ביקורת סלולר: סוני אריקסון הייזל

מספר המכשירים הירוקים בארץ מצומצם מאוד ועד כה ניתן לספור את המכשירים על יד אחת. מבין המובילות בשיווק המכשירים הירוקים בארץ ובעולם ניתן למצוא את סוני אריקסון שהציגה את סדרת GreenHeart הירוקה. גם על ישראל לא פוסחת היצרנית השוודית שממשיכה עם השקת שני מכשירים ירוקים נוספים

מספר המכשירים הירוקים בארץ מצומצם מאוד ועד כה ניתן לספור את המכשירים על יד אחת. מבין המובילות בשיווק המכשירים הירוקים בארץ ובעולם ניתן למצוא את סוני אריקסון שהציגה את סדרת GreenHeart הירוקה. גם על ישראל לא פוסחת היצרנית השוודית שממשיכה עם השקת שני מכשירים ירוקים נוספים. הכירו את ה- Hazel וה-Elm שממש כמו בסיפור הנזל וגרטל, גם כאן הולכים המכשירים בצמד כמפרטם ועיצובם דומה מאוד למעט מספר שינויים קלים. אנחנו החלטנו לקחת את ה- Hazel שנחשב לחזק יותר מבין השניים לטיול קצר ברחבי העולם הירוק. הצטרפו אלינו לגלות האם מעבר לכל הטרנד הירוק עומד מכשיר ראוי.

עיצוב
קונספט ה"בננה" הינו קונספט חדש יחסית בו משתמשת סוני אריקסון בעיצוב מכשיריה החל מה- X10 ואשר אמור להיות הקונספט הראשי בעיצוב מכשיריה העתידיים. בזכות העיצוב המעוגל, מתלבש המכשיר על פרק כף היד בצורה מיטבית ומנגנון הסליידר של המכשיר מרגיש חזק ויציב מאוד והוא נפתח ונסגר בקלות שדווקא הצליחה להפתיע אותנו בנוגע למכשירי הסליידר הקודמים של החברה. ייתכן שהדבר נובע מהעיצוב החדש לו זכה המכשיר וייתכן שהמנגנון עצמו חדש לגמרי, אך מה שבטוח הוא שבסוני אריקסון ביצעו עבודת הרכבה איכותית למכשיר הנ"ל.

מכיוון שמדובר במכשיר ירוק, לא תמצאו חלקי מתכת בעיצוב החיצוני של המכשיר והוא עשוי כולו מפלסטיק ממוחזר, כשהצד הקדמי עשוי מפלסטיק מחוספס שחור ואילו האחורי כסוף ובעל פסים דקיקים הנעים לכל אורכו של הפאנל האחורי כשאת המכשיר מקיף מכל צדדיו פס בצבע כרום. בזכות השילוב בין שני הפאנלים ופס ההפרדה, מקבל המכשיר מראה יוקרתי ועשיר, ולמרות שמדובר בחלקי פלסטיק בלבד, המכשיר מרגיש כבד הן ביד והן בכיס.

במבט כללי, יהיה לכם קשה לזהות את המקשים הנמצאים מסביב למכשיר וזאת משום שהמכשיר עוצב כך שהם לא יבלטו ויהרסו את קו העיצוב האחיד של המכשיר. בחלק העליון תמצאו את המיקרופון המשני לביטול רעשי רקע, בצד ימני ניתן לראות את מקשי הווליום הקטנים יחסית שמשתלבים היטב המרגישים מעט קשים ללחיצה, ואת מקש הצילום הנוח ללחיצה ולשימוש. בצידו השמאלי של המכשיר לא דבר מלבד המחבר הסטנדרטי של סוני אריקסון המשמש לחיבור המכשיר אל שקע הטעינה,כבל הנתונים או אל האוזניות. מעבר לחיבורים הללו לא תמצאו דבר, כאשר החלק התחתון נשאר נקי לחלוטין. כניסה שחסרה מאוד ובוודאי הרגשתם בחסרונה עד כה היא חריץ ההרחבה לכרטיסי זכרון מסוג MicroSD. בדומה למכשיר הנייט, גם כאן החליטו בסוני אריקסון לשלב את חריץ ההרחבה בגב המכשיר מתחת למכסה הסוללה מה שמספק הגנה מוגברת, אך יאלץ אותנו לפתוח כל פעם מחדש את המכסה במידה ונרצה להוציא את הכרטיס. בפתיחת הסלייד יתגלה לנו מקשי הספרות ומקשי הפד המרכזי שממוקמים בחלקו הקדמי של המכשיר לצד מסך המכשיר בגודל 2.6 אינץ', חיישן התאורה, המצלמה הקדמית והאפרכסת. דווקא כאן שילבו בסוני אריקסון מקשים גדולים וברורים מאוד כך שהעבודה עימם מתבצעת בקלות כשאפילו לחיצה רכה מספיקה להפעילם. מקשי הספרות במכשיר אולי עשויים כמקשה אחת אך גודלם של מקשים אלו גדול מאוד ומאפשר גם לבעלי אצבעות גדולות לעבוד עם מקשים אלו בקלות. מקש המענה והניתוק שממוקמים במקומם הסטנדרטי בולטים הפעם כך שלחיצה עליהם לא תצרוך חיפוש רב ויחד איתם בולט גם מקש הבחירה שנמצא באמצע הפד המרכזי והפד המרכזי עצמו המעוצבים במעין חצי עיגול הבולט מעל לכל. המקשים שאינם בולטים הם מקש הקיצורים, המחיקה, מקש הבחירה הימני והשמאלי.

מעל למקשי הפד המרכזי תמצאו פס כסף נוסף ששוב גורם למכשיר לשדר יוקרתיות, הממשיך את עיצוב הקונספט של המכשיר ועל כן מעוצב אף הוא בצורת חצי סהר שבולט במעט מעל להכל. בגב המכשיר תמצאו את הרמקול החיצוני המונופוני, המצלמה יחד עם נורת ה- LED ומכסה הסוללה שעוטף את כולם ומכסה את כל גבו של המכשיר. את מכסה הסוללה ניתן לנתק בקלות ומתחתיו תמצאו את הכניסה לכרטיס הזיכרון והסוללה בזרם 1000mAh כשמתחתיה הכניסה לכרטיס הסים.

ממשק ותצוגה

נראה כי בסוני אריקסון רוכבים על הגל של מערכת הפעלה נוחה וידידותית למשתמש שכן מערכת ה- A2 מובילה בכך בפער גדול על פני המתחרות, אך עם זאת, בעבור חובבי מכשירי החברה המערכת מוכרת ומעט משעממת, בדומה למערכת הסימביאן הוותיקה. בעבור המשתמשים החדשים שעדיין לא החזיקו במכשיר, A2 של החברה אכן הממשק שיחדש ואף יפתיע באינטואיטיביות הרבה שלו, אולם יש לזכור שפלח שוק זה באוכלוסיה מצטמצם עם הזמן יותר ויותר.

בשיפוצים האחרונים הוסיפה היצרנית לממשק מספר פופ אפים שמעניקים חווית שימוש קצת אחרת ויותר עדכנית, זאת לצד מספר אנימציות חדשות הכוללות הופעת תפריטים כגון תפריט הקיצורים ועוד. למרות שהמערכת נחשבת למערכת סגורה, ניתן להתקין בה יישומי ג'וואה, מה שלא אפשרי במערכות סגורות של LG או מוטורולה. חשוב לזכור שגם כאן מתחילה סוני אריקסון לאבד את יתרונה משום שיצרניות כמו סמסונג החלו לפתוח את המערכות הסגורות שלהן גם ליישומי ג'וואה ולמפתחים.

מסך המכשיר הינו מסך TFT בעל 16 מליון צבעים וגודל של 2.6 אינץ'. כמו שהצלחתם להבין לא מדובר במסך מגע אך בשל היותו מסך TFT עם רזולוציה סבירה של 320X240 והגודל הבינוני, התצוגה אשר נראית לעין חדה וברורה וזאת לצד כתב קריא גם בעבור אנשים עם בעיות ראייה. במכשיר תמצאו גם חיישן תאורה הפועל באופן אוטומטי ומכוון את תאורת המסך בדיוק ברמה הדרושה. בכל זמן השימוש לא נתקלנו בבעיות של ריצוד או החלפה בלתי פוסקות של בהירות התצוגה כך שדווקא בכל הנוגע למסך, עשו בסוני אריקסון עבודה טובה, שרק בולט חסרון גודלו של המסך.

מולטימדיה
מרכז המולטימדיה של מערכת ה-A2 נותר ללא שינוי, כך שתמצאו בגישה מהירה את השירים, הסרטים, התמונות והמשחקים בצורה נוחה ואינטואיטיבית מאודף כך שגם ללא כל ידע קודם ניתן לתפעל את כל הפונקציות הקיימות.

דרך הרמקול המונופוני שבגב המכשיר תוכלו להאזין לסרטוני הוידיאו והמוזיקה, אך דווקא כאן הגיעה ההפתעה הגדולה כאשר הסאונד אשר בקע מהמכשיר היה חזק ואיכותי הרבה יותר ממה שציפינו ממכשיר ברמתו ובעיקר ממכשיר בעל רמקול אחד בלבד שאינו משתייך לסדרת ה-W. בשל המערכת הסגורה, לא תוכלו לנגן על המכשיר סרטונים בקידוד Divx, אך עם זאת יש להתחשב שלמכשיר מתלווה מסך בגודל 2.6 אינץ' בלבד ולכן אין ממש צורך לשים במכשיר תמיכה בקודקים חיצוניים (מה שאיננו אפשרי מלכתחילה בשל המערכת הסגורה), הרי היום כמעט ואף אחד אינו צופה בסרטים מלאים על גבי צג המכשיר אלא אם הוא כולל מסך הגדול מ- 3 אינץ'.

את אותה האיכות והעוצמה שקיבלנו בעת ניגון השירים שלנו וסרטוני הוידיאו, קיבנו גם בעת ביצוע שיחה הן בספיקר והן באפרכסת. לנו לא הייתה כל בעיה לשמוע את הצד השני בצורה ברורה, חזקה ואיכותית וגם הצד השני לא דיווח על תקלות או בעיות שמע בעת שביצענו שיחה באפרכסת או בספיקר. חשוב לציין שגם במקומות רועשים יחסית לנו לא הייתה בעיה לשמוע את הצד השני (הפעם העדפנו שלא לשים על ספיקר), והוא אינו שמע את רעשי הרקע הרבים מאחור וזאת הודות למיקרופון המשני המוצב בראש המכשיר המסנן את רעשי הרקע בצורה אפקטיבית מאוד.

מצלמה
סדרת ה-J של סוני אריקסון איננה מצטיינת במשהו ספציפי אלא יותר נכון לומר שמכשירי הסדרה אינם כוללים פיצ'רים חזקים אלא ברמת הביניים לכל היותר. גם ה- Hazel נכלל בכך ולמרות שהמכשיר מתפאר במצלמה שנחשבת היום לממוצעת יחסית ובעלת 5MP, לא תמצאו במכשיר חיישן מתקדם או עדשה יוקרתית כמו אלו הקיימים במכשירי ה- N של נוקיה או במכשירים ה- High level של היצרניות השונות כך שאין אנו מצפים לאיכות יוצאת דופן. למכשיר מצורפת גם נורית LED שתשמש לכם כפנס בעת צילום וידאו וכנורית פלאש בעת צילומי סטילס אם כי מעבר למרחק של מטר לכל היותר לא בטוח עד כמה נורית זו תהיה אפקטיבית בעבורנו.

לאחר שעברנו קצת על הפרטים הטכניים של המצלמה, לחצנו על לחצן הצילום ויצאנו לסיבוב צילומים. עם כל התקווה הרבה, התוצאות אותן סיפקה המצלמה היו נמוכות ולא ממש ממוצעות למצלמות ה- 5MP האחרות בשוק (גם אלה מלפני שנה). אמנם התמונות יצאו ברורות וללא מריחות וטשטוש אך בעיות רבות אחרות דווקא כן היו כדוגמת בעיית המיקוד כאשר לא פעם נאלצנו להמתין מספר רב של שניות לפני הצילום עד שהמצלמה התמקדה בצורה אופטימלית, כאשר בפעמים רבות לא התמקד המכשיר כלל גך שהתמונה נשארה ללא כל פוקוס ורק לאחר שחרור ולחיצה חוזרת על מקש הצילום קיבלנו את המסגרת הירוקה אשר מורה על כך שהמיקוד במיטבו. בעיה נוספת במצלמת המכשיר הינה בגווני הצבע שמעט כהים מידי. גם בחדר מואר לחלוטין קיבלנו תמונות חשוכות למראה שהיו שונות מאוד ברמות הבהירות מאלו אשר היו קיימות בחדר באותו זמן. אין ספק שבסוני אריקסון יכלו לעבוד קצת יותר על שיפור אלגוריתם הצבע של המצלמה, גם אם המכשיר אינו אמור להיות ממכשירי הצילום הטובים ביותר של היצרנית.

בגזרת ממשק הצילום לא קיבלנו כל שינוי, כך שאופציות הצילום נותרו רחבות ומקיפות בדיוק כמו שאנחנו אוהבים ואפשרויות המשחק ברמות החשיפה וסוגי המיקוד גדולה מאוד. גם כפתור הצילום של המכשיר נוח מאוד לשימוש ולמרות שלא מדובר בכפתור גדול שמתפרס על שטח רב, הוא קל מאוד ללחיצה ולא דורש הפעלת, ןגפ אינו נלחץ בטעות.

את בעיית האור שמצויה במצב הסטילס, מקרין המכשיר גם אל צילום הוידאו ולכן גם צילומי הוידאו אותם ביצענו עם המכשיר יצאו כהים וחשוכים יחסית כאשר נורת ה- LED לא סייע בשיפור תנאי התאורה נוכח דלות עוצמתה המספיק למרחק של עד מטר לכל היותר. גם במצב הוידאו יש לציין לטובה את ממשק הצילום שמגיע עם מספר רב של אופציות אשר מעניקות אפשרויות רבות למשתמש.
בכדי שתוכלו לצלם במהירות האפשרית במצב הצילום הרצוי, כולל ממשק המצלמה את אפשרות המעבר המהיר בין מצב סטילס, וידיאו וצפייה בעזרת מקשי החצים. אופציה זו אולי אינה חדשה אך בכל פעם אנו מופתעים מחדש בשל הקלות הרבה במעבר בין מצבי הצילום בעזרתה.

אינטרנט
עם מסך בגודל של 2.6 אינץ', מעט קשה לגלוש באופן באופן רציף וליהנות חווית גלישה גבוהה (לצד חווית הצפייה), אך למרות זאת בסוני אריקסון השקיעו מאוד על שיפוץ הדפדפן והפיכתו לנוח יותר בעבור הגולש הממוצע כשגם קישוריות ה- Wi-Fi אשר קיימת במכשיר תאפשר לכם להיות מחוברים לאתרים הרצויים גם אם ברשותכם חבילת גלישה. דפדפן ברירת המחדל שמגיע עם המכשיר הוא הדפדפן הסגור והבסיסי של החברה אך למי שרוצה ליהנות מפונקציות נוספות ואולי אפילו להגביר את חווית הגלישה ניתן להתקין על המכשיר גם את דפדפן האופרה מיני שנחשב לאחד מהטובים ביותר בשוק מכשירי הסלולר.

סקירת וידאו

בשביל לשפר את הויזואליות של הדפדפן, השיפור המשמעותי ביותר אותו ביצעו בסוני אריקסון הוא הפיכת כל התפריטים למעין פופ-אפס שמופיעים בעת לחיצה על מקש הבחירה השמאלי. לחיצה אחת על מקש זה לאחר טעינת העמוד במלואו תפתח בעבורכם סרגל עם ארבעה אופציות: זום, מעבר כתובת, מעבר לסימניות וחלון ההורדות. לחיצה נוספת מיד לאחר מכן על מקש הבחירה השמאלי תפתח את התפריט המלא שכולל בתוכו את כל הגדרות הדפדפן והאופציות הרבות שקיימות בו.

ראוי לציין את מהירות הגלישה הגבוהה של המכשיר הן בעזרת החיבור הסטנדרטי למפעילה והן בעת חיבור המכשיר לנקודת גלישה חיצונית באמצעות רשת ה- Wi-Fi. בשתיהן טוען הדפדפן את הדפים במהירות (ביחס לגודל הדף) ומפצה במעט על גודל המסך הקטן, ובנוסף את החיפוש המהיר והמקיף של קישוריות ה- Wi-Fi אשר מצליחה לאתר נקודות במהירות גם אם הן מעט רחוקות.

סוללה
למכשיר פשוט ובעל מפרט כמו זה של ה-Hazel, בדרך כלל אין צורך בסוללה חזקה, שכן היא תתפוס מקום מיותר וזאת בשביל עוד מספר דקות של עבודה עם המכשיר הסלולרי. בשל סיבה זו, שילבו בסוני אריקסון סוללה בנפח 1000mAh, הנחשבת לממוצעת וחסכונית בו זמנית כך שניתן לקבל גם זמני עבודה טובים  לצד משקל סביר. ע"פ היצרן אמורה לספק הסוללה כ- 18 ימי עבודה ("מצב המתנה") ו-4 שעות של שיחה בדור השלישי לעומת 10 שעות בדור השני. אין ספק שהסוללה מחזיקה מעמד הרבה יותר כאשר אנו מדברים ברשת הדור השני אך לספק זמני סוללה טובים פי 2.5 נשמע לנו קצת מפורך.

אצלנו החזיק המכשיר בשימוש בינוני עד נמוך שכלל לרוב שיחות בנות 20 דקות עד 40 דקות באופן רציף כשלושה ימים מלאים ללא צורך בטעינה, כך שהזמנים בהחלט סבירים.

מחיר
בחנויות הפרטיות מחירו נע באזור ה- 1900 ש"ח. מחירו ברשת סלקום הוא 62 ש"ח לחודש למשך 36 חודשים, או 10 ש"ח בחודש למדברים מעל 150 ש"ח בחודש, מחיר הולם בעבור התמורה אותה מקבלים וגם מהווה מחיר שוק נהדר אל מול החנויות הפרטיות שמחזיקות במכשיר ומוכרות אותו לכל דורש.

יתרונות
+ ממשק מהיר וקל לתפעול
+ עיצוב בננה נוח מאוד
+ סליידר יציב וחזק
+ מקשי ספרות ופד גדולים ומאורים
+ עוצמה ואיכות הרמקולים
+ קישורית Wi-Fi
+ אינטרנט

חסרונות
– מקשי ווליום קשים
– מערכת הפעלה סגורה
– חוסר תמיכה בפורמטי וידאו שונים
– פלאש חלש
– מצלמה
– אין יציאת 3.5 מ"מ

לסיכום
מעבר לפאן הירוק שקורץ באופן מידי לשוחרי הסביבה והעיצוב החדש והמעניין, זהו מכשיר ביניים סטנדרטי. הופתענו לטובה ממהירות העבודה של האינטרנט ויחד עם זאת גם עם הרמקול העוצמתי והאיכותי בהתחשב בכך שמדובר ברמקול מונופוני. סדרת ה-J של סוני אריקסון נחשבת לסדרה החלשה ביותר כשרוב המכשירים בסדרה זו הם כללים ולא מצטיינים במשהו ספציפי כלשהו. חבל מאוד שמערכת ההפעלה של המכשיר נותרה בדיוק אותה המערכת כמו מלפני שנתיים עם ה- W910 שרוב השינויים הינם שינויים קלים ומינורים שלא היו מורגשים לכל אחד. בעבור מי שמחפש נוחות שימוש מוגברת ופשטות ה-Hazel הירוק והידידותי לסביבה הוא אחד הפתרונות המושלמים שגם מציעים פיצ'רים נחמדים כבונוס כמו קישורית ה- Wi-Fi וחיישן המצלמה בגודל של 5MP.
אנחנו שמחים לראות מכשירים ירוקים נוספים בארץ שירוקי הסביבה יעדיפו לתרום גם לכדור הארץ וגם לכיסם הפרטי ובסופו של דבר להעדיף מכשיר זה או את ה- Neita אותו סקרנו בעצמנו ונחשב למכשיר הירוק הראשון ששוק בארץ בתג מחיר נמוך במיוחד.

ציונים (מתוך 5):

 • עיצוב – 4.5
 • ממשק ותצוגה – 3.5
 • מולטימדיה – 3.5
 • מצלמה – 3
 • אינטרנט – 4
 • סוללה – 4.5
 • תמורה למחיר – 4

ציון סופי: 4

מה בקופסה?

 • מכשיר סלולרי Hazel J20i בצבע שחור וכסף או אדום
 • סוללת 1000mAh מדגם BST-43
 • מטען נייד
 • כרטיס זיכרון microSD בנפח 2GB הכולל את חוברות ההפעלה
 • כבל נתונים USB
 • אוזניות סטיראופוניות

מפרט
רשתות: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
HSDPA 900 / 2100
תצוגה: מסך TFTבגודל 2.6 אינץ' עם 16M צבעים
מצלמה: 5MP עם פוקוס אוטומטי, נורת LED ותיוג מקום
הקלטת וידאו: VGA עם 30fps
מערכת הפעלה: A2 (מערכת סגורה)
קישוריות: Bluetooth , WIFI , DLNA , מקלט GPS עם רכיב A-GPS
HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps
זיכרון: זיכרון פנימי בנפח 280MB עם אפשרות הרחבה עד ל- 16GB באמצעות כרטיס microSD
כניסת סוני אריקסון סטנדרטית לחיבור למטען, למחשב ולאוזניות
תצורה: סליידר עם קימור בצורת בננה
מיקרופון לביטול רעשי רקע
מידות: 102X49.5X16
משקל: 120 גרם
סוללה: (1000mAh (BST-43
קרינה: 0.68

הפוסט פורסם במקור באתר TGSpot

שימי פולק

שימי פולק, כתב סלולר בעל נסיון רב המכיר את העולם הנייד כמו את כף ידו. לשימי נסיון עשיר במכשירים שונים, פתרון תקלות והתאמות אישיות. הוא חובב גאדג'טים מושבע ומחליף מכשירים כל יומיים. הוא פעיל בפורומים השונים ושמח לעזור לכל פונה.

הגב

1 תגובה על "ביקורת סלולר: סוני אריקסון הייזל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ודיע זו
Guest

אא

wpDiscuz

תגיות לכתבה: