חשבתי שכל הרמקולים הניידים הם אותו דבר, אבל הרמקול הזה הוכיח שטעיתי

ה-Sonos Roam הוא הניסיון השני של החברה בתחום הרמקולים הניידים. הוא אמנם לא מושלם, אבל נראה שהפעם ה"אפל של הרמקולים" עושה את זה כמו שצריך

צילום: גיקטיים

ב-2020 בדקתי את ה-Sonos Move, הרמקול הנייד הראשון של חברת האודיו. למרות שהוא סימל לא מעט התחלות וכיוונים מעניינים עבור החברה, הוא נפל בהגדרה הבסיסית ביותר שלו בתור רמקול נייד. כן – טכנית יכולתם להזיז אותו ממקום למקום בלי לחבר אותו לחשמל. אבל המשקל והארגונומיה שלו ממש לא הפכו את זה למשימה קלה. עכשיו, קצת יותר משנה לאחר מכן, סונוס מנסה לתקן את כל טעויות העבר עם ה-Sonos Roam, ויוצרת רמקול נייד אמיתי ששוב מצליח לחדש, ועשוי להיות מפתח כניסה להוצאות נוספות. הכינו את הארנק.

רמקול נייד: הפעם עם הקובץ

בניגוד ל-Move הגדול והכבד מאוד, הנתונים הבסיסיים של ה-Roam עונים לחלוטין על ההגדרה של רמקול נייד: המשקל שלו עומד על 0.43 קילו, והמימדים שלו מזכירים מאוד בקבוק מים אישי (והוא אפילו קטן יותר מה-UE Boom המאוד פופולרי ומוצלח). ממש כמו בקבוק מים, הוא קל מאוד לניוד אפילו בתיק צד קטן וגם להחזקה ביד, כך שאין בעיה להסתובב איתו. קצת חבל שהוא לא מגיע עם מקום מובנה לחוט כדי שתוכלו לקשור אותו לתיק או לתלות אותו בקמפינג בקלות.

צילום: גיקטיים

ה-Roam מצויד בשני מגברי Class-H שהם יותר יעילים מבחינת אנרגיה במכשיר כל כך קטן, טוויטר אחד למידים ולבאסים וגם וופר בודד לצלילים הנמוכים. התוצאה היא סאונד מצוין ועוצמתי שיכול לחרב את הביקור של שאר הרוחצים בחוף, ההולכים בשבילי ישראל או הלנים בקמפינג לצידכם (בבקשה אל תעשו את אף אחד מהדברים האלה). הגברתי את הווליום של ה-Roam עד למקסימום האפשרי על המרפסת, והסאונד היה עמוק ומוצלח מבלי שהפך לצורמני, גם בחיבור בלוטות'.

כל הקולות של הזמרים והזמרות נשמעים חלקים ונעימים להאזנה, וכל הכלים נשמעים היטב ובלי שהם נבלעים יותר מדי ברקע. שמחתי גם לגלות שסונוס לא הלכה בדרכי JBL ולוג'יטק, ולא החליטה להעצים את הבאסים על חשבון שאר הצלילים, כך שאתם מקבלים צליל מאוזן ונעים. מכל הרמקולים הניידים הקטנים שבדקתי עד היום, ה-Sonos Roam מגיע עם הסאונד הטוב, המדויק והנעים ביותר ששמעתי.

מה שככל הנראה עוזר לא מעט לסאונד היחסית מדויק הזה הוא העובדה שה-Roam תומך בפיצ'ר ה-"Trueplay", שמשתמש במיקרופונים של הרמקול כדי להתאים את פיזור הסאונד בהתאם לסביבה שבה הוא נמצא. אפשר לשמוע את הפיצ'ר נכנס לפעולה בצורה יותר ברורה בעיקר כשמניחים אותו למשל בחדרים עם הד, כמו מקלחות. בניגוד לרמקולים האחרים של סונוס למעט ה-Move, ה-Roam עושה את הכיול הזה בעצמו בלי שתצטרכו לפתוח את האפליקציה או להתהלך בחדר בטקס פגאני משונה.

אבל יש אבל

יש לנו פיל בחדר שצריך להתייחס אליו כבר עכשיו. על אף שהסאונד של ה-Roam הוא מוצלח מאוד (בטח בקטגוריה של רמקולים ניידים קטנים), הוא לא יכול לגבור על חוקי ההנדסה ועל מימדיו הקטנים, ולכן הוא לא מסוגל להתחרות בצליל של ה-Move או ה-Sonos One, פשוט כי הם גדולים יותר.

הקול הבאסי של בון אייבר על רקע הפסנתר הכבד של Exile (כן כן, מהאלבום של טיילור סוויפט. כי הטעם המוזיקלי שלכם כל כך אנין ומיוחד) מתח היטב את יכולת הבאס והפרדת הסאונד של ה-Roam והשיר איבד מהאפקטיביות המאוד מוצלחת שהוא מקבל באוזניות טובות או ברמקולים גדולים ומכובדים. אז אם אתם שמים איכות סאונד אבסולוטית לפני הכל – אתם כבר יודעים שאין לכם מה לחפש בקטגורייה של הרמקולים הזעירים, או פשוט אל תצפו שהוא יחליף רמקול גדול בהרבה ממנו.

אבל בכל זאת, מדובר ברמקול מאוד קטן ביחס לכל שאר החברים במשפחת Sonos, והוא מסוגל לעשות כמה דברים ששאר בני המשפחה לא יודעים לעשות.

הארי פוטר של הרמקולים

צילום: גיקטיים

אם אי פעם קראתם ביקורת או כתבה על סונוס, יכול להיות ששמתם לב שנושא האקוסיסטם של סונוס עולה רבות. סונוס בנויה בצורה מעניינת שמזכירה לרבים את אפל: ככל שיש לכם יותר מוצרים שלה, ככה אתם נהנים יותר, בעיקר לאור העובדה שהרמקולים עובדים מצוין ביחד עם האפליקציה של סונוס ומאפשרים לכם לשים מוזיקה נפרדת בכל אחד מהם ברחבי הבית, או לנגן בחלקם (או בכולם) את אותו התוכן בסינכרון מושלם. גם ה-Roam הוא תוספת נהדרת למשפחה הזאת שתעבוד היטב עם הרמקולים הקיימים שלכם, רק שיש לו טוויסט מגניב נוסף.

לחיצה ארוכה על כפתור הניגון ב-Roam תגרום לשאר המכשירים של סונוס בבית שלכם להוציא צליל שאתם לא מסוגלים לשמוע, אבל ה-Roam כן מסוגל, וזה יגרום להם לעשות סוג של Handoff למוזיקה. אם חזרתם למשל מטיול עם מוזיקה מתנגנת ב-Roam, לחיצה מהירה אחת והמוזיקה שלכם פשוט נשלחת לרמקול הקרוב ביותר. מאוד שמחתי לגלות שזה גם עובד בצורה ההפוכה ויכולתי "לשאוב" את הפודקאסט שניגנתי ב-Sonos Arc ישירות ל-Roam ולקחת אותו איתי לחדר אחר, כאילו החזקתי ביד את ה"מעמעם" (Deluminator) של דמבלדור מהארי פוטר. האפשרות הזאת ייתרה את הצורך שלי בלפתוח את האפליקציה של סונוס ולעשות את התהליך באופן ידני שכולל כמה וכמה לחיצות. פשוט ונוח.

עוד טוויסט חדש שיקרוץ במיוחד לבעלי רמקולים נוספים של החברה הוא האפשרות לנגן אודיו בבלוטות' לכל שאר הרמקולים. אם אתם במקרה לא עוקבים אחרי המפרטים השונים של הרמקולים של סונוס, נזכיר כי רק ה-Move וה-Roam תומכים בפועל בניגון אודיו באמצעות בלוטות', בעוד כל שאר הרמקולים מאפשרים האזנה רק באמצעות חיבור ל-Wi-Fi, מה שאומר שיש לא מעט מכשירי אודיו שעד כה לא התחברו בקלות לאקוסיסטם של סונוס.

הפעם, תוכלו לחבר ל-Roam באמצעות בלוטות' מכשירים נוספים כמו פטיפונים תומכי בלוטות', וה-Roam ישלח את הסאונד באמצעות Wi-Fi גם לשאר הרמקולים הפחות גמישים. זאת בשורה של ממש לחלק ממעריצי המותג והמשתמשים הוותיקים ביותר שעד כה נאלצו לרכוש מכשיר נוסף ודי יקר (או להתחבר אך ורק לרמקול ה-Five של החברה שיש לו גם יציאת 3.5 מ"מ).

אגב, בניגוד ל-Move שהייתם צריכים להעביר ידנית בין בלוטות' לבין וויפי, ה-Roam יודע לעבוד עם השניים בו זמנית (מה שמאפשר בפועל את פיצ'ר ההזרמה של אודיו בבלוטות' לשאר הרמקולים בוויפי), וגם יודע להתחבר לסמארטפון שלכם בבלוטות' ברגע שהוא מתנתק מהרשת הביתית. כל פיצ'רי ההזרמה הללו עבדו אצלי יותר טוב כשעבדתי באופן בלעדי עם האפליקציה של סונוס, ועבדו באופן קצת פחות עקבי כשהשתמשתי למשל ב-Spotify Connect דרך האפליקציה של ספוטיפיי.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

הגיע הזמן שסונוס תתחיל להתגמש

למרות שהתרשמתי מיכולות הקישוריות החדשות, די התבאסתי לגלות שלמרות שה-Roam הוא מאוד נייד, סונוס עדיין מסרבת להתפשר בכל הנוגע לגמישות ברשתות אלחוטיות. גם להורים שלי יש רמקול של סונוס, ולכן קיוויתי שכשאגיע אליהם לביקור עם ה-Roam, אוכל פשוט להתחבר איתו למערכת שלהם, ולהשמיע סאונד משני רמקולים, במקום הרמקול הבודד שיש להם. בשביל לעשות את זה, אתם צריכים לנתק את ה-Roam מה"מערכת" שלכם באפליקציה ולשייך אותו למערכת האחרת. זה לא כיף ולא משהו שאני באמת אעשה מעבר לניסיון הבודד הזה.

אבל חוסר הגמישות הזה שלעיתים מאפיין את סונוס לא נעצר כאן. נגיד ולקחתם את ה-Roam לטיול יום, והגעתם למלון או צימר בו יש וויפי. אתם ודאי תרצו להעביר את ה-Roam לרשת הוויפי הזמינה כרגע כדי ליהנות מסטרימינג באיכות הגבוהה ביותר, ולא להסתמך על בלוטות' על כל חסרונותיו. לצערי, אין דרך פשוטה לצרף את ה-Roam לרשת וויפי נוספת. עכשיו שיש לסונוס רמקול נייד באמת, הגיע הזמן לעדכן את האפליקציה כך שאוכל להירשם לכמה וכמה רשתות וויפי שונות, ולהתחבר לרשתות של חברים. בכל זאת, זה רמקול קצת יותר חברתי וגמיש מהרמקולים הסטטיים של החברה.

בנוי לתלפיות?

אאוץ'. צילום: גיקטיים

אמרנו שה-Roam הוא רמקול נייד, אבל עד כמה? הסוללה שלו אמורה להספיק לעד 10 שעות האזנה (נתון מאכזב לעומת המתחרים שלו), הוא עמיד למים ואבק בתקן IP67, מה שאומר שהוא יכול לשרוד נפילה למים בעומק של כמטר עד ל-30 דקות (ה-Move, אם אתם לא זוכרים, היה רק עמיד להשפרצות), וקצוותיו מכוסים בסיליקון, כך שהוא אמור להיות עמיד גם לנפילות. אני אומר "אמור", כי נפילה קלה שלו במקלחת הצליחה לעקם במעט את הגריל של הרמקולים. לא נורא, אבל לא בהכרח חסין לנזק פיזי.

הרמקול גם שרד היטב טבילה איכותית בים, ושטיפה מאסיבית במקלחת (שלא הצליחה לחלץ את כל גרגרי החול מהגריל), כך שאני יכול להעיד שהוא אכן ממשיך לעבוד גם אחרי טבילות ומכות קלות, אבל כדאי לקחת בחשבון שבניגוד למשל ל-Wonderboom של UE, הוא לא צף במים. אז תשכחו מלשים אותו על המזרון-אבטיח שקניתם לבריכה.

אופס. צילום: גיקטיים

למרות שהוא שרד את הנפילות וההטבלות שלי, חוויתי תקלה אחת עיקרית ומשונה בכמה שבועות שקדמו לפרסום הביקורת הזאת. אחת לכמה פעמים שסוללת ה-Roam התרוקנה, והרמקול הציג לי נורה אדומה מהבהבת בתחתית המכשיר, שעל פי המדריך של סונוס בכלל מעידה על תקלה במערך הטעינה האלחוטית (שמיד נגיע גם אליו, אל דאגה). כל ניסיון שלי להטעין את הסוללה לא הניב כל תוצאה שונה, עד שהתחלתי ללחוץ על כפתור הכיבוי (הלא כל כך נעים ללחיצה, דרך אגב) מספר פעמים לזמנים שונים. אז האור התחלף לאור אדום רצוף, והמכשיר הסכים להיטען שוב.

בסונוס ביקשו ממני לעדכן את ה-Roam לגירסה שיצאה עם יציאת המכשיר לשוק ביום ההשקה הרשמי לקהל הרחב (יום רביעי האחרון). עשיתי זאת, ואני מקווה שהתקלה המשונה הזאת לא תחזור על עצמה שוב. במקרה שאראה שהתקלה אכן לא חוזרת לאורך השבועות הבאים, אעדכן כאן את הביקורת בהתאם.

הנורה האדומה המסתורית. צילום: גיקטיים

אלחוטי במלוא מובן המילה

לא קיבלתי את המטען האלחוטי שהשיקה סונוס, ואליו ה-Roam מתמגנט להתאמה יותר טובה, אבל לשמחתי הרבה, גיליתי שה-Roam תומך בטעינה אלחוטית בתקן Qi, מה שאומר שפחות או יותר כל מטען אלחוטי שיש לכם בבית יכול להטעין אותו, וזה מאוד מאוד מאוד נוח כשאנחנו מדברים על רמקול שאנחנו רוצים להזיז כל פעם לחדר אחר.

מאוד נהניתי לקחת את ה-Roam למטבח כשבישלתי או שטפתי כלים, רק כדי להחזיר אותו לחדר העבודה כשחזרתי לכתוב עוד כתבה, ולבסוף להשיב אותו למטען האלחוטי שלו שמיקמתי בסלון בלי להתעסק עם שום כבל או מטען. תוסיפו לזאת את העובדה שה-Roam נטען חוטית באמצעות כבל USB-C סטנדרטי לחלוטין, וקיבלתם רמקול שבנוי בדיוק כמו שאני רוצה אותו: גמיש, נוח ועובד עם כל מה שכבר יש לי בבית בלי שאני צריך לפחד מלאבד או לשכוח מאחור מתאמים, עמדות עגינה או כבלים שונים. יש להרבה יצרניות מה ללמוד מסונוס.

בעיות העבר ממשיכות להעיק

ועדיין, עצם העובדה שסונוס ממשיכה לקפח את משתמשי אנדרואיד ומסרבת להוסיף תמיכה ב-Casting של גוגל פשוט ממשיכה לתסכל אותי פעם אחר פעם. רק השבוע הושקה בישראל אפליקציית Storytel לספרים קוליים בעברית. מה כבר ביקשתי? להשמיע את "קיצור תולדות האנושות" גם ב-Roam. אבל האקוסיסטם של סונוס, מקיף ככל שיהיה, עדיין לא תומך באפליקציה הזאת, וגם לא ב-Google Podcasts או ב-Podcast Addicts, שהן מהחלופות המועדפות על משתמשי אנדרואיד.

אפשר להגיד שבמקום כלשהו, סונוס פתחה את השערים של האקוסיסטם הסגור שלה כשהיא איפשרה לכם להתחבר עם הסמארטפון שלכם ושאר מכשירי הבית ל-Move ול-Roam עם Bluetooth. זה נכון, אתם יכולים עכשיו אפילו להשמיע מוזיקה מכמעט כל מכשיר או אפליקציה אם בא לכם, אבל אם תחליטו למשל לשמוע ספר קולי באמצעות בלוטות', כל הודעה או שיחה נכנסת תקטע את ההאזנה במקרה הטוב, ותחריש לכם את האוזניים במקרה הרע. שלא נדבר על זה שכל נגיעה או הפרעה בסביבה עשויה לגרום לסאונד להיקטע ובאופן כללי מדובר בטכנולוגיה בעייתית. בואו, בסוף זה בלוטות'. זה תחליף לא רע למגבלות של סונוס, אבל עדיין לא תחליף מלא בשום אופן לתמיכה ב-Cast של גוגל שהיה פותר כמעט את כל המגבלות שסונוס שמה סביב משתמשי אנדרואיד.

אם אתם משתמשי אפל, לעומת זאת, הרווחתם בענק, כי גם ה-Roam ממשיך את מסורת הקיפוח של החברה ותומך גם הוא ב-AirPlay 2 המצוין, מה שמאפשר הזרמה של כל תוכן אודיו ממכשירי אפל ישירות לרמקול.

צילום: גיקטיים

למרות שסונוס מחליטה לסכסך בין משתמשי אייפון ואנדרואיד, היא מצליחה ליצור מדינה אחת לשני עמים בגזרת העוזרות הקוליות, כשגם ה-Roam ממשיך את מדיניות הפיוס שמאפשרת לכם להשתמש ב-Alexa של אמזון או ב-Google Assistant של גוגל, לבחירתכם, ולתת פקודות קוליות לרמקול המאוד נייד הזה. העוזרות הקוליות אמנם לא זמינות בישראל, אבל מניסיון שלי, שינוי של מיקום החשבון לארצות הברית פותר את המחסום המשונה הזה.

כשהוא סטטי בבית, אני חושב שהמקום האידיאלי ביותר למיקום של ה-Roam הוא לאו דווקא הסלון, חדר השינה או חדר העבודה שלכם. התכונות שלו הופכות אותו דווקא לרמקול המקלחת האולטימטיבי. אני אמנם מיקמתי רמקול חכם מסוג Google Home Mini באיזור המקלחת, אבל די ברור לי שהוא על זמן שאול עד שיום אחד הקורוזיה תחסל אותו (על אף שהוא שם יותר משנתיים), אבל ה-Sonos Roam עמיד לחלוטין למים, כך שאתם לגמרי יכולים להתקלח בכיף כשהוא סמוך אליכם, ואם אתם גם מפעילים את ההאק הקטן שמפעיל את ה-Google Assistant או את אלכסה, הרווחתם רמקול חכם למקלחת שאתם לא צריכים אפילו לגעת בו.

לא זול בהשוואה למתחרים, אבל זול בהשוואה לרמקולים האחרים של סונוס

בישראל, ה-Roam נמכר על ידי רשת באג במחיר של 699 שקלים. לא מציאה גדולה בהשוואה למשל ל-Flip 5 של JBL שעולה פחות מ-400 שקלים. עם זאת, ה-Roam הוא עדיין הרמקול הזול ביותר שסונוס השיקה עד כה, והוא עדיין מגיע עם הסאונד המאוזן והנקי שהפך את סונוס לכל כך מוערכת.

ה-Sonos Roam הוא לא רק תוספת מצוינת למשפחת הרמקולים הקיימת של סונוס, אלא רמקול נייד קטן נפלא בפני עצמו, ואולי חשוב מכך – שער כניסה מצוין לאקוסיסטם של סונוס. אם יש לכם כבר רמקולים של סונוס, ה-Roam הוא סוג של No-Brainer אם אתם בקטע של רמקולים מחוץ לבית, או רמקול שנורא קל לנייד בתוך הבית.

אם אתם עדיין לא מחזיקים בשום רמקול נוסף של החברה, ה-Roam הוא כנראה האופציה הכי איכותית בקטגוריית הרמקולים הניידים הקטנים והעמידים, ומאחר והוא כבר לא מגיע עם תג מחיר של 1,000 שקלים וצפונה כמו רוב הרמקולים האחרים של החברה, הוא עשוי להכניס אתכם לאותה מלכודת דבש שהיא האקוסיסטם של סונוס. כיוון שבפעם הבאה שתחפשו למשל סאונדבר, למה שלא תרצו את ה-Sonos Beam שיתממשק גם עם הרמקול הנייד שקניתם? ואולי גם תוסיפו איזה Sonos One למטבח? ה-Roam עשוי להיות תחילתה של ידידות מופלאה ויקרה עבורכם. במלוא מובן המילה.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

9 תגובות על "חשבתי שכל הרמקולים הניידים הם אותו דבר, אבל הרמקול הזה הוכיח שטעיתי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סונוסר
Guest

לפני כשנה, קצת לפני שפרצה הקורונה, היה ניתן לרכוש את הSonos One SL ב499 שח ברשת באג (עד היום אני מצטער שקניתי רק אחד במחיר הזה)
אז זה לא ממש נכון לומר שזה ה"רמקול הכי זול של סונוס".. אולי זה הכי זול כרגע, ברשת באג…

יוכי
Guest

הרמקולים המתחרים של Bose לא רואים אותו ממטר ברוב הקטגוריות שצוינו כאן

יובל בן בסט
Guest

אז האם זה מומלץ לקנות 2 כאלו ולהפוך אותם לרמקולי הסראונד של ה-Beam?

The King
Guest

Only UE Hyperboom

סטש
Guest

מוותר

לל ll
Guest

נסו לבדוק את minirig זו חברת בוטיק בריטית לרמקולים ניידים קטנים במיוחד עם ביצועים מרשימים הן בעוצמה והן בסאונד לא תתחרטו!

ישי
Guest

אנקר מייצרים את הכי איכותיים מנסיון אין להם מצחרים

יאיר
Guest

ממליץ על אודיו פרו, טכנולוגיים לא פחות, נראים מעולה ועולים פחות

מישהו
Guest

לא חושב שרמקול מוגן מים מוגן מקורוזיה בחשיפה מתמשכת לחום ולחות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: