ה-Move של סונוס: הרמקול הנייד שהוא לא בדיוק רמקול נייד

אחרי שנים של תחנונים, Sonos משחררת את הרמקול הנייד הראשון, שבדרך מצליח לעשות כמה דברים ראשוניים עבור החברה

צילום: גיקטיים

לא חסרים בשוק רמקולים ניידים שינעימו את זמנכם בחוף, בקמפינג או סתם ב'על-האש' הבא, ויהרסו לכל שאר הנוכחים את היום. חלקם אפילו נשמעים טוב, אבל רמקולים ניידים שנשמעים פשוט מצוין? זה קצת יותר נדיר. לכן הייתי מאוד סקרן לנסות את ה-Sonos Move, הרמקול ה"נייד" הראשון של אחד ממותגי הרמקולים המפורסמים בעולם, שעשה רק לאחרונה עלייה מחודשת לישראל.

בדרך לניידות ה-Move מצליח לעשות כמה דברים "לראשונה" בתולדות סונוס, ואני חייב להודות שאני אוהב את רובם. אבל איכשהו, דווקא "נייד" – ההגדרה הבסיסית שלו – היא המבלבלת מכל.

אמ;לק

אהבנו: איכות סאונד מעולה, ניידות, תמיכה בעוזרות קוליות (לא בישראל באופן רשמי), תמיכה בבלוטות׳

פחות אהבנו: משקל כבד, מחיר כבד, מבנה גדול, אין תמיכה בכל התקנים המקובלים

מתאים את עצמו לאיפה שלא תניחו אותו

נתחיל דווקא בשורה התחתונה של ה-Move – הסאונד שלו.

כמו כל רמקול של סונוס, גם ה-Move הוא פשוט רמקול נפלא. הוא מצויד באותו מפרט אודיו כמו של אחיו הקטן, ה-One: שני מגברי Class-D, וופר בודד לצלילים הנמוכים וטוויטר בודד למידים ולבאסים. ממש כמו כל רמקול של סונוס שבדקתי עד היום, גם ה-Move פשוט מצטיין בכל סוג תוכן שתנגנו בו. אין כאן שום פשרה בעקבות המעבר לרמקול נייד. אפשר פשוט לנגן בו כל שיר ולהתענג על ההפרדה המוצלחת בין הצלילים ורמת הצלילות שלהם. עם צליל נקי ובאס עוצמתי אבל לא שתלטן, אלו הם פשוט רמקולים שבנויים ומכויילים בצורה נהדרת גם בלי שאתם צריכים בכלל להתעסק בהגדרות EQ.

שני כפתורים חדשים, ושקע נשיאה. צילום: גיקטיים

לסונוס יש פיצ'ר מגניב בכל הרמקולים שלהם בשם Trueplay שרלוונטי לצערנו רק למשתמשי iOS ומאפשר להתאים את פיזור הצליל למבנה החדר על ידי ספק-פיתוח-מגניב-ספק-טקס-פגאני-משונה שעסקנו בו בביקורת של הרמקולים הקודמים בסדרה. ה-Move, לעומת כל שאר הרמקולים של סונוס, הוא רמקול "נייד", ועל כן לא הגיוני שבכל פעם שתזיזו אותו מחדר לחדר תצטרכו לעשות תהליך הגדרה מחדש באורך 3 דקות. אז בסונוס סופסוף פתרו את בעיית הקיפוח של משתמשי אנדרואיד עם פתרון מתבקש, ופשוט הפכו את התהליך למובנה ברמקול עצמו.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

ה-Move מצויד באקסלרומטר שמזהה את המקרים שבהם הרמקול הוזז למיקום חדש, ובעזרת המיקרופונים המובנים בו (שעוד נעסוק בהם בהמשך), מודד את החזר הסאונד המופק מהרמקול, ולפיהם מתאים את פיזור הסאונד למיקום שלו. בהתנסות שלי, הרמקול מדד במשך 20 שניות את אותם החזרים ורק לאחר מכן שינה את הצליל בהתאם. ההבדל הוא אולי לא ענק, אבל הוא די מורגש ברגע שהוא מופעל ומחמיא עוד יותר לסאונד המוצלח דיו של הרמקול. הלוואי והפונקציה הזאת פשוט תוטמע בכל הרמקולים של החברה ותייתר את הצורך בכיול ידני מעיק ומקפח.

נייד נייד, אבל נראה אתכם שמים אותו בתיק

מה זה? עלית קצת במשקל? צילום: גיקטיים

ה-Move הוא חיה אחרת של סונוס. בניגוד לרמקולים האחרים של החברה שאותם מציבים בחדר מסוים עד להודעה חדשה, ה-Move הוא רמקול "נייד" שממש לא זקוק לחיבור לחשמל רציף כדי לעבוד. אבל אותה ניידות די תלויה בהגדרה שלכם למהו פריט נייד.

מימדיו של ה-Move כלל לא צנועים: 240X160X126 מ"מ, ומשקלו עומד על כמעט 3 קילו, בעיקר בגלל הסוללה הפנימית שלו. בפועל, הוא יותר גדול ויותר כבד מה-Sonos One, הרמקול הסטטי הסטנדרטי של החברה. מוזר קצת, לא?

בגב ה-Move תוכלו למצוא מעין שקע שיאפשר לכם לאחוז בו בקלות עם ארבע אצבעות, ואכן אתם יכולים להעביר אותו מחדר לחדר בבית, אבל זה לא בדיוק רמקול שנוח לסחוב במשך יותר מכמה רגעים. ובכל זאת, מדובר ברעיון חכם. במקום להצטייד בכמות מוגזמת של רמקולים יוקרתיים, ה-Move יכול לדלג בין חדרים, ואתם אפילו לא חייבים להגדיר לו חדר באפליקציה של סונוס. יש על האש בחצר? אפשר לקחת את הרמקול החוצה בלי להתעסק בחיבורי חשמל. רוצים לשמוע מוזיקה במטבח אבל עוד לא קניתם עוד רמקול נייח? ה-Move פשוט נועד למצבים קצת יותר דינמיים.

סופסוף: אפשר לשים איזו מוזיקה שתרצו

אבל אם כבר הזכרנו את החצר. לעיתים היא ונקודות שונות בבית עשויות להתגלות כבעייתיות בכל הנוגע לקליטת הרשת האלחוטית שלכם, שעליה על גביה סונוס מאפשרת ניגון מוזיקה. ובכל זאת, מדובר ברמקול שאתם טכנית יכולים להוציא מהבית שלכם, שם אין לכם בהכרח וויפיי. אז לראשונה בתולדות החברה, ובאיחור הרבה יותר מדי רציני אם אתם שואלים אותי, ה-Move הפך לרמקול הראשון של סונוס שתומך בבלוטות׳.

במשך שנים סונוס התעלמה מהבקשות של קהילת החובבים שלה לקצת גמישות, ואפילו הוסיפה בעדכון קליל למכשירי ה-One בלוטות׳ באנרגיה נמוכה (BLE) שכמובן לא הותאם להזרמת מוזיקה. הראשוניות הזאת של ה-Move מקבילה בערך לזה שאפל תאפשר לכם להתקין כל אפליקציה שתרצו על האייפון. בגב ה-Move ישנו כפתור חדש שמאפשר לכם לעבור ממצב וויפיי למצב בלוטות׳ ולאחר מכן תוכלו להתחבר אליו מכל מכשיר בלוטות׳, מה שאומר שבפועל תוכלו לשמוע בו כל מה שאתם רוצים, בלי להיות תלויים באפליקציה של סונוס שאולי אין בה את השירותים שאתם משתמשים בהם (ד״ש מגוגל פודקאסטס או סתם ניגון של קליפ מיוטיוב).

מן הסתם, ברגע שתעברו למצב הבלוטות׳ יהיו לכך השלכות. נגיעה במיקום אסטרטגי בטלפון או הפרעות כלליות בסביבה עשויות לגרום לקיטועים קלים, אלו הם דברים שכולנו רגילים אליהם מכל רמקול בלוטות׳ אחר, אבל משתמשי סונוס לא בדיוק רגילים אליהם בשימוש יומיומי. למרות שבלוטות׳ לא עדיף בשום אופן על וויפיי בסביבה, הרמקול עדיין מתמודד היטב עם איכות שמע מעולה גם כשהגברתי את הווליום בטלפון וברמקול למקסימום. בלי שום דיסטורשן ועם באסים אדירים, הרמקול הזה יכול להרעיד לכם את הבית ולהיות שחקן חיזוק למסיבה הבאה שתארגנו בבית, וגם להפוך לסיוט הגדול של חוף הים אם משום מה תיקחו אותו איתכם.

אפשר להטעין בלי לחשוב על זה

יש שתי אפשרויות טעינה טובות. צילום: גיקטיים

מאחר שבכל זאת מדובר ברמקול נייד, כלומר כזה שאתם עשויים להוציא מכותלי הבית המוגן והיבש שלכם, בסונוס ציידו את ה-Move בעמידות למים ואבק בתקן IP56. מה שאומר שהוא לא בהכרח ישרוד נפילה לבריכה, כמו כמה מהרמקולים של JBL ו-UE למשל, אבל כן אמור לעמוד במים ונוזלים אחרים שישפכו עליו, ומאבק ולכלוך נוסף שיתקל בו. בסונוס גם טוענים שהמבנה של קייס הרמקול מגן עליו מזעזועים בעת נפילות, כך שבעצם כיסו פה את כל מה שצריך כדי שלא תפחדו להוציא את הרמקול מהבית. אז אתם יכולים תיאורטית לקחת אותו איתכם לים, או לקמפינג, והוא יעמוד בפחות או יותר כל מה שתפילו עליו, בהנחה שתרצו לסחוב אותו איתכם.

רוב הסיכויים שמרבית מהזמן ה-Move יהיה בכל זאת סטטי, וישמש אתכם ממש כמו כל רמקול אחר של סונוס או רמקול ביתי. בסונוס מציידים את הרמקול בעמדת עגינה די אלגנטית, למעט התקע שתחברו לחשמל שהוא מעט מאסיבי בעיניי, בטח בהשוואה לתקעים של שאר הרמקולים של סונוס. העמדה מעוצבת בצורה אובלית, בדומה לתחתית של הרמקול, וכשתניחו אותו בה היא תטעין אותו, כך שאתם בעצם לא צריכים לזכור לחבר את הרמקול למטען כדי לוודא שאתם לא תישארו בטעות בלי מספיק סוללה כשתצטרכו אותו. נדמה שבכל הנוגע לטעינת המכשיר כיסו בסונוס את כל האפשרויות, וסיפקו גם דמות כניסת USB-C שתאפשר לכם להטעין את הרמקול בדרכים עם הכבל הנפוץ ביותר בעולם, במקום להיסחב גם עם תחנת העגינה. ככה בונים גאדג'ט בשנת 2019-2020.

צילום: גיקטיים

"מוכן" לעוזרות חכמות

המיקרופונים שנמצאים על גבי המכשיר לא מסייעים לכם רק לפונקציית ה-TruePlay, אלא שה-Move גם ״מוכן לעוזרות קוליות״.

למה רק מוכן? ובכן, בישראל, כמו בישראל, גוגל ואמזון עדיין לא השיקו את העוזרות הקוליות שלהן בישראל באופן רשמי (ויעיד על כך הסמארטפון שלכם שמפסיק לתמוך בגוגל אסיסטנט ברגע שאתם מעבירים את שפת הממשק לעברית). מה שאומר שאם תתקינו את הסונוס על פי הוראות היצרן המומלצות, לא תוכלו להפוך את ה-Move לרמקול חכם.

בשביל להגיע לאותן עוזרות קוליות ולהפוך את הרמקול הזה לרמקול חכם, תצטרכו לרמות קצת את סונוס ולשנות את מיקום החשבון שלכם לארצות הברית, במקום לארץ הקודש, אבל מדובר בפעולה פשוטה מאוד שניתן לבצע ברגעים באפליקציה הרשמית. בכך, ה-Move גם הופך לאחד הרמקולים החכמים הטובים ביותר בשוק, שאתם גם יכולים להזיז מחדר לחדר וגם להשתמש באלכסה או בגוגל אסיסטנט ברחבי הבית ולבקש לשמוע מוזיקה באיכות מוצלחת. המיקרופונים די רגישים, ומצליחים לקלוט גם ה״Ok Google״ השקט ביותר שאני יכול לעשות. בדרך ה-Move גם מזהה לפעמים מילים ושמות שנשמעים כמו גוגל או אלכסה בתור פקודה, אבל אלה מצבים לא שכיחים במיוחד.

חשוב לדעת שבמצב בלוטות׳ העוזרת הקולית שתבחרו בה תנוטרל, וגם מצב ה-TruePlay, אבל כאמור המצבים האלו הם קצת יותר נדירים מאשר השימוש היומיומי שלכם ברמקול. ושוב, קחו בחשבון שהעוזרת הקולית של גוגל ואלכסה לא נתמכות באופן רשמי על ידי סונוס בישראל, מה שאומר שמחר גם סונוס או גוגל יכולות פשוט לסגור את הברז על המעקף הזה. אם אתם קונים את ה-Move בשביל השימוש עם עוזרות קוליות, אולי עדיף לחכות לבשורה מגוגל וסונוס לפני שאתם משקיעים כל כך הרבה כסף בו.

תענוג כבד

צילום: גיקטיים

למרות הפיצ׳רים והמבנה המרשים, יש ל-Move את אותן בעיות ששאר משפחת Sonos סוחבת: חוסר תמיכה בתקן Chromecast, תעדוף משונה של לקוחות אפל (עם תמיכה נהדרת ב-AirPlay 2) ולא כל השירותים שבעולם נתמכים באפליקציה. בניגוד לרמקולים האחרים של החברה, אופציית הבלוטות׳ מכסה כמעט את כל החסרונות הללו בצורה כזו או אחרת. זוהי ללא ספק התוספת שמצליחה להפוך את ה-Move לרמקול הכי גמיש של החברה, וכנראה אחד המוצלחים ביותר שלה.

עוד חבר במשפחה

נזכיר כי לפחות מבחינת סונוס, ה-Move הוא לא בהכרח הרמקול היחידי שתקנו. במשך שנים סונוס פיתחה סוג של אקוסיסטם שמועיל בעיקר למי שיש לו כמה רמקולים של החברה בבית. ממש כמו אפל, ככל שיהיו לכם יותר מוצרים שלה, כך החוויה שלכם תהיה יותר נוחה וכיפית. האפליקציה של סונוס מאפשרת לכם לשים מוזיקה נפרדת בכל אחד מהרמקולים השונים בבית, או להשמיע בכולם את אותו המוזיקה בסינכרון מושלם. ה-Move, ללא שום הפתעות, הוא תוספת מעולה לאקוסיסטם הזה.

אז מה היה לנו?

אבל לכל ״התענוג״ הזה יש מחיר, והוא לא קליל בכלל. באג, היבואנית החדשה של סונוס, מבקשת עבור ה-Move כ-1,700 שקלים. רמקול ה-One שלה, שלדעתי, הוא אחד הרמקולים החכמים הטובים ביותר שאתם יכולים לקנות כרגע, עולה בערך חצי מהמחיר הזה. אבל מצד שני, ה-Move גם יכול לחסוך לכם את הצורך בקנייה של רמקול אחד לפחות, אם תסכימו לנייד אותו ברחבי הבית בכל פעם שתרצו מוזיקה בחדר שאין בו רמקול. הוא בהחלט כמה רמות מעל לכל רמקול נייד אחר שבדקתי עד היום, אם אתם יכולים לסחוב את המחיר הכבד והמשקל כבד.

 

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "ה-Move של סונוס: הרמקול הנייד שהוא לא בדיוק רמקול נייד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Avv
Guest

לא רואה סיבה לשלם את המחירים האלה אחרי שמכרו דרך KSP בחצי המחיר.

צביקה
Guest

תודה על המידע. אבל מדוע יש לי תחושה שהכותב צריך ריטלין. לא מסודר הפגזות מידע. מה שגרם לי לדלג על כמה פיסקאות. ולא הבנתי או לא ראיתי האם הרמקול מונו או סטיראו. כי לפי המבנה נראב כמו מונו.

נהג חדש
Guest

240 ס"מ רוחב? אני מקווה שייכנס לי למכונית…

A.S.
Guest

הוספתי את move לסונוסים הקיימים play bar
2 play one 2 play 5
לצערי התאכזבתי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: