דרך הספות מן הים אל ההר

בסופה של דרך עקלקלה מגיע אמיר ולד לרישיקש שבהודו וממקם את המשרד הנודד שלו בבירת היוגה העולמית. פרק נוסף במסעו של סטארטאפיסט מסביב לעולם

 

ילדים בהובלי שיום יגיע ויהיו אספנים נלהבים בקולנקט

ערוץ הסטארטאפים בניוזגיק מפורסם בחסות תוכנית Microsoft Bizspark, המשתפת פעולה עם ניוזגיק במסגרת תוכנית Geekspark. רוצים לחשוף גם את הסטארטאפ שלכם בניוזגיק ולהיכנס לתוכנית Bizspark של מיקרוסופט? הכנסו לכאן לפרטים נוספים.

זהו יומן המסע של אמיר ולד, הסטארטפיסט והיזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, אשר פיתח רשת חברתית לאספנים. לקיץ 2011 יצא אמיר למסע חובק עולם, אך הוא ממשיך לנהל את החברה והשירות וחוויתיו השונות במהלך המסע יתפרסמו כאן בניוזגיק תחת סדרת הפוסטים "סטארטפיסט מסביב לעולם".


עם כל היעילות של 70 הלילות של המשרד על החוף, הגיע הזמן לעבור. אחד מהיתרונות הברורים של הנווד היא היכולת לקבוע את מזג האוויר ואת הנוף. חוף הים החל להתחמם יתר על המידה והגיע הזמן לראות יותר ירוק והרים בעיניים תוך משבי רוח קרירים יותר. חוץ מזה, אם הייתי נשאר במקום אחד לא הייתי כותב לכם סיפורים מעניינים.

פרוגנקטור ארז את דבריו ויצא להרפתקה חדשה, גם הפעם באמצעות גלישת ספות כדי לנסות ולהכיר מקומות שונים לחלוטין מאלו שמכירים התיירים בהודו. העיר הראשונה הייתה הובלי. הזרים הבודדים שמכירים אותה, יודעים שהיא מקום להחליף בו רכבת או אוטובוס בדרך מגואה להאמפי. הפעם העברתי שם שני לילות ואפילו יצא לחגוג איזו שנה חדשה של אחד מאינסוף סוגי ההינדואיזם בהודו.

קל ליצור עניין בעיר בה הזרים היחידים הם פרוגנקטור, ארבעת המורים המתנדבים אשר אצל אחת מהם התארחתי ואני. מספיק לעצור למשך חצי דקה ברחוב הומה אנשים כדי שיווצר מעגל של עשרות הודים סקרנים סביבך. הזדמנות פז שיווקית. חילקתי מספר "שטרות" של פרוגנקטור לאנשים שהתעניינו מאוד במה קולנקט עושה ואיך. נראה כי ההתלהבות הייתה יותר מכך שמדובר במשהו הדומה לכסף מאשר מזה שתמונת צפרדע נמצאת לה במרכז ה"שטר".

את הפיל שבירך הודים לרגל השנה החדשה פינק פרוגנקטור בבננה. הפיל לא התרשם.

מה זה ישראל?

אף כי ישראלים רבים בהודו משוכנעים שהודו מזמן נכבשה על ידי ישראלים ומצביעים על התפריט הישראלי והשלטים בעברית ברבים מריכוזי התיירים, האמת שונה לגמרי. מחוץ לנתיב החבוט (האם כך מתרגמים beaten track?) מסתבר שיש כמות אדירה של הודים שמעולם לא שמעו על ישראל. הם מכירים רק את המדינות שמולן הודו מתחרה בקריקט.

מהובלי המשכתי לפונה שעל אף תעשיית ההייטק המפותחת שלה ידועה יותר בקרב מטיילים רבים בזכות האשראם של אושו. סיפורים על אורגיות שמלובים על-ידי האשראם עצמו שדורש בדיקת איידס כדי לאפשר כניסה בין חומותיו הוציאו את שמו של האשראם הזה למרחוק. תלמידי האשראם בולטים בעיר בזכות הגלימות המיוחדות בצבע בורדו שהם לובשים כחלק מהחוקים הנוקשים של האשראם.

תוכניתן מוכשר ובעל ניסיון בפונה ירוויח משכורת עתק במונחים הודים אך עדיין פחות מהשכר הממוצע בישראל. לצערי, קשה לי לשכור תוכניתנים לקולנקט כיוון שהמערכת אינה מבוזרת דיה עדיין. לסמוך על תוכניתן שלא מגיע כל יום אליך למשרד שלא ייקח את הקוד וימצא דרכים מוצלחות יותר מהמשכורת שאתה משלם לו להרוויח כסף אינו עניין של מה בכך. עד כה שכרתי אנשים רק לפרוייקטים מאוד ספציפיים. מיקור חוץ טוב אינו מובן מאליו כלל כפי שאמרו לי אנשים רבים וטובים שניסו ונכוו. אם הייתי רוצה לפתוח משרד ולהשאר בפונה, בהחלט הייתי יכול לשכור צוות רציני בעלויות נמוכות. אפשרות זו עדיין קיימת מבחינתי לעתיד לבוא.

לפוסט הקודם: פיצ'רים מהפכניים בין הקוקוס לגלים

מקום ללא שם

פרוגנקטור עם נחש מחמד בכפר מפעל הסוכר של שריגונדה

המקום הבא בו ביקרתי חסר שם במפות של גוגל. יש שם מפעל סוכר ושם הכפר הוא כפר מפעל הסוכר של שריגונדה. כולם עובדים במפעל הסוכר ובמשך חמישה חודשים בשנה, עונת הסוכר, עגלות קנה סוכר רתומות לשוורים עושות את דרכן אל המפעל. כמויות עצומות של עובדים עונתיים מגיעים ודרים בבתי קש על צד הדרך הראשית.

התארחתי אצל זוג רופאים הודים מקסימים שילדם בן ה-11 דובר אנגלית שוטפת. אנשי הכפר היו פשוטים וחברותיים. די מהר פרוגנקטור ואני הפכנו לאטרקציה. אני מניח שהזרים היחידים שביקרו בכפר היו האורחים של הרופא ואני הראשון שהגיע מזה שלוש שנים. בודדים שם דיברו מעט אנגלית שבורה והפתיעו אותי ביום הראשון בנחש מחמד. פרוגנקטור שמח להצטלם איתו. אני פחות.

המקום עצמו היה מאובק ברמה שגם טאטוא הרצפה פעמיים ביום לא עזר לשמור עליה נקייה. למשך מספר שעות ביום היה באוויר ניחוח שאריות מפעל הסוכר שיותר מכל דבר נדמה לאפי כניחוח קיא. אני מניח שגם לזה מתרגלים. יופי ולכלוך, פסטורליות ורעש בלתי נסבל, אנשים שמחים ועניים, אוכל טעים ומלריה. הודו היא מדינה בה הניגודים חוברים אחד לשני בהרמוניה מלאת דיסוננס.

לאחר עוד יממה שלמה ברכבת הגעתי לדלהי. גם ברכבת ניגנתי בגיטרה והצגתי את פרוגנקטור וקולנקט להודים הרבים שנראו היו מתעניינים בכל מה שיש לאיש מוזר ולא הודי לומר. ביליתי בדלהי יום יחיד בכדי להפרד מאמא שלי שצלחה טיול של קרוב לשלושה חודשים בהודו, מרביתו לבדה. טוב לראות את המשפחה תוך כדי נדודים וכרגע אני מקווה לפגוש את אחי הקטן, שעזב את עבודתו כתוכניתן כדי לטייל, בתאילנד.

מתמקם ברישיקש

עוד רכבת לילה הביאה אותי קרוב לרישיקש. גם הפעם לא הצלחתי להשיג מושב (קרי: מיטה) על הרכבת. זה לא פשוט בכלל בהודו להשיג מקום ברכבת. קארמת הרכבות שלי שקודם לכן הייתה נפלאה ותמיד סידרה לי מקום לינה נחמד, הכזיבה הפעם. ישנתי על רצפת הרכבת. למען האמת, זה לא היה הרבה יותר רע מבמיטה מלבד כמה חרקים חמודים שהותירו לי כמה נקודות אדומות על היד. אולי זה ישמע לכם כמו תת תנאים, אך יחסית לכל ההודים שנאלצו להצטופף בעמידה סמוך לשירותים הריחניים למשך כל נסיעת הלילה, מצבי נראה היה מזהיר.

המשרד הנייד שלי נמצא כעת ברישיקש, בירת היוגה העולמית. אוויר הרים נקי (קשה לרשום צלול כשאוטובוסים ומשאיות עדיין דואגים לתבל את האוויר) ומזג אוויר נעים ולא שרבי. בגסט האוס בו התמקמתי יש WiFi שפועל מרבית היממה ומאמא שדואגת לארוחות טעימות ובריאות לכל החפץ. הטראפיק לקולנקט ממשיך לגדול ועבר כבר רבע מיליון מבקרים ייחודיים (יוניקס בעבריש) בחודש הצופים במעל לעשרה מיליון דפים.

הצלחנו לעשות מעיין "ישיבת צוות" בצ'ט קבוצתי של סקייפ. קשה למצוא דרך אחרת כאשר שאר העובדים הם מתנדבים הנמצאים במדינות שונות בעולם. באופן אישי אני נגד ישיבות כיוון שברובן אנשים מבזבזים האחד לשני את הזמן ולא מפיקים כלום. במקרה הזה המתנדבים הרציניים שמחו על ההזדמנות ליצור סוג של פגישה לקבלת החלטות ונעתרתי ליוזמתם. קשה ליצור "רוח צוות" כאשר הרוב המוחץ של אנשי הצוות לא נפגשו מעולם ובנוסף לבקשות וההחלטות בפגישה היה לה גם ערך חברתי.

כמה עולה קילו צפרדע סלבריטי?


בחסות תוכנית Bizspark


Microsoft Bizspark היא תוכנית גלובלית שפותחה במטרה לסייע להצלחת סטארטאפים בשלבים המוקדמים על-ידי אספקת מספר משאבי מפתח, בזמן שהכי צריך אותם:

תוכנה – במסגרת התוכנית, תקבלו גישה מלאה למגוון הרחב של כלי הפיתוח, הפלטפורמות השונות ורשיונות לכל מוצרי מיקרוסופט לשימוש מיידי למשך 3 שנים, לצורך פיתוח וחדירה לשוק של פתרונות וטכנולוגיות חדשות. כל אלו, יחד עם כל ההטבות האחרות בתוכנית, מגיעות ללא תשלום.

תמיכה – התחברו לשותפים נוספים בתוכנית מרחבי העולם – חממות, משקיעים, יועצים, משרדי ממשלה וספקי הוסטינג – כולם מעורבים ומושקעים באופן שווה בתחומי החדשנות והיזמות בתחום התוכנה והאינטרנט ומציעים מגוון רחב של פתרונות שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות טכנולוגיות ועסקיות.

חשיפה – מעבר לשיתוף הפעולה עם ניוזגיק, תוכנית Bizspark חושפת את הסטארטפים החברים בה לקהל רחב של משקיעים, לקוחות ושותפים פוטנציאליים. כחברים בתוכנית Bizspark של מיקרוסופט, תזכו לגישה לאקו-סיסטם עשיר של עמיתים למקצוע, שותפים ומגבים משאבי תמיכה מכל העולם, אשר יסייעו לכם לגדול ולהצליח. Microsoft Bizspark זו הדרך המהירה ביותר להזניק את הסטארטאפ שלכם קדימה.

אמיר ולד

אמיר ולד הוא היזם שמאחורי הסטארטאפ הישראלי Colnect, רשת חברתית לאספנים. היום הוא מטייל מסביב לעולם ומנהל את החברה מהפינות הכי נדחות בגלובוס.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: