הכל היה סגור וחתום, אבל אז הקרן נעלמה לנו עם 17 מיליון דולר שהבטיחה

בשנה האחרונה אנחנו מוצפים בסיפורי הצלחה על גיוסים, הערכות שווי חסרות תקדים, פינוקים לעובדים והצלחות עסקיות. אבל לא תמיד הכל ורוד ונצנצים. אסף נבו, יזם, מספר על המקרה שכמעט הפיל את הסטארטאפ שלו

מקור: Unsplash

מאת: אסף נבו

סיפורים כמו של אליזבת' הולמס והסקנדל של "תראנוס" זכו לסיקור תקשורתי נרחב שכלל את מצגי השווא והממצאים שהיא הציגה למשקיעים שלה (לכאורה לכאורה). כולם אוהבים לדבר על ה-Fake It Till You Make It (סוג של 'עיגול פינות' עד שהמציאות סוגרת את הפער והופכת את הסיפור לאמיתי) של עולם הסטארטאפים, במיוחד כשהם נכשלים.

אבל מה קורה כשמשקיעים משתמשים באותה השיטה, כדי לאתר ולסגור עסקאות עם סטארטאפים, בזמן שאין להם באמת את הכסף הדרוש לסגירת העסקה והם בעצמם עדיין בשלבי גיוס? יש קו דק מאוד שעובר בין Faking It Til Making It לבין מצגי שווא של המציאות.

אנחנו חווינו את זה על בשרנו – מהצד של המשקיעים. מדובר בשרשרת אירועים שהכניסה את החברה שלנו, Pico, לסחרור ולתקופה לא פשוטה, שלשמחתנו מסתמן שתסתיים בצורה חיובית, בעזרת הזדמנויות השקעה ורכישה חדשות.

המשקיעים עטים על חברה צומחת

הפרק הזה בסיפור של פיקו התחיל מיד אחרי שפרצה מגיפת הקורונה העולמית, שגרמה למותגים להסתמך על נכסים דיגיטליים יותר מבעבר. בזמן שחברות רבות בנישה שלנו קרסו ונסגרו אנחנו הצלחנו דווקא לגייס כסף ולהשיג צמיחה של יותר מ-250% בכל אחד מהמדדים והיעדים שהצבנו לעצמנו.

רשימת הלקוחות שלנו צמחה במהירות, עם כ-80 מועדוני ספורט מובילים בעולם בליגות הבכירות ביותר בארה"ב, אירופה ואסיה כמו גם כמה ממותגי המשקאות, אלכוהול ומוצרי הצריכה הגדולים ביותר בעולם. הלקוחות האלו משתמשים בטכנולוגיה שלנו כדי לאסוף, לשמור ולנהל מידע פרטי על האוהדים והקהלים הדיגיטליים שלהם במטרה להשתמש בו ליצור חוויה פרסונלית למשתמשים.

בתחילת 2021 פתחנו סבב גיוס A, כדי לנצל את המומנטום ולהמשיך את הגדילה והההתרחבות של החברה. קרנות רבות הביעו התעניינות, וחברנו לבנק השקעות מוביל, שיעזור לנו לאתר את המשקיע המוביל הנכון.

אחת מהקרנות האלה הייתה קרן הון סיכון ידועה מלונדון – אשר פרטיה לא יצויינו בשלב זה – שיחד עם המייסד שלה הוצגה לנו כקרן מבוססת. הם הציגו ולידציה לניסיונם הרב, בדמות מספר קרנות ונכסים בסין, כמו גם כמה השקעות שביצעו בארץ. יתרה מזו, הם גם בדיוק ייסדו סוכנות דיגיטלית, שמטרתה היתה לפעול בשוק הספורט האירופי, בהנהלת אנשים בכירים מתעשיית הספורט והמותגים. הם דיברו בביטחון על הנסיון העשיר בעולם הספורט של חברי ההנהלה שלהם וקשרים ישירים למקבלי החלטות בקבוצות ומותגים אירופאיים מובילים.

לאחר תהליך בדיקת נאותות ראשוני, הם הציעו להוביל את סבב הגיוס עם השקעה של עד 17 מיליון דולר, שכללה שליש מסכום זה כהשקעה ראשונה, ושאר הכסף במהלך השנתיים הבאות.

במקביל לתהליכי משא ומתן שניהלנו מול משקיעים אחרים, קיבלנו את אישורו של בנק ההשקעות שהקרן והסוכנות הם גופים לגיטימיים עם יכולת מוכחת להשקיע. בנוסף לכך וכדי להוסיף עוד שכבה של ביטחון, שוחחנו גם עם יזמים אחרים שהקרן השקיעה בהם בעבר.

באפריל 2021 החלטנו להתקדם איתם, לסרב להצעות אחרות ולחתום על הסכם עקרונות (Term Sheet), נרגשים מהסבב הקרב שכלל משקיע אסטרטגי מוביל ומשקיעים פיננסיים שיזרזו את הצמיחה שלנו.

כמו בכל השקעה גדולה, התחלנו בתהליך בדיקת נאותות אינטנסיבי בתחום המשפטי, פיננסי וטכנולוגי. באותו הזמן, התחלנו לעבוד יחד על עסקאות בעולם הספורט עם שותפים שלהם. היה מרגש לראות איך הערך שפיקו יוצרת תואם באופן מושלם את רשת הקשרים שלהם, וזימן עסקאות רלוונטיות פוטנציאליות.

סימנים ראשוניים לבעיות – דגלים אדומים ראשונים

בתחילת התהליך הם שיתפו אותנו שהם בעצמם היו בתהליך המתנה למשקיע מוביל לקרן שלהם ושהכספים יועברו לחשבונות שלהם בתוך זמן קצר, תוך כדי הצהרה שהמימון מובטח. ביולי 2021 כל הצדדים חתמו על ההסכמים הסופיים של הגיוס, עם מחויבות להעביר אלינו את כספי ההשקעה עד לתאריך – 31 באוגוסט 2021.

מכיוון שהסיבוב נסגר, החלטנו יחד איתם לפעול מהר ולהמשיך לגדול. הצעד הראשון היה להרחיב את הצוותים במחלקות השונות שלנו, מה שהעלה את 'קצב שריפת המזומנים' שלנו ב-30%. במשך כל הזמן הזה הובטח לנו שההעברה תתרחש כמתוכנן. הדד-ליין עבר, והכסף עדיין לא הגיע. והדאגה התחילה לחלחל ולצמוח. כאשר דרשנו הסברים, הם התעקשו שזה רק עניין של ימים, שהכסף שהם ציפו לו נמצא כרגע במעבר בין בנקים ושבכל רגע הכסף יגיע לחשבון הבנק שלהם.

מאוחר יותר בספטמבר, כאשר ראינו שהכסף עוד לא עבר, הבנו שיש בעיה אמיתית ושמלאי החמצן הכלכלי שלנו, ה-runway הידוע לשמצה, בסכנה. בתחילת אוקטובר, הגיעו אלינו עדכונים שהגבירו את הדאגות. המשקיעים הודו שבעצם אין להם שום אסמכתא אמיתית לגבי מתי הם יקבלו את הכסף. למרות זאת, הם המשיכו להתעקש שבקרוב הכסף יעבור אליהם ועלינו להישאר סבלניים לזמן קצר נוסף.

באמצע אוקטובר, כשלא שמענו שום דבר חדש היה לנו כבר ברור שהעסקה לא תצא לפועל. הודענו להם כי הם מפרים את החוזה ופתחנו בהליכים משפטיים.


יזמים ומשקיעים מסרבים להיות אוייבים בקבוצה הרשמית שלנו


תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר

לא מעט נכתב ונשמע על משקיעים שמנסים להפוך עסקת השקעה טובה להזדמנות לגייס כסף לקרן שלהם. אבל, מאוד נדיר להיתקל בסיפור כל כך יוצא דופן בו לוקחים חברה בצמיחה למסע ארוך של בדיקת נאותות, חותמים על הסכמים מחייבים של השקעה בסדר גודל כזה ואז מופיעים ברגע האמת עם כיסים ריקים. למרבה המזל, הסיפור הזה בדרכו להיגמר עם סוף טוב.

בזכות הצוות נחוש ומקצועי ובזכות המשקיעים והשותפים המדהימים שלנו, אנחנו ממשיכים לצמוח. בנינו טכנולוגיה שנמצאת בשימוש השמות הגדולים ביותר בעולם הספורט והמותגים. נושא ניהול המידע על משתמשים דיגיטליים בעולם של רגולציות קשוחות בנושא הפרטיות מייצג את אחד האתגרים הכי גדולים שקיימים כיום למותגים. כל אלו מאפשרים לנו לעבוד על עסקאות השקעה חדשות ולבחון הזדמנויות מיזוג ורכישה. אבל, לא בטוח שזו תהיה התוצאה לסטארטאפים אחרים שעלולים לחוות מצבים דומים.

כשכל זה קרה, התלבטנו רבות בשאלה אם כדאי בכלל לשתף את הסיפור. בזמן שהתקשורת מפוצצת בסיפורי הצלחה נוצצים על גיוסים ורכישות, אנחנו מרגישים אחראים לספר את הסיפור שלנו כדי לעזור לאחרים להימנע ממצב דומה. מצד שני, אף אחד לא אוהב להודות שאיבד 17 מיליון דולר.

אתם יכולים לראות במה בחרנו.

הכותב הינו מייסד ומנכ"ל חברת Pico – Get Personal 

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "הכל היה סגור וחתום, אבל אז הקרן נעלמה לנו עם 17 מיליון דולר שהבטיחה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי

כל הכבוד שחלקתם. אני בטוח שהסיפורים האלו לא נדירים.
לי משקיעים לחצו את היד ו״סגרנו״. אחרכך עשו גוסטינג. אבל אף פעם לא דבר כזה.

יוכי
Guest

כל הכבוד על השיתוף
לפני כמה שנים, משקיע ישראלי מפורסם וגדול משך אותנו במשך חודשים חודשים עם גיוס סיד.
בסוף גיליהו שזה היה רק כדי לנסות להפר הסכם סודיות ולפתות חלק מהמייסדים לעבור לעבוד איתו…

דוד
Guest

עבדתי בחברה שקרה לה בדיוק את הסיפור הנ"ל פעמיים עם משקיעים קטנים יותר

בלי שמות
Guest

תודה על השיתוף, מקווה שתצליחו

wpDiscuz

תגיות לכתבה: