סטארטאפ 101: למה אני לא אחתום לך על NDA

יזמות היא עסק עם סיכונים, על כך אף אחד לא יתווכח. אחד מהסיכונים שאנחנו לוקחים במהלך הדרך לקבל השקעה מתבטא בחשיפה של הרעיון שלנו לאנשים שאנחנו רוצים לקבל מהם כסף או לצרף אותם לצוות שלנו. מורן בר ויהונתן קלינגר מסבירים מדוע NDA זה לא הפתרון לכל בעייה.

סדרת הפוסטים "סטארטאפ 101" מאגדת סיפורים ותובנות שונות שלנו כמו גם של יזמים, משקיעים ומובילי דעה בקהילת הסטארטאפים והיזמים בישראל. כל מה שיפורסם במסגרת סדרת הפוסטים "סטארטאפ 101" נכתב בצורה סובייקטיבית, מנקודת מבט אישית של הכותב ומהניסיון שהוא ו\או אנחנו צברנו. אתם יכולים להסכים עם הדברים ואתם בהחלט יכולים שלא (ואפילו נשמח לשמוע אתכם בתגובות).

השתתף בכתיבת הפוסט: יהונתן קלינגר, עורך דין העוסק בתחום דיני המידע ובעל תואר שני במשפטים ותארים ראשונים במשפטים וממשל, יועץ משפטי עבור חברות היי-טק, אתרי אינטרנט וסטארטאפים ומנטור בתוכנית Venturegeeks.

יזמות היא עסק עם סיכונים, על כך אף אחד לא יתווכח. אנחנו משקיעים הרבה מאוד זמן, כסף ומשאבים כדי לקדם פתרון, להגשים חלום, ולהקים חברה גדולה ומצליחה (או לרוץ לאקזיט מהיר וללכת לשבת על כיסא נוח בתאילנד).

אחד מהסיכונים שאנחנו לוקחים במהלך הדרך לקבל השקעה מתבטא בחשיפה של הרעיון שלנו לאנשים שאנחנו רוצים לקבל מהם כסף או לצרף אותם לצוות שלנו. הפחד שמישהו ישמע את הרעיון שלנו ויעתיק אותו בסביבה התחרותית בה אנחנו פועלים מובן אך אינו הגיוני, כמו כל פחד אחר, ולכן אנחנו מתפתים לחפש כמה דקות באינטרנט ולהוריד הסכם אי גילוי, או הסכם סודיות, או במילים יותר מוכרות בעולם היזמות – NDA.

לפני שאתם מתפתים להציג את המסמך המפורט לצוות שבוחן את הרעיון שלכם וצריך להחליט אם להשקיע בכם או לא, כדאי להבין את המשמעות של הצגת המסמך והמשמעות של חתימה עליו.

מהו NDA ?

מדובר בהסכם בו הצדדים (או צד אחד) מתחייבים לשמור בסודיות כל מידע אשר יוגדר כסודי או רגיש, ויועבר בין הצדדים במסגרת ההתקשרות. אפשר להשתמש בהסכם לשמירת סודיות כדי להגן על כל סוד עסקי או מידע אחר, אשר מוגדר על ידי בעליו כמידע רגיש. למעשה מדובר במידע עסקי מכל סוג, שהוא לא נחלת הרבים ושאינו ניתן לגילוי בנקל על ידי אחרים, שסודיותו מקנה לבעליו יתרון עסקי על פני מתחריו זכאי להגנה.

הבעיה היא שלא כל מה שאנחנו חושבים שהוא סוד חייב להיות כזה, והחוק לא יגן, גם אם חתמתם על NDA, על מידע שהיה באותה העת כבר בנחלת הכלל (א 48319/08 דניאל רחמים נ' אדם טל). לכן, גם אם הסוד שלנו סודי ביותר, אם הציבור כבר ידע עליו, הוא לא בהכרח יקבל הגנה. חשוב להבין שסוד מסחרי מקבל הגנה גם בלי חתימה על NDA כאשר קמות התחייבויות אחרות; NDA רק מייצר חובת סודיות בצורה הסכמית, אך הסודיות הקיימת בחוק עשויה להתקיים גם בלי כזה.

לספר או לא לספר?

מצד אחד, כל אחד מאיתנו בטוח כי הרעיון שלנו חייב להשמר בסוד בשל ייחודו. מצד שני, אנחנו נדרשים לספר על הרעיון שלנו כדי לקבל השקעה. דילמה? לאו דווקא.

גיא קוואסקי כתב בבלוג שלו בצורה המפורשת ביותר שיכולה להיות : "אל תבקשו לעולם ממשקיעים מעולם קרנות הון הסיכון לחתום לכם על NDA. הם לעולם לא יחתמו על אחד כזה, כי בכל רגע נתון הם רואים שלושה או ארבעה רעיונות זהים והם בהחלט לא מחפשים ליצור בעיות משפטיות – אם יחתמו על NDA לחברה אחת ואז ישקיעו באחרת, היזם הפרנואיד בוודאי יחשוב שהם גנבו לו למעשה את הרעיון…"

אני לא הייתי משתמשת במושגים בהם גיא קוואסקי השתמש כדי להמחיש את חוסר הנסיון שיזמים מדגימים כשהם מבקשים ממשקיע לחתום להם על מסמכים אלו ( "זה כמו לקעקע I'm clueless על הזרוע") אבל אני אנסה לעשות קצת הגיון בסיבות שעומדות מאחורי סירוב כזה.

  • כמו שקוואסקי הבהיר, משקיעים רואים כמות גדולה של סטארטאפים ונחשפים לכמות אדירה של רעיונות. זו למעשה העבודה שלהם. חתימה על  NDA, מגבילה אותם בתפקיד שלהם – לבדוק את הרעיונות הטובים ביותר שיכולים להיות מיושמים על ידי הצוותים הטובים ביותר. זו הסיבה הבולטת ביותר לעין בגינה רבים מהמשקיעים לא יסכימו לחתום. כמו כן, סביר להניח שלא משנה איך תסתכלו על זה, המשקיעים ראו כבר מיזמים שדומים לא מעט למיזם שלכם, ולכן חתימה על NDA תהיה חסרת תוקף.
  • במילים פשוטות, עיסוקם העיקרי של המשקיעים אינו גניבת הרעיונות. תבדקו את הרקע של המשקיעים שלכם לפני שאתם הולכים לדבר איתם, אבל אל תגרמו להם לחשוב שאתם לא בוטחים בהם. אני מבטיחה לכם שהם עושים את הבדיקה הדומה גם עליכם, עוד לפני שנפגשתם. המשקיעים בונים את עסקיהם, בין היתר, על שמם הטוב ועל ההיסטוריה שלהם בקבלת השקעות. ככאלה, הם 'שחקנים חוזרים' בשוק, ולכן אם פעם אחת יגזלו סוד של יזם כלשהוא, הנזק התדמיתי והנזק לשמם הטוב יהיה חמור ביותר, והם לכן ישמרו על הסודיות מתוך אינטרס לשמירה על שמם הטוב ולא מתוך התחייבות לסודיות.
  • אם אתם לא יכולים להציג את הרעיון שלכם בלי לחשוף את הסוד שבו, יש סיכוי סביר שלא תוכלו להסביר לאף אחד מה אתם עושים, ולכן גם לא לקבל השקעה. ברעיון עצמו, לרוב, אין כלל סוד. הסוד הגדול הוא היישום שלו.
  • אתם משיגים את ההיפך הגמור מהכוונה המקורית שלכם אם אתם חושבים שלא כדאי לכם לספר על הרעיון שלכם. משקיעים רוצים בסופו של דבר לחסוך לכם זמן וכסף. אם לא תאפשרו להם לבצע בדיקות מתאימות הנוגעות למיזם שלכם, אתם תחטאו לעצמכם ואם נשים את הדברים על השולחן, לא מעט מאיתנו חשבו על הרעיונות קיימים ועד שלא דיברנו עליהם עם אנשים מסביב, לא ידענו שהם קיימים. ככל שנגדיל את מעגל הפידבקים אודות הרעיון, נדע כיצד להתמודד עם התנגדויות, שאלות ומתחרים פוטנציאליים.
  • יותר מזה, המשמעויות של חתימה על מסמך NDA, שלא להזכיר כתיבה של מסמך מהסוג, דורשים עבודה מיומנת של עורך דיך שיכול להגן מצד אחד על הרעיון, ומאידך,דורשים מהמשקיעים זמן רב לבדוק את המסמך ולהתאים אותו לדרישותיהם. בכך אתם גורמים למשקיעים לבזבז את הזמן ואת המשאבים שלהם על מסמך סודיות במקום על הרעיון שלכם, דבר שיגרום להם בודאי לחשוב פעמיים אם לעבור לרעיון הבא או להתעקש להמשיך את התהליך מולכם.
  • בשלב מוקדם של הסטארטאפ שלכם, בו יש לכם רק רעיון, אתם לא באמת שווים יותר מדי כסף (לפני שאתם מגיבים על זה, חכו לסוף הפוסט). ההשקעה בגניבת הרעיון ויישומו היא כל כך עצומה, שהיא בודאי לרוב לא משתלמת בכלל. אם מישהו מספיק מוכשר, סביר להניח שהוא לא יטרח לגנוב לכם רעיון, אלא בודאי יחשוב על רעיון משלו ויתאהב בו בדיוק כמו שאתם מאוהבים ברעיון שלכם.
  • מדובר במסמך חוקי אשר דורש, כפי שהסברתי קודם, התערבות של עורך דין המתמחה בנושא, אבל מעבר לכך שמשקיעים רבים לא יסתכנו בחתימה על מסמך משפטי (כמו כולנו), אתם חוטאים למטרה העיקרית של הקשר שלכם עם המשקיעים – אתם מאוד רוצים בסופו של דבר שידברו עליכם, יציגו את הרעיונות שלכם ואתכם ויפתחו לכם דלתות.

פסקה אחת על פטנטים

לא מעט יזמים מפחדים שמישהו "יגנוב לנו את הפטנט" . משפט זה טומן שגיאה מובנית בתוכו. פטנט יינתן על פי החוק הישראלי להמצאה חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ובעלת התקדמות המצאתית. כמה רעיונות כאלו אתם מכירים?

אל תתבלבלו, מסמך NDA לא נועד להגן על פטנטים. בשביל פטנטים יש מארג שלם של חוקים וגופים אשר כל מטרתם היא להגן על הקניין רוחני מאחוריהם. כדי להבין קצת יותר איך כדאי לכם להגן על הרעיון שלכם בצורה זו, כדאי שתפנו לייעוץ של עורך דין מקצועי אשר מתמחה בתחום בשלב יחסית מוקדם של הדרך.

בין שלטי חוצות ופארנויה

אני לא מסכימה עם מי שאומר שלא כדאי אף פעם להשתמש במסמך NDA לפני שפונים לשותפים לדרך, למשקיעים או לאחרים. אבל כמו בכל תחום בו אנחנו לא מתמחים בו ביום יום, כדאי תמיד לפנות למי שכן ולקבל את חוות דעתו. יש רעיונות שכן שווים הרבה מאוד כסף, אך עולם היזמות מוצף ביזמים שהרעיונות שלהם שווים מליונים ונשארים במגירה, רק בגלל הפחד שמישהו ישמע עליהם.

זה לא אומר שכדאי לפרסם כל רעיון שלכם על שלטי חוצות, אבל אני בהחלט מאמינה שבחלק ניכר מהסטארטאפים הביצוע והצוות הם המפתח להצלחה, הרבה יותר מהרעיון המקורי שישתנה עוד פעמים רבות לפני המימוש המוצלח שלו. הטיפ החשוב ביותר שלמדתי בדרך החתחתים היזמית שעברתי עד היום הוא שבדרך כלל אין רע בשיתוף, היו פתוחים לקבל ביקורת, כל אחת כזו היא השראה חדשה ויכולה ללמד אותנו למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות שעלולות להתעורר במהלך הדרך. הקשיבו מה יש לסובבים אתכם לומר על הרעיון. ככל שתרחיבו את מעגל המבקרים סביב הרעיון המקורי שלנו, כך נוכל להגיע לרעיון שבאמת שווה להשקיע בו.

יהונתן קלינגר מוסיף: "עוד סוגיה שיש להבין היא ש-NDA לא בהכרח אומר שהסודיות לא תופר אלא רק נותן התחייבות נוספת לסודיות במקביל לסודיות הקבועה בחוק. כלומר, גם אם הצדדים חתמו על NDA, עדיין הם יכולים להפר אותו ולגרום לנזק בלתי הפיך למיזם שלכם; לכן, גם אם אנשים מסכימים לחתום על NDA, צריך לפעול בזהירות לפני שמגלים להם מידע ולדאוג שהמידע שמפוזר יהיה מצומצם ככל האפשר".

מורן בר

מייסדת ומנהלת החברה, יזמית בעלת נסיון רב שנים בתעשיית ההיי-טק עם רקע נרחב בתחום האחסון והתקשורת ובעולם המדיה החברתית. היתה שותפה למיזמי אינטרנט גדולים וביניהם אתר 2eat הישראלי. בוגרת ממר"מ ועו"ד העוסקת בתחום דיני הפרטיות וטכנולוגיה.

הגב

8 תגובות על "סטארטאפ 101: למה אני לא אחתום לך על NDA"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבירם
Guest

הכל נכון, אבל בוא לא נשכח שכל מה שסיפרת למשקיע (כולל המצגת ששלחת, נתונים פיננסים שזרקת והקילר פיצ'ר שיש רק לך) עובר דרך המשקיע הפוטנציאלי למתחרים, שבהם הוא בסוף השקיע, או אולי סתם נפלטו על ארוחת צהרים עם המנכ"ל המתחרה.

לחתום על NDA, לא. אבל גם להזהר מה כן חושפים בפגישות האלה.

– אבירם

רועי אדלר (סולוטו)
Guest

מסכים לגמרי ש-NDA לא יכול להיות חלק מהשקעה או שיתוף הרעיון עם שותפים פוטנציאליים, אבל צריך לזכור ש-NDA הוא כלי בסיסי בעבודה בין חברות (הרבה לאחר שהכסף גויס). לכן חשוב לציין ש-NDA הוא לא רק רע, אלא לפעמים טוב (אבל לא כחלק מתהליך ההשקעה).

ירון
Guest

כתבה מעניינת.

רזי שריר
Guest

NDA הוא סוג של דמי רצינות מול שותפים ולא מול משקיעים.
אם היתה הפרה משמעותית, הנכדים שלכם יוכלו להתיחס לזה כאסטרטגיה לאקזיט
הניחו תמיד שהמשקיע לו הצגתם יחלוק את המידע עם משקיעים אחרים במקרה הטוב, עם מתחרים בהם הוא שוקל להשקיע במקרה הפחות טוב
אם על פניו נראה שיש ביד רעיון מקורי ויחודי, השקיעו אלף דולר ב provisional שקונה לכם כשנה עד להגשה מלאה
בעולם של קוד פתוח, רשתות חברתיות ותקשורת חופשית, אני לא בטוח עד כמה זה כלל רלוונטי יותר

עופר שפירא
Guest
מי שלחוץ להחתים את כל העולם בNDA, כנראה עוד לא הקים באמת פרויקט אמיתי בעצמו. אחרת הוא היה מבין שהתהליך שצריך לעבור משלב הרעיון למוצר עובד הוא כל כך ארוך ומתסכל, ולרוב נתקע בשלב השיווק – שדורש משאבים אדירים – שאף אחד לא מסתובב חסר מעש ומחפש רעיונות לגנוב. בטח לא משקיעים. אבל לפני הכל – הכי חשוב זה לבדוק ולחפש את הרעיון שלך. כי יש כל כך הרבה אנשים בעולם, וישראל היא פירור על המפה, שאפשר להגיד שחשבו כבר כמעט על הכל. היום קל לחפש – עם גוגל. אז שבו וחפשו את הרעיון. אני מצאתי כבר עשרות רעיונות שהיו… Read more »
זיו גלסברג, עורך דין ועורך פטנטים
Guest
רק הערה לגבי פטנטים – כמו שכתבת, ההמצאה צריכה להיות חדשה בכדי שיהיה ניתן לקבל פטנט. פרסום של ההמצאה, גם על ידי הממציא, יהפוך אותה ללא חדשה. כיוון שכך, ובטרם הוגשה בקשה לפטנט, רצוי לעבוד תחת הסכם סודיות ובכך להבטיח שהחשיפה שלך לא תיחשב כפרסום השולל את חדשנות ההמצאה. אפשרות שנייה היא לא לחשוף את ה"איך" אלא רק את ה"מה", אבל לעיתים יש בעיה להפריד בין השניים. אגב, המונח NDA מתפרש אומנם להסכם סודיות, אבל בפועל הסכם NDA בדרך כלל כולל תנייה בעייתית הרבה יותר – הסכם אי-תחרות. בגלל התנייה הזו, ולא בגלל ההתחייבות לסודיות, הרבה גופים אינם מעוניינים לחתום… Read more »
גיל ליבנה, עורך פטנטים
Guest

בכל הקשור לפטנטים, NDA הינו פיתרון חלקי בלבד. מומלץ להגיע ל-VC כשכבר הוגש פטנט. זה

גם ימצא חן בעייניהם.

פירסום הקודם להגשת פטנט, גם ע"י הממציא עצמו עלול למנוע קבלת פטנט.

מאידך, ישנם הבדלים בין מה שיחשב פירסום כזה ומה שלא יחשב כזה.

למשל, במדינות מסויימות יש חשיבות לשאלה האם הפירסום נעשה בכתב או בע"פ ועל ידי מי.

בכל מקרה, מומלץ להתיעץ עם עורך-פטנטים לפני הפניה למשקיעים.

eli
Guest

כמי שמפתח עבור אחרים אפליקציות ותוכנה אני נדרש לחתום על הסכם סודיות. מדהים כמה גירסאות מסתובבות בשוק, אני חייב לעבור על כל סעיף וסעיף וזה די מתיש. יש לי המלצות: קצרו את המסמך, תמקדו אותו בנושא המרכזי, אל תבקשו פרטים מעבר לנדרש, לא צריך להחתים את כל העובדים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: