אפל מסירה כפפות: "ספוטיפיי מרוויחה כסף מעבודה של אנשים אחרים"

במהלך מאוד לא שגרתי, אפל מגיבה פומבית להאשמות של ספוטיפיי, ותוקפת אותה בחריפות

עיצוב: גיקטיים

החזית החדשה שנפתחה בשבוע שעבר ממשיכה להתחמם: אחרי שספוטיפיי הגישה תלונה לנציבות האירופית כנגד אפל בטענה שזו משתמשת בכוחה ליצירת תחרות לא הוגנת, אפל לא נשארת חייבת. בצעד חריג מאוד עבור החברה מקופרטינו, שיחררה אפל הצהרה מפורטת בה היא מגנה על עצמה ותוקפת את ספוטיפיי, שהגיבה בעצמה בצורה חריפה. האם אנחנו לקראת אחד הפיצוצים הגדולים בתולדות עולם הטכנולוגיה?

״ספוטיפיי לא היו במקום שהם נמצאים בו בלי האפסטור״

אפל החליטה להכנס ראש-בראש עם הטענות של ספוטיפיי ולחשוף לא מעט מידע על ההתנהלות בין השתיים: ראשית, היא הגיבה לטענה של ספוטיפיי כי אפל חוסמת חלק מהעדכונים של ספוטיפיי, וטענה כי אישרה למעלה מ-200 עדכונים שהובילו ליותר מ-300 מיליון הורדות של האפליקציה. באפל טוענים כי הפעם היחידה בה לא אושר עדכון, היא הפעם בה ספוטיפיי ניסתה לחרוג מכללי האפסטור (ומרמזת כאן כי ספוטיפיי ניסתה להציג מנגנון תשלום עוקף כלשהו) שחלים על כל מפתח.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

כמו כן, אפל טוענת כי היא פנתה לספוטיפיי בנוגע לתמיכה בסירי ו-AirPlay 2 בכמה וכמה מקרים, אך זו טענה כי היא ״עובדת על זה״. בראיון שגיקטיים קיימו עם בכיר בספוטיפיי בחודש יולי האחרון, שאלנו בנוגע לתמיכה בסירי ונמסר לנו כי ״אנחנו רואים ביקוש רב בקרב משתמשי iOS לתמיכה שכזו, ואנחנו נמצאים בתהליכים של משא ומתן. קשה לי להגיד בשלב זה האם בעתיד זה יהיה טוב יותר או רע יותר. אבל המגעים הללו הם סימן חיובי. אנחנו בהחלט מנסים למצוא פתרון״. כמו כן נמסר לנו כי קיצורי הדרך של סירי שהוצגו ב-iOS 12 הם ״צעד בכיוון הנכון״. כך שנראה שהדם הרע בין שתי החברות הוא לא חדש.

״הם מפיצים את המוזיקה שאתם אוהבים, ובו בעת מצמצמים את התמיכה שלהם באמנים, מוזיקאים וכותבי שירים שיוצרים את השירים הללו – ויתרה מכך, אפילו תובעים את אותם יוצרים בבתי משפט״

לאחר מכן, אפל בחרה לתקוף את הטיעון על ה״מס של אפל״, והסבירה כי הפעמים היחידות בהן אפל גובה עמלה מסוימת, מדובר רק במקרים של רכישות דיגיטליות ושירותים דרך האפליקציה באמצעות מערכת התשלומים המאובטחת של אפל. כמו כן, היא טענה כי ספוטיפיי ״שכחה להוסיף״ כי 30% האחוזים המדוברים שאפל לוקחת מחברות על שנת המינוי הראשונה הופכים ל-15% בשנים הבאות. באפל טוענים כי רוב המשתמשים של ספוטיפיי הם משתמשים חינמיים שמאזינים לפרסומות, ואפל לא לוקחת כל חלק ברווח של ספוטיפיי על משתמשים אלו, או על משתמשים שנרשמים במסגרת הטבות שונות של ספקיות סלולר.

המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן המקום שלכם לעדכן ולהתעדכן להצטרפות לקבוצת הפייסבוק הסגורה של גיקטיים, לחצו כאן

אפל אפילו האשימה את ספוטיפיי בכך שהיא משתמשת בשליטתה בשוק כדי להתחמק מתשלום שנועד לתחזק את האקוסיסטם למען הדורות הבאים של יצרני האפליקציות, וכי ״המטרה של ספוטיפיי היא להרוויח יותר כסף מעבודה של אנשים אחרים. לא רק מהאפסטור, אותה הם מנסים לסחוט, אלא גם אמנים, מוזיקאים וכותבי שירים״.

אפל אף טענה כי ספוטיפיי תבעה בשבוע שעבר יוצרי מוזיקה לאחר שוועדת זכויות היוצרים של ארצות הברית דרשה מספוטיפיי להגדיל את תשלומי התמלוגים לאמנים. ״זה לא רק פסול, זה מייצג צעד אמיתי, משמעותי ופוגעני בתעשיית המוזיקה״. זוהי, אגב, הצהרה פשוט לא נכונה, שמבוססת על פרשנות של מנכ״ל איגוד חברות המוזיקה הלאומי, בתגובתו לערעור של אמזון, גוגל, ספוטיפיי ועוד מספר גורמים על גובה תמלוגים חדש לאמנים.

בנקודה הזו תרשו לנו להזכיר כי אפל ידעה היטב למנוע תשלום מאמנים בתחילת דרכה של Apple Music, כאשר טענה כי בשלושת החודשים החינמיים הראשונים של מנויים חדשים, לא תשלם לאמנים עבור הזרמות של שיריהם. השינוי הגיע דווקא מהזמרת הסופר-פופולארית, טיילור סוויפט, שהודיעה כי לא תאשר להזרים את האלבום האחרון שלה בשירות המוזיקה החדש עד שאפל תיענה לדרישותיה לשנות את התנאים לכל האמנים. הפלא ופלא, לאחר מכתב פתוח מטעם סוויפט, הודיעה אפל כי תשלם כרגיל לאמנים גם עבור מינויים בתקופת ניסיון חינמית. מעניין אם אפל היו פועלים באותה דרך אלמלא היה מדובר באמנית בסדר גודל שכזה עם אלבום כל כך מצופה.

לסיכום ההצהרה יוצאת הדופן שלה, אפל טוענת כי היא מעוניינת לראות גם חברות שמתחרות בה שמשגשגות באמצעות האפסטור, כי הדבר דוחף אותה להיות טובה אף יותר, וחותמת את ההצהרה שלה בברכת הצלחה לספוטיפיי, כי ״זו הסיבה שבנינו את האפסטור מלכתחילה״.

ספוטיפיי: התנהגות אפל היא מונופוליסטית

חשבתם שסדרת המתח הזו תסתיים בשני פרקים? מתברר שהיא כבר הופכת לסאגה, כאשר ספוטיפיי שיחררה הצהרה נוספת לתקשורת בסוף השבוע בו טענה ש״כל מונופול יטען שהוא לא עשה דבר רע, ויטען כי מתחריו ולקוחותיו יקרים לליבו״, בספוטיפיי טענו כי הם ציפו בדיוק לתגובה זו מטעם אפל, וכי ההצהרה היא ״הוכחה לאמונה של אפל שמשתמשי ספוטיפיי ב-iOS הם לקוחות של אפל, ולא לקוחות של ספוטיפיי״.

פרשנות: אפל בפאניקה, ספוטיפיי מתקדמת הלאה בלעדיה

ההצהרה של אפל היא אחת מההצהרות התוקפניות ביותר שלה עד כה. כזו שמזכירה יותר התנצחויות פוליטיות שאנחנו עדים להן בתקופת בחירות זו, ופחות התנהגות של החברה שבדרך כלל משחקת את תפקיד ההורה הטוב של עולם הטכנולוגיה. אפל משתמשת במילים ורטוריקה בוטה יחסית כנגד ספוטיפיי, ומסכימה לחשוף מידע פנימי על ההתנהלות בין השתיים, בצעד חריג יחסית עבורה.

לא מדובר סתם בהתכסחות קלה בין חברות על שמן הטוב, אלא בחשש של אפל מפגיעה נוספת בהכנסות שלה. נטפליקס נכנסה למתקפה הרבה יותר שקטה נגד אפל, והחליטה באופן חד צדדי לבטל את אפשרות ההרשמה באמצעות חשבון iTunes למשתמשים חדשים, ובכך מנעה את המשך ״תשלום המס״ לאפל על סך 30% בשנה הראשונה ו-15% לכל שאר משך תקופת המינוי. על פי הערכות, נטפליקס הרוויחה כ-850 מיליון דולר ממשתמשי iOS בשנת 2018, מה שאומר שאפל גרפה כ-250 מיליון דולר במהלך השנה הזו. למרות שאפל היא חברת ענק עם מחזור הכנסות בלתי נתפס, זוהי עדיין פגיעה בהכנסות שלה בתקופת קשה עבור החברה שסובלת מנסיגה במכירות האייפונים, שהם מנוע ההכנסות העיקרי של החברה.

ההצהרות של ספוטיפיי הן קשות, ונראה שהחברה הציבה לעצמה מטרה להשתחרר מהכבלים של אפל כמה שיותר מהר, והתהליך היחצני הזה נועד להכשיר את הקרקע למהלך דומה לזה של נטפליקס, במסגרתו ספוטיפיי לא תאפשר הפעלה של מינויים חדשים דרך האפליקציה ב-iOS, אלא רק דרך קישור חיצוני. החלטה שכזו תמנע תהליך הרשמה מזורז וקל יותר עבור משתמשי iOS, שאוהבים את הנוחות שלהם, אבל תייצר עבור ספוטיפיי הכנסות גדולות יותר בעשרות אחוזים.

בצורה מעט מוזרה, ספוטיפיי כלל לא מדברת על גוגל, שגם היא גובה 30% ״מס גוגל״ בעבור הורדות בחנות האפליקציות שלה. מפיצת המשחק ״פורטנייט״, למשל, הודיעה כי היא לא מעוניינת לשלם את התשלום לגוגל, והעדיפה להפנות משתמשים להתקנת קובץ APK בצורה חיצונית לצורך התקנת המשחק. בכך התחמקה מחלוקה בהכנסות עם גוגל, וגרמה לענקית ללחץ לא קטן שהוביל אותה לחקור לעומק את אופן התקנת המשחק ולחשוף פירצות אבטחה בתהליך.

המהלכים של הענקיות הללו עלולים לסמן עידן חדש בעבור תאגידים כמו גוגל ואפל, שיצטרכו מעתה לספק ערך מוסף ולהגן על המודל הכלכלי שלהן כדי למנוע זליגות של חברות נוספות החוצה מהחנויות ואמצעי התשלום שלהן. עד כה התחרות הבוטה בין החברות לא הובילה למהלכים שהטיבו יותר מדי עם הצרכנים, ועם כל הכבוד, זה הערך המוסף האמיתי של תחרות, ולא התנצחויות בין חברות.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

9 תגובות על "אפל מסירה כפפות: "ספוטיפיי מרוויחה כסף מעבודה של אנשים אחרים""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Liran elisha
Guest

אפשר להעיף את הפיצר שמציע לי כתבות נוספות באמצע הכתבה???
הוא סתם מוציא אותי מריכוז ומוריד את חוויית המשתמש מהאתר!

אלמונימוס
Guest

במקום להסתכל על מה שהם מפסידים, הם צריכים להסתכל על מה שהם מרוויחים. אם נטפליקס עושה 850 מליון ומשלמת 250 מליון היא עדיין ברווח של 600 מליון! איפה הבעיה פה?
רוצות למקסם רווחים? צאו מהאפסטור ושווקו לבד את האפליקציה שלכם. לא חייבים לטנף בשביל זה. ובכלל, יש סיכוי שעלות השיווק תשאר זהה או קרובה לעלויות הנ״ל.

יצא שכרו בהפסדו
Guest
יצא שכרו בהפסדו

זה כל העניין- אי אפשר לצאת מהאפסטור( חוץ מתוכנה שרצה בדפדפן )
– אפל כופים את זה על המפתחים והמשתמשים לטוב ולרע
חוץ מזה שני החברות הנ"ל מתנהגות בחזירות והטענות של שניהן מוצדקות

אנונימי
Guest

זה לא רק זה, גם לאפל יש יתרון ברור ובנוסף מה שאמרת.
לקחת 30 אחוז רווח על כלום זה חזירות, ספוטייפי אומנם לא מסכנה אבל בהחלט היא הקורבן כאן

שיהיה
Guest

גם הכותרות הטריקיות שלכם לא מיטיבות עם הצרכנים אבל אתם רוצים להרוויח כסף וזה סבבה. יתכבדו נטפליקס ספוטיפיי ואפיקגיימס ויקימו לעצמם חנות אפליקציות ב-30 אחוז שהם חסכו ונראה אם זה משתלם להם יותר מלשלם לאפל ולגוגל.

שיהיה
Guest

גם הכותרות הטריקיות שלכם לא מיטיבות עם הצרכנים אבל אתם רוצים להרוויח כסף וזה סבבה. יתכבדו נטפליקס ספוטיפיי ואפיק ויקימו לעצמם חנות אפליקציות ב-30 אחוז שהם חסכו ונראה אם זה משתלם להם יותר מלשלם לאפל ולגוגל.

הומר סימפסון
Guest

ד'או – אפיק לא חיכו לפוסט שלך ופתחו חנות משלהם- פחות בגלל אפל יותר בגלל steam ומיקרוסופט
ובקשר לשאלתך התשובה היא – כן זה משתלם
בחישוב קצר 30% ממילארד דולר( הרווחים מפורטנייט ) זה יוצא מספיק כסף שיצדיק פתיחת חנות אפליקציות מתחרה

שיהיה
Guest

מוכר וידוע וגם מצוין. בכל מקרה קשה לראות אם זה משתלם כרגע כי לאפיק זה אולי שווה בגלל שרוב הרווחים שלהם זה ממכירות בתוך המשחקים אבל העלות של חנות עולה אם צריך לתפעל אותה לעוד מוצרים (צריך אנשים שבודקים את המוצרים ומגינים על הלקוחות וכו'). בנוסף מה הסיכוי שבו אפיק תגיד לספוטיפיי ולנטפליקס: "יש לנו כבר חנות אז אם אתם רוצים בואו והשתמשו בה בחינם"?

ההיסטריה חזרת
Guest

לא חינם אבל הם לוקחים חצי מהאחרים( 15% ) ואם זה לקוח גדול בטח יבואו לקראתו- לא יודע בקשר לספוטיפיי ונטפליקס…לא נראה לי שאפיק זה הכיוון שלהם( לא קהל יעד של גיימינג )
בכל מקרה אל תשכח שגם VALVE הבעלים של steam היתה/עדיין? חברת משחקים ולמעשה היתה מתחרה ישירה של אפיק( unreal vs half-life ) – שאל אותם אם זה השתלם להם…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: