות רבות בעדות, פיצ'אי אמר שהוא לא יכול להגיב ב"כן או לא", וחייב לדעת פרטים נוספים אודות המכשיר והאפליקציות המותקנות עליו כדי לענות בוודאות. חלק מהנציגים העדיפו להביע מחאה ולצאת בהצהרות כנגד הנהלת גוגל ודרכי הפעולה שלה, מבלי להפנות כל שאלה לפיצ'אי, ובכך בזבזו הזדמנות נדירה למענה בעדות תחת שבועה על ידי מנכ"ל גוגל.

באחד הרגעים המביכים ביותר, חבר הקונגרס והוועידה, סטיב קינג, שאל את מנכ"ל גוגל איך יכול להיות שבאייפון של נכדתו בת ה-7 קפצה תמונה שלו עם כיתוב שלילי אודותיו במהלך משחק. לשאלה זו הגיב מנכ"ל גוגל כי "אייפון מיוצר על ידי חברה אחרת. אז, אתה יודע…". במקרה שבו בכל זאת מדובר במכשיר אנדרואיד, פיצ'אי טען כי יכול להיות שאפליקציה שפעלה ברקע עם הרשאות לשליחת פושים היא שאחראית ל"תמונה" המדוברת, אך ביקש פרטים נוספים כדי להגיב בצורה מדויקת.

הודה כי גוגל מפתחת מוצרים לשוק הסיני, אך באופן פנימי בלבד

רבים דרשו תשובות ממר פיצ'אי אודות הדיווחים על פיתוח מנוע חיפוש מצונזר לטובת הממשל הסיני. לשאלות אלו הגיב פיצ'אי כי נכון לעכשיו אין לגוגל תוכניות לשיחרור מנוע חיפוש לסין, אך לא שלל את האפשרות שגוגל תנסה לפתח מוצרים לשוק הסיני, והבטיח כי אם הדבר יתרחש, גוגל תפעל בשקיפות אל מול המחוקק האמריקאי. חבר נוסף דרש לדעת האם בכירים בגוגל מקיימים פגישות על פרויקט ה-Dragonfly המדווח, ופיצ'אי חזר והדגיש כי אין כל תוכניות להשקת מנוע חיפוש לסין וכי כל הדיווחים המדוברים הם על פיתוחים פנימיים של החברה, ולא תוכניות קונקרטיות. פיצ'אי הסביר כי החברה בוחנת אפשרויות של פיתוח מנוע חיפוש לקהל הסיני, וכי במהלך תקופת הפיתוח הארוכה עבדו עליו יותר ממאה מפתחים, אך כי החברה מפתחת באופן פנימי מוצרים רבים לצורכי בחינה שבסופו של דבר לא מושקים.

לשאלת ההתערבות הרוסית בתכנים בגוגל באמצעות פרסום של ידיעות כוזבות, טען פיצ'אי כי לאחר חקירה פנימית, החברה מצאה התערבות מוגבלת למדי במנוע פרסום המודעות שלה, וכי אותם חשבונות חשודים פירסמו "רק" ב-4,700 דולר, אך כי גם ההתערבות הזו עוררה דאגה בקרב החברה.

נראה כי כמו צוקרברג, גם פיצ'אי צלח את העדות שלו, כיוון שמניית החברה הגיבה בירידות קלות בלבד. פיצ'אי הצליח לחמוק מלא מעט סוגיות בוערות, אך גם התשובות שסיפק תחת שבועה לא הצליחו לספק את חברי הוועדה אשר חושדים כי גוגל מטה את תוצאות החיפוש לטובת הדמוקרטים. פיצ'אי סיכם את דבריו בנושא בשלב כלשהו בטענה כי החברה מקבלת תלונות מ"שני הצדדים" כי התוצאות שלה מוטות. מה שמעורר יותר את השאלה האם הטיית תוצאות במנוע של גוגל היא רק בעיניי המתבונן.

העדות המלאה זמינה לצפייה באופן חופשי:

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

6 תגובות על "התבטאות נדירה: מנכ׳׳ל גוגל חשף אתמול פרטים מעניינים על החברה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתם אחד
Guest

בקיצור סיבן אותם.
במקום שיביאו אנשי מקצוע שיכינו שאלות בעוד מועד הם שלפו מהמותן. ולגביי אלו שהגיבו במחאה ובזבזו את המעמד כדי לשאול שאלות אמיתיות כנראה שהם בכיס של גוגל..

אהרון
Guest

צוקרברג הזיע הרבה יותר

כך נראה לומר
Guest

"נראה כי כמו צוקרברג, גם פיצ’אי צלח את העדות שלו"…ובכל זאת נראה שאת צוקרברג קצת יותר לא מחביבים.מעניין למה?(סמיילי מהרהר…)

פרט שולי
Guest

היו צריכים לשלוח את שולי מועלם שתשאל את השאלות הקשות באמת

אלכס
Guest

למי אכפת על מה הוא דיבר, ראיתם את הטרול עם הכובע השחור שהיה מאחורה ועשה פרצופים? חחח

חד כתער
Guest

54:29 מאחורי פיצ'אי עם שפם לבן מחופשת ל"מונפול".
למה??

wpDiscuz

תגיות לכתבה: