מברשת השיניים הישראלית הזו משתמשת בתדר רדיו כדי לנקות. אבל למה?

מברשת שיניים הפועלת בעזרת תדר רדיו היא דבר שכנראה מעולם לא שמעתם עליו, ועם תג מחיר כמו שהדביקו לו החברים ב-Silk'n – כנראה שגם לא תשמעו עליו בקרוב

צילום: גיקטיים


מברשות שיניים חשמליות הן לא גאדג'ט חדש בשום אופן, אבל רובן ככולן מנקות את השיניים שלכם באמצעות סוג של מנגנון רטט שאמור להחליף בפועל את הצורך שלכם בצחצוח ידני ופיזי יחסית של כל שן. אבל מברשת השיניים Toothwave של חברת Silk'n הישראלית מנסה לעשות את הדברים קצת אחרת ועושה שימוש בתדר רדיו (RF) כדי לנקות את השיניים שלכם. נשמע מבטיח ומשונה, אבל למרות שהתנסתי בו לא מעט, נותרתי מעט מבולבל.

החברה הישראלית שמנסה להזריק קצת טכנולוגיה לשיניים שלכם

Silk'n הישראלית מגיעה בכלל מעולם הקוסמטיקה והחליטה לנסות ולהכניס את טכנולוגיית תדר הרדיו (RF) בה נעשה שימוש בתחומים הללו גם לעולם מברשות השיניים. Silk'n השקיעה, לדבריה, כשני מיליון שקלים בתהליך פיתוח מברשת השיניים Toothwave המבוססת על טכנולוגיית Dental RF של החברה.

בחברה הישראלית אומרים כי השימוש בזרם חילופין בתדר רדיו RF אמור לעזור בפירוק משקעים קשים המצויים על פני השן ביעילות רבה ומבלי להיעזר בפעולת צחצוח מכנית (כמו במברשות השיניים הרגילות, א.א.), שלדבריהם עלולה לגרום לנזקים.

בראש המברשת יש שתי אלקטרודות, וביניהן מחסום סיליקון, וכשתפעילו את המברשת – זרם חליפין בתדר הרדיו עובר בין שתי האלקטרודות ומדלג מעל מחסום הסיליקון. כך הוא, על הנייר, אמור להגיע אל פני השן ו"מסיע איתו מולקולות טעונות המצויות בכל משחת שיניים", לדבריהם. אותו זרם, כך אומרים ב-Silk'n אמור לערער את יציבות הקשרים האלקטרוסטטיים שמחזיקים את האבנית, הכתמים ושאר המזהמים כך שיתפרקו בהדרגה.

כמה כבר אפשר לחדש במברשת שיניים?

בגזרת העיצוב של המכשיר, אין הרבה יותר מדי מה לומר – מדובר במברשת שיניים חשמלית שככל הנראה תזכיר לכם מאוד את המברשת שיש לכם ממתחרות פופולריות כמו Oral B. למרבה ההפתעה עבור מכשיר במחיר לא זול בכלל, שגם אליו נגיע, המברשת עצמה עשויה מפלסטיק שמרגיש ממש זול – אפילו יותר מהמברשת ב-100 וקצת שקלים של המתחרות הפופולריות.

למברשת כפתור אחד ונוריות חיווי לעוצמת הרטט שהוא מספק, כשלחיצות קצרות ייתנו לכם לדלג בין עוצמות הרטט השונות, ולחיצה ארוכה כשהיא כבויה תפעיל אותה על המצב המקסימלי מיד. בהתחשב בעובדה שהמברשת מגיעה עם טיימר מובנה של שתי דקות, זמן הצחצוח האופטימלי לפי רופאי שיניים, היא נוחה מאוד – רק חבל שזה מתאפס גם אם כיביתם בטעות את המברשת (כשלמשל, לחצתם בטעות על הכפתור כשהיא פועלת במצב מקסימלי). המברשת המתחרה שקניתי ב-100 שקלים יודעת להתחשב גם בכיבוי פתאומי, ומשום מה, המברשת היוקרתית הזו – לא.

המברשת מגיעה עם שני ראשים זהים, כשההמלצה היא – כמו בשאר מברשות השיניים – היא להחליף אותם כל 3 חודשים או כשהם מתבלים. אם נהיה קונספירטיבים נאמר שזו כנראה המלצה שטובה יותר לכיס של היצרניות מאשר לפה שלנו, אבל אנחנו לא – ולכן ממליצים לכם לפעול על פי הנחיות Silk'n.

מהאתר של החברה נראה כי נכון לעכשיו אין אפשרויות בחירה לראשים כמו של שחקניות אחרות בשוק וכי היא מציעה רק את הראש הבסיסי – שזה בתכלס בעיות עולם ראשון בהתחשב בעובדה שמדובר במברשת חדשה המבוססת על טכנולוגיה חדשה, אז לא הורדנו להם נקודות בתחום הזה.

איך זה מטען שמגיע עם גאדג'ט ב-2021? | צילום: גיקטיים

המטען הכי מוזר שפגשתי מימיי

המטען של ה-Toothwave הוא מאוד בסיסי, ומזכיר מאוד את המטענים של המברשות החשמליות שסביר להניח שיש לכם כבר כמה כאלו – עם חיבור לחשמל ומעמד עם פין קטן שעליו יושבת המברשת כדי להיטען.

אבל בניגוד למטעני המברשות של המותגים הרגילים, המתחברים ישירות לשקע, ב-Toothwave חילקו את המטען שלהם לשניים – כשהמעמד עם פין הטעינה מחובר לכבל USB-A ארוך ובקופסה מגיע עוד שקע הכולל כבל קצר שגם לו יציאת USB-A. למה?

ההיגיון הבסיסי אומר שאם מביאים לנו מטען שנגמר ביציאת USB-A, זה או שהוא יתחבר להטענה במחשב או שנחבר אותו לשקע הכולל כניסת USB-A, כמו כל מטען של סמארטפון היום. אבל ב-Silk'n משום מה בחרו לספק את אחד המטענים הכי מוזרים שפגשתי מימיי, כשהשקע עם הכבל הקטן נשארו בקופסה עד היום – פשוט כי חיברתי את המטען עם הכבל הארוך לאחד ממטעני הסמארטפונים שלי, רק כי זה יותר פשוט.

מבחינת זמן הסוללה, Toothwave סיפקה לי בממוצע שבוע של עבודה ללא הטענה – בשימוש פעמיים ביום – לא רחוק מזמן הסוללה שאני מקבל בדרך כלל בשימוש במברשת השיניים הרגילה והפחות מתוחכמת שלי. החלק המוזר בסוללה (אתם מזהים פה מוטיב חוזר?) הוא העובדה שב-Silk'n דורשים מהמשתמשים להטעין אותה 24 שעות בהטענה הראשונית, משל הייתה טלפון סלולרי שנמכר לכם בעשור הקודם – אז דרשו להטעין סוללות ליתיום-יון לילה שלם או יותר כדי לשפר את אורך חייהן. יכול להיות שזה אומר שהטכנולוגיה הכללית של שמירה על חיי הסוללה פה לוקה בחסר ועל כן זו הדרישה, או שסתם מדובר בסוללה מאיכות בינונית – אבל זה לא משהו שהייתי מקווה לראות בשום גאדג'ט שנוחת על שולחני ב-2021.

המטען בחסות OnePlus | צילום: גיקטיים

השימוש נחמד, אבל יכול היה להיות יותר טוב

מבחינת השימוש, ב-Silk'n מדגישים כי המברשת שלהם היא לא כמו המברשות הרגילות שלכם שמנסות לנקות לכם את השיניים באופן מכני ועל כן אין צורך בצחצוח אגרסיבי איתן. פעלתי על פי ההנחיות שלהם, ובסך הכל קיבלתי חוויית צחצוח שיניים ממש נחמדה.

העובדה שהמברשת רוטטת כל חצי דקה ארבע פעמים כדי לוודא שבכל פעם אתם מנקים כמו שצריך רבע אחר בפה שלכם (פנים עליון, חוץ עליון, פנים תחתון, חוץ תחתון) היא גם כן תוספת מאוד נחמדה – כשבתום שתי הדקות המברשת פשוט מכבה את עצמה כדי שלא תצחצחו יותר מדי (זו תופעה שלילית, Look it up).

הבעיה הייתה מבחינתי באחיזה (Grip) של המברשת, כשבמברשות יותר פשוטות מספקים מעין בליטות קטנות באזור שבו אנחנו אוחזים את המברשת כדי לספק אחיזה טובה יותר – ב-Toothwave הכל מאוד חלק וברגע שקצת מים או משחה מגיעות לאזור האחיזה היא יכולה להחליק מהיד.

בנוסף, טריק הצחצוח בשתי דקות עם טיימר הוא באמת מצוין, אבל כמו שציינתי בעבר כשזה מגיע לעיצוב – לחיצה בטעות על כפתור ההפעלה בזמן השימוש (זה יכול לקרות לטובים ביותר) תפסיק את השימוש ותאפס את הטיימר, כך שכל הקטע שלו נהרס. הייתי מצפה מחברה שהשקיעה כ"כ במכשיר, רשמה עליו פטנטים והעבירה אותו ניסויים קליניים, שאולי תמצא דרך להשהות את האיפוס הזה עבור שלומיאלים כמו כותב שורות אלו.

זמן להטעין | צילום: גיקטיים

קונים או לא?

בלא מעט סקירות הייתי מתפלפל יותר או פחות בנוגע לסוגיית הרכישה של גאדג'ט שסקרתי, במיוחד בהשוואה למוצרים הקיימים בשוק. אבל בהתחשב בעובדה ש-Toothwave עולה לא פחות מ-990 שקלים למברשת עם שני ראשים מתחלפים, כל עוד היא לא עושה לי גם קפה ושיחות – אני מצטער, אבל קשה מאוד להמליץ עליה בפה מלא (אוקיי, אוקיי אני מפסיק עם משחקי המילים).

כן, החברה שמאחוריה הוציאה המון כסף על פיתוח, רישום פטנטים, ניסויים קליניים ואישורי FDA ומשרד הבריאות – אבל אני לא רואה שום סיבה להוציא כל כך הרבה כסף על מוצר שכל עוד הוא לא יחסוך לנו את טיפולי השיניים (ספוילר: הוא לא) היקרים, הוא עושה את אותה הפעולה שעושה מברשת רגילה שעולה כמה עשרות שקלים או מברשת חשמלית שתעלה בערך תשיעית מהמחיר שלו.

ב-Silk'n אומרים כי הביאו מהחדשנות של עולם הקוסמטיקה לתחום חדש וזה נהדר, אבל הם עדיין יצרו מוצר שפיזית הוא כמעט זהה לחלוטין למקבילים הרבה יותר זולים שעושים כמעט את אותה הפעולה. על פי Silk'n המברשת שלהם אמורה להראות לכם תוצאות מבחינת ניקוי הלכלוך הנראה לעין על השיניים תוך שישה שבועות – אבל האם זה שווה 990 שקל? לא בעיניי.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

אושרי אלקסלסי

Your Friendly Neighborhood Geek. יש לכם סיפור טכנולוגי? דברו איתי: [email protected]

הגב

7 תגובות על "מברשת השיניים הישראלית הזו משתמשת בתדר רדיו כדי לנקות. אבל למה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
א.א.
Guest

א.א.

מנשה
Guest

חח, טוב כמעת הלכתי לחפש את המוצר! למרות כל המגרעות שמוצגות בכתבה, אבל ברגע שראיתי את המחיר 990 ולא 99 שח ירדתי מזה:(, מקווה שזאת טעות , בכל מקרה אני מאוד מרוצה מהמברשת הנוכחית שקניתי באמזון ,Triple Bristle 40-Second Demo Showing Why It Cleans Better Than Any Other Brush. https://www.youtube.com/watch?v=NsH9qMjDXJQ

ScreenHunter17406Apr.2402.54.11.jpg
ScreenHunter17405Apr.2402.53.38.jpg
משה
Guest
אבא שלי עליו השלום התפגר עם כל השיניים בפה, ללא סתימות או כל דבר אחר. הוא גם מעולם לא ציחצח שניים (למרות שזה לא לגמרי נכון, הוא היה מצחצח אבל בלי המשחה. הוא קרא לזה ״להבריש״…). על דבר אחד הוא ממש הקפיד וזה הסרת האבנית. כל שלושה או 4 חודשים הוא הייה מבקר את השינן או השיננית שלו. אני, לעומת זאת – ניסיתי את הפטנטים כולם, עם המכונות הטובות ביותר (מבחינתי זה היה בראון כבר משנת 1988, שעלתה אז ממש הרבה), התשמשתי בחומצה ההיא של גונסון אנד גונסון (עובד מצויין גם כאלקטרוליט) עד היום, ועל שיננית לא הקפדתי. התוצאה: איבדתי… Read more »
דוכיפת
Guest

שיניים זה גנטי.. סביר שקבלת את הגנטיקה של אמך בחלק הזה.

מאור
Guest

להגיד על אבא "התפגר"? תתבייש!
מעבר למה שכתב המגיב השני, ייתכן שאביך צרך מזון בריא יותר ופחות מתועש המאפיין את הדור שלנו.

משה ליכט
Guest

רק קצת כבוד!!!
תשנה את המילה התפגר… ממש לא מתאים ולא מכבד

א.י
Guest
תודה רבה על התגובה שלך . נושא מאוד מאוד כאוב ( תרתי משמע ) . כנראה שהיה לאבא שלך מה שהיה לי, חורים בשיניים שלא שגרמו ממש לכאבים או נזק . יום אחד בגיל (מאוחר) השתפנתי מהפחד מדלקת כללית . מפה עם 0 סתימות ( לא להאמין ) עשיתי כ 7 במכה . פעולה עליה אני מצטער כל יום . לחשוב שסתימה היא יותר טובה מחור קטנטן . הרי סתימה זה כמו שפכטל וסופו לא להיות 100% אטום . מה גם שכדי לעשות סתימה הורסים חלק ניכר מהשן . טכנולוגיה של ימי הבייניים . לגבי הציחצוח , אני לא מסכים… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: