אדוארד סנודן נאם לראשונה מול קהל ישראלי והנה 15 הציטוטים הבולטים שלו

המדליף האמריקאי, ואחד מהאנשים המבוקשים ביותר בעולם, נשא דברים בשיחת וידאו עם קהל ישראלי. בין היתר תקף את NSO הישראלית, כינה את גוגל כ’גרועה ביותר’ וענה והאם הוא חושש לחייו. NSO: הוא מכפיש חברות טכנולוגיה ישראליות מבלי שיש לו מידע מוסמך או היכרות עם פועלן

אדוארד סנודן. צילום: גיקטיים

אחד האנשים המבוקשים ביותר בעולם, אדוארד סנודן, אינו מרבה בהופעות פומביות. עם זאת, אמש (ג’) בחר המלשין-גיבור-בוגד-לוחם זכויות (מחקו את המיותר) להופיע פומבית – בשיחת וידאו מול קהל ישראלי. סנואדן, שחי בהיחבא ברוסיה, המדינה היחידה שהסכימה להעניק לו מקלט מדיני, הואשם בארצות הברית בריגול חמור וגניבה של רכוש של הממשל, ועקב כך אזרחותו נשללה והוא מבוקש על ידי שירותי המודיעין שלה.

באירוע של פירמת ייעוץ התקשורת “אורנשטיין חושן” דיבר סנואדן ארוכות על מעשיו, ההשלכות שלהם וייחס חלק גדול מהדעות שלו על מאמצי הריגול של הממשלה והחברות הישראליות. הנה הציטוטים הבולטים מתוך הדברים שלו.

1. נגד “הכיבוש”, אבל לא מחרים

“הרבה אנשים, גם חברים טובים שלי, מתנגדים לכיבוש וביקשו ממני לא להופיע מולכם, לא לדבר. גם אני נגד הכיבוש, אבל אני יודע שלא כל מה שבטוח – הוא תמיד נכון… וברגע שנפסיק לדבר, נפסיק גם לשמוע. ואני לא רוצה שיפסיק להיות דיאלוג”.

2. למה פנה לתקשורת ולא פרסם לבד

“התוכנית שלי לא היתה להגיד לעולם איך לחיות. אני לא מי שצריך להגיד ‘הנה המדיניות שצריכה להיות’.  לכן אני לא פרסמתי בעצמי. יכולתי לעשות את זה, אבל במקום זה הלכתי לעיתונאים, ונתתי להם את המידע שהם יפרסמו, כדי שהם ישפטו בצורה עצמאית מה הציבור צריך לדעת וכדי להגן על הדמוקרטיה”.

3. גוגל הכי גרועה

(בהתייחסו לאיסוף נתונים של חברות מסחריות)

“פייסבוק היא דוגמה טובה מאוד, למרות שגוגל הרבה יותר גרועה”.

4. פייסבוק שמה את המוח שלכם על המדף

“פייסבוק עובדת קשה להגיע לנתונים ולאנשים. לפייסבוק לא אכפת משום דבר, לא מהדעה שלכם, אלא מהנתונים שלכם, ואתם המוצר. מה שהם שומרים לעצמם ומה שהם מוכרים לאחרים זה הסיפור של החיים שלכם, החיים של השכנים שלכם, הם יודעים איזה מאמר אתם קוראים, כל קליק שאתם עושים, אלה אנשים שאכפת לכם מהם, האהובים שלכם, זה הרעיון שהם עוקבים אחריהם. זו מערכת שמעוצבת כדי לעקוב אחריכם, כדי לשים את המוח שלכם על המדף, והדבר המפחיד הוא שזה עובד”.

5. על ההבדל בין מדינות לחברות מסחריות

“הממשלים השונים עושים שימוש בטכנולוגיה כדי לפקח. חברות מסחריות לא פועלות באותה צורה והן מגבילות את עצמן עם הנתונים שהן שומרות… איסוף הנתונים המסחרי זמין גם להרבה גופים אחרים”.

6. אל תגידו “את מי אני מעניין בכלל”

“אל תחשבו שאתם לא מעניינים אף אחד. כי כשאתם אומרים משהו כזה, אתם רומזים שמי שבאמת נתון למעקב – מגיע לו. ‘הם שונים אז מגיע להם’. אנשים במעקב מתנהגים אחרת, הם מפחדים לדבר ויש לזה השפעה”.

7. על הרגע שה-NSA הצליח להערים על גוגל

“במסמכים חשפתי כמה שב-NSA היו מרוצים מעצמם, על כך שהצליחו להערים על גוגל ועל ההצפנה שלה ולהגיע לבקאנד שלהם. בהתכתבויות ביניהם הם השתמשו בסמיילי. ואנחנו מדברים כאן על חיים של אנשים”.

8. אני יכול להיעלם יום אחד

“יכולים לירות בי, יכולים לזרוק אותי מהגג או להרעיל אותי. אני מבין שיכול להיות שאני יכול לבלות בכלא כל חיי או להעלם איפשהו”

9. אבל זה טוב לממשלות שאני חי

“אני לוקח את הסיכון (שימצאו אותי), אבל אני צריך לפעול, לדבר ולחיות. בגלל שאני בחיים הממשלות יכולות להשתמש בי כדוגמה למה שקורה לאדם שאומר לאנשים את מה ‘שאנחנו לא רוצים’, ואם הן יפעלו נגדי, זה רק יוכיח את מה שאני אומר”.

10. על החיים בגלות

“אני בגלות. אני אמנם ישן במוסקבה, אבל אני חי בכל מקום בעולם”.

11. חברות ישראליות והממשלה

“בישראל קיים שיתוף פעולה הדוק בין חברות מסחריות והממשלה. בארה”ב, חברות הטכנולוגיות לא תמיד משתפות פעולה עם הממשלה, אבל לממשל יש גישה לגוגל, פייסבוק, יאהו, למרות שהן מנסות להרחיק את עצמן ולהגיד: ‘זה לא קורה’. אני לא רואה אותה תגובה בישראל לא כל כך”.

12. אופטימיות

“יותר ויותר קשה לגרום לאנשים לא לדבר, וזו הסיבה שאני לא מודאג. אנחנו מתחילים להזכיר לאנשים למה זה שווה לקחת סיכונים. הטרוריסטים אמיתיים והם מאוד מסוכנים, אבל הם לא מדעני טילים. אם אנחנו נותנים לעצמנו לפחד מאדם עם סכין ברמה שמאפשרת למדינה שלנו להפר את הפרטיות שלנו, הפסקנו להיות אזרחים והפכנו לנתינים”.

13. מצב הישראלים לעומת האמריקאים

“כל מה שקורה בארצות הברית – קורה גם לכם הישראלים, רק יותר גרוע… אם אתה אמריקאי, יש תהליכים, צריך לקבל צו, בית משפט, למרות שלא צריך לספק הוכחות. הישראלים מנסים לחקות את כל מה שקורה פה”.

14. על NSO הישראלית והפעילות שלה

“הישראלים מומחים בטכנולוגיית ריגול. יש את NSO מהרצליה ותוכנת הפגסוס שלה… כל מה שהחברה הזאת צריכה לעשות זה לשלוח לך לינק לטלפון ואתה תלחץ עליו מתישהו… ומאותו רגע היא משתלטת לך על הטלפון ויודעת הכול… כשעיתונאית מקסיקנית התחמקה ולא לחצה על הלינק, הם שלחו אותו לטלפון של הילד שלה…”

NSO אומרת שהמוצר שלה נמצא בשימוש רק של ממשלות וגורמי אכיפה כנגד טרוריסטים. לממשלה הישראלית יש את זה, אבל למי עוד? איך אתם שולטים על זה? החברה הזאת היא הכי גרועה שיש והעבירה אותה לגורמים מפוקפקים”.

“איך ידעו הסעודים איפה ג’מאל חשוקג’י ומה התוכניות שלו? הם השתילו לו את הרוגלה בטלפון של אחד מהמכרים שלו”.

בתגובה לפניית גיקטיים מסרה NSO את הדברים הבאים:

“אדוארד סנודן מצא בשנים האחרונות מקלט ובית חם ברוסיה ומשם הוא בוחר לעסוק בנושאים כמו זכויות אזרח ודמוקרטיה ולהכפיש חברות טכנולוגיה ישראליות מבלי שיש לו שום מידע מוסמך או היכרות עם פועלן.

חברת NSO עוסקת בפיתוח מוצרים שנמכרים לגורמי ממשל למטרה הבלעדית של חקירה ומניעת פשע וטרור. 

לא זאת בלבד שהחברה פועלת בכפוף לחוקי הייצוא הביטחוני, היא גם החברה היחידה מסוגה בעולם שמפעילה ועדת אתיקה עצמאית הכוללת מומחים חיצוניים מרקע משפטי ויחסים בינלאומיים במטרה למנוע מצב שמוצריה ינוצלו לרעה, ולכן, בניגוד למה שפורסם בעיתונות, החברה איננה מוכרת אותם ואיננה מאפשרת את הפעלתם במדינות רבות.

מוצרי חברת NSO מסייעים מדי יום ביומו בהצלת חייהם של אלפי אנשים מידי טרוריסטים, ברוני סמים, חוטפי ילדים, פדופילים ועוד”.

15. רוצה לחזור הביתה

“אני אמריקאי. אני אוהב את הדגל שלי ואני רוצה לחזור הביתה. אבל אני גם אוהב חופש. אין לי מה להחביא אלא רק דברים להגן עליהם”.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב-yaneev@geektime.co.il

הגב

22 תגובות על "אדוארד סנודן נאם לראשונה מול קהל ישראלי והנה 15 הציטוטים הבולטים שלו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלכס
Guest

יפה שהוא התראיין, רק חבל שאף אחד לא שאל אותו איך זה לחיות תחת ידו של פוטין, במדינה שהיא אחת הגרועות בנושא זכויות אדם ומחסלת מתנגדי משטר בתוך המדינה ומחוץ לגבולותיה כדבר שבשגרה.

מישהו
Guest

אין לו ברירה אלא לחיות שם..

עודמישהו
Guest

אני מניח שזה יותר קל מאשר לחיות בתור אסיר ביטחוני בבית סוהר שמור באמריקה הנאורה שמרגלת אחרי כולנו באמתלות של שמירה על הדמוקרטיה

אלכס
Guest

בתור חיית המחמד של פוטין, לפחות יכול לא להטיף מוסר על משטרים שמרגלים על האזרחים, או תוכנות שמשמשות לחיסולים פולטיים.
אני רוצה לראות אותו מעז לבקר את תוכניות החיסולים הפוליטיים של פוטין, או את תוכנית הלוחמה האינטרנטית שכוללת ניסיונות הטיית בחירות בארה״ב וברחבי אירופה.

0x41414141
Guest

הבדיחה היומית: “מוצרי חברת NSO מסייעים מדי יום ביומו בהצלת חייהם של אלפי אנשים מידי טרוריסטים, ברוני סמים, חוטפי ילדים, פדופילים ועוד”

אם כבר, העולם צריך להינצל מNSO

יאיר
Guest

אתה יושב לך בנחת במשרד וכותב את מה שאתה כותב, בזמן שהשב”כ והמוסד מונעים מאות פיגועים בשנה ע”י הטכנולוגיה הזו, ונותנים לי ולך את השקט. והם עושים את זה כ”כ טוב, שאנחנו מקבלים את זה כמובן מאליו.

0x41414141
Guest

הייתי 6 שנים ביחידה טכנולוגית ועשיתי בדיוק את זה. חיפוש חולשות והשמשה, זה בדיוק מה שNSO עושים. בשום שלב לא נעזרנו בNSO או באף אחת מהחברות האלה. זה לא הטכנולוגיה שאני משמיץ, זה השימוש בו. צה”להשב”כהמוסד משתמשים בטכנולוגיות סייבר כדי להגן עלינו. NSO משתמשים בטכנולוגיות סייבר כדי למכור למדינות עולם שלישי ודיקטטורים כדי לחזק על האחיזה שלהם על העם.

BakaNano
Guest

בלי קשר להאם צריך לאפשר למדינה לעקוב אחרינו או לא – להגיד שטרוריסטים הם לא מדעני טילים זו בחירה ממש גרועה של מילים, בעיקר כשמדברים עם ישראלים

מדעני טילים בשירות הטרור
Guest
מדעני טילים בשירות הטרור

מניח שהוא צודק ברב הדברים אבל הוא לגמרי עיוור לעובדה שבעימות האחרון חמאס ירה עלינו כ3000 טילים – זה כבר מזמן לא “טרוריסט עם סכין”
וחיזבאללה? אני מניח שבעיניו הם מפלגה דמוקרטית לגיטימית ולכן מותר להם לירות טילים על ישראל
בקיצור- אין לו מושג קלוש מה הולך כאן…ואם יש לו אז הוא עוד אנטי-יהודי צבוע בצבעים של ליברל

אביגדור ליברמן
Guest
אביגדור ליברמן

הוא מדבר עלינו ונחשב כאדם גאון ע”י מי?
בא להטיף לנו מוסר בזמן שמאחורי גבנו הוא יושב ברוסיה ועושים עסקים עם איראן. על זה הוא לא דיבר? פשוט בן אדם קנאי

דור
Guest
קודם כל הוא בוגד, לא משנה בכלל אם אתם מסכימים איתו. הוא בגד במדינה שהעסיקה אותו, הוא ידע מראש לאיזה תפקיד הוא מיועד ומי הגוף. הייתה לו מטרה אחת ולחשוף סודות מדינה, כמו כן הוא ידע גם לפני שמה שיגיד לא ישנה כלום, להפך, עכשיו ארה”ב וגופים נוספים יחשבו פעמיים את מי הם מעסיקים ואיזה אמצעי זהירות צריך לנקוט. רציתי לדבר על הנקודה הראשונה “הכיבוש”, כמו אדוארד ורבים אחרים מה-ש-מ-א-ל לא מודעים להיסטוריה מפני שארגונים שחברים שלו חברים בהם כמו B-D-S נוסדו ע”מ להכפיש את ישראל ולא משנה מה. הרבה אנשים לא מודעים בעולם שישראל הייתה קיימת עוד לפני שהעם… Read more »
שאלה
Guest
אומר את האמת לא קראתי בדקדקנות את מה שכתבת אבל הפריע לי חלק מטקסט שכתבת – “כל מי שיש לו מה להסתיר צריך לפחד, כל עוד אין לכם, אין סיבה לדאגה”. ואני אשאל אותך שאלה בהתאם. איפה עובר הגבול? איפה הגבול של הפחד צריך לעבור? בשנות השלושים אסור היה להחזיק אלכוהול מי שהחזיק נכנס לכלא. בשנות ה80 החליטו שסמים זה לא חוקי (למרות שבשנות ה 60-70 היו סמים שלא נכנסו לפקודת הסמים הלא חוקיים. גם קנביס נחשב סם ומטפל כיום במחלות קשות) מחר יחליטו שסיגריות זה לא חוקי. מה יעשו כל המעשנים? (אני הייתי מקבל את החוק הזה בשמחה ופותר… Read more »
דור
Guest
לפי מה שרשמת אתה אנרכיסט, לשם מה צריך חוקים? אנחנו לא חיים תחת דיקטטורה וההסבר שלך הוא כמו של ילד קטן ומרדן. אולי אתה פדופיל? אולי אתה מבריחה סמים? או מלבין כספים? ריגול היה קיים מאז ומעולם, היום ישנה טכנולוגיה שמטרתה להקל. בעזרת הריגול מדינת ישראל עוצרת חולייה שמתכננת פיגוע, בעזרת ריגול תופסים פושעים, בעזרת ריגול מונעים הרבה אסונות, בעזרת ריגול משפרים את הטכנולוגיה (שים לב איך הסינים קונים את ישראל ומרגלים בו זמנית). בהתאם לתקופה ובהתאם לחוקים אנחנו צריכים לציית (אם ארשום כמוך, אוכל לטעון “בשנות ה80 קעקועים ופירסינגים היו טאבו” אבל היום כמעט לכל אחד יש לפחות אחד… Read more »
מישהו
Guest

המידע שברשותו עתיק ומעבר לסנסציה שבראיון איתו הוא שווה ערך לכל אדם עם הבנה טכנולוגית שעוקב אחרי החדשות

nuyh
Guest

לפי מה שאני הבנתי סנודן היה כולה טכנאי פשוט שהדליף מסמכים. הוא לא אמור להיות איש דעה בוודאי לא בנושאים פוליטיים.

יאיר
Guest

מי הגאון שהמציא את המילה “רוגלה”??

gal
Guest

הבחור הוא עבריין שעשה נזק עצום לארה״ב ולמדינות נוספות.
תזכרו – הוא לא פרסם קונספירציות ספציפיות שהיה צריך להוציא החוצה – הוא פרסם *הכל*. בלוקים שלמים של מידע שהרבה מהם מכילים מידע רגיש אך תקין לחלוטין בעיניי כל מדינה/ארגון ביון.
ולא רק זה – הוא הגיש את זה לרוסיה, שהיא בכמה רמות יותר גרועה מארה״ב בכל מה שקשור לזכויות אדם, חדירה לפרטיות וכו.
הוא לא גיבור. הוא עבריין טיפש וחסר אחריות.

אלכס
Guest

יש גם תאוריה שגורסת שהוא העביר המון מידע וידע לרוסים, ובזכות זה הרוסים שדרגו את יכולות הסייבר שלהם לפני הבחירות האחרונות בארה״ב:
https://www.linkedin.com/pulse/did-ed-snowden-give-russians-information-helped-2016-election-lewis/

שדגשדכשכ\'/
Guest

הוא לא פירסם אלא העיתונאים.

אלעד
Guest

הוא מסר את האינפורמציה שריגל לעיתונאים כדי לקבל כסף

אצגבט--
Guest

איזה כסף הוא קיבל?
לפי הסרט אחרי הפרסום הראשון הוא נעלם

איש לגיטימי
Guest

צודק לגמרי לגבי nso – לא מבין איך אנשים מוכנים לעבוד שם.
עוד 2,000 שקל בנטו מצדיק עבודה עם ממשלות אפלות? לא חסרות חברות אבטחה טובות ומעניינות יותר עם אנשים חזקים שיותר שמטרתם לעשות דברים חיוביים.
אם זה היה עסק כ״כ מגניב ה-founders לא היו פורשים מהחברה ברגע הראשון שהם יכלו.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: