סוני WH-1000XM4 החדשות הן אוזניות ביטול הרעשים הטובות ביותר כרגע, ולא מהסיבות שחשבנו

סוני השיקה לאחרונה בישראל את WH-1000XM4, הדור החדש של אוזניות ביטול הרעשים המוצלחות והפופולריות שלה מ-2018. לקחנו אותן לבדיקה וגילינו אוזניות מצוינות עם שיפורים במקומות פחות צפויים

צילום: גיקטיים

אחרי ההשקה של אוזניות ה-WH-1000XM3 ניצבה סוני בפניה בעיה. עד כאן, לא משהו נדיר. יש לא מעט יצרניות שמשיקות דור חדש של מוצר ואז נתקלות בביקורות לא מחמיאות, תקלות וריקולים, מכירות מדשדשות או אדישות תקשורתית. אבל בפני סוני עמדה בעיה אחרת.

למרות שגם אנחנו חשבנו שה-XM3 בפירוש לא היו מושלמות, הן עמדו בכל ההבטחות שלהן, והציגו איכות שמע מצוינת, ביטול רעשים טוב יותר מהמתחרים, נוחות בשימוש ואפשרויות התאמה אישית שהפכו אותן לאוזניות מהטובות, מוערכות ואהובות בשוק. עכשיו, סוני משיקה את הדור הבא של האוזניות, והיא צריכה לשכנע אותנו שהן טובות יותר מהדור הקודם.

לא פשוט. אבל האם סוני הצליחה במשימה?

מה בקופסה

צילום: גיקטיים

ה-WH-1000XM4 החדשות של סוני – להלן XM4, כי אין סיכוי בעולם שאני או מישהו אחר בעולם מתייחס לשם הארוך והמתיש שלהן – הן הדור הבא של אוזניות ה-XM3 מ-2018. כמו קודמותיהן גם ה-XM4 מגיעות עם מארז נשיאה קשיח ואיכותי מאוד נוח – עם רשת חיצונית למתאמים, חוטים וסוללת גיבוי.

צילום: גיקטיים

חוץ מזה, תמצאו בקופסה חוט עם חיבורי 3.5 מ"מ באורך של 125 ס"מ, אורך מספק, וכבל טעינה (USB-C ל-USB-A) קצרצר באורך של 21 ס"מ בלבד, שמבחינתי אינו שימושי לטעינה. בנוסף לכבלים סוני צירפה מתאם לשקעי האזנה למטוס – שנראה כרגע הדבר הכי מיותר בעולם, אבל שיהיה – יום אחד אולי באמת יפתחו השמיים. עוד תמצאו באריזה את מדריך ההפעלה, וקוד להתנסות בשירותים שתומכים בתקן ה-360Audio של סוני – Tidal ודיזר.

העיצוב

צילום: גיקטיים

במבט ראשון ואפילו שני, לא תראו הבדל גדול בין הדגמים ורק מבט מעמיק יותר חושף את ההבדלים.

צילום: גיקטיים

העיצוב נותר שמרני כמו בדורות הקודמים – בוודאי בהשוואה לעיצוב היפהפה של ה-Bose NC700 – והאוזניות מגיעות בצבעי שחור ואפור – כשאלמנטים שונים בהן כמו הלוגו, המיקרופונים והרוכסנים בנרתיק הנשיאה צבועים בצבעים משלימים: צבע זהוב באוזניות האפורות וצבע ברונזה באוזניות השחורות.

המבנה של האוזניות נותר זהה עם קשת מתכתית מרופדת, שנועדה לרכך את המגע עם הראש. עם זאת, בסוני מסבירים שגם הספוג עצמו וגם הזווית של הקשת עברו שינויים כדי להתאים טוב יותר למבנה הגולגולת של המשתמשים. אני חייב להודות שאני לא הצלחתי להצביע על הקלה משמעותית בלחץ או בחלוקת המשקל של האוזניות. אבל, כמו באוזניות In-Ear, כל אדם ומבנה הפנים והאוזניים שלו, ולכן, מאוד יכול להיות שאחרים כן ירגישו בהבדל.

את ההבדל הבולט – יחסית – בעיצוב של ה-XM4 מצאתי בכריות ובכיסוי הפלסטיק של האוזניות.

ה-XM3 מימין, ה-XM4 משמאל, שימו לב לעובי הכריות והצורה שלהן. צילום: גיקטיים

למרות שההיקף החיצוני של הכריות נשאר זהה, הן עכשיו צרות יותר כך שהרדיוס של איזור האוזן שלכם גדל. כתוצאה מכך האוזניות יעטפו את האוזניים יותר טוב. במילים אחרות, כל אפרכסת האוזן, כולל התנוך וחלקה העליון של האוזן תהיינה קרובות יותר לדרייברים של הסאונד וכריות הספוג "יישבו" צמודות לפנים ולא לאוזן. מדובר בשידרוג לעומת ה-XM3, שלפחות אצלי היו גבוליות מאוד. עכשיו גם אחיי, בעלי האוזניים הגדולות יותר, וגם הגיבורים עם אוזני הדמבו יוכלו ליהנות מאיטום טוב יותר של רעשים חיצוניים. בנוסף, שמחתי לגלות כי כשאני מאזין למוסיקה בעוצמה גבוהה – בזכות המבנה החדש – יש גם פחות זליגה של מוסיקה החוצה, כך שתזכו לפחות מבטי שנאה מהיושבים לידכם באוטובוס, במטוס ובמשרד – מתי שלא נחזור לשיגרה.

הכריות. צילום: גיקטיים

הבדל נוסף הוא העובי של כיסוי הפלסטיק שבתוכו נמצאים המיקרופונים ומשטח המגע, וכשמניחים את ה-XM4 ליד ה-XM3 ניתן לראות שהאוזניות החדשות דקות יותר. אז לכאורה האוזניות היו צריכות להיות קלות יותר, אולם בפועל הן שוקלות רק גרם אחד פחות, ככל הנראה בגלל שיש בהן יותר חיישנים ומיקרופונים. כך או כך הן במשקל זהה ל-Bose NC700, וכבדות ב-20 גרם בערך מה-QC35 II.

צילום: גיקטיים

ואם אנחנו בענייני מיקרופונים, ה-XM4 מגיעות עם 5 מיקרופונים – בניגוד ל-4 של ה-XM3. הרעיון מאחורי הוספת המיקרופון החמישי הוא לייעל את מנגנון ביטול הרעשים, לשפר את איכות השיחה וגם לצורך פיצ'ר חדש בשם Speak-To-Chat – על כולם ארחיב בהמשך.

צילום: גיקטיים

באוזניה הימנית נמצא את שקע הטעינה (USB-C כמובן) ובצמוד, נורית חיווי על טעינה. בצידה החיצוני של היחידה נמצא משטח מגע – בדיוק כמו בדורות הקודמים של האוזניות שמאפשרים לנו לשלוט במוסיקה ובפודקאסטים להם אנחנו מאזינים בעזרת כמה מחוות פשוטות: סווייפ קדימה ואחורה להעברת שירים, סווייפ למעלה ולמטה לשליטה בעוצמת השמע ודאבל קליק לעצור ולהמשיך את הנגינה. על פניו לא ראיתי שינוי או שיפור במשטח, והוא עובד מצוין והשליטה נוחה ואינטואיטיבית – הן באפליקציות דוגמת ספוטיפיי, והן בסרטוני יוטיוב בדפדפן.

באוזניה השמאלית והמעניינת יותר – נמצא את כפתור ההדלקה והכיבוי של ה-XM4, שלחיצה ארוכה עליו גם תכניס אתכם למצב צימוד Bluetooth ואת כפתור ה-Custom (שמחליף את NC/AMBIENT) שיאפשר לכם להפעיל את העוזרת הקולית המועדפת עליכם – אסיסטנט, אלכסה או סירי. אם תרצו, תוכלו להפוך את הכפתור לשליטה ברעשי הרקע עם מנגנון ה-Ambient Sound control ולעבור בין מצב של האזנה לרעשי רקע, מצב טבעי (ללא ביטול רעשים אקטיבי) או מצב ביטול רעשים.

צילום: גיקטיים

בצידה החיצוני של האוזניה נמצא את צ'יפ ה-NFC, שיאפשר לכם לצמד את האוזניות לסמארטפון פשוט על ידי הצמדה שלו אליהן. אבל לא בטוח שתצטרכו אותו. ברגע שהפעלתי בפעם הראשונה את האוזניות, גיליתי שסוני הטמיעה את פיצ'ר ה- Fast Pair של גוגל, ככה שמייד עם ההדלקה הופיעה לי התראה בסמארטפון על התקן חדש, אישרתי את הצימוד ויצאתי לדרך. מדובר למעשה באימוץ הפיצ'ר שעובד כל-כך טוב באיירפודס, והוא ישמש אתכם גם אם תשכחו איפה שמתם את האוזניות.

לסיכומו של דבר, ה-XM4 מביאות איתן מספר שינויים עיצוביים מינוריים. למעט הצרת הכריות, שעוזרת בעיקר לבעלי אוזניים מאתגרות, רוב השינויים הללו לא השפיעו על נוחות השימוש שלי, וזה בסדר גמור מבחינתי. אם זה לא שבור, אל תתקן, והXM4, בדיוק כמו ה-XM3 לפניהן, נוחות לשימוש, בנויות היטב – גמישות, עמידות ונוחות. עכשיו רק תמצאו בבקשה פתרון למרכיבי משקפיים, שעדיין מרגישים כמעט עם כל אוזניות חוסר נוחות בשימוש ממושך – זו תהיה פריצת דרך עבורנו.

אודיו

על הנייר, מגיעות ה-XM4 עם חומרה כמעט זהה ל-XM3. כלומר, נמצא בתוכן דרייברים 39.8 מ”מ, עכבה (התנגדות) 47 אוהם (OHM), תחום תדרים של 4Hz-40,000Hz ורגישות של 104.5 dB / mW. בפועל, מאחורי המספרים האלו עומד פשוט סאונד מצוין.

כשהאזנתי למוסיקה, שמחתי לגלות, ששוב, בדיוק כמו ה-XM3, גם הסוני החדשות מפיקות פשוט סאונד מרשים, וה-XM4 ידעו להתמודד היטב עם כל סוגי המוסיקה האקלקטית שדחפתי לתוכן.

הבאסים למשל מורגשים ובועטים, אבל לא יותר מדי ולא משתלטים על הסאונד. ליין הבס העדין ב-Free Spirit של חאליד לא התערבב עם הבייס דראם של הביט; ליין הבס של Dua Lipa נשמע מצוין בדיוק כמו נגינת הבס ב-303 State של ווילי לומיס, אחד משירי ה-TB303 הטובים בכל הזמנים. אבל לא רק הנמוכים. גם המיד והגבוהים נקיים וברורים, ללא דיסטורשנים וללא מתכתיות קרה או קולות היסס מלאכותיים. כך למשל הצלילים שמפיקות המצילתיים של Take Five נשמעים חדים ואמיתיים; הקול הייחודי של דורון טלמון בולט עם האקוסטיות החמה של הגיטרה האקוסטית והבס ואפילו הבנג'ו ההודי של אהובה עוזרי לא מתערבב לפירה עם הכינורות והשירה ב"צלצולי פעמונים" הנפלא.

כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

הסאונד המצוין לא נשאר רק במוסיקה, וגם כשצפיתי בסדרות ובסרטים בנטפליקס או לפודקאסטים נהניתי מהסאונד של האוזניות, שהצטיינו גם בתחום המיד, שמאפיין דיבור. המיד מטופל היטב, הצלילים ברורים ונקיים, אולי לעיתים יותר מדי, כשכל צקצוק או נשימה של הפודקאסטרים נקלט.

האפסקייל של הסאונד

אז דיברנו על הסאונד המצוין. אבל עד כאן, אין חדש באמת, ולמרות הטענות של סוני, לא הצלחתי להניח את האצבע על הבדל מהותי בין ה-XM3 ל-XM4. אבל ככל הנראה לא חיפשתי הבדל במקום הנכון.

סוני פונה לאודיופילים, שבעבר נמנעו משימוש באוזניות Bluetooth. ראשית, ה-XM4 עושות שימוש ב-Codec הקנייני של סוני, ה-LDAC, שמתחרה ב-aptX של קוואלקום, ומאפשר הזרמת מוסיקה על גבי Bluetooth באיכות גבוהה ובקצבים של 990kbps עד 24bit / 96kHz. עם זאת, חשוב לזכור שלמרות שהוא נחשב כנראה לקודאק ה-Bluetooth האיכותי ביותר, הוא גם הרבה פחות נפוץ מה-aptX למשל.

בעזרת צ'יפ ה-Bluetooth החדש נעזרת סוני בטכנולוגיית ה-DSEE HX שלה, כדי לעשות סוג של Upscale, תהליך שמוכר לנו מטלוויזיות למשל. במקרה הזה, התהליך נועד לפצות על אובדן האיכות של פורמטים כמו MP3 או AAC, שהם פורמט lossy, כלומר מאבדים חלק מהמידע שבהם, כדי לשמור על גודל קובץ ויציבות בסטרימינג.

ה-DSEE Extreme – סאונד נאמן יותר למקור. מקור: סוני

באוזניות החדשות מעלה סוני את הרף ומציגה את DSEE Extreme, טכנולוגיה שנעזרת ביכולות AI, כי לשחזר במדויק את הסאונד לפני שעבר דחיסה. במילים אחרות, המהנדסים של החברה נעזרו ברשתות נוירונים כדי “ללמד” את האלגוריתם איך נשמעת מצילה של תוף או גיטרת בס, ואז כאשר המערכת מזהה צליל כזה באיכות נחותה יותר (תחשבו MP3 128Kbps), היא למעשה משפרת אותו מלאכותית, כדי שיישמע כאילו הוא הוקלט באודיו באיכות גבוהה. בפועל, הייתי צריך להתאמץ ממש כדי למצוא הבדלים, וגם את אלו מצאתי רק בקובצי MP3 שיצרתי מדיסקים שלי לפני עשור וחצי בערך. כך שכן, אם אתם אודיופילים או שהמרתם את כל אוספי הדיסקים שלכם לקבצים בפורמט lossy, אתם עשויים להרגיש בהבדל. לכל השאר, יהיה לכם סאונד מצוין אמנם, אבל אל תצפו לשיפור משמעותי מה-XM3.

אודיו היקפי

ה-XM4 מגיעות עם תמיכה בפיצ’ר ה-360RealityAudio הקנייני של סוני, עליו דיווחנו לפני מספר חודשים. בקצרה, מדובר בפורמט שמאפשר האזנה לשירים בסאונד היקפי דרך שירותי מוסיקה תומכים כמו דיזר. מה זה אומר בפועל? במקום להסתפק בימין ושמאל, הפורמט של סוני מאפשר לטכנאי סאונד למקם למשל כלים שונים של מוסיקה ב-128 מיקומים שונים מסביב למאזין, כך שהתחושה היא שהסאונד עוטף את המאזין מכל הצדדים. אבל לא רק שירים חדשים. טכנאי סאונד יכולים גם לקחת שירים מלפני כמה עשורים ולמקם צלילים שונים במקומות שונים במרחב.

כדי להתנסות בפיצ'ר סוני מבקשת מכם לצלם את האוזניים שלכם, בקשה קצת מקריפה, אבל נועדה כדי שהאוזניות יידעו כיצד בדיוק האוזניים שלכן בנויות, ולהתאים להן את הסאונד. לאחר מכן התנסיתי בפיצ'ר והוא… ובכן… נחמד. אני חייב להודות שיש משהו מגניב בלעצום את העיניים ולשמוע את Champagne Supernova בהופעה חיה באפקט של סראונד, עם הקול של האחים גלאגר איפשהו מלפנים, וקולות הקהל מקיפים אותי מכל הכיוונים; או לשמוע את הספירה לאחור ב-Space Oddity נעה במרחב, כשהגיטרה האקוסטית מאחור והקול מלפנים. אבל להגיד שמדובר בגיים צ'יינג'ר? נה. גימיק נחמד עם מגוון מצומצם יחסית של שירים וזמינות בעיקר בשירותים הפחות פופולריים בארץ כמו דיזר ו-Tidal. נחמד, לא יותר – בטח לאחר שהפיצ'ר הזה הגיע לאוזניות כמו ה-XM3 עם עדכון חומרה. בכל מקרה האוזניות מגיעות עם קוד התנסות בשירותי 360 כמו Tidal ודיזר, כך שתוכלו להתנסות בפיצ'ר בעצמכם.

ביטול רעשים

בדיקה של סינון הרעשים. צילום: גיקטיים

שיפור נוסף שלא בולט ישר הוא ביטול הרעשים. ואם חשבתי שביטול הרעשים הוא פיצ'ר חובה למשרדים ולאופן ספייס, הגיעה המגפה העולמית האחרונה והוכיחה שהוא נחוץ עוד יותר ב"נורמלי החדש" עם עבודה ולמידה מרחוק עם ילדים בבית.

כבר ב-XM2 טענתי שסוני "עלתה על המורה", וביטול הרעשים שלה היה טוב יותר מאלו שהציגו בזמנו ה-QC35 של Bose; אבל עם ה-XM3 הגיעה גם החותמת הרשמית מבחינתי.

אז מה זה בכלל ביטול רעשים אקטיבי?

הקול מגיע אלינו בצורה של גלים, כשכל סאונד כולל צורת גל ייחודית, למשל גלי סינוס במופע חיובי (פאזה) או שלילי (אנטי-פאזה). אם נשדר במקביל לאותו קול שמגיע אלינו, גל הופכי – האנטי-פאזה – הגלים יאפסו למעשה אחד את השני, מה שיוביל לאפקט של ביטול הרעשים. במילים אחרות, אפשר לחשוב על זה כמו חיבור של 3 ועוד 3-, שייתנו לנו 0. אוזניות בעלות מערכת ביטול רעשים טובה יוכלו להפחית עד 80 דציבלים של רעש – נגיד, רעש המנועים של מטוס, כפי שאנחנו שומעים אותו מתוך תא הנוסעים. אוזניות ביטול רעשים פועלות באותה דרך: המיקרופונים החיצוניים שמשולבים באוזניות קולטים את הסאונד החיצוני, המעבד הזעיר שבתוכן (QN1 במקרה של ה-XM4) מנתח את גל הקול ופולט בדיליי קצר את הגל ההופכי, מה שמבטל כמעט את כל רעשי הרקע ומאפשר לנו להאזין למוסיקה, ללא הפרעות חיצוניות. ביטול רעשים פסיבי אגב הוא פשוט שם מפואר לאוזניות שחוסמות פיזית את הקול להגיע לאוזניים שלכם, קצת כמו האוזניות שמרכיבים פועלים במקומות עבודה רועשים.

עידן שבדק בשנה שעברה את ה-XM3 הצליח לעשות הדגמה של מנגנון ביטול הרעשים בצורה די נאמנה למציאות, וכך זה נראה:


שמחתי לא להיות מופתע ולגלות שה-XM4 ממשיכות במסורת ביטול רעשים המוצלחת של קודמותיה. סינון קולות אוטובוסים ברחוב הראשי? צ'ק. מזגן? צ'ק. ילדים מדברים? צ'ק. מנוע, גנרטור, דייסון? צ'ק, צ'ק וצ'ק. לצערי, עקב רעב לא מוסבר במזרח לפנגולין מוקפץ ומגפה עולמית – לא יכולתי לבדוק את האוזניות בזמן טיסה – אחת הסיבות הכי טובות לרכישה של אוזניות ביטול רעשים. לכן נאלצתי להסתפק בבדיקה חלקית על ידי קובצי סאונד שמדמים רעש אווירה של טיסה (שהרי טווח הצלילים האמיתי והמלא אובד בהקלטה, בקידוד ובהאזנה) – והאוזניות עשו את העבודה היטב, כך שאני יכול רק להעריך במידה גבוהה של ודאות, שגם בטיסה אמיתית, האוזניות יעשו עבודה נפלאה כפי שה-XM3 עשו.

במשך שנים התקשר נושא ביטול הרעשים לביטול רעשי טיסה או רעשים משרדיים שונים. אבל עתה נדרשות האוזניות להתמודד עם ארסנל חדש של רעשים ביתיים לרוב כמו מזגן, טלוויזיה דולקת, מיקסר מטבחי, ילדים בזום וגם שואבים ידניים.

אז כן, ברגע שהרכבתי את ה-XM4 עם מצב ביטול רעשים הרגשתי בהבדל. אבל כדי לקבל מספרים קצת יותר אובייקטיביים על עוצמת הרעש, בניתי ריג לא מדעי שכולל מיקרופון כלוא בתוך חומר מוקצף, ומעל הרכבתי את האוזניות, כך שהמיקרופון היה מבודד מרעשי הסביבה – בדומה לאפרכסת האוזן שלנו. הפעלתי את שואב הדייסון שלי למשך 3 שניות – עם האוזניות ובלעדיהן וההבדל ברמת הדציבלים ברור.

מקור: גיקטיים

בסוני מתגאים שבזכות אלגוריתם משופר, צ'יפ Bluetooth חדש ודגימה בקצב של 700 פעמים בשנייה, צ'יפ ה-QN1 המוכר של החברה יכול לבטל יותר רעשים גם בתחום המיד והגבוהים. אבל כמו שציינתי קודם, זה לא שיפור דרמטי שיקפוץ לכם מייד, ואני הצלחתי לשים זה לב רק אחרי שהחלפתי שוב ושוב בין זוגות האוזניות. עם זאת, השורה התחתונה ברורה למדי, ביטול הרעשים, הסיבה שלשמה התכנסנו, עובד נפלא.

צעצוע חדש שמביאות איתן ה-XM4  לתחום הוא שידרוג של מנגנון ה-Adaptive Sound Control, שמתאים את ביטול הרעשים לסביבה בה אתם נמצאים. מעתה הוא ייעזר גם ב-GPS שלכם, כך שאם אתם נמצאים במשרד, הוא יגביר את ביטול רעשים, ואם אתם הולכים ברחוב, הוא יפחית את ביטול הרעשים כדי לא לסכן אתכם בכביש.

דברו והאוזניות יפסיקו אוטומטית

רק אל תשירו, כדי שהמוסיקה לא תעצור. צילום: גיקטיים

עד עכשיו הקדשתי לא מעט תשומת לב לתכונות החשובות ביותר של אוזניות ביטול רעשים, שהן, אתם יודעים, סאונד וביטול רעשים. אבל נדמה שאת השיפורים היותר בולטים הצליחו להציג ה-XM4 דווקא בתחום אחר. נקרא לו השימושיות.

Speak-To-Chat: אחד היתרונות הגדולים ביותר של אוזניות מבטלות רעשים הוא כמובן החסרון שלהן, כשאתם נמצאים בטיסה, נסיעה או במשרד ומישהו פונה אליכם. אחד הפיצ'רים המבדלים של אוזניות ה-XM3 וה-XM2 מול האוזניות של Bose למשל – היה מצב QUICK ATTENTION. הפיצ'ר איפשר לכם לכסות את האוזניה הימנית עם כף היד, מה שגרם לאוזניות להחליש את עוצמת המוסיקה באוזניות, ולהפעיל את המיקרופונים החיצוניים, כדי לשמוע את הסביבה. נכון, זה היה פתרון יעיל ונוח, כשהדיילת שואלת אתכם שאלה במטוס או כששואלים אתכם משהו במשרד, אבל בואו נודה על האמת, אתם נראים קצת "מוזרים" עם היד שמונחת על האוזניה הימנית בזמן שיחה. ב-XM4 השיקה סוני פיצ’ר חדש בשם Speak-To-Chat: ברגע שאתם מתחילים לדבר, האוזניות מזהות את זה, מנמיכות אוטומטית את המוסיקה ומפעילות את המיקרופונים החיצוניים בדגש על קול דיבור. לאחר שאתם מפסיקים לדבר, עוצמת המוסיקה חוזרת שוב לרמתה המקורית.

הופתעתי לגלות שהפיצ'ר הזה פשוט עובד היטב. בניגוד לתחושת הבטן שלי, אחרי הכל זה הדור הראשון של הפיצ'ר, לא נתקלתי פעם אחת בזיהוי מוטעה של דיבור שלי, ומצד שני, בשנייה שדיברתי בקול, הפיצ'ר נכנס לפעולה והמוסיקה הופסקה. בעזרת האפליקציה תוכלו לבחור במשך כמה זמן תרצו שההשתקה תהיה בפועל – החל מ-15 שניות ועד דקה – כשהטיימר מופעל בכל פעם מחדש כשאתם מדברים.

אני אישית מוצא את הפיצ'ר הזה שימושי, בעיקר כשאתם לא לבד במשרד או בבית. ואם ילד או חבר שואל אתכם שאלה, זה בהחלט מקצר זמנים, במקום לרוץ לאפליקציה או לחלון הפעיל ולעצור אותם. עם זאת, חשוב לזכור שאם אתם אוהבים לזמזם ולשיר עם המוסיקה, כדאי לכם לכבות את האפשרות או לנסות להוריד את הרגישות ל"נמוך".

האוזניות מזהות לבד מתי הורדתם אותן

חיישן הקרבה החדש. צילום: גיקטיים

באוזניה השמאלית מתחבא לו חיישן קרבה חדש, שלא היה קיים בדגמים הקודמים. החיישן הזה יחד עם האקסלרומטר החדש יאפשרו לאוזניות לגלות מתי אתם מרכיבים את האוזניות והן נמצאות בשימוש, ומתי לא. יוצאים להפסקת אוכל? פשוט הורידו את האוזניות, הניחו אותן על המעמד, השולחן או אפילו על הכתפיים שלכם, והמוסיקה שתאזינו לה או הוידאו שתצפו בו ייפסקו אוטומטית. אחרי רבע שעה שהאוזניות יזהו שהן לא נמצאות בשימוש הן יכבו את עצמן אוטומטית. רוצים לחזור לשמוע? פשוט הרכיבו אותן, והכל נמשך מאותה נקודה. שידרוג כאילו פשוט שמגיע באיחור משמעותי על פני חלק ענק מהמתחרות, אבל זה לא הופך אותו לפחות מסופר-שימושי ועובד היטב. למרות שמדובר בדור הראשון של הטכנולוגיה עבור סוני, החיישן והתוכנה של סוני מדוייקים, ולא נתקלתי אפילו פעם אחת בזיהוי מוטעה.

חיבור ל-2 מכשירים בו זמנית

חיבור מקביל למחשב ולטלפון. צילום: גיקטיים

אחת הבשורות היותר משמחות שהביאו איתן האוזניות הוא חיבור בו זמנית ל-2 מכשירים – ללפטופ ולסמארטפון שלכם למשל. הבשורה הזו מגיעה בין היתר בזכות המעבר סוף סוף מ-Bluetooth 4.2 המיושן ב-XM3 ל-Bluetooth 5.0. בכך סוני מיישרת קו סוף סוף עם Bose NCH700 שמאפשרת חיבור בו זמני של יותר ממכשיר אחד.

כך למשל כאשר צפיתי בסרטון ביוטיוב בלפטופ או ראיתי משהו בנטפליקס, ולפתע נכנסה שיחה, הוידאו נעצר אוטומטית והשמע עבר אל הסמארטפון. לאחר שסיימתי את השיחה, היא התנתקה, ואוטומטית – מקור השמע הפעיל חזר להיות הלפטופ והוידאו חזר לנגן – מבלי שהייתי צריך ללחוץ ולו פעם אחת על מקש כלשהו.

החיבור עצמו למכשירים פשוט מאוד (רק תוודאו שהם תומכים ב-Bluetooth 5.0) ומרגע שתצמדו אותם, אחד מהם יזכה להיות המכשיר הראשי, והשני – משני. ברגע שתחברו אחד מהם או ברגע שתנתקו אותו – למשל תכבו את הלפטופ – תקבלו חיווי קולי באוזניות.

הפיצ'ר הזה חסך לי את הטרטור המוכר כיום של ניתוק האוזניות מהלפטופ וחיבור לסמארטפון בכל פעם שנכנסת שיחה, ואז מעבר חזרה ללפטופ כמקור ברגע שהיא מסתיימת. אם גם אתם מכירים את הטרטור הזה, תבינו מייד מדוע הוא כזה חשוב.

קישוריות

מילה על הטווח. למעט מקומות מועדים לאסון כמו ממ"ד, נהניתי מטווח קליטה מצוין, כשהאוזניות שומרות על רצף ואיכות השמעה. גם כשהטלפון נשאר בקומה אחת, ואני הייתי עם האוזניות בקומה אחרת הצלחתי לנהל שיחות ולהאזין למוסיקה ללא לאגים, קטיעות או גמגומים. בנוסף, שמחתי לראות שהן גם לא הושפעו מהפעלת מיקרוגל והפרעות אחרות בטווח. בכלל, הצ'יפ החדש עובד מהר. מרגע שהדלקתי אותן, תוך פחות משנייה החל ביטול הרעשים לפעול, ותוך 2.5 שניות מההדלקה הן כבר התחברו לטלפון או למחשב והיו זמינות לפעולה.

כמו אוזניות Bluetooth אחרות, קיים לעיתים לאג מזערי בזמן צפייה בוידאו, למשל כאשר צפיתי ביוטיוב במחשב. עם זאת, הפער היה כמעט בלתי-מורגש, ולא היה קיים בכלל, כאשר חיברתי אותן למסך הטלוויזיה שלי וצפיתי בנטפליקס.

שיחה צפופה

לאורך השנים לא היו לנו יותר מדי תלונות לאוזניות של סוני, אבל במקום אחד, איכשהו הן איכזבו וזה איכות השיחה והמיקרופונים. לא פעם נאלצתי להתנתק מהאוזניות ולעבור לדבר במכשיר, פשוט בגלל תלונות שלא שומעים אותי טוב וטענות שלא הייתי ברור. לשמחתי, בסוני טיפלו גם בנושא הזה ואיכות השיחה עכשיו טובה מאוד – הן בשיחות רגילות על גבי הרשת הסלולרית והן בשיחות זום או וואטסאפ. הקול שלי נשמע ברור וביטול הרעשים המובנה איפשר לי לנהל שיחה גם כשאני במקום רועש כמו למשל ליד מנוע של מזגן מיני-מרכזי, מבלי שהצד השני ישמע אותו.

דגימת מיקרופון ב-XM3 (קובץ WAV קידוד 32bit PCM)

דגימת מיקרופון ב-XM4 (קובץ WAV קידוד 32bit PCM)

מצד שני, אם אתם לא נמצאים בסביבה רועשת, אני ממליץ לכם לבטל את ביטול הרעשים בזמן שיחה, משום שמדי פעם קיבלתי תלונות על אפקט מתכתי של הקול, ככל הנראה מפעילות אגרסיבית מדי של ה-ANC. בנוסף, בזמן שיחה במצב ביטול רעשים לא שמעתי את עצמי מדבר, מה שגרם לי לא פעם לדבר בווליום גבוה יחסית שלא לצורך – אז הנה עוד סיבה לכבות ביטול רעשים בזמן שיחה.

סוללה

ה-XM4 מתגאות בזמן סוללה של 30 שעות עם ביטול רעשים ו-38 שעות בלעדיו. עם זאת אני לא הצלחתי להגיע לטווח ההאזנה הזה, וגיליתי שהטווח הריאלי יותר הוא כ-27 שעות פעולה עם ביטול רעשים פעיל ב-75 אחוז עוצמת שמע. באתר של סוני לא הצלחתי למצוא מידע על תנאי הבדיקה של האוזניות שהובילו לנתון הזה, אבל כאשר הורדתי את העוצמה של האוזניות, וביטלתי פיצ'רים שונים באפליקציה כמו Speak-To-Chat למשל, הצלחתי לסחוט עוד זמן סוללה.

אבל שלא תבינו לא נכון, זמן פעולה של 27-28 שעות בין טעינה לטעינה הוא מצוין, מספיק מעל ומעבר לטיסות ארוכות וימי עבודה מתמשכים, ובטח ניצב הרבה לפני ה-20 שעות של ה-Bose NC700 המתחרות למשל.

גם ברגע שאתם צריכים להטעין את הסוללות, תשמחו לדעת שהן תומכות בטעינה מהירה, כך ש-10 דקות בטעינה (USB-C) יסדרו לכם כ-5 שעות האזנה. טעינה מלאה תארך כ-3 שעות. אה, ואם אנחנו כבר בענייני סוללה, תלונת UX קטנה. כשלוחצים על כפתור ההפעלה באוזניות, מקבלים חיווי קולי על רמת הסוללה באחוזים. אני יודע שככה נהוג בסמארטפונים, כי שם השימושים רבים – ניווט, תמונות, גלישה, שיחה, ולכן שימוש באחוזים הוא הגיוני. אבל באוזניות השימוש הוא אחד: האזנה. הרבה יותר הגיוני וידידותי לשמוע או לראות כמה שעות פעולה נשארו לי, כמו בלפטופים למשל ולא לקבל מדד של אחוזים ולנסות לנחש כמה זמן פעולה נשאר לי.

אפליקציה

צילום: גיקטיים

כבר כמה שנים שסוני מאפשרת לכם לשלוט ביכולות ובהגדרות השונות של האוזניות שלה בעזרת אפליקציה לסמארטפון. אחד השימושים המרכזיים בה הוא ה-EQ, שתוכלו לבחור מתוך מצבים מוכנים או להתאים אישית – לפי הטעם שלכם.

בנוסף, תוכלו להפעיל ולכבות את המצבים השונים כמו Ambient Sound Control, שמאפשר לכם להאזין לצלילים מסביבכם גם כשאתם מרכיבים את האוזניות או Adaptive Sound Control, שמשנה את ההגדרות השונות של האוזניות על פי הפעילות או המיקום שלכם – למשל במשרד, בנסיעה או בבית. אני אישית מקפיד לא להשתמש בפיצ'ר הזה, אבל אם אתם בעניין – הוא שם. חוץ מזה, תוכלו לשלוט בכל שאר ההגדרות של האוזניות, לקבוע מה יעשה כפתור ה-Custom, לנתק ולחבר התקני Bluetooth ועוד.

לסיכום

צילום: גיקטיים

כשמסתכלים על 2 הדברים החשובים ביותר באוזניות ביטול רעשים – איכות הסאונד וביטול הרעשים – נראה שה-XM4 לא מביאות איתן בשורה של ממש. אבל האם זה אומר שסוני נכשלה? ממש לא.

סוני לקחה את אוזניות ה-XM3 מ-2018, שגם היום הן לטעמי אוזניות מעולות, ופשוט התמקדה במה שבאמת צריך שידרוג ושיפור. ה-XM4 מאפשרות לכם לחבר אותן ל-2 מכשירים במקביל – פיצ'ר סופר שימושי מבחינתי; הן מזהות לבד מתי אתם מסירים אותן או מדברים ומפסיקות את המוסיקה לבד; הן טובות יותר לשיחות; וכל זה מתווסף לסאונד מצוין וביטול הרעשים הטוב ביותר כנראה בתחום.

האם אתם צריכים לשדרג? אם יש לכם אוזניות דוגמת ה-700 של Bose או ה-XM3 של סוני עצמה, התשובה היא באופי השימוש שלכם, ועד כמה אתם תזדקקו לשימושיות החדשה שהאוזניות מציעות. אם לא – אתם יכולים לוותר בהחלט על השידרוג בלי להרגיש FOMO, כי האוזניות הקיימות שלכם פשוט מעולות. אם יש לכם אוזניות ביטול רעשים מדורות קודמים כמו ה-QC35, QC25 ו-XM2 או MDR-1000-XM, אני חושב שתעריכו את השיפורים והשידרוגים ויכול מאוד להיות שהגיע הזמן לשדרג.

אם עדיין אין לכם אוזניות, אתם מחפשים אוזניות ביטול רעשים פרימיום, ויש לכם כמובן את ההון הלא-מבוטל להוציא עכשיו, ה-WH-1000XM4 הן אוזניות ביטול הרעשים הטובות ביותר שבדקתי, ומבחינתי, זו המלצת קנייה מהקלות שנתקלתי בהן. גם בשגרה המשרדית, וגם בתקופת עבודה מהבית.

אוזניות WH-1000XM4 מיובאות על ידי ישפאר. המחיר המומלץ שלהן עומד על 1,590 ש"ח (מחיר באירופה: 389 אירו, מחיר בארה"ב – 350 דולר).

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

16 תגובות על "סוני WH-1000XM4 החדשות הן אוזניות ביטול הרעשים הטובות ביותר כרגע, ולא מהסיבות שחשבנו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מייקל
Guest

ביקורת מרשימה ביותר, תודה! התלבטתי בין הסוני ל-BOSE לפני כמעט שנה אבל סוף החלטתי על מוצר אחר בינתייים משיקולי עלות תועלת, MPOW H21 – מוצר נהדר ביחס לעלות, אבל רחוק מהטופ.

אייל
Guest

באמת סיקור טוב . אבל לא כתוב ש BOSE כבר מציעים חיבור בו זמני לפלאפון ולמחשב..

לי יש את ה-QC35 הדגם הראשון ועכשיו באמת מתלבט למה לשדרג והאמת עושה לי חשק עכשיו על הסוני האלה

אחד שיודע
Guest

תבדוק בפורומים על כמות התלונות שיש על BOSE NC700 שקשור לחיבורים כפולים ותראה שזה לא זה טוב אצלהם.

לדךגכחך
Guest

לפי מה שראיתי בסקירות יוטיוב למינהן, הבאסה העיקרית באוזניות הללו זה האיכות שיחה שלהן בזמן שהביטול רעשים מופעל – זה פי'צר שבמיוחד שימושי בכל השיחות זום בקורונה.. אמנם שיפרו מהדגם הקודם שלא היה משהו (נשמע היה כאילו אתה מדבר מתחת למים).. ודווקא מהבחינה הזאת ה-bose NC700 מצויינות.. זה היה חיסרון בדגם הקודם שנראה שעדיין קיים בדגם הנוכחי..

אבי
Guest

נכון. אני עם xm3, בלתי אפשרי בשבילי לנהל שיחות, אם היו מתקנים את זה לחלוטים בxm4 הייתי משדרג מיד. חבל.

אנדריי1
Guest

חסרה לי התייחסות ל-Sennheiser PXC 450. אני מתלבט בין ה-X4 של סוני לסנהייזר. מישהו בדק? יכול להמליץ? ולמה משווים את המחיר לאירופה ולא לאמריקה? חוץ מזה ביקורת טובה

זרובבל
Guest

אחלה ביקורת. נחכה שהמחיר ירד קצת או שנביא מארה"ב.
אגב, איך הלפטופ של שיואמי?

רוזן
Guest

מבחינה אודיופילית, הן טובות יותר מהמומנטום 3?

סתם אחד מהמכולת
Guest
סתם אחד מהמכולת

לא להתקרב לBose 700.
קניתי שה שעברה ורק כאבי ראש הן גרמו לי. מחא תקלות, חיבור ל2 מכשירים היה גורם לשיבושים.. ריסטים חופשי .. תבדקו את הפורום שלהם. מלא תקלות ומלא אנשים לא מרוצים. אני קיבלתי החזר מחא אחרי שהוכחתי לחברה שיש תקלות שלא מצליחים לפתור וקיבלתי את הכסף בחזרה. הולך לרכוש סוני!!!!!

נועם
Guest

ביקורת מרשימה, שאפו.
חסר טיפה ראש בראש מול ה700 של המתחר.

מיקי
Guest

יש לי את האוזניות מהדור הקודם ואין לי כוונה להחליף אותן, למרות החידושים

משה
Guest

הסוני עדייןנלא ברמת סינון הרעשים של בוס. כל מי שמוכר משהו אחר פשוט מקשקש .

מיקי
Guest

הבוס פחות טובות מסוני עשו השוואה

יעקב
Guest

איזה כיף שיש מישהו בישראל שמקדיש כזה הרבה זמן לביקורת ממש נהנהתי תודה רבה רבה לך

כגב
Guest

תודה. סקירה מושקעת שמתייחסת לדברים שהרבה פעמים לא מדווחים כמו הלאג. סמפלי ה-WAV לא מצליחים לנגן בפיירפוקס משום מה. חסרה לי התייחסות שהשתמש באוזניות בזמן טעינה מבחינת הפעלת ביטול רעשים ומבחינת קישוריות bluetooth

עצבני
Guest
אל תקנו את האוזניות האלה בחיים. השירות שלהם בארץ הוא שבעה מדורי גיהנום. האוזניות נשברו לי בציר בין ה-headband לרכיב השמע עצמו (אין לי מושג איך זה קרה בכלל, מצאתי אותן ככה כשחזרתי הביתה ואני גר לבד). הייתי צריך ללכת לתחנת שירות בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב למסור אותן לתיקון (תחנה רשמית של היבואן, או בעצם של איזה חברת קומבינות בשם ברימאג שעובדת עם היבואן. כן, זה עד כדי כך מסובך). הם איבדו לי את האוזניות ולא ידעו איפה הן, אחר כך התקשרו אלי ואמרו לי שלא ניתן לתקן. אחרי שיחה אבסורדית שהסברתי להם שתפקידם לתקן את הנזקים, אחרת אין… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: