בסכנה מיידית: 6 תפקידים בהייטק שצפויים להיעלם בגלל רובוטים

הרובוטים באים לעזור לנו בחיי היומיום ועל הדרך גם יקחו לנו את העבודות. אילו תפקידים נמצאים כבר היום בסכנה מיידית ומה אפשר לעשות כדי לדחות את הקץ?

Image Source/Getty Images Israel

צלם/תמונה: Image Source/ Getty Images Israel

כמעט בכל יום צצה כותרת באחד העיתונים או האתרים, המבשרת על עידן הרובוטים שודדי העבודה שמתקרב אלינו בצעדי ענק. כן, הרובוטים יהפכו לא מעט תפקידים ומקצועות למיותרים, ובעקבות זאת רבים מאיתנו יהפכו לחסרי ערך עבור שוק העבודה. למעשה, מומחים טוענים כי 47% מהמקצועות הקיימים כיום ייעלמו בשני העשורים הקרובים, וכי כל מי שמרוויח היום פחות מ-20 דולר לשעה עלול לאבד את מקום עבודתו בשנים הקרובות לרובוט. בנוסף, 6 מתוך 10 אנשים בגילאים 15 עד 35 יהיו מובטלים בעתיד.

בואו נודה בזה, הדבר הראשון שצץ בראש כששומעים בשורות איוב בסגנון הזה הוא שהרובוטים ייקחו את העבודה לעובדי הצווארון כחול, אלה שמבצעים תפקידים מסורתיים יותר ושניתן למצוא להם תחליף אוטומטי בקלות. על אף שכיום קיים מנעד רחב מאוד של תפקידים בענף ההייטק, אף עובד לא באמת יכול להיות בטוח לחלוטין בנוגע להמשך מידת נחיצותו בשוק העבודה בשנים הקרובות, ובטח שלא לטווח הרחוק יותר. למעשה, יש מספר תפקידים שכבר עכשיו ניתן להזהיר לגביהם שהם בהחלט נמצאים על הכוונת. זה אולי לא יקרה מחר או מחרתיים, אבל המגמה שהתחילה כבר מצביעה על מה שיקרה בשנים הקרובות.

1. תמיכה טכנית ואנשי שירות

אנשי ה-Customer Care וה-Support, כל השיחות הנכנסות והמיילים הללו שבעבר הגיעו אך ורק אליכם, עוברים לאט אבל בטוח לצ'אטים און ליין עם נציגים וירטואליים, או בשמם המעודכן – צ'טבוטים, רובוטים בעלי בינה מלאכותית המסוגלים ללמד את עצמם על סמך כלל השאלות שנשאלות. זהו אחד התפקידים המועדים במיוחד להחלפה על ידי רובוטים, ומדובר כבר על הטווח הקרוב. לכן חשוב שתשמרו את את היד על הדופק ותעקבו אחר רמות הביקוש.

2. פיתוח קוד בסיסי

מחקרים טוענים שהסיכוי של אנשי הפיתוח לאבד את תפקידם לטובת רובוט הוא 48%. האם זה סיכוי גבוה או נמוך שצריך להטריד אתכם? רק ימים יגידו. מצד שני, אם אתם עוסקים בפיתוח אולי בכל מקרה עדיף שלא תשקעו בשאננות.

למה? כבר כיום קיימות מערכות AI של כתיבת קוד כמו למשל DeepCoder של מיקרוסופט, וזו ודאי אינה המערכת היחידה. שנית, היום מפתחי תוכנה כבר לא צריכים לכתוב את כל הקוד מאפס – קיימות ספריות ענקיות של קטעי קוד מוכנים שנגישים באופן ציבורי לכל דורש, ומפתחים יכולים להשתמש בהם ולכתוב קוד שמתבסס עליהם.

אז מה זה אומר בנוגע לעתיד? ובכן, אמנם לא מדובר פה ברובוט שמחליף מתכנתים, אך ככל שעובר הזמן מפותחים יותר ויותר קטעי קוד, wizards, שיודעים לייצר תוצרי פיתוח שונים, פלטפורמות פיתוח וספריות וטמפלטים מוכנים שמייעלים ומקצרים משמעותית את תהליכי הפיתוח ומשתכללים כל הזמן. התוצאה: כבר לא צריכים להתחיל פיתוח מאפס, מה שמוביל לחיסכון עצום בזמן אך גם בכוח אדם.

3. אנשי בדיקות

חלוקת התפקידים המסורתית בין צוותי הפיתוח הכותבים את הקוד, לבין אנשי הבדיקות שעוברים על הקוד ומתקנים באגים, הולכת ומשתנה כבר שנים לטובת הבדיקות האוטומטיות. כלי בדיקה אוטומטיים חוסכים המון זמן לחברה, ועל הדרך גם כוח אדם. אבל האם רובוטים עומדים לקחת לאנשי ה-QA את כל העבודה?

כבר היום ניתן לראות שבנישת ה-Black Box Testing יש כלים אוטומטיים חזקים שיודעים לחסוך המון שעות של בודקים, והמגמה הזו רק תלך ותתחזק. למעשה, מומחים בנושט טוענים כי לא ירחק היום שבו 80% מהבדיקות יתבצעו באופן אוטומטי לחלוטין, ושתפקיד אנשי הבדיקות יצטמצם לתכנון, אפיון ופיתוח של כלי הבדיקות.

4. מכירות טלפוניות

לפי מחקר משולב של חברת דלוייט ואוניברסיטת אוקספורד, כבר כיום קיימות חברות שהחליפו את נציגי המכירות והטלמרקטינג שלהם ברובוטים (Voicebots). המערכות האוטומטיות יודעות לייצר פניית מכירה אישית, וגם לתת תשובות ללקוחות הפוטנציאלים בהתאם למגוון תרחישי שיחה אפשריים עם הלקוח. אגב, גם אם הלקוח לא ענה, המערכות האלו יודעות לעשות פולואפ חכם ולשלוח פנייה חוזרת בתזמונים חכמים.

5. חוקרים, אנליסטים, מידעני מערכות מידע

אם עיקר התפקיד שלכם הוא לבצע בקרות, לבנות דוחו"ת אקסל ולהעביר נתונים ממקום למקום, דעו לכם שגם אם יש לכם המון ידע ומומחיות בתחום מסוים, לא ירחק היום שבו רובוט או המערכת BI חכמה יחטפו לכם את התפקיד. בתחום המשפטים כבר עושים שימוש ברובוטים, שכל תפקידם הוא לנבור במיליוני מסמכים ולמצוא אינפורמציה רלוונטית. כך גם בכל הקשור לאנליסטים שיווקיים ופיננסיים – כולם יוחלפו במערכות BI המסוגלות לנתח נתונים ממאגרי מידע ענקיים בזריזות וביעילות.

6. אונליין מרקטינג

האם נדרש בן אנוש כדי לנסח מסר שיגרום ללקוח פוטנציאלי לקנות מוצר או אפילו לפתוח אימייל? מתברר שלא. כיום מפותחים רובוטים לינגוויסטיים, שיודעים לנתח שפה ואת הווריאציות השונות של ניסוחים ואת השפעתם על הרגש ועל פוטנציאל הקנייה. מעבר לכך, מערכות השיווק האוטומטיות יודעות להתאים את הפרסומות הרלבנטיות לכל לקוח, בהתאם להעדפות והרגלי הקנייה שלו, וכן לשלוח מגוון מסרים חכמים שמלוות בתגובות אישיות.

אז מה עושים?

בין אם התפקיד שלכם נמצא ברשימה ובין אם לא, כדאי לכם להתחיל לדאוג בכל פעם שאתם רואים משרה חדשה בתחום Machine Learning, והכי חשוב – בכל הקשור לקריירה בענף ההייטק, אסור לכם לנוח על זרי הדפנה. שימו לב לשינויים שקורים בתוך מקום העבודה שלכם וגם מחוצה לו, ולעולם לא להפסיק ללמוד דברים חדשים – ככל שתהיו מעודכנים יותר במה שקורה, כך תוכלו לנתב את דרככם בחוכמה.

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים במתן פתרונות ושירותים בטכנולוגיה ופיתוח, שירותי דאטה, דיגיטל והכשרות טכנולוגיות. כמו אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft וחברת  Genius המתמחות בעולמות הדאטה, Bi, Ai, אנליטיקה ועוד, חברת TVUNA - המתמחות בעולמות הדיגיטל, בניית אתרים ואפליקציות ועוד, וחברת BoarDirector – פיתחה מערכת יחידה מסוגה המאפשרת לנהל ישיבות ותהליכים בארגונים וחברות בצורה חכמה ויעילה מכל מכשיר קצה באופן מאובטח.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

14 תגובות על "בסכנה מיידית: 6 תפקידים בהייטק שצפויים להיעלם בגלל רובוטים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אני
Guest

אנחנו רחוקים שנות אור מהיכולת לייתר את המתכנתים.
כל האוטומיזציה ושכלול הפלטפורמות הופך אותם יותר פרודוקטיבים אבל ממש לא מייתר אותם.
האפליקציות נהיות מורכבות מאוד ויכולת המידול ופתרון הבעיות של המתכנת לא ניתנת להחלפה ע"י מחשב.

מישהו
Guest

חחח בואו נראה אותם בונים rt או concurrent code בסי אוטומטית..הספריות האלה בסוף לא שוות יותר מדי לפיתוח מקצועי. הן עוזרות מאוד למי שלא מפתח אלא משתמש בקוד ככלי. כדי שספריה תכנס לקוד מקצועי היא צריכה להיות מטורפת ובעלת הרבהההההה מאוד ותק בשוק בשביל לדעת שהיא לא תעשה בעיות. יש כאלה כבר הרבה מאוד שנים (כל ספריות סי, לדוגמה) אבל הן לא מייתרות עבודה של תוכניתנים. לגבי ממש ai שבונה קוד זה כבר סיפור אחר, אבל גם שם רוב הסיכויים שיקח הרבה מאוד שנים עד שזה יעבוד באופן חלק.

כרובי
Guest

מתכנת מעביר לקוד את הדרישות של הלקוח, אופטימלית תוך הסתכלות מערכתית, הכנסת שיפורים והתחשבות במגוון גורמים נוספים, כולל נסיון חיים ונסיון בתחום הספציפי (רפואה, ביטוח, אמנות, וכו').
כשרובוט ידע להבין את הלקוח ואת יתר הסביבה, המשמעות היא שהגענו לבינה מלאכותית "חזקה". בשלב זה יהפכו למיותרות כל המקצועות, ולא רק תכנות.

נמרוד
Guest

העולם עובר כל הזמן שינויים.
היכולת שלנו היום נמדדת לפי היכולת שלנו ללמוד דברים חדשים ולנצל אותם לטובתינו.
בתחום הבדיקות יש היום מהפכה מצויינת כך שמי שמנצל את זה לטובתו יכול להנות משכר גבוה יותר ומתפקידים מאתגרים יותר ומעניינים יותר.
וכן, צריך קצת לעבוד בשביל זה וללמוד אוטומציה.
אני אישית עשיתי מהלך כזה דרך קורס וליווי מצויין ב
http://www.automation.co.il
ואני כבר מספר חודשים עובד בתפקיד שמשלב בדיקות וכמו כן כתיבת אוטומציה.

פול סטאק בניוטרל
Guest
פול סטאק בניוטרל

גולת הכותרת של הקלים להחלפה: מתווכי HR שהולכים לעוף קיביני…. אה, כתבה בחסות…

תכלס, שום בינה מלאכותית לא תרשה לעצמה לתמצת אנשים מהסוג שיצר אותה ל X שנים שעסקו בתחום מסויים, ולשכתב מודעות דרושים מלוחות ציבוריים תוך כדי החלפת שם החברה ל'חברה מובילה', 'חברה בצמיחה' והאהוב עלי, 'חברת ספרים בין לאומית'! (כן, כן, אמאזון. גם אני הייתי בשוק. שום בינה מלאכותית לא מגיעה לרמה הזו, מוריד ת'כובע).

Yoav
Guest

לא מבין איך אפשר להגיד שיהיו פחות מתכנתים, אולי צורת התכנות תשתפר, אך יחד עם זאת כמות התוכנה שתידרש תגבר, וכן הצורך בכלים שייצרו קוד אוטומטי יגברו כך שהדרישה למתכנתים תעלה. בנוסף יש קוד ביזנסי שהמרחק בין AI ללתרגם אותו לקוד הוא רב, לפחות כמה עשורים קדימה. אפשר היה לומר את אותו דבר על OOP יש לך ספריות לטפל בהכל היום ובכל פלטפורמה כך שהטענה המתבקשת לפי הלוגיקה של הכתבה היא שכבר היום היו אמורים להיות הרבה פחות מתכנתים ממה שהיו פעם, ושכתיבת תוכנה היא בסך הכל שימוש פשוט בספריות ותשתיות אלו, אבל ההאמת היא הפוכה.

Yoav
Guest

מעניין שמנכ"ל מייקרוספט ישראל טוען בדיוק להיפך, שב 20 שנה הבאות הדרישה לעובדי הייטק תלך ותגדל בצורה כזו שאין סיכוי לעמוד בביקוש. אני בוחר להאמין לו (כי בא לי) מכיוון שאני מניח שהוא מבסס את המידע שלו על מחקרים וניתוח של מגמות בשוק התוכנה וההיטק בישראל ובעולם מתוך עמדה של גישה למידע של חברה קטנה בשם מיקרוסופט בין שאוהבים אותה או לא.

johnny
Guest

גם במהפכה החקלאית חשבו שייתרו את רוב האנשים, כי צריך פחות חקלאים מאשר ציידים. כנ"ל גם במהפכה התעשייתית חשבו שהמפעלים ייתרו את רוב האנשים.
בסוף כל מהפכה או מיני מהפכה כזאת יצא שעבדנו בסוף הרבה יותר. משום מה יש לי הרגשה שגם המהפכה הטכנולוגית לא תוביל אותנו לעבוד פחות, אפשר לדאוג קצת פחות.

Moti
Guest

זה נועד לייצר יותר כסף בסקיילים גדולים ולא לגרום לאנשים לעבוד פחות.

talk to the hand
Guest

הכתבה תלושה מהמציאות ונשענת על הנחות של מישהו שאני בספק אם ראה קוד בחיים שלו ובטוח אין לו שמץ הבנה ב"בינה מלאכותית" מעבר למה שראה בסרטי אקשן -מד"ב

קונסטנטין צ\'יצ\'ירין
Guest
קונסטנטין צ\'יצ\'ירין

בסופו של דבר פשוט אנשים ילמדו את הכלים החדשים ויעשו איתם יותר , במקום לעבוד יום שלם כדי להרוויח כריך טעים , אפשר לעבוד יום שלם וליישב כוכב לכת מרוחק

המצב שאנחנו מפחדים ממנו זה שלקבוצה קטנה תהייה AI ולקבוצה גדולה לא תהייה תקווה לעשות כלום , אין גישה לנדלן אין אפילו גישה לחברים שלהם כי הם הלקוחות של הקבוצה הקטנה בכל דבר

אין פה ממש מה לומר יכול להיות שזה יקרה לכם ויכול להיות שלא. אבל מה שבטוח שתגיע השנה שלא יהיה הרבה מה לעשות עם בני אדם שהוא לא סמלי חברתי

קונסטנטין צ\'יצ\'ירין
Guest
קונסטנטין צ\'יצ\'ירין

אני מרגיש כמו בשנות ה90 שמערכות ממשלתיות לא יכלו לקלוט דגש בשם שלי -_- תתקנו את הבאג בחיאת

ליאור
Guest

מה יעשו כל המתכנתים שלא מוצאים עבודה ולכן תופסים לבודקים את המשרות שלהם? יאכלו אותה פעמיים.

פול סטאק בניוטרל
Guest
פול סטאק בניוטרל

לכל מי שפספס את הגאונות הצרופה כי שמו באנר בדיוק עליה:

גולת הכותרת של הקלים להחלפה: מתווכי HR שהולכים לעוף קיביני…. אה, כתבה בחסות…

תכלס, שום בינה מלאכותית לא תרשה לעצמה לתמצת אנשים מהסוג שיצר אותה ל X שנים שעסקו בתחום מסויים, ולשכתב מודעות דרושים מלוחות ציבוריים תוך כדי החלפת שם החברה ל'חברה מובילה', 'חברה בצמיחה' והאהוב עלי, 'חברת ספרים בין לאומית'! (כן, כן, אמאזון. גם אני הייתי בשוק. שום בינה מלאכותית לא מגיעה לרמה הזו, מוריד ת'כובע).

wpDiscuz

תגיות לכתבה: