28 גלגלים ו-6 מנועים: מייסד מיקרוסופט חשף את המטוס הגדול בעולם

פול אלן, מי שהקים ביחד עם ביל גייטס את מיקרוסופט, השקיע את השנים האחרונות במיזם האחרון שלו – Stratolaunch במסגרתו הם בנו את המטוס הגדול ביותר בעולם שיסייע בשיגור לווינים לחלל

מקור: Stratolaunch

במקום לצאת לפנסיה וליהנות מהחיים, המייסד המשותף של מיקרוסופט פול אלן החליט להשקיע את שש השנים האחרונות בעבודה על מטוס עצום (הגדול ביותר בעולם) שתכליתו היא לסייע בשיגור רקטות לחלל. אמש (ד׳) חשפה החברה של אלן Stratolaunch את המטוס המרהיב במלואו; אותו מטוס ״התגלגל״ החוצה בפעם הראשונה מההאנגר שבו אוחסן בעזרת לא פחות מ-28 גלגלים שאמורים לשאת את משקלו המסתכם בכמעט 227,000 ק״ג.

גדול יותר ממגרש כדורגל מקצועי

מקור: Stratolaunch

מטוס ה-Stratolaunch נועד לשאת עד 3 לוויינים במקביל למסלול נמוך סביב כדור הארץ. הוא יאפשר להטיס לוויינים ואת כלי השיגור שלהם לגובה שיוט של משהו כמו 11,000 מטר. כלומר, הוא מהווה מעין לוח שיגור נייד, שנועד להעניק ״בוסט״, נקודת פתיחה לאותם לווינים שיש לשגר. לדברי פול אלן, סיוע שכזה יהפוך את התהליך למהיר ופשוט הרבה יותר ולא ידרוש הכנות מיוחדות ומסובכות הנלוות למתקני שיגור כפי שאנו מכירים כיום.

המשקל המקסימלי שהמטוס יכול לשאת בעזרת 6 מנועי הבואינג 747 שבו הוא עד 250,000 ק״ג. כפי שניתן לראות בתמונה עיצובו מעט שונה ממטוסים רגילים כפי שאנו מכירים, מאחר והוא כולל שני תאי טייס, כאשר לכל אחד מעט יש תפקיד משלו; האחד ישמש את צוות הטיסה בעוד שהשני כולל מערכות הנוגעות לנתוני הטיסה. המטען הנוסף שניתן לצוות לו, אותם לווינים יתחברו במרכזו של המטוס, מתחת לכנף המרכזית. אם עד עכשיו לא השתכנעתם שמדובר במפלצת טיס של ממש, מה תגידו על זה שהוא ארוך יותר ממגרש כדורגל מקצועי? מוטת הכנפיים של המטוס מתנשאת לאורך 118 מטר על פני 8 מטר, כאשר המרחק מאף (אפי) המטוס ועד אל זנב המטוס הוא 76 מטרים.

בשבועות האחרונים Stratolaunch הסירו את הפיגומים בני שלוש הקומות שהקיפו את המטוס כדי לאפשר לו להישען אך ורק על הגלגלים שלו בפעם הראשונה. מדובר היה בצעד מכריע וקריטי בהכנת המטוס לבדיקות ראשונות בקרקע לצד בדיקת המנועים בפעולה, מצב נסיעה (taxi) וכמובן שבסופו של דבר גם הטיסה הראשונה שלו. השיגור המתוכנן הראשון צפוי להיות של טיל יחיד מסוג ATK Pegasus XL, טיל שכבר קיים וניתן לשגר אותו ממטוסים. אם הכל ילך חלק, ההשקה מתוכננת לתחילת 2019.

מקור:Stratolaunch

הילה חיימוביץ׳

כתיבה הייתה עבורי מאז ומתמיד הרבה מעבר לתחביב, אך את חיבתי העזה לגאדג׳טים וטכנולוגיה גיליתי יחסית באיחור. כנראה שהגיקית שבי הייתה חבויה זמן רב, ורק חיכתה לרגע הנכון לפרוץ. בכל מקרה - היא כאן, ובכל הכוח.

הגב

9 Comments on "28 גלגלים ו-6 מנועים: מייסד מיקרוסופט חשף את המטוס הגדול בעולם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
משהאושה
Guest

האמת שהוא נראה ממש שביר

צפצפ
Guest

נכון, לא ברור כלל למה החלק האחורי לא מחובר לחיזוק מכני ואפילו יכול לשמש כהיגוי גובה.

מהנדס מכונות
Guest
מהנדס מכונות

לתשומת עורכי האתר. מי שתכנן את המטוס אלו בעיקר מהנדסי אווירונאוטיקה ומכונות אז בפעם הבאה שאתם עושים כתבה על חברות ומשרות “מגניבות” תתיחסו גם למהנדסים אמיתיים.

איתי נתנאל
Guest

זה לא לא נכון שיש לו ״6 מנועי הבואינג 747״ אבל יותר נכון יהיה לכתוב שיש לו שישה מנועים מדגם PW4056 מתוצרת פראט אנד ויטני, אותם מנועים שקיימים במטוסי בואינג 747.

Screen Shot 2017-06-01 at 20.54.39.png
חומוסציפססלט
Guest
חומוסציפססלט

רגע.. העמסה מקסימלית של 23טון? זהו?? חוץ מזה סתם נראה כמו שני מטוסים מודבקים.. בלי חשיבה יצירתית בכלל

צפצפ
Guest

נכון, תכנון לא יצירתי בהחלט, כושר העמסה של פחות מ10% מהמשקל הכללי.

צפצפ
Guest

להשוואה מטוס 747-8 בעל משקל ריק של 214,503 ק”ג
ומשקל המראה מרבי של 442,255 ק”ג. האם יכול להיות שמדובר במשקל מטען נטו לאחר מילוי דלק ?

צפצפ
Guest

It will carry about 250,000 pounds of fuel and a rocket payload of up to 550,000 pounds or 275 tons, giving it a maximum .takeoff weight of 1.3 million pounds
the 250-ton giant…weighs approximately 500,000 pounds.
550k-250k=300k pounds = 136,000 kg

צפצפ
Guest

sorry, payload of up to 550,000 pounds or 275 tons

wpDiscuz

תגיות לכתבה: