שנת שיא: חברות ישראליות גייסו השנה 1.2 מיליארד דולר בהנפקות ICO

דו"ח ישראלי חדש חושף את כל מה שאתם צריכים לדעת על מצב הבלוקצ'יין בארץ ואפילו בעולם: מהו הערך הכולל של המטבעות הקריפטוגרפיים? מי אחראי לזינוק המדהים של סוף שנת 2017? מהם מהלכי ה-ICO המוצלחים ביותר? מהם הטרנדים שאתם חייבים להכיר, ומה קורה בצד האפל של הבלוקצ'יין?

היום (ה') מתקיים לראשונה כנס Israel Blockchain Summit הנערך בשיתוף עם First Digital Assets Group, פירמות עורכי הדין HFN ו- Latham & Watkins, פירמת ראיית החשבון EY ועם פורום הבלוקצ'יין הישראלי. כחלק מהכנס, פורסם דוח הבלוקצ'יין השנתי של OneAlpha ושל First, הסוקר את תמונת המצב העדכנית של התחום בעולם ובישראל, ומעניק הצצה לשוק המסקרן.

כמה חברות קיימות ברחבי העולם? מה הערך של כל המטבעות הקריפטוגרפיים וכמה גייסו ב-ICO?

הדו"ח המפורט מחולק לארבעה חלקים עיקריים: סקירה של מצב האקוסיסטם בעולם, עדכון של הטרנדים העיקריים בתחום, מבט על מספר מדינות והתחדשות תחום הרגולציה בהן, ופרק נועל, המתמקד, איך לא, בישראל. הדו"ח מספק מספר רב של תובנות מרתקות, והנה כמה מהן.

מהדו"ח עולה כי נכון להיום יש בעולם יותר מ-4,000 חברות שונות העוסקות בנושאי בלוקצ'יין ומטבעות קריפטוגרפיים. ערכם של כל המטבעות הקריפטוגרפיים נכון להיום עומד על סביב 220 מיליארד דולר. בתשעת החודשים הראשונים של 2018 התבצעו כמעט 800 גיוסי ICO, שגייסו עד כה יותר מעשרים מיליארד דולר. ישנן עדיין לא מעט חברות אשר בחרו לגייס כספים דרך קרנות הון סיכון, ב-400 סבבים שונים ליתר דיוק (שהם יותר מפי שניים בהשוואה לשנה שעברה). כל החברות העוסקות בתחום הבלוקצ'יין וודאי ישמחו לדעת שנפתחו ברחבי העולם יותר מ-560 קרנות שונות הקשורות לעולם הקריפטו, יותר מ-60% מהן החלו את דרכן בשנת 2017, ורבע מהקרנות נפתחו במהלך שמונת החודשים הראשונים של 2018.

מי האחראי האמיתי להתנפחות ערך המטבעות הקריפטוגרפיים? ספוילר: לא הביטקוין

בהמשך, בוחן הדו"ח את 100 הפרויקטים המובילים בעולם המטבעות הקריפטוגרפיים, וחושף כי כמעט חצי מהם הינם פרויקטי Utility Tokens, ושאר הפרויקטים בתחום המטבעות והפלטפורמות מתחלקים שווה בשווה בשאר העוגה. עם זאת, כאשר בוחנים את ערכם, המטבעות תופסים יותר משבעים אחוז מכלל ערך מאה הפרויקטים המובילים, בעוד Utility מהווים פחות משלושה אחוזים מסך הערך. כצפוי, ביטקוין ואית'ריום מהווים את רוב ערך הפרויקטים.

שוק המטבעות עבר צמיחה מדהימה בסוף שנת 2017 ותחילת שנת 2018, כאשר הדו"ח חושף כי בניגוד לדעה הרווחת, לא הביטקוין היה האחראי להתנפחות הערך, אלא דווקא הגידול בהערכת המטבעות האחרים הידועים גם כאלטקוינס. לאחר השבועות הראשונים של 2018, ערך המטבעות האלו חזר לגודל סביר, בעוד הביטקוין חזר אל מעבר ל-50% מסך ערך המטבעות כולם.

במסגרת סבבי גיוס ה-ICO של שנת 2018, הגיוס הגדול ביותר עד כה שייך ל-EOS שגייסה יותר מארבעה מיליארד דולרים, מיד אחריו ניתן למצוא את טלגרם עם מספר סבבי גיוס שהחלו כבר בשנת 2017 וסך גיוס של מעל למיליארד דולרים וחצי, TATATU אשר גייסו יותר מחצי מיליארד דולר ועוד. הדו"ח חושף כי לא כל הגיוסים נעשו בתצורה המוכרת לנו של מכירה פתוחה לקהל הרחב, וחלקם התבצעו במכירות סגורות או ב-Presale.

בהמשך, הדו"ח עוסק בפילוח של ההשקעות שביצעו קרנות הון סיכון בחברות אקוסיסטם ברחבי העולם מתחילת 2017. ניתן לראות כי במקביל לזינוק המרשים בערכי המטבעות הקריפטוגרפיים, נצפה גם גידול משמעותי בהשקעות בתחום. עוד התברר כי רוב העסקאות מתחילת 2017 היו קטנות מ-5 מיליון דולר, ורק שתי עסקאות חצו את סף 100 מיליון הדולר.

מהם הטרנדים החמים ביותר בעולם הבלוקצ'יין?

החלק הבא של הדו"ח בוחן את הטרנדים החמים ביותר בתחום הבלוקצ'יין, כאשר הוא מבדיל בין שתי קטגוריות: Native Crypto, פתרונות חדשים לגמרי לבעיות לא פתירות עד כה, ו-Tokenization, ייעול של פעולות קיימות. הדו"ח מפרט מושגים מהעולם הנרחב של הבלוקצ'יין, כך שכדאי לכם להתעדכן בכולם כדי לוודא שאתם מבינים את כל מה שחשוב בתחום.

גם הפטנטים בתחום הבלוקצ'יין זכו לזינוק מרשים בשנים האחרונות, כאשר אם במהלך שבע השנים האחרונות הוגשו כ-700 פטנטים בתחום בארצות הברית בלבד, בשנת 2018 צפויים להיות מוגשים כ-1250 פטנטים. החברות הגדולות בעולם כמו מיקרוסופט, PayPal ואמזון גם הן הקימו צוותי עבודה ורושמות פטנטים בתחום, כדי לתפוס נתחים נרחבים של השוק המתהווה. חברות הפינטק מחזיקות כיום במספר שיא של פטנטים בתחום, לאחר שהן היו מהראשונות להתחיל לעסוק בתחום. באופן מפתיע, במהלך השנה וחצי האחרונות סין הפכה למעצמה בתחום פטנטי הבלוקצ'יין, כאשר חברות הענק שלה עקפו את ארצות הברית ברישומי הפטנטים לשנה בשנת 2017. עם זאת, החברות הללו משקיעות מעט יחסית בטכנולוגיות הקשורות לכלכלת הקריפטו.

הצד האפל של הבלוקצ'יין

הדו"ח לא מתעלם מהצד האפל של הבלוקצ'יין, ומציג מגמות גם בתופעות פחות נעימות: מתברר כי התחום משתלם גם עבור פושעים, שמצליחים לשדוד מאות מיליוני דולרים ממשתמשים תמימים. הגניבות מתבצעות במספר מסלולים כמו פריצה לארנקים ובורסות דיגיטליות, אולם חלק נכבד ממעשי השוד מתבצע על ידי הונאות כמו גיוסים לפרויקטים מזוייפים שאין מאחוריהם דבר.

בתחום הרגולציה העולמית, נראה שרוב המדינות כבר הבינו שהבלוקצ'יין והקריפטו כאן כדי להשאר, אבל רובן טרם מצאו פתרון רגולטורי לתופעה, ונמצאות במקומות שונים בדרכן לגיבוש מדיניות סדורה בנושא. בעוד מדינות מסוימות עדיין מנסות לחסום את רעיון הכלכלה החדשה, אחרות מחבקות אותה בתקווה לכבוש נתח נרחב כמה שיותר מהתחום.

ומה אצלנו?

החלק האחרון של הדו"ח מוקדש כמובן לישראל. לאחר שחקרו את מאגר הנתונים הייחודי שלהם על האקוסיסטם הישראלי, הם מספקים נקודת מבט מעניינת וייחודית: מהנתונים עולה כי האקוסיסטם הישראלי עדיין בחיתוליו. למרות שהניצנים הראשונים בתחום כבר נצפו לפני מספר שנים טובות, עיקר החברות טרם חגגו יום הולדת שנתיים, והוקמו מתחילת שנת 2017. כמו כן, חברות ישראליות מתחום הפינטק הן השולטות בתחום כשליש מסך החברות הישראליות בתחום הבלוקצ'יין.

המחברים חקרו גם את תחום הרגולציה המתהווה בישראל בימים אלו ממש, ומקדישים אף פרק מיוחד למיסוי, בו הם מסבירים כיצד רואות הרשויות את הכנסות הפרטים והחברות מכלכלת בקריפטו. לבסוף, הדו"ח מציג רשימת מדענים ישראלים מובילים בתחום, פרויקטים, חברות וארגונים מובילים באקוסיסטם הישראלי.

רוצים לדעת עוד ולצלול אל מצב הבלוקצ'יין ברחבי העולם? הדו"ח המלא מחכה לכם ממש כאן

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "שנת שיא: חברות ישראליות גייסו השנה 1.2 מיליארד דולר בהנפקות ICO"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ריאלי
Guest

שנת הנוכלים, כל מי שגייס השנה היה נוכל

אבי
Guest

העולם הפיננסי עובר למטבעות דגיטליים

שלומי
Guest

העולם הפיננסי מתקדם לקריפטו בקצב מהיר

ארמון
Guest

חחח

wpDiscuz

תגיות לכתבה: