לימודי MBA בחו׳׳ל – מתי זה משתלם ומתי קצת פחות

ישראלים רבים חושבים שלימודי תואר שני במנהל עסקים בחו׳׳ל מבטיחים קריירת ניהול מזהירה ומתגמלת. האם זה שווה את העלות האדירה? למי זה כדאי? ולמי עדיף להישאר בארץ?

תמונה: students , flickr cc-by Francisco Osorio

תמונה: students , flickr cc-by Francisco Osorio

מאת אביטל לב.

החלום ללמוד MBA בחו”ל משותף לישראלים רבים, שבטוחים שלימודים כאלה יסללו להם את הדרך להצלחה מסחררת בעולם העסקים. בכל שנה מתחילים יותר מ-100 סטודנטים ישראלים לימודי MBA במוסדות אמריקאים. אולי הם רואים לנגד עיניהם את בוגרי ה-MBA בנימין נתניהו וקופי אנאן, שלמדו ב-MIT, או ג’ורג’ בוש (הבן), שלמד בהרווארד. אבל בפועל החלום האמריקאי, שעולה הון עתק, לא משתלם לכל אחד. יצאנו לבדוק למי בכל זאת כדאי לדבוק בחלום ולמי עדיף להירשם לאחת מהתוכניות הישראליות.

למה כדאי?

לימודי MBA בחו”ל הם חוויה מיוחדת, מאתגרת ואינטנסיבית, שבמהלכה זוכה הסטודנט להכיר אנשים מכל העולם, שעמם ניתן לשמור על קשר הן ברמה העסקית והן ברמה החברית. אותה היכרות מייצרת רשת נטוורקינג עמוקה שמתפרסת על פני העולם כולו, ושתאפשר בעתיד יצירת קשרים עסקיים ושיתופי פעולה חובקי עולם. ערך מוסף לא מבוטל הוא שיפור דרמטי של רמת האנגלית, טובה ככל שתהיה בעת תחילת הלימודים, וגם הסתגלות לתרבות עבודה ולסביבת חיים אמריקאית או אירופאית. גם העובדה שהלימודים הינם full time מאפשרת לסטודנט לפנות הכל לפרק זמן מוגדר ולהתמקד אך ורק בלימודיו.
הפיתוי הגדול ביותר שנקשר ללימודים בחו”ל הוא שכר מרשים בסטנדרטים שקשה למצוא בארץ, בוודאי בשלב מוקדם יחסית בקריירה. גובה המשכורת של הבוגר עולה בדרך כלל בהתאם לדירוגו של בית הספר בין מוסדות הלימוד המובילים. סקרים מצאו שמשכורותיהם של בוגרי התוכניות המובילות בחו”ל גבוהות באופן משמעותי מאלה של בוגרי התוכניות בארץ, לפי הערכות שונות הפער מגיע לעד פי שלושה או ארבעה. “פורבס” מצא בשנת 2013 כי הבוגרים של חמש התוכניות האמריקאיות המובילות מרוויחים לאחר חמש שנים מתום לימודיהם משכורת שנתית ממוצעת של כ-200,000 דולר. אותו סקר גילה כי המשכורת הממוצעת של בוגרי 10 המוסדות המובילים בארצות הברית לאחר חמש שנים היא כ-164,000 דולר לשנה.

אז מהם המוסדות הנחשבים למובילים? ישנם דירוגים שונים, אולם המוסדות הבולטים שבהם לרוב חופפים. בלומברג דירג בשנת 2014 את בתי הספר המובילים למנהל עסקים בארצות הברית כך: דיוק (במקום הראשון), וורטון (אוניברסיטת פנסילבניה), אוניברסיטת שיקאגו, סטנפורד, קולומביה, ייל וקלוג.
אחד היתרונות הגדולים של לימודי MBA בארצות הברית הוא נושא ההשמה. בתוכניות המובילות מושם דגש רב על פתיחת דלת לחברות החשובות בעולם. ככל שהתוכנית מובילה יותר, כך סיכויי ההשמה גדולים יותר. בנוסף, בין השנה הראשונה לשנייה עובר הסטודנט התמחות (בתשלום) באחת החברות. בדרך כלל, הקבלה לתואר בארצות הברית כוללת גם רישיון עבודה לשנה שלאחר מכן.

ההשמה, בהתאם למסלול הלימודים שנבחר, יכולה להיות בבנקי ההשקעות המובילים (בהם Goldman Sachs, JP Morgan ו-Morgan Stanley); בחברות פיננסיות (כמו Citibank, American Express ו-Mastercard); בחברות ייעוץ (כמו BCG, McKinsey ו-AT Kearney) ובחברות היי-טק ותעשייה (כמו Microsoft, Google, IBM ו-General Electric). במקביל, פותחות את שעריהן לבוגרי התוכניות המובילות בחו”ל גם חברות קטנות, אך מיוחדות ופורצות דרך, מתחומים שונים.
על פי סקר של GMAC שנעשה ב-2011, מעל 90% מבוגרי תוכניות MBA אמריקאיות טענו שהמשרה שאליה התקבלו בתום לימודיהם היא בדיוק זו שרצו, ומעל 80% מהבוגרים דיווחו שהמשכורת באותה עבודה ענתה על הציפיות שלהם, אם לא למעלה מזה.

startup PD

אז למה לא, בעצם?

אין ספק שהחיסרון הבלתי מעורער של תוכניות ה-MBA בחו”ל הוא העלות הגבוהה. שכר הלימוד לשנת לימודים במוסדות המובילים בארצות הברית לא אחיד, אך נע סביב ה-60,000 דולר לשנה, כלומר בדרך כלל כ-120,000 דולר לתואר. אם מוסיפים לכך את הוצאות המחיה שכוללות שכר דירה, אוכל, ביגוד, בילויים וגם כרטיסי טיסה מעת לעת – הסכום יכול להגיע גם ל-250,000 דולר לתואר. אם התלמיד הוא בעל משפחה, ההוצאות כבר מטפסות לרמות גבוהות יותר.

מרבית התוכניות בחו”ל כוללות שבוע לימודים מלא, בניגוד לרוב התוכניות הישראליות שמותאמות לאנשי קריירה שממשיכים לעבוד בזמן הלימודים. לכן לרוב בלתי אפשרי לעבוד ולהתפרנס. בחלק מהמוסדות ניתנות מלגות, חלקיות או מלאות, אך הרבה יותר קשה לקבלן בעשר האוניברסיטאות המובילות. מה גם שאת הפרטים על אודות המלגה מקבלים בדרך כלל רק לאחר הקבלה ללימודים. לפעמים המלגה ניתנת רק בחתימת ערב אמריקאי, דרישה שלרבים קשה לעמוד בה.

כפועל יוצא מכך, סטודנטים רבים לוקחים הלוואות עתק (במקרה הטוב, כאשר הם נמצאו זכאים לקבלן) כדי להתמודד עם שכר הלימוד והוצאות המחיה. על מנת להחזיר את ההלוואה, הם נדרשים להישאר כמה שנים נוספות לאחר סיום התואר בארץ בה למדו, וגם זאת מתוך הנחה שהם יזכו מיד בתום הלימודים למשרה ששכר נאה בצידה.

כאמור, המשכורות הגבוהות ביותר מובטחות בדרך כלל לבוגרי חמשת המוסדות המובילים, אולם כדאי לקחת בחשבון שסיכויי הקבלה למוסדות אלה נמוכים מאוד ורשימת המועמדים ארוכה. תהליך הסינון מקיף במיוחד וכולל בחינה של כמה מרכיבים: המלצות שהוצגו; רמת הציונים בתואר הראשון ובמבחן GMAT; איכות מוסדות הלימוד הקודמים; חיבור (או חיבורים) אישי יסודי שהמועמד נדרש לכתוב; בארצות הברית מועמד זר צריך להוכיח שהאנגלית שלו מספיק טובה; כמו כן נבדקים הרקע המקצועי של המועמד, ניסיונו ותוכניותיו לעתיד; גם אישיותו של המועמד נבדקת.

כך יוצא שפרויקט ה-MBA של הסטודנט הישראלי נמשך בפועל כמה שנים, שבהן הוא מקדיש את כל כולו למימון החוויה. יש לכך השלכות משפחתיות משמעותיות, לוגיסטיות ורגשיות, בהתאם למצבו המשפחתי. כחלק מתנאי הקבלה לתוכניות האלו נדרש ניסיון ניהולי של שנתיים-שלוש שנרכש לאחר התואר הראשון, כך שרבים מהתלמידים כבר נשואים, חלקם הורים לילדים. גם ההתרחקות מהמשפחה בארץ למשך כמה שנים לא פשוטה עבור רבים.

לכך יש להוסיף את שנות הניתוק מעולם העסקים הישראלי ומרשת הקשרים המקומית. בזמן שהסטודנט נטמע במערכת האמריקאית, בשוק העסקי בארץ מתרחשים דברים, הרגולציה משתנה, נרשמות התפתחויות וגם לא מעט דרמות. ככל שתקופת הניתוק גדולה, כך ההשתלבות מחדש במיליה העסקי בארץ תהיה קשה.

ובינתיים בארץ

האוניברסיטאות והמכללות הישראליות מציגות מגוון תוכניות MBA, שמשתנות ומתפתחות משנה לשנה. רוב המוסדות מאפשרים לימודים בימים מרוכזים כדי לאפשר לתלמידים להמשיך לעבוד ומציעים גם תוכניות ניהול יוקרתיות, שמיועדות לבעלי ניסיון ניהולי. יותר ויותר תוכניות מתגאות בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות בחו”ל, שכולל נסיעות לימודים, חילופי סטודנטים, חילופי מרצים ופרויקטים משותפים. שכר הלימוד נע על קשת רחבה של סכומים, החל מכ-30,000 שקלים לתואר בתוכנית סטנדרטית ועד קרוב ל-100,000 שקל לתוכניות מנהלים מיוחדות. לעיתים יש להוסיף לכך את עלות הנסיעות לחו”ל במסגרת התוכנית.

הכתבה בחסות הבינתחומי הרצליה

תכניות התואר השני בבינתחומי הרצליה נועדו להכשיר אנשי מקצוע ברמה הגבוהה ביותר ולהעניק להם יתרונות משמעותיים להשתלבות בשוק התחרותי.
הניסיון שנצבר בהוראה בינתחומית, אווירת הלימודים הייחודית, החדשנות, המחויבות לסייע במציאת מקום עבודה וההכשרה לפעילות בשוק העולמי - עומדים לרשות תלמידי התואר השני.

מפגש היכרות לתואר השני בבינתחומי ייערך ביום שישי, ה-18 במרץ בשעה 9:00 בבוקר. לפרטים נוספים

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

4 תגובות על "לימודי MBA בחו׳׳ל – מתי זה משתלם ומתי קצת פחות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Gal
Guest

הכי טוב השמה בליהמן…אם לא היו פושטים רגל לפני 7 שנים

יעל
Guest

הרבה ישראלים נוסעים ללמוד בחו״ל מתוך איזו מחשבה לא מבוססת שלהם הכל ילך בקלות, שימצאו עבודה בלי שום בעיה, ולא מבינים שיש הרבה שחוזרים לארץ עם חובות. צריך ללכת לזה בעיניים פקוחות. קודם כל – לראות אם יש בכלל סיכויים להתקבל – למשל עם הפרדיקטורים של גראדטריין או אם יש דרכים אחרות. ורק אם יש באמת סיכוי אז להכנס לסרט הזה.

סחבק
Guest

כתבה ברמה מזעזעת. גם תחבירית וגם ברמת הנושא. מזל שכתוב למעלה שמדובר בתוכן ממומן של המרכז הבינתחומי. בין השאר, Lehman Brother (שכתוב בשגיאת כתיב אבל זה זניח) פשטו רגל ב-2008 וגרמו (יחד עם אחרים) לקריסת הבנקים שהביאה למשבר ה-sub-prime.

כתבות ממומנות מהסוג הזה מורידות את הרמה של האתר הזה, וחבל.

אבנר
Guest

פח של כתבה, אינטרסנטית ממומנת, לא מתאים לכם גיק טיים. יוצא דופן בעליבותו.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: