סוני חושפת את XM4: הדור הבא של אוזניות ביטול הרעשים המצליחות שלה

לפני זמן קצר חשפה סוני את WH-1000xm4, הדור הבא של אוזניות ביטול הרעשים הפופולריות שלה; מה החידושים וכמה זה יעלה לכם?

מקור: Sony

עובדים רבים בהייטק לא יכלו לדמיין את העבודה היומיומית באופן ספייס ללא אוזניות ביטול רעשים טובות. ואז הגיעה הקורונה, והוכיחה, שעם כל הכבוד לתקתוקי המקלדת או רעש המחשבים והדיבורים של העמיתים שלהם, אוזניות ביטול רעשים הן פשוט אביזר חובה גם בעידן העבודה מהבית.

לאחר ש-Bose המציאה למעשה את קטגוריית אוזניות ביטול הרעשים והביאה אותה אל ההמונים, חשפה ב-2016 סוני את אוזניות ה-MDR-1000X, שלראשונה הציבו מתחרה ראוי לחברה האמריקאית. אחר-כך הגיעו ה-XM2 המפתיעות ב-2017, ולפני שנתיים ה-XM3 המוצלחות, שלדעת רבים, כולל שלנו, הצליחו להתעלות על כל המתחרות ולקבוע רף חדש בעולם אוזניות מבטלות הרעשים.

לפני זמן קצר חשפה סוני באירוע וירטואלי את דגם ה-XM4 המצופה, שעל פניו נראה כמעט זהה ל-XM3 הפופולאריות, אבל מתחת למכסה המנוע מסתתרים לא מעט חידושים. שנצלול פנימה?

מערכת ביטול רעשים משודרגת

ה-QN1, צ'יפ ביטול הרעשים של סוני. מקור: Sony

מנגנון ביטול הרעשים (ANC) של האוזניות זכה לשידרוג, והמנגנון, שמתבסס על צ'יפ ה-QN1 של החברה, יכול להעלים עתה יותר רעשים בתחומי האמצע (מיד) והגבוהים. על פי סוני, השיפור הושג בזכות אלגוריתם חדש שפיתחה, ובזכות ערכת שבבים Bluetooth חדשה שהוטמעה באוזניות. בזכות השילוב הזה, יכול מנגנון ביטול הרעשים לדגום רעש ומוסיקה – בין האוזניים שלנו לדרייברים של הרמקולים – בקצב של 700 פעמים בשנייה. בנוסף, מתחשב האלגוריתם במשתני סאונד נוספים כמו המוסיקה לה אנחנו מאזינים, הסביבה שבה אנחנו נמצאים והדיבורים שלנו, ומשנה בהתאם את הפעולה שלו.

שיפורים באודיו

אחד התחומים העיקריים שבהם הצטיינו האוזניות של סוני הוא איכות הסאונד. האוזניות מגיעות עם אותם הדרייברים בגודל 40 מ"מ שאנחנו מכירים מה-XM3, אבל עליהם הוסיפה סוני כמה שיפורים – בכל הדרך הארוכה שעושה הסאונד – החל מהמכשיר שלנו, דרך אות ה-Bluetooth וכלה באוזניות עצמן.

על גבי המכשיר משתמשת כמובן סוני בקודק הקנייני שלה, ה-LDAC, שמתחרה ב- aptX של קוואלקום, ומאפשר הזרמת מוסיקה על גבי Bluetooth באיכות גבוהה ובקצבים של 990kbps עד 24bit / 96kHz. על גבי צ'יפ ה-Bluetooth החדש נעזרת סוני בטכנולוגיית ה-DSEE HX שלה, כדי לעשות סוג של Upscale, תהליך שמוכר לנו מטלוויזיות למשל, ונועד לפצות על אובדן האיכות של פורמטים כמו MP3 או AAC (שהם lossy).

באוזניות החדשות מציגה סוני מה שהיא מכנה DSEE Extreme, שנעזר ביכולות AI, כי לשחזר במדויק את הסאונד לפני שעבר דחיסה. במילים אחרות, נעזרו המהנדסים של החברה ברשתות נוירונים כדי "ללמד" את האלגוריתם איך נשמעת מצילה של תוף או גיטרת בס, ואז כאשר המערכת מזהה צליל כזה באיכות נחותה יותר (תחשבו MP3 128Kbps), היא למעשה משפרת אותו מלאכותית, כדי שיישמע כאילו הוא הוקלט באודיו באיכות גבוהה. נשמע מבטיח על הנייר, אך עם זאת, נצטרך כמובן להמתין לסקירה, כדי להיווכח במו אוזנינו.

טכנולוגיית ה-DSEE Extreme בגרפים. מקור: Sony

פיצ'ר ה-360RealityAudio, עליו דיווחנו לפני מספר חודשים מגיע גם הוא ל-XM4, ויאפשר סאונד היקפי בשירותי מוסיקה תומכים כמו דיזר. מה זה אומר בפועל? במקום להסתפק בימין ושמאל, הפורמט של סוני מאפשר לטכנאי סאונד למקם למשל כלים שונים של מוסיקה ב-128 מיקומים שונים מסביב למאזין, כך שהתחושה היא שהסאונד עוטף את המאזין מכל הצדדים.

מקור: Sony

להשתיק את המוסיקה בלי לגעת

לא משנה אם אתם באמצע יום עבודה או סתם מאזינים למוסיקה באמצע טיסה טרנס-אטלנטית או טרנס גלקטית (הסיכויים לשני הסוגים זהים) – לפעמים אתם צריכים להפסיק אותה, כדי לתקשר עם העולם החיצון. ובייחוד בתקופה הזו, אנשים מעדיפים לעשות את זה בלי לגעת בשום דבר. למעשה, סוני טוענת ש-80 אחוז ממשתתפים בסקר שערכה, הביעו עניין בפתרון להשתקת המוסיקה – ללא מגע.

משתמשי ה-XM3 וה-XM2 יכולים כבר היום לכסות עם כף היד שלהם את האוזניה הימנית שלה, כדי שהמוסיקה תפסיק, ותוכלו לדבר עם הסביבה שלכם, אולם ה-XM4 מציעה פיצ'ר חדש בשם Speak-To-Chat: ברגע שתתחילו לדבר, למשל לבקש משהו מהדיילים או מחבר לאופן ספייס, האוזניות יזהו זאת וינמיכו אוטומטית את המוסיקה. לאחר שתפסיקו לדבר, עוצמת המוסיקה תחזור שוב לרמתה המקורית.

גם כאן, מתגאים מהנדסי החברה כי נעשה שימוש מסיבי ביכולות AI, שלמדו לזהות דפוסי דיבור של האדם אשר מרכיב את האוזניות ושל הפרטנרים לשיחה שלו – ולהפריד אותם מהסביבה. בכלל, נראה שהשנה בסוני שמים דגש, לצד שיפורי סאונד וחומרה, ביכולות תוכנה ו-AI. לא במקרה אמר הירושי נקאמורה, מנהל חטיבת המכשירים והמובייל בסוני: "זה כמו שלאוזניות יש מוח משלהן, שמתאים את עצמו כל הזמן לאורח החיים שלכם".

בנוסף, מגיע אל ה-XM4 הפיצ'ר המתבקש של זיהוי שימוש שקיים בלא מעט אוזניות זולות ופשוטות בהרבה. ברגע שתסירו את האוזניות, המוסיקה או הפודקאסט להם אתם מאזינים – ייעצרו אוטומטית, וברגע שתחזרו להרכיב אותן, המוסיקה תחזור. אם תסירו את האוזניות ולא תרכיבו אותן שוב במשך זמן מה, הן ייכבו באופן אוטומטי כדי לחסוך בסוללה. הפיצ'ר הזה מתאפשר בזכות חיישן הקרבה והאקסלרומטר המובנים באוזניות.

התאמת צלילים: הדור הבא

כבר כיום יכולים משתמשי אוזניות של סוני להתאים את הסאונד לסביבה שלהם – אם הם למשל באוטובוס, בריצה בפארק או במקום העבודה. אבל ה-XM4 ייעזרו לראשונה ביכולות ה-GPS של הסמארטפון שלכם, ועם קצת ML, האוזניות יתאימו אוטומטית את העדפות הסאונד שלכם על פי המיקום. כלומר, אם אתם נמצאים במקום עבודה ואוהבים ביטול רעשים מלא, שלא מאפשר לקולות הסביבה לחדור, פרופיל הסאונד יותאם אוטומטית ברגע שתגיעו למקום העבודה. כשתגיעו לתחנת הרכבת הקבועה שלכם, תוכלו להשתמש בפרופיל סאונד שמאפשר להכניס קצת יותר רעשים. בכל זאת, אתם לא רוצים לפספס את הכריזה.

חיבור בו זמנית ל-2 מכשירים

אחד הפיצ'רים שאני אישית הכי חיכיתי לו הוא חיבור בו זמנית ל-2 מכשירים דרך Bluetooth. כך שאם אתם צופים בסרט בלפטופ או מאזינים לפלייליסט בספוטיפיי ופתאום נכנסת שיחה, האוזניות אוטומטית ייתנו תיעדוף לסמארטפון, ותוכלו לנהל שיחה דרכן, בלי להתנתק מהלפטופ או להתחבר לסמארטפון.

עיצוב

בסוני מבטיחים שה-XM4 נוחות יותר מהדורות הקודמים של האוזניות. בין היתר מציינים בחברה כי הכריות שמונחות על האוזן הן רכות יותר; הקשת, שמחברת בין 2 יחידות השמע, צרה יותר; והצורה של הקשת מותאמת בצורה טובה יותר לראש של המאזין. בנוסף, הכרית שמונחת על האוזן גדלה ב-10 אחוז והכיסוי הפלסטי, שכולל את משטח המגע של האוזניות, הוא דק יותר. בחברה מסבירים שהשינויים האלו מפחיתים את הלחץ שמופעל על האוזן של המשתמש, ואנחנו כמובן, כמרכיבי משקפיים גאים, מקווים שנוכל להרכיב את האוזניות לזמן ארוך יותר.

בנוסף, חשפו בסוני שהמרווח בין היחידות השונות שמרכיבות את האוזניות הוא צר יתר, כך שפחות סאונד חיצוני נכנס ופחות מוסיקה זולגת החוצה. מעבר לזה, אין שינוי במשטח המגע, הטוב לכשלעצמו מהדגם הקודם.

30 שעות בין טעינה לטעינה

חיי הסוללה של ה-XM4 יעמדו, כמו בדגם הקודם, על 30 שעות פעולה בין טעינה לטעינה; טעינה מהירה תסדר לכם עד 5 שעות האזנה אחרי 10 דקות בלבד של חיבור לחשמל באמצעות כבל USB-C. בנוסף, כמו קודמותיהן, גם ה-XM4 יתמכו ב-NFC ובאסיסטנט של גוגל.

פיצ'ר חדש ומסקרן הוא התמיכה בתקן Fast Pair של גוגל, שמאפשר לכם לחבר את האוזניות לסמארטפון פשוט על ידי קירוב שלו למכשיר, אם למשל אין לכם NFC במכשיר. ה-Fast Pair גם מאפשר לכם לאתר את האוזניות על ידי הפעלת צליל, אם במקרה שכחתם היכן שמתם אותם.

אוזניות ה-WH-1000-XM4 ביבוא רשמי של ישפאר יהיו זמינות בישראל החל מתחילת ספטמבר, והמחיר המומלץ שלהן בישראל יעמוד על 1,590 ש"ח (בדיוק כמו מחירן באירופה, 389 אירו).

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

14 תגובות על "סוני חושפת את XM4: הדור הבא של אוזניות ביטול הרעשים המצליחות שלה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שם כלשהו
Guest

לי יש את הmx3 והם פשוט מעולות, מדהים שהם גם בין הזולות בקטגורי.
אבל מלבד החיבור הבו זמני לא באמת רואה סיבה לשדרג לmx4…

חרטא
Guest

בעלים מרוצה של MX2
יש בעיה קשה אחת עם האוזניות במחיר כזה והוא המיקרופון של האוזניות, הם לא שיפרו אותו ב MX3 ואם הגרסה הזאת לא פותרת את הבעיה אז לא שווה לקנות את האזניות הללו לתפקיד אוזניה

אחד מהמכולת
Guest

עשיתי טעות וקניתי בתחילת השנה Bose 700. איזו טעות זו הייתה.. החליפו לי פעמיים ורק תקלות יש לי עם זה. יש לי במשרד עוד אנשים שרכשו את ה700 ורק תקלות. הפורומים שלהם מפוצצים.

מחכה שמגיע הסוני ואני קונה. מקווה שהRND והQA של SONY שווים משהו לעומת הפח של Bose.

No name
Guest

בעלים גאה של הדור הקודם, נשמע שיש יותר באז וורד משידרוג משמעותי…
הפיצ'ר המשמעותי היחיד חיבור של שני מכשירים יחד אבל לא כזה קריטי

ארז
Guest

לבחור מלמעלה.. אי אפשר להשוות לארהב ,הם היחידים עם המחירים שלהם .כל שאר העולם כולל אירופה יפן זה מחירים אחרים .

אסף
Guest

איך הן לניהול שיחה במובייל?

אלכס
Guest

אכן , מעניין מה איכות המיקרופון שלהן ?
הדור הקודם בעייתי מאוד עם השמע במיקרופון, מקווה שהם תיקנו את זה.

נפתלי
Guest

MX3 נוראיות לשיחת טלפון, כל שאר הפיצירים מדהימים.
אני מאוד אוהב את ה MX3 שלי

לינוס
Guest

איך מתמודדים הממושקפים עם אוזניות על האוזן?
אני מזמן רוצה לרכוש אוזניות טובות אבל חושש שיכולת הביטול שלהם תפגע בגלל המשקפיים ושהלחץ שלהם על המשקפיים יכאיב בשימוש ממושך.

עידו
Guest

מצויין, אני עם הMX3 שלי כבר קרוב לשנתיים.
עושה שימוש כמעט יומיומי בהן (ועם המשקפיים) ואני אישית לא חשתי שום לחץ על הראש/משקפיים (סינון הרעשים הוא יותר אקטיבי מאשר פאסיבי).
פשוט אוזניות מעולות אני מאוד נהנה מהן.

שם כלשהו
Guest

אם המבנה שלהם יהיה זהה לזה של הmx3 ויש לך ראש גדול אז השילוב עם משקפיים לא נוח, הם יושבות די הדוק על הראש ולי אחרי כשעה זה הופך ממש לא נוח ואפילו כואב, ללא משקפיים אני בכיף מעביר עם האוזניות יום עבודה שלם

מישהו
Guest

נכון מאוד, כבעל משקפיים וה-XM3 ממש לא נוחות לאחר זמן קצר, האזוניות הללו לא מתאימות בשום צורה ללובשי משקפיים.

אורח
Guest

למשקפיים הbose qc35 עדיפות הן יותר נוחות פחות לוחצות

מישהו
Guest

האוזניות הללו ובכללי אוזניות שמכסות את כל האוזניים לא מתאימות ללובשי משקפיים כמוני, לאחר זמן מה זה פשוט כואב ולא נוח, ה-XM3 אצלי כמר הרבה זמן אבל השתמשתי בהם פעמים בודדות, בנוסף לחוסר נוחות הם גם מחממות את האוזניים וזה מאיץ את תחושת חוסר הנוחות במיוחד בקיץ, בקיצור לא להוט על אוזניות בסגנון הזה ואלו האחרונות שאי פעם אקנה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: