רגל בדלת: ההאקים הקטנים שיסייעו לכם להיכנס להייטק

גם אם יש לכם הרבה מאוד ניסיון בתחום אחד, בהייטק תיחשבו לג'וניורים. אז איך תמצאו את המשרה הראשונה שלכם בתחום? כמה טיפים ומסמך שיעזרו לכם

מקור: https://tinyurl.com/hxwn695r

מאת ליאורה גולומב

זה לא משנה אם אתם מגיעים מהתחומים הטכנולוגיים או אם אתם עושים הסבה מתחומים אחרים להייטק, חיפוש בגוגל "איך למצוא עבודה בהייטק" יוביל אתכם לסחרור אינסופי של קורסים, הרצאות, והמון עצות. והמידע הזה מועיל, אבל… אבל הוא גם לא מתאים לכל אחד ולעיתים הוא עולה המון כסף לצרוך. במאמר הזה אנסה לתת לכם טיפים מרכזיים, שיכולים לתת מענה התחלתי לחיפוש עבודה בהייטק ללא ניסיון טכנולוגי מהותי, והוא בנוי עבור עם אנשים עם ניסיון תעסוקתי קיים, שרוצים לעשות מעבר מהעולמות הציבוריים-חברתיים לטק, – מעבר שיותר ויותר רוצים לעשות אבל הוא מפרך ומתסכל.

תאהבו את התסכול

העצה הראשונה שלי היא לקבל באהבה את התסכול. אתם כל הזמן תשמעו, ובטח כבר שמעתם על אנשים שעשו את המעבר, על מישהו שלקח על צ'אנס על אדם כלשהו או פתח לו את הדלת, וזה נראה משהו שלאחרים קל ולכם קשה יותר. במציאות – כמעט לכולם (ולא משנה כמה קשרים יש להם) זה יהיה קשה. למרות שיש המון משרות לא טכנולוגיות בטק, בשנים האחרונות נוסף סעיף בתיאורי משרות "דרושה עבודה של שנתיים בסביבת טק". למרות שיש לעיתים הצדקה לסעיף הזה, להרבה מהמשרות הוא פחות רלוונטי, ומגייסים שוכחים לפעמים שאף אחד לא נולד בחברת הייטק, וכולם קיבלו מתישהו את ההזדמנות הראשונה שלהם.

אז תבינו שהולך להיות קשה – אבל זה לא חסם. תסתכלו על זה כאתגר כמו כל אתגר אחר ותבינו שגם אחרי שתתקבלו לתפקיד יהיו לכם עוד המון פערים לצמצם. זה פשוט הראשון.

תלמדו את השפה

אם דיברנו על פערים, הפער הנפוץ ביותר הוא הטרמינולוגיה והבנת הסביבה אליה אתם מתמיינים. זה מתחיל בקורות חיים שלכם וממשיך לראיונות עבודה, ברשת, והנה גם כאן בגיקטיים יש המון כתבות ו"מילוני טק" עם המונחים הנפוצים ביותר ואלו שפחות. למדו אותם, והשתמשו בהם כדי להסביר את העשייה שלכם.

מה זה אומר? ש"מדדי הצלחה" הם KPI או ROI או OKR – ואלו מונחים שכנראה יעלו בראיון עבודה, ולמרות שבעולם שמחוץ להייטק לא תמיד מודדים הצלחה של פרוייקט במדדים כמותיים, שבו עם עצמכם והבינו איך ניתן היה למדוד הצלחה של דברים שעשיתם. הטרמינולוגיה היא זו שגם תביא אתכם לראיון הראשון. אני לא נוטה להמליץ להוציא כספים במהלך תהליך חיפוש עבודה, זו גם ככה תקופה מערערת ואני לא אכנס לאף אחד לכיס, אבל יש דבר אחד בעיני שהוא שווה את ההוצאה הכספית הזו והוא "תרגום" קורות החיים שלכם בצורה מקצועית. התרגום הוא כפול, הראשון – מעברית לאנגלית, והשני – לטרמינולוגיה של טק.

יש מקצוענים שעושים את זה, אבל כדי שלא ירמו אתכם תבקשו המלצות או לראות עבודות קודמות. עלויות השירות הזה משתנות ולעיתים גם כוללות ליווי בחיפוש עבודה ועיצוב מחדש של הלינקדאין שלכם, וזה יכול לעלות בין 200-600 ש"ח, תלוי בסוג השירות. אחרי שלמדנו על עולם התוכן החדש, והתאמנו את קורות החיים, הגענו לשלב הבא.

הגשת מועמדות לתפקידים

הטעות הנפוצה היא פשוט להגיש את קורות החיים באתר או בלינקדאין. אבל בואו נודה בזה, השוק כרגע מוצף גם במועמדים וגם במשרות, ולכן על כל משרה שאתם רוצים, מתמודדים כנראה עוד כמה עשרות – אם לא מאות. ולכן כדי שהקורות חיים שלכם יבלטו, אתם צריכים לעשות את המאמץ הנוסף, וזה ממש לא משנה אם עיצבתם מהמם את הקורות חיים שלכם בקאנבה. המאמץ הנוסף הוא למצוא חבר או חברה ממעגל ראשון עד שלישי, שיוכלו להגיש אתכם למשרה מתוך הארגון.

טיפ של אלופים: בהרבה מחברות הטכנולוגיה יש תגמול על חבר מביא חבר, ולכן יש להם נטייה להסכים, אבל כשאתם פונים לאדם, תבקשו, אל תדרשו. ואם אומרים לכם 'לא', זה גם ממש בסדר. בכל מקרה, כשאתם פונים שלחו את המשרה וכמה שורות שמסבירות איך אתם והניסיון שלכם רלוונטיים למשרה הזו.

במידה ואין לכם מישהו שיכול להגיש אתכם, יש עוד משהו שתוכלו לעשות וזה לפנות לאדם המגייס למשרה, וזה על ידי איתור שלו או שלה בלינקדאין. צריך להבין שפנייה כזו יכולה לבוא לצד השני בטוב או ברע, והכל תלוי באיך אתם פונים ומה אתם כותבים שם. לכן, אם אתם בוחרים לפנות למנהל המגייס (ולא למגייס של החברה) תסבירו מדוע אתם פונים, מה אולי מפוספס בקורות חיים שלכם, למה אתם מתאימים ואיך הניסיון שלכם מתחבר לתפקיד הנוכחי ולמה החברה והמוצר מעניינים אתכם.

איך מגיעים אבל למשרות?

אוקיי, ליאורה, את מדברת איתנו על להגיש למשרות אבל בואי, איך בכלל מגיעים למשרות האלו? ובכן, נכון, יש את לינקדאין וגלאסדור וקבוצות פייסבוק (ברבים) אבל, רוב המשרות הישראל לא מפורסמות באף אחד מהמקומות האלו, רוב המשרות נמצאות באתרים של החברות עצמן. אז איך נגיע למשרות שמעניינות אותנו?

מאגרים מרכזיים יש אתרים שמרכזים משרות מחברות רבות כמו גיקטיים אינסיידר למשל. אבל גם באתרים של קרנות הון-סיכון תמצאו משרות רבות פתוחות של חברות הפורטפוליו שלהן. הנה למשל של TLV Partners, זה של קרן Olive Tree וזה של Team8. אגב, אם מושגים כמו "קרנות הון-סיכון" ו"חברות פורטפוליו" נשמעים לכם סינית, חזרו בבקשה לטיפ הראשון.

מאגרים כמו Startup Nation Finder או Crunchbase יעזרו לכם לעזור למפות חברות סטארטאפ לפי תחומי עניין, סכומי גיוס, שלב מוצר ועוד מה שיעזור לכם להרכיב את רשימת ההשראה שלכם

רשימת השראה. ייצרו לכם רשימה של 40 (כן, 40, אין הנחות) חברות שהייתם רוצים לעבוד בהן. רוב הסיכויים ש-15 הראשונות יהיו החברות שיש להן PR חזק, שאולי גייסו כסף לאחרונה ושמעתם עליהן.  אבל לא רק אתם, כולם. לכן תעברו ל-25 החברות הבאות בתור ברשימה שלכם. יהיו כאלו שחיפשתם על פי תחומי עניין, ועל ידי מחקר אמיתי שלכם, מה שיגדיל את החיבור שלכם עם החברה, והסיכוי להגיע למשרות שאחרים לא בהכרח מחפשים.

אז דיברנו על איפה למצוא, איך להגיש ומה חשוב ללמוד לפני. אבל יש עוד כמה דברים קטנים ששווה לקחת לדרך. טוב, האמת שיש עוד כמה עשרות דברים, אבל בכל זאת כתבה אחת, וניסיתי לתת לכם את הדברים שאתם יכולים לעשות כבר מחר בבוקר.

מצאו שותפים לחיפוש

עצם העובדה שלא תשבו לבד, תאלצו להתלבש ליציאה ויהיה מי שמצפונית לא יאפשר לכם לגשת לנטפליקס כל שעה יכולה מאד לעזור. לחלוטין אפשר להתמקד באנשים מהתחום שלכם או תחומים משיקים, שיכולים לעזור לכם לחשוב בגזרה שלכם, אבל זו לא חובה, אנשים מתחומים אחרים יכולים לחשוב אחרת ולהכניס חשיבה חדשנית ויצרתית למיקס, והיי, אפשר גם שילוב של השניים. וגם לחפש אחד עבור השנייה.

לנהל מעקב אחרי החיפוש שלכם

זה יכול להיות מסמך אקסל, טרלו, אסאנה או אפילו לוח מחיק מאד מאד גדול. המסמך הזה צריך להכיל את השדות הבאים:  שם החברה, שם המשרה, תיאור המשרה (כן ממש להעתיק אותו כי יכול להיות שתגיעו לשלב הראיון וכבר יורידו אותה מהאתר בגלל עומס פניות, תאריך שבו הגשתם מועמדות, באיזו דרך הגשתם (חבר, אתר, לינקדאין, מייל) ועמודות פולו-אפ שכוללות – האם קיבלתי אישור להגשה? האם חזרו אליכם? אחרי שבועיים – אם לא קיבלתם אישור להגשה – אני ממליצה לשלוח שוב – אבל מייל, ולא עוד פעם קו"ח, כדי לוודא שהוגשתם.

הנה קובץ לדוגמה שהכנתי לניהול תהליך חיפוש עבודה. מוזמנים להשתמש, לייצר לעצמכם עותק ולהוסיף שדות.

תבנו שני פיצ'ים

ממש כמו שלימדו אתכם על פיצ' המעלית – ככה אתם צריכים להכין פיצ'. אבל לא אחד – אלא שניים. אחד עליכם – מי אתם, מה אתם מביאים לתפקיד ואיך הניסיון שלכם רלוונטי; והשני – לבנות כל פעם מחדש על החברה שאתם הולכים להתראיין בה: מה הם עושים, איזו בעיה הם פותרים, ולמה אתם רוצים לעבוד בה. גם אם לא ישאלו אתכם, ההכנה הזו טובה לכם לבטחון האישי כשאתם מגיעים לראיון (ואה כן, באנגלית ועברית).

"שתפו בכל הכח"

ולסיום דבר אחד אחרון. איך אנשים יעזרו לכם אם הם לא יודעים שאתם מחפשים עבודה? תתחילו בקטן עם מעגל של 10 אנשים, ספרו להם שאתם מחפשים עבודה. אל תדברו בטייטלים, תגידו מה אתם יודעים לעשות ומה רוצים לעשות בתפקידים הבאים מבחינת היום יום. בסוגריים אתם יכולים לתת טייטלים לדוגמה אבל אני ממליצה לכם לאתגר את עצמכם בחשיבה. האנשים שאתם בוחרים צריכים להיות כאלו שאתם באמת מכירים, מחוברים לאקוסיסטם הטכנולוגי בארץ, וכאלו שאם הם היו שולחים לכם את ההודעה הזו – הייתם עונים מיד. כנראה שהם יענו, וישמחו לעזור, אז תניעו אותם לאורך השבועות הבאים (לא בהצקה ובמינון נמוך) עם משרות שראיתם שיכולות להיות רלונטיות, ואולי הם מכירים מישהו בתוך החברה או ראו משהו דומה. אם הרגשתם בנוח עם העשירייה הזו תתחילו לספר לעוד אנשים. ממש בנוח כבר? תפרסמו ברשת חברתית שאתם מחפשים. אל תתנצלו, תראו מה הערך שלכם – מי אתם.

אז יש לכם המון שיעורי בית ולכו על זה, תאמינו בעצמכם ותזכרו שלא משנה מי או איזה ארגון אף אחד לא יכול להוריד ממי שאתם. אל תתנו לאנשים להשפיע על הבטחון שלכם ועל הידיעה של מה אתם שווים, כל 'לא' שאתם מקבלים מקרב אתכם ל'כן' המדוייק, ואתם תקבלו את ההזדמנות שלכם להוכיח מה אתם שווים. אז כבר נדבר על בניית אסטרטגיית קריירה, אבל בינתיים בואו נתחיל במשרה ראשונה בטק. בהצלחה.

הכותבת היא מנהלת מיתוג המעסיק של חברת ZipRecruiter העולמית

כתבת אורחת

הגב

20 תגובות על "רגל בדלת: ההאקים הקטנים שיסייעו לכם להיכנס להייטק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סטודנט ממוצע
Guest

העצות נחמדות אבל בתור מישהו שכלוא בתוך פרדוקס הג׳וניור מאוניברסיטה נחשבת זה קרב שהוא כמעט אבוד או דורש פסיכולוג שיהיה מאוד קשה לממן. החברות מתכיינות מצד אחד על מחסור חמור בעובדים ומהצד השני מכוונות ל-1% אחד מהאוכלוסיה, שהיה ב-8200 או הצליח להוציא ממוצע 85 ומעלה באוניברסיטאות המובילות, וכולם יודעים כמה זה קשה. השאר? יכולים ללכת לעשות עשרות קורסים ולהשקיע את כל כולם בפרויקטים כאילו שהתואר שלהם דורש 4 שעות שבועיות ולא מנשיר שיער. כאילו אין שכר דירה לשלם ושינה שצריך לישון. בקיצור, נוצר פרדוקס חדש בו אני מקווה למציאת עבודה ובמקביל לקריסה מהירה ככל הניתן של השוק

יש מגוון משרות
Guest
יש מגוון משרות

יש משרות QA, support, costumer success, solution וכו' וכו'
ויש משרות לא טכנולוגיות כמו שיווק, כספים, מכירות, אדמיניסטרציה
ויש גם אנשים שלמדו בעצמם, בלי 8200 ובלי אוניברסיטה, שהגיעו למשרות פיתוח ואלגוריתמים.

סטודנט ממוצע
Guest

בן אדם לא הולך ללמוד הנדסת חשמל או מדעי המחשב בשביל להיות QA

בודק
Guest

למה לא? אל תזלזל במקצוע הqa בודק טוב צריך קישטרים ויכולות גבוהות.

כ.ש.ר
Guest

*כישורים.
הממ הממ

nope
Guest

מראה מה אתה מבין על המקצוע
התפקיד הקלאסי מתחיל לעבור מהעולם, והיום אנשים שמתעסקים בבקרת איכות צריכים לדעת לפתח. יותר מזה, QA כל מי שמבין במתודולוגיות מספיק יכול לעשות, יש לא מעט חברות שמי שמוביל את האיכות זה דווקא הפיתוח.
תייחל ש"איש QA" טוב יציל את הבאגים שלך מפרודקשן "סטודנט ממוצע"

ליאור
Guest

ולכן מתכנתים בוגרי מכללות השתלטו על תחום QA והמון משרות QA דורשות תואר במחשבים.

אור
Guest

גם שם מבקשים ניסיון..

יוני
Guest

אבל על הדבר העיקרי לא דיברת – איך עושים את ההסבה? אם אני טכנאי מזגנים, איך אני נכנס להייטק?

לומד את האפשרויות ובודק
Guest
לומד את האפשרויות ובודק

יש בעולם ההייטק חברות בהמון תחומים.
אתה יכול לחפש אולי חברה שמתעסקת עם מיזוג או עם מכונות שמחפשת אנשים עם כישורים וניסיון דומה לניסיון שלך.

וכיוון אחר – לעשות הסבה – בעזרת קורסים והרצאות – ללמוד מקצוע אחר ממה שיש לך היום.

יקותיאל
Guest

שאלה לאיזה מקצוע.
יש לא מעט קורסים היום בחוץ מטכנולוגים למכירות
ואם אתה לא רוצה לקחת קורס, שב ותתחיל ללמוד את העולם הזה, תתחיל להבין איזה מקצועות מעניינים אותך ותמשיך משם.

ארי
Guest

לרן בר זיק יש על זה פוסט נהדר בבלוג שלו.

למה? ככה
Guest

או שאתה גאון או שאל תטרח בכלל לחפש עבודה בהייטק,
כי מחפשים רק את הגאונים כל השאר יכולים לשבת בבית או ללכת להז**ן.

נועם
Guest

זה רחוק מהמציאות. להיות גאון זו לא תכונה, זו עבודה קשה. וגם לעבוד בסביבה של הייטק זה לא פשוט, זו אחת מסביבות העבודה שיותר דורשות וזזות מהר.

חמור
Guest

לחפש עבודה זה כמו עבד שמחפש בלה בלה

חמור
Guest

כמה חברי מסביב למדורה לחשוב על פתרונות שאנשים צריכים. לפתוח חברה ולעשות כסף. פשוט בלי קורות חיים וכל הזייוני מוח של עבדים. להפעיל את הקודקוד

שם את האמת על השולחן
Guest
שם את האמת על השולחן

כתבה נחמדה אבל..פחות כישורים יותר קשרים

נעמה
Guest

מאמר מאוד יפה ונטול פוזות. שיתפתי חברות שרוצות להיכנס לתחום (אני כבר בפנים..)
אני חושבת אבל שלא מספיק מודגש כמה חשובים קשרים וחברים בחברות

חכם
Guest

אחלה מאמר, תודה.
גם אם למדתם X והתקבלתם לחברה עבור מקצוע Y, עשיתם את דריסת הרגל הראשונה בהייטק ואחרי שנה לכל היותר תמיד אפשר להתקדם בחברה לעבר התפקיד שאותו למדתם או חושקתם בו.
עצם זה שעשיתם דריסת רגל ראשונה בהייטק, זו תהיה הזדמנות מצוינת ליצירת קשרים בתוך הארגון ובתעשיית ההייטק בכלל.
תיהיו יצירתיים ודעו לנצל הזדמנויות.

אילן
Guest

2 עצות חשובות שלא נכתבו.
1. להכנס עם משרת סטודנט לחברה שמחפשת משרות כאלה, ומשם או להשאר בחברה או לפחות לצבור נסיון חשוב.
2. לנצל את הזמן ובמקביל לחיפוש והראיונות לכתוב לבד, אפליקציה/אתר שיראה יכולת ויבהיר שיש לך יותר ממושג בטכנולוגיה הנדרשת.
בהצלחה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: