החיים של יזם/ת ישראלי/ת בעמק הסיליקון: ההבדלים מול ישראל

כמה מרוויחים בסיליקון ואלי? כמה עולה שכירות וכמה מנת פלאפל? מה היתרונות ומה החסרונות ומה ניתן להגיד על קהילת היזמים הישראלית שם

silicon valley san fran getty images

קרדיט צלם\תמונה: Bloomberg, Getty Images Israel

מאת שארין פישר ואלי בירנבום

בעשור האחרון עמק הסיליקון מושך תשומת לב רבה; ההשפעה, החדשנות והכוח הכלכלי הנוסק של תעשיית ההיי־טק הציבו אותו במרכז הדיונים. יזמים ישראלים רבים מפנטזים על רילוקיישן לסיליקון ואלי, כדי להצטרף אל מה שנראה כמקום הכי חם בעולם ההיי-טק, אך הדרך לשם אינה כה פשוטה; מעבר לקשיים הניהוליים והדילמות שעמן מתמודדים יזמים ישראלים שעוברים לעמק הסיליקון, קיימים אתגרים והבדלים תרבותיים עמוקים.

בכתבה זו ריכזנו עבורכם את כל הדברים החשובים שכדאי לכל יזם/ת המתכנן לעשות רילוקשיין להכיר וללמוד היטב.

הקהילה הישראלית

ההערכות הן שבכל רגע נתון נמצאים כ־8,000 אנשי הייטק ישראלים בתפקידים שונים בחברות טכנולוגיה בפאלו אלטו והסביבה. מדובר בקהילה תומכת עם הרבה אכפתיות. יש תחושה ש'אנחנו מאותו הכפר', כולם עוזרים לכולם ללא צפייה לקבל חזרה. מתוך עשרות אלפי הישראלים המתגוררים כיום בסיליקון ואלי, הרוב המכריע מרוכז ב"גבעתיים הקטנה", הלא היא, סאניווייל (sunnyvale). אחוז הישראלים המתגורר בה מהווה כאמור רוב מכריע מהקהילה הישראלית בעמק, השפה העברית נשמעת בה בכל פינה, והתחושה שהיא מהווה כפרבר תל אביבי לכל דבר. עם זאת, קיימים הבדלים מקצועיים, תרבותיים וחברתיים גדולים, עליהם נרחיב בהמשך.

מלחמת הכוכבים

כיזמים הבוחנים את הרחבת הפעילות בשווקים נוספים בארה"ב, בעמק הסיליקון ניתן למצוא את ה'כוכבים' הגדולים ביותר בעולם, בין אם מדובר באנשים אשר עבדו בענקיות טכנולוגיה, כמו גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט ועד לטאלנטים שעבדו בסטארטאפים מוצלחים. משיחה קצרה עם מספר מנכ"לים ואנג'לים הבנו כי משכורות לכח אדם איכותי בסיליקון, בניגוד לישראל, גבוהות יותר, כך שתצטרכו לשלם יותר, ואנחנו מתכוונים להרבה יותר. 
משכורת ממוצעת של מתכנת מחשבים בעמק הסיליקון גבוהה ב-41% מאשר השכר הממוצע של מתכנת מחשבים בכל מדינה אחרת בעולם. גוגל מציעה 150,000 דולר בשכר שנתי בתוספת 250,000 דולר באופציות של מניות מוגבלות. פלטפורמת גיוס באינטרנט Hired פרסמה דו"ח ב-25 באוגוסט לנתח 31,146 בקשות לראיון מתוך 1,848 חברות בעמק הסיליקון, שנעשו באמצעות הפלטפורמה של Hired במחצית הראשונה של 2016. הממצאים שלהם מראים מנהלי מוצר שמקבלים את הצעות השכר הגבוהות באופן עקבי, 133,000 דולר בממוצע. מהנדסי תוכנה הוצעו ממוצע של 123,000 דולר ואחריו מעצבי 115,000 דולר במהלך הרבעון השני 2016. לשם השוואה, השכר הממוצע עבור כל המקצועות בסן פרנסיסקו הוא 66,070 דולר, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

silicon valley

קרנות

יש פערים תרבותיים גדולים מאוד בין אמריקאים לישראלים. האמריקאים הרבה פחות ציניים. הישראלים לפעמים לא מבינים בהתחלה את השפה. כשמשקיע בסיליקון אומר לך 'זה מעניין', לרוב זה יהיה מתוך נימוס ולא בהכרח כי הוא מעוניין להשקיע בך.

בסיליקון ואלי יש הרבה יותר קרנות, ברוב המקרים, חלקן מחולקות לפי תזת השקעה. הכוונה היא לא לתחום השקעה כמו סייבר, אלא ממש לתזה ספציפית בתחום הזה לאחר מיפוי של כלל התחום וזיהוי הזדמנויות.

הבדל נוסף הוא בגישה של הקרנות. מספר יזמים ישראלים אשר נמצאים בעמק וגייסו כסף, הן מקרנות אמריקאיות והן מקרנות ישראליות, טוענים כי רוב הקרנות הישראליות מוכוונות 'אקזיט', בעוד שקרנות אמריקאיות מחפשות להשקיע בך באחוזים נמוכים יותר כדי להפוך אותך לחברה גדולה ככל האפשר (הרבה אנשים אומרים פה את המושג 'Billion dollar company') – הם ייקחו פחות equity ויפתחו לכם הרבה דלתות כדי לעזור לכם לצמוח, ולא ירצו שתמכרו מוקדם מדיי.

יש לציין כי רוב הקרנות העידו שנוכחות בעמק הסיליקון עשויה להשפיע במעמד קבלת ההחלטה לגבי השקעה בחברה. גורם המרחק משחק תפקיד, ובמקרה הזה – נגדנו. משמעות קבלת ההשקעה, היא 'התווספות' של גורם נוסף להנהלת החברה, דבר הדורש שיח ומפגשים באופן דיי קבוע בין הצוות המייסד לבין המשקיעים. לכן, רוב היזמים השוקלים לגייס כסף מקרנות בחו"ל, צריכים לקחת בחשבון את נושא הנוכחות בעמק – דבר אשר אינו מתאים לכל סטארטאפ, ובהכרח דורש רמת מוכנות מסוימת.

סרנדיפיטי

אנחנו יכולים לעזור למזל להתעורר כשאנחנו שמים את עצמנו במקום הנכון. עבור סטארטאפיסטים בתחום ההיי-טק, המקום הזה הוא ללא ספק עמק הסיליקון. אביב רווח, מייסד ומנכ"ל Commerce Science, ומנטור בתכנית 8200 EISP, גר כשנתיים בסיליקון ואלי, ומספר שהתוודע למונח זה בפעם הראשונה בחייו בסיליקון "אתה יושב לפגישה בבית קפה ובסיומה מגלה שלצידך יושב אנג׳ל ששמע בחצי אוזן ומתעניין בהשקעה. אתה נפגש לבירה עם חברים שמצרפים חבר נוסף שבמקרה הוא מנכ״ל של חברה שתכננת למכור לה. אתה יושב ברכבת לצד יזם סדרתי שהופך למנטור שלך. כל אלו הם דברים יומיומיים שקורים שם".

מאניה דפרסיה

ממש כמו חיי היזמים, ישנם ימים בהם אתם מרגישים באופוריה אחרי רצף פגישות מצוינות וסגירת עסקאות, כאשר יום למחרת עשוי להיות 180 מעלות. מיכה ברכוז, מייסד ומנכ"ל Giftedd, תיאר את המעבר כמאניה דיפרסיה "כשאתה עובר לכאן אתה מבין שאין תקרת זכוכית וכל אחד יכול להגיע לשמים. הכל על סטרואידים ושטוף ביצירתיות ובאנשים מוצלחים, וכשהחיים שלך סובבים סביב הסטארטאפ, העוצמה בה חווים את הסיטואציות הללו, היא חזקה יותר".

יוקר המחייה

כן, יוקר המחייה, ועכשיו אנחנו מדברים על הסיליקון ואלי – בעיקר הדיור אבל לא רק. על פי דו"ח של Silicon Valley Community Foundation, ערך הבית הממוצע בעמק הסיליקון היה 870,000$ בשנת 2015, וגדל בקצב מהיר יותר מהשנה הקודמת מאשר כל אזורי החדשנות בעולם. בעיר סן פרנסיסקו, ממוצע דמי השכירות החודשיים עבור יחידה בת שני חדרים בשנת 2015 היה 4,200$, גבוה יותר מכל אזור חדשני גדול אחר בארצות הברית. דירת שותפים תעלה כ-2000$ דולר בחודש, וגם למצוא אחת זה די קשה. דירת סטודיו עולה 3500-3000 דולר, ולנשואים בינינו – נא להכין 7,000-5,000 דולר בחודש. יש לציין כי גם האוכל יקר יותר, מחיר פלאפל עשוי להגיע ל-13 דולר למנה.

"סידור לילדים גם הוא עניין בעייתי ויקר בסיליקון ואלי. חן יהב-לבנון, מייסדת ומנכ"לית SimilarTech, מספרת "עובדים קשה ואין עזרה – אין לקרוא לסבתא או לאמא שתעזור עם הנכדים. העזרה יקרה מאוד". גני הילדים עולים לא מעט, בדומה למחירים של הגנים הפרטיים בתל אביב, רק משמעותית יותר. העלויות החודשיות לגנים מוערכות ב–2,000 דולר לחודש ואף יותר. "העסק הבא של ישראלים שירוויח הון כאן הוא גן לילדים – לא צריך טכנולוגיה" חן צוחקת.

קרדיט: startup, imac, macbook PD

הכל זה מערכות יחסים

בישראל הכל זורם נורא מהר, צ'יק צ'ק קובעים פגישה, תוך שבוע כבר אפשר לדעת לאן זה הולך, ומהר מאוד מקבלים 'לא' או 'כן'. בארה"ב אלה תהליכים שלוקחים הרבה מאוד זמן, בד"כ 6-3 חודשים של טלפונים ופגישות עד שמשהו מבשיל. צריך לרדוף אחרי אנשים ולשלוח המון מיילים (לפחות ארבעה), אבל בסוף הם עונים, ונפח העסקאות פה גדול בהרבה מהנפח של העסקה הממוצעת בישראל.

כמו כן, מאוד נהוג בעמק הסיליקון להזמין לארוחות ערב וצהריים עסקיות, פשוט מזמינים אנשים לארוחת ערב של ביזנס, באים לבושים בבגדי עבודה, וכך במקרים רבים נסגרות עסקאות. בארץ זה יותר נדיר, ונתפש בד"כ כמשהו 'לא קורקטי', בסיליקון זה בסדר גמור כי שני הצדדים יודעים שזה בקונטקסט של עבודה מחוץ לשעות העבודה.

ניהול "בשלט רחוק"

אתה בקצה השני של העולם. זה אפילו לא ניו-יורק, זה 5 שעות טיסה מניו-יורק, ועוד 3 שעות הבדל, מה שהופך את העבודה מול אירופה או מול הארץ למאתגרת ממש; יש לך חלון זמנים של שעתיים בבוקר ושעתיים בערב להתעדכן עם המשפחה על מה שקורה, ובעיקר על התקשורת עם הצוות בארץ, במידה ואתה מנהל חברה המפוצלת בשתי יבשות. מלבד ארה"ב – כמעט לא משנה עם איזו מדינה תקבע שיחות, תמיד זה בשעות לא נוחות. מיכה מספר כי מאז המעבר שלו לסיליקון ואלי הוא רגיל לעבוד בשעות לא הגיוניות בכל מהלך היממה. "יש חלון זמן קצר בין שבת צהריים לראשון, בו יש לך זמן באמת לנוח", הוא צוחק.

תשע עד חמש

בעוד שבישראל מצופה מכולם לתת שעות נוספות, ורוב המקומות בישראל עובדים ברצף מהבוקר ועד שעות הערב המאוחרות, בעמק הסיליקון העסק יותר רגוע – 5 וחצי רוב המשרדים מתרוקנים. זה כיף לשלב חיים ועבודה, קחו בחשבון שאם אתם מעסיקים אמריקאים – אלה הסטנדרטים פה.

איפה כל הנשים?

בבירת ההייטק העולמית, תוכלו למצוא סינים, קוריאנים, יפנים, הודים וכמובן, ישראלים – אך משום מה, נשים פחות תראו בסביבה היום יומית. באופן מפתיע, בניגוד לישראל, כאן הרבה יותר נדיר לראות נשים. על פי דו"ח שפורסם על ידי משרד עורכי הדין Fenwick & West, נשים מהוות רק 11% מהמנהלים של חברות וסטארט-אפים. בטבלה הבאה, אשר נוצרה על ידי פורטל סטטיסטיקת Statista, ניתן לראות השוואה בין אחוז הנשים בעמדות מנהיגות בעמק הסיליקון לבין עמדות נשים בחברות מובילות בארה"ב. עם זאת, התחושה היא שהקרקע מוכנה ומה שנותר הוא לזרוע בה את הזרעים, קרי, אחרי פגישות עם קרנות הון רבות ואנג'לים והעלאת השאלה "מדוע אין נשים בתחום?", ניתן לומר כי כולם מסכימים פה אחד כי המצב עגום, ובמקביל, מעוניינים באופן ברור לראות יותר נשים יזמות בסיליקון ואלי.

women in tech

סטארטאפניישן?

בישראל כולם מכירים את כולם, וכשאתה מחפש עבודה או משקיעים – יחסית מאוד קל למצוא אנשים ששני הצדדים מכירים, ולאחר מכן לקבל המלצה או חוות-דעת ממקור שלישי. בארה"ב, זו בעיה גדולה יותר. יש חשיבות רבה למותגים – איפה למדת, איפה עבדת וכו'. אם לא למדת באוניברסיטה יוקרתית כמו Stanford או עבדת בחברת טכנולוגיה מוכרת – קשה יותר לקבל 'חותמת' של מהימנות או מוניטין. האמריקאים בד"כ לא יודעים לתרגם בקורות החיים מונחים כמו 'ניסיון פיקודי', תפקידי קצונה או לוחם, אך חלקם כן מכירים שמות כמו 8200 או יחידות סייבר בצה"ל. בסופו של יום, העובדה שאתה מגיע מישראל לא נותנת לך נקודות, ובאופן כללי, מקשה על גיוס הון, כי יש לך פחות "Street Credit".

לסיכום ניתן לומר כי עמק הסיליקון אינו דומה לשום מקום אחר בעולם. העמק הוא יעד אטרקטיבי עבור יזמים ויזמות, אך כמו הזוהר הקיים בהקמת סטארטאפ ועשיית "אקזיט", הדרך ארוכה ומלאת עליות ומורדות; כאשר ישנה התקדמות ממשית בגיוס כסף, או העסקת עובדים – ההתרגשות היא עצומה, ועם זאת, כשהירידה מגיעה, היא תהיה חדה וכואבת. אין ספק שמדובר בסביבה מאד מאפשרת מחד, ותחרותית מאידך, ומעבר לכאן, ברוב המקרים, יאפשר לכם לקחת את הסטארטאפ קדימה. בזכות הכתבה הזו, אולי גם תתחילו את המעבר עם פחות סימני שאלה.

על הכותבים: שארין פישר היא מנהלת תכנית ההאצה 8200EISP. אלי בירנבום מתגורר בסן פרנסיסקו מזה כ-6 חודשים, ועובד כמנהל הפיתוח העסקי של SimilarTech.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: