התנסות ראשונה בספארק: הרחפן שנכנס לכף היד שלכם ונשלט בעזרתה

הספארק הוא הרחפן הקטן והזול ביותר שהשיקה היצרנית הגדולה בעולם, DJI הסינית. לקחנו אותו לבדיקה כדי לגלות האם המימדים והמחיר משפיעים על הביצועים

צילום: גיקטיים

ענקית הרחפנים הסינית DJI התפרסמה בשנים האחרונות בעיקר בזכות יכולות הטיסה והצילום המרשימות של רחפנים בסדרת הפאנטום. לאחר מכן חשפה החברה את רחפן ה-Mavic Pro – שאנחנו מאוד אהבנו – רחפן שכלל את כל היתרונות של אחיו הגדולים והמסורבלים – בגוף קטן ומתקפל. עתה, שלושה חודשים אחרי ההכרזה, מגיע לארץ ספארק (Spark) הרחפן הזעיר והחדש של DJI. אז האם מדובר ברחפן לכל דבר? רחפן צעצוע? ואולי מצלמה עם כנפיים? לקחנו אותו לבדיקה.

אמ;לק:

לא אהבנו: שליטה בעזרת סמארטפון, צילום בתנאי תאורה נמוכה
אהבנו: מימדים, שליטה בעזרת הידיים, מצבי טיסה אוטונומיים, ייצוב, בנייה 

עיצוב

צילום: גיקטיים

ספארק הוא רחפן קטן. כמה קטן? תחשבו על הטלפון שלכם עם זרועות קטנות.

למרות המימדים וחלקי הפלסטיק שלו הוא משדר תחושה איכותית ביד והמשקל שלו – 300 גרם – מרגיש לא קל-זול מדי ולא כבד-מסורבל מדי.

עם זאת, כשמניחים את הספארק ליד ה-מאביק המקופל ההבדל הוא לא כזה גדול, משום שהזרועות של הספארק אינן מתקפלות בניגוד למאביק. כך שבפועל, כשאתם נושאים אותו ממקום למקום, הם יתפסו פחות או יותר אותו נפח בתיק. לא כל-כך ברור לנו מדוע בחרה DJI שהזרועות לא יתקפלו – אולי כדי לשמור כמה הפתעות לספארק 2.

בצד הקדמי שלו תמצאו את המצלמות – הן לצילום והן לצורך זיהוי פנים, מחוות ידיים והתחמקות ממכשולים; המצלמה המרכזית של הרחפן מורכבת על גבי גימבל – מייצב תמונה – 2-צירים, זאת בניגוד לגימבל 3-צירים של המאביק והפאנטום למשל.

בתחתית תוכלו למצוא רגליות גומי לנחיתה, 2 מצלמות וחיישן על-קולי (סונאר) שמשמשים לצורך התחמקות ממכשולים, או במילים אחרות, כדי שלא תרסקו אותו על מישהו או משהו. בתחתית הסוללה תמצאו 4 לוחיות מתכת שמשמשות לצורך הטעינה שלה במטען הנייד של החברה.

מאחור, את מד החיווי של הסוללה. המוכר לנו מרחפנים אחרים של DJI. לחיצה אחת על כפתור ההפעלה של הרחפן תציג את מצב הסוללה, כשלחיצה קצרה ואחריה ארוכה תדליק אותו. מעל כפתור ההפעלה נמצא כיסוי שמתחתיו חריץ לכרטיס ה-MicroSD וכן שקע טעינה Micro-USB.

מלמעלה נוכל כמובן לראות את הפרופים, כשבדיוק כמו במאביק, לא תצטרכו להסיר אותם כלל כשאתם מכניסים אותו לתיק.

צילום: גיקטיים

הספארק שאנחנו קיבלנו מגיע בצבע שחור-שמרן, אבל לבחירתכם גם לבן, אדום, ירוק וצהוב. אם תרצו תוכלו לרכוש את חבילת ה-Fly More Combo שכוללת גם מגנים לפרופלורים שישמרו על האצבעות שלכם ועל עצמם; שלט רחוק, סטים נוספים של פרופלורים, עוד סוללה, תיק צד ורכזת לטעינה של 3 סוללות במקביל.

הפעלה

ההטסה של הספארק שונה מהותית מההטסה של רחפנים כמו המאביק והפאנטום. תהליך ההגדרה הראשוני היה מהיר יחסית ולשמחתנו נחסכה מאיתנו הדרך המייסרת של DJI לקבל את פני הרוכשים החדשים בתהליך עדכוני תוכנה ועדכוני קושחה ארוכים ומייאשים. לאחר הגדרה ראשונית של רשת ה-WiFi של הרחפן – שמשמש למעשה כמעין ראוטר אליו הסמארטפון שלכם מתחבר – כבר יכלנו להתחיל בטיסה.

הבדל נוסף הוא שבניגוד לכל הרחפנים של DJI – כדי להטיס את הספארק, לא תצטרכו שלט. למעשה, אפילו לא תצטרכו סמארטפון. הדבר היחיד שתצטרכו כדי לשלוט בו הוא כף יד ופנים. אז בהנחה שאתם עונים על הדרישות המינימליות איך זה עובד?

ובכן, כל שהיינו צריכים לעשות הוא להחזיק את הספארק על כף היד ולעשות מעין 'דאבל קליק' על כפתור ההפעלה שממוקם בישבן של הרחפן. מרגע זה נכנסת המצלמה לפעולה ומחפשת פנים. ברגע שהיא מזהה את הפנים שלכם הרחפן יידלק וימריא מכף היד.

כדי לשלוט ברחפן אתם פשוט מציגים לו את כף היד שלכם. תזוזה ימינה של כף היד גורמת לרחפן לנוע ימינה, תזוזה שמאלה – תגרום לו לזוז שמאלה, וכך כמובן גם תזוזה למעלה ולמטה. כן, אם רציתם להרגיש כיצד מרגישים אבירי הג'דאיי, הגעתם למקום הנכון.

צילום: גיקטיים

בסך הכל, השליטה עובדת לא רע, אם כי אנחנו נתקלנו בלאג קטן ודיליי מרגע שביצענו את המחווה בכף היד עד לרגע שהרחפן באמת עשה את התנועה. בנוסף, לא פעם איבד הרחפן את 'הנעילה' על כף היד שלנו מה שהצריך אותנו שוב להציג את כף היד, להשיג 'נעילה' ואז להמשיך לשלוט בו.

מרגע שהרחפן באוויר, תוכלו לנפנף לו לשלום, והוא יעלה לזווית 'סלפי רחפני' – כלומר גובה של 5 מטרים וזווית של 45 מעלות בערך; אם תעשו עם הידיים סימן של 'פריים', כמו לפני צילום, הרחפן יצלם אתכם ובעזרת תנועות ידיים ("Beckon") הוא גם יחזור אליכם. כדי לסיים את הטיסה, כל שעליכם לעשות הוא להניח את כף ידכם הפתוחה מתחתיו והוא ינחת עליה. מבריק.

בנוסף לידיים, כמובן שתוכלו לשלוט בספארק גם בעזרת הסמארטפון ואפליקציית DJI GO 4, המוכרת מהמאביק, כשבמקום הסטיקים של השלט, תוכלו להשתמש בסטיקים וירטואליים על גבי מסך הסמארטפון. עם זאת, קחו בחשבון שהשליטה לא משתווה לשליטה בעזרת שלט של ממש. אנחנו לא הצלחנו ממש ליהנות משליטה מדוייקת ברחפן והתנועות של הסטיקים 'התוכנתיים' לא ממש מעודנות. כמו הרחפנים קודמים של החברה, ניתן להנחית את הרחפן ולהמריא בעזרת הכפתורים שבאפליקציה וכמובן לשנות את ההגדרות, לצלם וידאו או סטילס וגם לשדר בלייב בפייסבוק או ביוטיוב.

צילום: גיקטיים

מצבי הטיסה של הספארק דומים ברובם לאלו של המאביק והפאנטום וכוללים בין היתר את ActiveTrack, שמאפשר לכם לסמן אדם והספארק יעקוב אחריו; Tripod – מעביר את הרחפן למעין 'סלואו-מושן', במהלכו הטיסה מואטת והפניות עדינות יותר; TapFly – שמאפשר לכם ללחוץ על נקודה במסך והרחפן יטוס אליה ועוד. אל המצבים האלו מתווספים גם מצבי הטיסה הייחודיים של ספארק כמו מצב ה-Dronie – שמצלם וידאו בזווית שמאפיינת צילום מרחפן, כלומר כ-45 מעלות מכם; מצב ה-Circle, שבדומה ל-POI ברחפנים אחרים, מטיס את הרחפן מסביבכם ב-360 מעלות; מצב ה-Helix – שמטיס את הספארק מעליכם בצורת ספירלה והמצב המגניב ביותר לדעתנו, מצב ה-Rocket. ברגע שתלחצו עליו הרחפן ידמה תנועה של טיל שמשוגר כלפי מעלה ומצלם את האדמה שמתחתיו. כמו כל הרחפנים הגדולים יותר – גם הספארק כולל מצב ספורט במסגרתו תוכלו להטיס את הרחפן במהירות של עד 50 קמ"ש – במקום 22 קמ"ש במצב P הרגיל – כשכל החיישנים כבויים. עם זאת, שימו לב שתוכלו להפעיל מצב זה רק בעזרת השלט.

ביצועים

בהשוואה למימדים שלו – היציבות של הרחפן היא יפה. לטעמנו, אין מה להשוות ליציבות בתנועה ובצילום של המאביק והפאנטום, ונתקלנו לא פעם ב'ריקודים' של הרחפן באוויר ברוחות לא חזקות מדי, אבל בזכות הגימבל השוטים עדיין היו חלקים ויפים – לא משהו שציפינו לקבל מרחפנים במימדים האלו.

קחו בחשבון שהמאבקים של הרחפן להישאר יציב עלולים גם לגרום לכם לאבד שליטה, כי הוא לא יוכל להתמקד בכף היד שלכם. כך שאנחנו ממליצים לכם מאוד – לא להטיס את הרחפן בלי הטלפון ליד.

עם זאת, אולי בגלל הגודל, אולי בגלל השליטה המוגבלת מהסמארטפון וטווח השליטה הקצר ללא שלט – חוויית ההטסה שהוא העניק לנו היתה פחותה בהשוואה להטסה של המאביק או הפאנטום למשל. נכון, הוא פשוט יותר לנשיאה ולהמראה, אבל ההרגשה היתה שלמרות הכל, אתם לא באמת תתרחקו איתו מאוד וברוחות חזקות תפחדו להעלות אותו לאוויר – מה שלא קרה לנו עם הרחפנים הגדולים יותר. גם ההטסה בפועל מורכבת יותר, כי במקום להסתכל על מסך הסמארטפון ולראות את מה שהרחפן מצלם או להפעיל אפשרויות נוספות, המסך הוא הסטיק שלכם, ולכן כשאתם מסתירים את המסך עם הידיים, חוויית ההטסה פחות טובה.

סוללה

תמיד תוכלו לטעון אותו על הדרך, למשל עם סוללת גיבוי. צילום: גיקטיים

זמן הטיסה המוצהר של הספארק עומד על 16 דקות. בפועל, אבל אנחנו הצלחנו להגיע ל-12 דקות בלחץ. עם זאת, אם תכבו את החיישנים, ותמנעו מתמרונים או רוחות, אנחנו כן יכולים לראות כיצד אתם מתקרבים לזמן טיסה ארוך יותר. החדשות הטובות הן שאת הספארק ניתן להטעין 'על הדרך' במכונית או אפילו בעזרת סוללת גיבוי – זאת בעזרת חיבור ה-MicroUSB שלו. בנוסף, אם תקנו את ערכת ה-Fly More, תיהנו מטעינה סימולטנית של 3 סוללות, מה שצפוי לסגור לכם את הפינה בהטסה ממוצעת.

שלט

למרות אפשרויות השליטה בעזרת מחוות ידיים ובעזרת הסמארטפון, הרי שהדרך האמינה והנוחה ביותר לשלוט בספארק תהיה בעזרת השלט, שמגיע רק בחבילת ה-Fly More Combo ולא עם הערכה הבסיסית. השלט, שנראה במבט ראשון כמו השלט של המאביק, בסיסי יותר ואינו כולל למשל מסך או כבל לחיבור חוטי לסמארטפון. מצד שני, חוץ מהיתרונות של שליטה עם סטיקים פיזיים, הוא מאפשר טווח הטסה תיאורטי של עד 2 ק"מ – זאת בניגוד ל-100 מטר בעזרת סמארטפון בלבד.

וידאו ותמונה

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

איכות התמונה והוידאו של הספארק טובות פחות מהמאביק והפאנטום 4. האם זה אמור להטריד אתכם? לא בטוח. לטעמנו, אם אתם מחפשים רחפן לצילומים קולנועיים סוחפים, כדאי לכם לבחור במאביק למשל. הספארק, מצלם וידאו באיכות 1080p ובקצב 30fps, וסטילס – 12 מגה-פיקסל בפורמט JPEG (ללא RAW) וככזה הוא מתאים בעיקר למתחילים או למי שצריך תמונות למדיה חברתית.

צילום וידאו בתנאי חשיכה

סיכום

הרחפנים של DJI הולכים וקטנים וכן, אפילו זולים יותר. למרות זאת, DJI מצליחה לשמור על סטנדרט גבוה, שכולל גימבל – מייצב מצלמה, יכולות צילום ובעיקר יכולות טיסה חכמות שמבוססות על אלגוריתמי הראייה הממוחשבת המתקדמים שלה. הספארק קומפקטי ונוח לנשיאה ולטעינה, ויש לו ממשק ידידותי למדי לשליטה מהסמארטפון או אפילו בעזרת תנועות ידיים – מה שהופך אותו לאידיאלי עבור מתחילים. למרות שעם תג מחיר של 2,500 ש"ח הוא יקר יותר מרוב הרחפנים שתמצאו בחנויות, כמו למשל הרחפנים של Parrot, הספארק יספק לכם טכנולוגיה ויכולות עדיפות בהרבה. למרות זאת, קשה לנו לדמיין מטיסי רחפנים ותיקים שמעדיפים אותו על פני המאביק, היוניק או הפאנטום שלהם. במילים אחרות, יותר משהוא רחפן עם מצלמה, הספארק החדש הוא מצלמה מעופפת שמומלצת בעיקר למתחילים בתחום.

הרחפן נמסר לנו לסקירה באדיבות רשת באג

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

3 תגובות על "התנסות ראשונה בספארק: הרחפן שנכנס לכף היד שלכם ונשלט בעזרתה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
dan
Guest

יקר מאוד בשביל הצעצוע הזה

אורן
Guest

לא משתלם לקנות בארץ.
מהכתבה עולה שלא התנסתם בהטסה עם השלט או ב Sport mode.. מניסיון, חוויה אחרת לגמרי. הוא מהיר מאוד ומספק ביצועים מדהימים לטעמי. כנ"ל הצילומים שהוא מוציא והוידאו במצבי הטיסה האוטומטים. ראוי היה לציין שהראיה הממוחשבת היא בעזרת אלגוריתמים של אינטל שפותחו באינטל ישראל. כבוד.
Movidius Myriad 2 vision processing unit (VPU) is a unique processor used for accelerating machine vision tasks such as object detection, 3D mapping and contextual awareness through deep learning algorithms.

37EB2641-C4C3-4DD8-81E4-E8FFC16DF2CD.jpeg
geek2chick
Guest

Super shaky hands.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: