הסטארטאפ הישראלי שיעזור לכם להפסיק לעשן [סטארטאפ]

Somatix הוא סטארטאפ ישראלי שמתמחה באיסוף וניתוח נתונים. הפיתוח הראשון שמציג המיזם עושה שימוש בטכנולוגיה לבישה ואפליקציה ייעודית בכדי לאסוף נתונים שיגרמו לכם לעשן פחות

מקור: SmokeBeat

מקור: SmokeBeat

חדש בגיקטיים: לוח משרות הייטק שמתמקד רק במשרות מתחום ההייטק, מתעדכן באופן קבוע ופתוח למגייסים ולמחפשי עבודה.


Somatix הישראלית מציגה פלטפורמת תוכנה לניתוח מידע בזמן אמת, המבוססת על מכשירי טכנולוגיה לבישה (Wearables). המוצר הראשון שפיתחה נועד לסייע למעשנים להיגמל מהפעולה, על ידי שימוש בטכנולוגיה שיודעת לזהות ׳תנועת יד לפה׳ מסוגים שונים, תנועה המזוהה באמצעות החיישנים המצויים בשעונים או הצמידים החכמים. בשילוב אפליקציה ייעודית שתרכז לתוכה את כל האינפורמציה, יוצגו בפני המשתמש סטטיסטיקות ונתונים שעשויים לגרום לו לחשוב פעמיים לפני הסיגריה הבאה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ישירות מהסמארטפון

סוגיית העישון מלווה אותנו כבר עשרות שנים, מאז שהמודעות לנזקים שבעישון התגלו. מידי שנה נצרכות כ-7 טריליון סיגריות על ידי מיליארד מעשנים, מה שמוביל למותם של 5 מיליון אנשים מידי שנה, כ-450,000 בארה״ב, וכ-8,000 איש בישראל כתוצאה מנזקי עישון. לפי מחקרים, 50% מהמעשנים מודעים לבעיה ורוצים להפסיק לעשן, אולם רק 4% מהם מצליחים להפסיק באופן קבוע.

חברת Somatix מנסה לסייע למצב על ידי המערכת שפיתחה, המבוססת על מחקרים אקדמיים בתחום ה-CBT – טיפול התנהגותי קוגניטיבי. ״הגישה החדשה הרווחת כיום לגבי עישון היא שעישון סיגריות אינו נובע מהתמכרות לניקוטין, אלא הוא צורך התנהגותי-רגשי ולכן ניתן לדיכוי (suppression) בתהליך הדרגתי, על ידי שיטות הלקוחות מתחום הפסיכולוגיה ההתנהגותית״, אמר לגיקטיים ערן אופיר, מייסד משותף ומנכ״ל החברה.

השיטה שפיתחו עובדת כך שכאשר מזוהה סיגריה על ידי החיישנים המצויים בצמיד או השעון החכם, תופעל אפליקציה בשם SmokeBeat, אשר מעודדת את המשתמש (המעשן) להפחית בצורה הדרגתית את העישון. האפליקציה עושה שימוש במידע שמגיע ממד התאוצה (accelerometer) ומהגיירוסקופ (gyroscope), הנמצאים בשעונים והצמידים החכמים. האפליקציה מזהה באופן אוטומטי, בזמן אמת וללא התערבות המשתמש את העישון.

לאחר שעישון מזוהה, המשתמש מקבל הודעה על כך שמעשן את הסיגריה מספר X שלו היום, ונכנס לאפליקציה עצמה. בתוך היישום המשתמש יכול לקבל נתונים לגבי העישון שלו – כמה סיגריות עישן, כמה זמן, מתי, איפה, כמה זה עלה לו בכסף ובדקות חיים, אחוזי הפחתת עישון, עמידה ביעדים שנקבעו ועוד. נתוני הרגלי העישון של המשתמש מועברים לשרתים בענן ועוברים ניתוח והגעה למסקנות.

מקור: Somatix

מקור: Somatix

האפליקציה נתמכת על ידי פלטפורמת Somatix שמבצעת ברקע עיבוד נתונים (בענן) ולומדת את דפוסי ההתנהגות של המשתמש. על המעשן מופעלים ארבעה סוגי תמריצים להפחתת עישון – רגשי, כספי, שכלי וחברתי, כאשר המערכת לומדת את תגובתיות המעשן לתמריצים השונים ומשנה בהתאם ליעדי הפחתת העישון שנקבעו (על ידי המשתמש או אוטומטית על ידי המערכת).

השבוע יצאה גרסת אלפא של SmokeBeat לסמארטפונים ושעונים חכמים מסוג אנדרואיד, הזמינה לציבור הרחב להורדה בחינם ישירות באתר. בהמשך השנה תעלה גרסת בטא כאשר השינוי בין האלפא לבטא הוא בעיקר ברמת המוכנות של הפלטפורמה לעסקים (שכן החברה עובדת במודל B2B). גירסת iOS של המוצר נמצאת בפיתוח.

בוא נדבר על תחרות

לטענת אופיר, ״אין כיום חברות אשר מבצעות זיהוי בזמן אמת של תנועת יד לפה על ידי צמידים ושעונים חכמים מסחריים (בניגוד לצמידים יעודיים לכך). התחרות שלנו היא למעשה כנגד חברות המציעות פתרונות טכנולוגיים לגמילה מעישון״.

חברה ידועה אחת היא Chrono therapeutics האמריקאית שגייסה לאחרונה 32 מיליון דולר ממשקיעים אמריקאיים ונשענת על האסכולה הישנה שלפיה עישון הוא התמכרות לניקוטין. ״הם בעצם מייצרים צמיד ייעודי שמשמש כ"מדבקת ניקוטין ממוחשבת", כלומר הצמיד מזריק למשתמש כמויות מדודות של ניקוטין במהלך היום. איננו מאמינים בגישה פולשנית זו, מה גם שהיא מחייבת צמיד ייעודי ויקר״.

מקור: Somatix

נתונים סטטיסטיים לא בהכרח מעודדים. מקור: Somatix

חברה אחרת שעוסקת בתחום הפסקת העישון וגייסה מספר מיליוני דולרים עד כה נקראת 2Morrow. הם מפתחים אפליקציית הפסקת עישון (לפי מה שבדקתי – מדובר באפליקציה שנועדה לטפל במספר בעיות בריאותיות, לאו דווקא עישון). ״האפליקציה גם היא מבוססת גם על שיטת הטיפול CBT, אולם המערכת שלהם אינה משתמשת בשעונים או צמידים חכמים, אלא המשתמש צריך לומר לאפליקציה מתי הוא מעשן,(פעולה אקטיבית) והיא אינה מבוססת פלטפורמת ניתוח מידע וחיזוי בדומה לפתרון שלנו״.

הייחודיות של Somatix לטענת אופיר באה לידי ביטוי בארבעה מישורים; האפליקציה מזהה ומנתחת תנועות עישון בזמן אמת; עושה שימוש בשעונים וצמידים חכמים הקיימים בשוק; מכילה מערכת ניתוח מידע המספקת הן למשתמשים והן ללקוחות עסקיים מידע ערכי על הרגלי העישון של המשתמש; ובניית קבוצות תמיכה חברתיות במסגרת השימוש באפליקציה, המעודדות את המשתמש להפחית בכמות הסיגריות שמעשן על ידי תגמול.

באה לטובת המשתמש ולטובת המפרסם

כאמור המודל העסקי של החברה הוא B2B. הלקוחות הפוטנציאלים של החברה הם בעיקרם חברות ביטוח בכלל, וביטוח רפואי בפרט, מעסיקים המעוניינים לקחת חלק בתוכנית גמילה מעישון לעובדיהם, ארגוני בריאות, ממשלות וגופי מחקר בתחום הבריאות הציבורית. ״מעסיקים בארה"ב מממנים כיום טיפולי גמילה מעישון לעובדיהם, שכן הנזק לארגון בגין כל עובד מעשן הוא משמעותי (הפסקות עישון תדירות למשל) מקובל שמעסיקים אמריקאיים יציעו לעובדיהם כחלק מתוכנית ביטוח הבריאות שלהם מימון של תוכניות הפסקת עישון״.

גם מפרסמים גדולים כנגד העישון (ממשלות וארגוני בריאות) יכולים להינות מהמערכת שכן כיום המצב הוא שעקב חוקים רגולטורים, לא ניתן לפרסם ישירות לאנשים הן מוצרי טבק והן מידע כנגד עישון, אם לא ניתן לדעת בוודאות שאדם זה מעשן. לפיכך, רוב הכסף המושקע כיום בקמפיינים כנגד עישון (רק הממשל האמריקאי הוציא ב-2013 למעלה מחצי מיליארד דולר על פרסום כזה) מבוזבז על "פרסום עיוור" בשלטי חוצות, טלוויזיה, מגזינים וכו' ולא על פירסום אישי (targeted). אנו פותרים בעיה זו שכן ביכולתנו לכוון פרסומות כנגד עישון למעשנים הספציפיים המשתמשים באפליקציה. חשוב לציין כאן כי אנו חברה הדוגלת באחריות חברתית ומאמינה ביכולתה ליצור impact חיובי כנגד העישון, ולכן לא נאפשר שימוש לרעה במערכת, למשל עבור מכירת מוצרי טבק למעשנים״, אמר אופיר.

מקור: SmokeBeat

מקור: Somatix

בהמשך השנה צפויים להתחיל פיילוטים עם מספר חברות ביטוח רפואי בעולם, עבור מדידת האפקטיביות של פתרונות גמילה מעישון המוצעים על ידן, כמו גם עבור בניית יכולת של תעריפים משתנים ללקוחות, בהתאם להרגלי התזונה שלהם ומצבם הבריאותי. (התחרות בין חברות ביטוח רפואי גדולות עוסקת כיום בין היתר סביב יכולתן להתאים את תעריפי הביטוח שלהן לצורת החיים והרגלי הבריאות של המבוטחים).

החברה הצעירה הוקמה בחודש פברואר 2015 על ידי שני שותפים – אורי שצברג (CTO) וערן אופיר (CEO). אופיר, ניהל ב-17 שנים האחרונות פעילויות וחטיבות מסחריות עבור חברות גלובליות בהן AOL ו-Retailx, וחזר לאחר לפני כשנה לאחר כעשור בחו״ל בכדי להקים את החברה הנוכחית. שצברג הינו מומחה בתחומי תקשורת דיגיטלית, עיבוד אותות וסנסורים אינרציאליים, בעל מספר פטנטים רשומים בתחומי מיקום מכשירים ניידים ובעשור האחרון עבד בהורייזן תקשורת ואינטל.

צמד המייסדים. מימין לשמאל: ערן אופיר ואורי שצברג. מקור: Somatix

צמד המייסדים. מימין לשמאל: ערן אופיר ואורי שצברג. מקור: Somatix

עד כה השלימה החברה סבב גיוס סיד בסך בסך 750,000 דולר ממשקיעים פרטיים. לכל אורך הדרך פועלים בחברה עם פרופ׳ ראובן דר מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, לייעוץ בתחום ה-CBT. במשרדי החברה הממוקמים בהרצליה מועסקים כיום כחמישה עובדים.

טכנולוגיה זה מצויין, אבל לא מספיק

מה שאני רואה כיתרון בפיתוח של החברה הישראלית הוא השימוש במכשירי טכנולוגיה לבישה קיימים, ולא פיתוח מוצר ייעודי שצריך לרכוש בנפרד. כמו כן, הרעיון של הצגת הנתונים באופן אקטיבי עם סטטיסטיקות ומסקנות שרלוונטיות לחיים של המשתמש עצמו עשויים להיות בהחלט אפקטיביים. יחד עם זאת, מובן כי בלחיצת כפתור אחת המשתמש יכול פשוט למחוק את האפליקציה ובזה זה נגמר. גמילה מעישון היא הליך מורכב מאוד שדורש כוח רצון אדיר, שעם כל הכבוד לטכנולוגיה, עדיין לא נמצא גאדג׳ט שישלוט על ׳פיצ׳ר אנושי זה.

וידאו – SmokeBeat

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

1 תגובה על "הסטארטאפ הישראלי שיעזור לכם להפסיק לעשן [סטארטאפ]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רפי
Guest

ומה עם מי שמעשן ביד ימין והשעון על יד שמאל? זה לא רוב האנשים?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: