בדרך למהפכה הבאה? הכרות עם 3 אקסלרטורים חברתיים

נפגשנו עם מנהלי 3 אקסלרטורים חברתיים במטרה להבין מה קורה בחזית החדשה לשינוי חברתי דרך טכנולוגיה

יזמי SociaTechLab / מקור תמונה: יח"צ

יזמי SociaTechLab / מקור תמונה: יח"צ

יום בהיר אחד ב-2013 נפל לניר שמעוני האסימון שסטארטאפים חברתיים ישראליים נמצאים מעט באפילה. הוא ידע שהם יכולים להפוך להצלחה עסקית גדולה בדיוק כמו סטארטאפים בתחום הסייבר או הפינטק אבל נראה שאין להם מספיק תמיכה והכוונה כדי להגיע לשם. ניר הגיע מעולם הפיתוח העסקי והשיווק ובמסגרת הזאת יצא לו להיפגש עם מספר רב של סטארטאפים בתחומים שונים. מי שדיברו במיוחד לליבו היו אותם יזמים בעלי כשרון ותשוקה לשנות את העולם לטובה ולתת מענה לבעיות חברתיות. בפגישתנו הוא סיפר על יזמים חברתיים שישבו במשרד שלו עם דמעות בעיניים. הם הרגישו שאינם נופלים תחת שום משבצת ברורה בעולם ההייטק שבו יש נתיב ברור לצמיחה והצלחה ואינם בטוחים מה לעשות כדי להצליח. ניר החליט לחבור לעומרי בורל, גם היא כלכלנית בהשכלתה ועם עבר עשיר של ניהול ארגונים בתחום העסקים החברתיים. ביחד הם הקימו את TechforGood (להלן: TFG), ארגון גלובלי שמטרתו לסייע ליזמים למצוא את אותה שורת רווח כפול חמקמקה – גם לסייע לפתרון של בעיות חברתיות וגם להצליח עסקית וכלכלית. ניר ועומרי אינם לבד במהפכה הזאת. מה שבהתחלה נחשב כמעיין "עוף מוזר" בתעשיית הסטארטאפים המקומית הפך תוך מספר שנים לתנועה של ממש.

במסגרת הכתבה הזאת נפגשנו לשיחה עם 3 ארגונים: TFG שכבר הוזכרנו, התוכנית החברתית של עמותת בוגרי 8200 והאקסלרטור החברתי החדש בחיפה SocialTechLab. אך מלבדם יש עוד לא מעט גופים המסייעים לקידום יזמות חברתית-טכנולוגית: ארגון PresenTense מפעיל אקסלרטורים שונים המפוזרים ברחבי הארץ ומעודד יזמות חברתית בקרב קהילות ואוכלוסיות שונות בחברה הישראלית. בין היתר, הוא תומך ב-A3i, אקסלרטור שמטרתו לפתח טכנולוגיות מסייעות עבור אנשים עם מוגבלויות. קמו בישראל מספר קרנות אימפקט שמטרתן להשקיע בסטארטאפים חברתיים-טכנולוגיים, ביניהם ניתן למנות את Impact First ו-2B Community. ישנם גם מוסדות ממשלתיים וציבוריים, רשויות מקומיות, ארגוני פילנתרופיה ומחלקות אחריות תאגידית בחברות אשר לקחו על עצמם לקדם את היזמות החברתית-טכנולוגית בארץ ולהשקיע בקידום מטרות חברתיות.

השילוב בין אג'נדה חברתית לטקטיקה עסקית הופך לחלק משמעותי במרקם הכלכלי והחברתי בכל העולם. אם לפני כמה עשורים לא היה שכיח ואולי מעט הזוי לראות תאגידים וחברות ענק מעורבות בנושאים כאלו, כיום הנושא של אחריות חברתית-תאגידית צמח בצורה מרשימה. כך למשל, גוגל ופייסבוק הפעילו לחץ כלכלי חזק בתגובה לחוק האנטי-להט"בי בצפון קרולינה. הדבר יוצר טשטוש בין גבולות שהיו בעבר בין החברתי לעסקי ולציבורי. האם זה שינוי חיובי או שלילי? תלוי בהשקפת עולמכם. אבל תאגידים כאלו עוזרים למיזמים חברתיים לצמוח ולשפר את איכות חייהם של בני אדם ברמה שהיא מעבר להזמנה נוחה יותר של מונית או תוכנה ארגונית יעילה יותר. ייתכן שכרגע המאמצים של כל החברות האלו נראים נקודתיים ונישתיים אבל בפועל ככל שיהיו יותר חברות שפועלות במרחב הזה, כך הם יכסו יותר סוגיות חברתיות שדורשות מענה.

מטרתנו בכתבה זו היא לספק הצצה לסקטור ה״סושייאל-טק״ שהולך ומתרחב בארץ דרך סקירת פעילותם של שלושת האקסלרטורים. הבה נתחיל.

1. Tech for Good

רקע: TFG החלה את פעילותה בארץ במסגרת של אקסלרטור, אך מתוך תפיסה שתכנית האצה היא רק נדבך אחד במערכת שלמה שצריכה להתפתח בשביל שיפותחו כאן (ובכלל) פתרונות טכנולוגיים לבעיות חברתיות מקומיות וגלובליות. ב-TFG עובדים על פלטפורמה רחבה יותר של תמיכה ומענה ליזמים, כמו גם פתיחת דלתות בחו"ל. לאחרונה הקימו את TFG סינגפור ומגוון שיתופי פעולה בינלאומיים. במקביל, פועלים TFG להקמת קרן השקעות אימפקט שמשקיעה בסטארטאפים בשלבים מוקדמים. יש להם חזון ברור לגביי איך צריכה להיות תעשיית הסושיאל העולמית ומה צריכה להיות תפקידה של ישראל.

מימין לשמאל: ניר שמעוני, רוני אורנשטיין (מנהלת הקהילה של האקסלרטור), עומרי בורל, איציק זילברמן (שותף בקרן טק פור גוד) / מקור תמונה: יח"צ

מימין לשמאל: ניר שמעוני, רוני אורנשטיין (מנהלת הקהילה של האקסלרטור), עומרי בורל, איציק זילברמן (שותף בקרן טק פור גוד) / מקור תמונה: יח"צ

מבחינת ניר ועומרי, יזמים חברתיים צריכים לא לשאוף רק "להתקיים" מהעיסוק שלהם אלא להצליח, לעשות אקזיטים, להיות מיליונרים כמו מקביליהם בסקטורים אחרים. "זה צריך להיות כמו כל סטארטאפ אחר. אף סטארטאפיסט לא מפתח פתרון בעולם הסייבר כי 'כן, זה נחמד, אני אוכל להתפרנס מזה'. לא, הם מפתחים כדי להצליח בגדול.", מסבירה עומרי. זאת הדרך בעיניהם שהתחום ימשוך את היזמים האיכותיים יותר שלא יתפשרו על התחום או יחושו שהם מקריבים עצמם עבורו אלא יבחרו בו בלב שלם. הם מאוד בטוחים בדעתם שעיסוק בבעיות חברתיות בישראל צריך לצאת מהנישה המגבילה של סיוע לאנשים עם מוגבלויות או מאוכלוסיות מודרות ומיעוטים. לדעתם הגדרה נישתית כזאת של תחום היזמות החברתית עלולה לקבור את כל התעשייה הזאת. תחום היזמות החברתית יכול לעסוק גם בבעיות שפוגעות בכל האוכלוסייה כגון טיפול בבעיות רפואיות, סיוע לקשישים ולקהילה התומכת בהם, בטיחות בעבודה, התמודדות עם השפעת הטכנולוגיה על חיינו ועוד. הם רואים ניצנים של ארגונים שיש להם מודעות, יותר בחו"ל מאשר בארץ, ומנסים להביא לשינוי בתפיסה המקומית.

עד כה היו שני מחזורים של TFG. בימים אלו החל המחזור השלישי של התכנית הישראלית של TFG ובעוד כחודש תיפתח התכנית בסינגפור. התכניות מיועדות לסטארטאפים שמייצרים אימפקט רחב ולאו דווקא ממוקדים באוכלוסיה ספציפית ונישתית.

שותפים: TFG מדגישים מאוד את חשיבות שיתוף הפעולה שלהם עם תאגידים וארגונים גדולים. קל להתייחס בציניות לפעילות תאגידית בתחומים חברתיים ולתפוס אותה כפעילות שמטרתה תדמיתית בלבד. אך ניר ועומרי מספרים שמהחוויה שלהם, זה הוא לא המצב. ארגונים באמת מחפשים דרך לעשות אימפקט ולהשתמש בידע העסקי והכללי הייחודי להם כדי לסייע למיזמים חברתיים. ארגונים אשר חוברים לפעילות בתחומים הקשורים לליבה העסקית של הארגון יכולים באמת לייצר אימפקט חברתי משמעותי דווקא מתוך היותם מובילים בתחום המסחרי והעסקי – על כן עובדים ניר ועומרי עם המחלקות העסקיות של תאגידים ולאו דווקא לאחראיים לנושאים חברתיים.

כך למשל הם משתפים פעולה עם תנובה מראשית דרכם ועובדים מול סמנכ"לית השיווק והפיתוח העסקי שלהם על מיזמים בתחום ה-Foodtech. תנובה מסייעת להם בנוגע למיזמים שמעודדים תזונה בריאה יותר, אורח חיים בריא יותר, מניעת השמנת ילדים ועוד. תנובה מסייעת ליזמים של TFG באמצעות מנטורינג, קשרים עם שותפים של תנובה בחו"ל, מתן מידע על רגולוציה, גישה למאגרי מידע ולצוותי דיאטניות.

מלבד תנובה TFG עובדים עם לאומיטק, סנו, HPE, הרצוג, פוקס ונאמן, ארנסט אנד יאנג ועוד.

סטארטאפים נבחרים: Curefacts מנגישים את המידע הקליני על כל טיפול רפואי שקיים למטופלים. כידוע היום אנחנו מתייעצים עם רופא או שניים, אולי עם כמה חברים ומחליטים על טיפול או ניתוח מסוים. לפי עומרי "מסתבר שהרבה מאוד מהטיפולים הרפואיים שמציעים היום הם מיותרים, יש להם עלות כספית לא נורמלית, יש להם אח"כ השלכות שיקומיות, יש יותר טעויות וכולי, הרבה פעמים דברים קורים מכוח האינרציה ונוצרים קבעונות מסוימים גם בעולם הרפואה". הפתרון של Curefacts לוקח את ה-systematic reviews – אגרגציה של כל המחקרים הקליניים שנעשו על טיפול מסוים –  מבצע ניתוח מבוסס אינטליגנציה מלאכותית ו-NLP וחוזר עם מסקנות ברורות והמלצות.

דוגמא אחרת מעולם שונה לחלוטין היא Toya. התרבות המערבית עדיין מנציחה סטאריאוטיפים של אי-שיוויון מגדרי שמשפיעים על נשים וילדות. המייסדות חשו שהמשחקים שבהן ילדות משחקות היום משפיעים על ההזדמנויות שנשים מקבלות מאוחר יותר בחיים. זה גם מגדיר את איך שנשים רואות הזדמנויות שפתוחות בפניהן. ענת שפרלינג ויפעת אנזלביץ', המייסדות של Toya, מפתחות משחקים מבוססי Minecraft שמיועדים בעיקר לבנות אבל לא רק. המשחק מנגיש סיפורים של מדעניות ונשים שעשו דברים גדולים ומשמעותיים וגם עוזר לפתח יכולות כגון מנהיגות, חשיבה אסטרטגית, יוזמה ועניין בטכנולוגיה ומדע.

גלובליות: החזון של TFG הוא להתחיל עם הפעילות המקומית ולשכפל את הנוסחה לסניפים ברחבי העולם. הם מסבירים שהחליטו לפתוח סניף דווקא בסינגפור ממספר סיבות: מדובר במקום שקרוב לאיזורים בעולם שיש בהם הרבה פערים חברתיים וגם מדינה שיש בה לא מעט תאגידים בעלי מודעות חברתית ונכונות להשקיע ביזמות חברתית. גם הממשלה משקיעה תשומת לב ותמיכה כלכלית בסקטור זה. בסינגפור הם חיפשו ומצאו שותפים מקומיים, ישראליים לשעבר, שחלקו איתם את תפיסת העולם והחזון וקישרו אותם לגופים המתאימים כדי להקים את הסניף. האקסלרטור לא מיועד דווקא לסטארטאפים ישראליים שנמצאים בסינגפור אלא לכל סטארטאפ שנמצא באיזור. המקום הבא שירצו להתרחב אליו יהיה אירופה.

ייחודיות: TFG מאמינים שיזמים זקוקים לסיוע ותמיכה בכל שלבי החיים ועל כן מציעים פלטפורמות גם ליזמים בשלב הרעיוני בלבד שטרם בשלים לאקסלרטור וגם לכאלו שסיימו את האקסלרטור וצריכים מרחב עבודה, תמיכה, נטוורקינג וגישה למשקיעים. לכן הם מציעים פתרונות שרלוונטיים גם לסטארטאפים בשני הצדדים הללו.

Tech for Good Ralley / מקור תמונה: יח"צ

המחזור השני של Tech for Good / מקור תמונה: יח"צ

2. התוכנית החברתית של 8200

התוכנית הוקמה ע"י אוריה לין, גיא קצוביץ' ונטלי קטייב בשנת 2013. המחזור הראשון נפתח בשנת 2014. נטע-לי מאירי, מנהלת התוכנית כיום, התחילה כמתנדבת בתוכנית החברתית. היא ניהלה את המדיה החברתית של הארגון וארגנה מפגשים ואירועים במקביל לעבודתה כעו"ד במ. פירון ושות'. למרות שהגיעה מעולם של שיווק כראש מדור קשרי חוץ ביחידת 8200 ועבדה בשני סטארטאפים בחרה בדרך מקצועית אחרת לזמן מה. עם הזמן חשה שנפערה תהום ענקית בין מה שעשתה ביום יום כעורכת דין לבין מה שבאמת הלהיב אותה. ב-2016 חתכה את הקשרים עם עולם עריכת הדין והפכה למנהלת של התוכנית.

נטע-לי מאירי, מנהלת התוכנית ואוריה לין - אחד מהמייסדים והמנהל היוצא

נטע-לי מאירי, מנהלת התוכנית ואוריה לין – אחד מהמייסדים והמנהל היוצא

רקע: התוכנית נולדה מתוך רצון לרתום את העושר האנושי של בוגרי יחידה 8200 ולהשקיע אותו בחזרה בחברה הישראלית. למרות שם התוכנית אין חובה להיות יוצא 8200 כדי להשתתף בתוכנית. בארבעת חודשי התוכנית המיזמים מקבלים שלל תכנים – ייעוץ עסקי, ייעוץ משפטי, בניית תוכנית שיווקית ועסקית, ייעוץ באפיון ועיצוב חוויות המשתמש ועוד. הם non-profit, לא לוקחים דמי השקעה או אקוויטי. 

בשני המחזורים הראשונים לפעילות התכנית נבחרו 10-15 מיזמים. התוכנית נמצאת בשלבי חיפוש ומיון של סטארטפים לקראת המחזור השלישי. ההרשמה למחזור תפתח בשלישי ליולי ותימשך עד לסוף אוגוסט. המיונים עצמם יתקיימו לאורך ספטמבר והתוכנית תיפתח באוקטובר.

האקסלטור פונה ליזמים חברתיים שמנסים לפתור בעיות חברתיות באמצעים טכנולוגיים. בוגרי האקסלרטור עוסקים בתחומים רחבים וגם ממוצע גילאי היזמים מגוון – הצעירה בהם הייתה בת 25 והמבוגר ביותר בשלהי השישים. הם הגיעו גם מרקע תעסוקתי ויזמי שונה: מהנדסים, פיזיותרפיסטיים, אנשים שלמדו סוציולוגיה ואנשי שיווק, מעצבים תעשייתיים ומנהלים ברמות שונות. יש יזמים ראשונים, יזמים סדרתיים וכאלו שכבר אחרי אקזיט.

שותפים: ממומנים ע"י אמדוקס, כימיקלים לישראל, KPMG, בנק הפועלים ונשיץ-ברנדס-אמיר. כל נותני החסות הינם חלק אינטגרלי מהתוכנית מעבר להשקעה הכספית. הם מסייעים בבחירת החברות לאקסלרטור, מספקים מנטורינג, עוזרים בקבלת החלטות, מסייעים לגבש את הפיץ', מארחים אצלם סדנאות ועוד. בנוסף, נותני החסות גם מסייעים לסטארטאפים במציאת לקוחות ו/או משקיעים.

סטארטאפים נבחרים: אפרופו גלובליות, Mazu היא חברה המייצרת אמצעים טכנולוגיים למניעת טביעות של ילדים במזרח אסיה. חברה אחרת היא EyeControl המפתחת משקפיים חדשניים, המאפשרים לחולי ALS ואנשים הנמצאים במצב locked in לתקשר עם סביבתם. החברה עשתה הרבה רעש לאחרונה כאשר גברה על 3,000 מיזמים בדרך לגמר של תחרות The Venture. פתרון תקשורתי אחר מוצע ע"י Voiceitt, הסטארטאפ שגייס עד כה מעל לשני מיליון דולר וזכה בחמש תחרויות בינלאומיות. Voiceitt פיתחו את TalkItt, אפליקציה המחזירה לאנשים בעלי דיבור לקוי את היכולת לתקשר באמצעות הקול שלהם, בזכות תרגום סימולטני של הדיבור הלקוי לדיבור מובן. Insight Sparks מפתחת משחק מובייל ורשת שמסייע להעלות מודעות ולשנות תופעות של גזענות, אפליה ואי-שוויון. אחרונים חביבים הם Vitalitix שפיתחו אפליקציה המאפשרת ליצור עבור ההורה המבוגר מעגלי תמיכה קהילתיים ומקצועיים רחבים.

גלובליות: סטארטאפים שעוסקים בבעיות מקומיות ברחבי עולם כגון Mazu או בבעיות גלובליות כמו Vitalitix.

ייחודיות: כמובן שהתוכנית מתגאה בכך שרשת הקשרים העניפה וההון האנושי של יחידת 8200 הם המייחדים אותה. האקסלרטור מקבל מעבר לסטארטאפים גם עמותות ומלכ"רים וגם עסקים חברתיים. הם מקבלים רק סטארטאפים שכבר נמצאים בשלב הוכחת ההיתכנות/אב-טיפוס ולא כאלו שעדיין נמצאים בשלב הרעיוני.

המחזור הראשון של התוכנית החברתית של עמותת בוגרי 8200 / מקור תמונה: יח"צ

המחזור הראשון של התוכנית החברתית של עמותת בוגרי 8200 / מקור תמונה: יח"צ

3. SocialTechLab

האקסלרטור SocialTechLab הוא הצעיר בחבורה ונפתח רשמית רק באפריל השנה בעיר חיפה. מנהל ומייסד התוכנית – יניב אסס הוא בוגר תואר שני במנהל עסקים והגיע לתחום מעולם היזמות והטכנולוגיה. בעבר עסק בניהול פרויקטים מורכבים בתחום מערכות מידע ברפא״ל. לאחר עבודה של 10 שנים ברפא״ל פנה לעולם היזמי והיה מייסד-שותף בסטארטאפ בשם NiNiSpeech שהציע פתרונות דיגיטליים להפרעות תקשורת. יניב חש כי חיפה מרובת מרכזי הפיתוח הזרים לא מציעה אקוסיסטם רחב מספיק ליזמים ובוודאי שלא ליזמים חברתיים-טכנולוגיים והחליט לעשות משהו בנידון.

צוות SocialTechLab: מימין לשמאל: יניב כורם - מנהל מחקר ופיתוח בתוכנית, יניב אסס - מנהל ומייסד התוכנית ומיכאל רוזוליו - המנטור הראשי בתוכנית ומייסד חברת פנגו / מקור תמונה: יח"צ

צוות SocialTechLab: מימין לשמאל: יניב כורם – מנהל מחקר ופיתוח בתוכנית, יניב אסס – מנהל ומייסד התוכנית ומיכאל רוזוליו – המנטור הראשי בתוכנית ומייסד חברת פנגו / מקור תמונה: יח"צ

רקע: SocialTechLab הוא אקסלרטור חדש יחסית שהוקם השנה בחיפה. גם מטרתו היא לקדם ולהציע פתרונות טכנולוגיים לבעיות חברתיות. ההתמקדות במחזור הראשון היו מיזמים בתחומי הבריאות, החינוך, הגיל השלישי, ביטחון אישי במרחב, סביבה וכלכלה משותפת. התוכנית השנתית מחולקת לשלושה שלבים עיקריים: הכשרה לבניית תוכנית עסקית ובניית אב-טיפוס, בדיקתו ופיתוח המוצר המוגמר, ליווי להכנה לגיוס והצגת המיזם מול משקיעים. לא לוקחים equity. שמים דגש על יצירת מפגשים ואירועים קהילתיים במטרה לפתח את האקוסיסטם המקומי.

מתוך 90 מיזמים שהגישו מועמדות, נבחרו 11 מיזמים למחזור הראשון שנמצא בעיצומו כיום.

שותפים: שותפות חיפה-בוסטון (ארגון הגג של הפדרציה היהודית בבוסטון), התוכנית החברתית של 8200, ארנסט אנד יאנג, בנק הפועלים ונטקראפט אקדמי.

סטארטאפים נבחרים: מתוך 11 הסטארטאפים, 7 מהם עוסקים ברפואה ובאיכות חיים. כך למשל FerriFree, מפתחת מערכת יחודית לסינטוז ברזל לא רצוי בדם שתאפשר לחולים המטופלים לזכות באיכות ובזמן חיים גבוהים יותר. HugHeart מפתחת מצלמת גמא יחודית לניתוחיי מעקפים, Gradio היא מערכת תומכת לניתוח בדיקות דימות ו-PapaYona מכשור לביש למניעת רעד לא רצוני בידיים לחולי טרמו. גם תחום החינוך והעסקים מקבל ייצוג באקסלרטור עם Steach שמפתחת אפליקציה המשדכת בין מורים פרטיים לתלמידים בשיטה יחודית ו-EcoFinSim המפתחת מערכת סימולציה לבניית עסקים.

גלובליות: רוצים להשפיע גם ברמה המקומית אבל גם בבינלאומית.

ייחודיות: האקסלרטור שם דגש על תחומי הבריאות והחינוך. הם יצרו קשרים ושיתופי פעולה עם גופים רבים בעיר כמו בתי חולים, בתי ספר ומוסדות לימוד, הטכניון, האוניברסיטה ומכללות בעיר במטרה שירתמו את עצמם לפעילות של התוכנית. למרות שלא מדובר באקסלרטור עירוני, SocialTechLab שואף לגייס את היזמות החברתית-טכנולוגית כקטר צמיחה בעיר.

כל מנהלי האקסלרטורים מסכימים שתחום היזמות החברתית בארץ נמצא בחיתוליו ועדיין יש לו המון לאן להתפתח. קרנות הון-הסיכון ומשקיעים אחרים טרם הבינו את הפוטנציאל של השקעות האימפקט. כך שיש לתחום עדיין הרבה לאן להתפתח ולהתקדם ובתקווה להביא למהפכה החברתית-טכנולוגית הבאה.

רינת קורבט

מנהלת יחידת המחקר של גיקטיים. עבדה בעבר כמידענית ומומחית מודיעין תחרותי בחברות Elop, Meidata ו-IVC. בוגרת תואר שני מהמחלקה ללימודי מידע של אוניברסיטת בר-אילן. בזמנה החופשי היא גיימרית, בלוגרית וחובבת תרבות ומדיה.

הגב

1 תגובה על "בדרך למהפכה הבאה? הכרות עם 3 אקסלרטורים חברתיים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ארי מנור
Guest

רינת, סקירה מעולה. תודה על האזכור.
Take good Care! CureFacts

wpDiscuz

תגיות לכתבה: