אחת ולתמיד: האם מומלץ לסגור אפליקציות שרצות ברקע בסמארטפון?

גם אתם תמיד סוגרים בכוח את האפליקציות שלכם כשאתם מסיימים את העבודה איתן? אתם עושים יותר נזק מתועלת. בואו לגלות למה

תמונה: גיקטיים

לכולנו יש הרגלי שימוש במכשירים השונים שאנחנו מחזיקים. את חלקם למדנו מהוראות השימוש של מכשירים, ואת חלקם אנחנו מבצעים בלי סיבה הגיונית. במדור החדש, "אחת ולתמיד", כל שבוע נבחר פעולות או מיתוסים בנוגע למכשירי טכנולוגיים, נצלול לעומקם, ונבדוק אותם "אחת ולתמיד".

והפעם: סגירת אפליקציות שרצות ברקע כדי לשמור על חיי סוללה – האם אתם צריכים לעשות את זה?

למשתמשים רבים יש רצף עבודה קבוע: פתיחת אפליקציה, שימוש באפליקציה, ואז סגירה בכוח של האפליקציה. אם גם אתם מוצאים את עצמכם סוגרים אפליקציות בכוח כל הזמן, אתם בטח סבורים שהפעולה מזרזרת את המכשיר שלכם וחוסכת בחיי סוללה. בפועל, כך מתברר, אתם עושים בדיוק את ההפך ממה שאתם מנסים לעשות.

אז איך אפליקציות עובדות?

iphone xבשביל להבין מדוע אין צורך בכיבוי בכוח של אפליקציות, כדאי להבין את המצבים השונים בהן אפליקציה יכולה להיות (המצבים דומים עד כמעט זהים בין iOS ואנדרואיד):

לא רצה: פשוט לא הפעלתם את האפליקציה כלל ולכן היא לא רצה כרגע. 

פעילה: אתם משתמשים באפליקציה ברגע זה.

לא פעילה: האפליקציה מופיעה על גבי המסך שלכם, אבל אתם לא עושים עימה כלום, וגם היא סטטית כרגע.

פעילה ברקע: האפליקציה לא מופיעה כרגע על גבי המסך, אך היא בכל זאת עובדת. ולסיום:

מושעית: האפליקציה נמצאת ברקע באיחסון על גבי זכרון ה-RAM, אבל לא עושה דבר. ניתן להגדיר זאת גם כהקפאה.

רבים טועים לחשוב שכאשר הם פותחים את ה-App Switcher (בין אם על ידי לחיצה כפולה על כפתור הבית באייפון, או בין אם לחיצה על הכפתור הייעודי באנדרואיד), האפליקציות שהם רואים רצות כרגע ברקע. זה פשוט לא נכון. האפליקציות שאתם רואים הן בסך הכל האפליקציות האחרונות שהשתמשתם בהן, והן נמצאות במצב המתנה/הקפאה/השעייה, עד שתזמנו אותן בחזרה. בינתיים, הן לרוב לא צורכות משאבים מהמערכת.

מערכות ההפעלה המודרניות (לפחות בכל הנוגע למערכות הפעלה של מכשירים ניידים) הן חכמות. הן יודעות לנווט את המשאבים של עצמן ולתעדף משימות בעצמן, כדי שאתם לא תצטרכו לעשות זאת. ב-iOS למשל, כאשר אתם לוחצים על כפתור הבית בעת שימוש באפליקציה, האפליקציה יכולה "לבקש" מהמערכת להמשיך לפעול ברקע למטרות מסוימות. אפליקציה שמועברת לעבודה ברקע יכולה לבקש מהמערכת לסיים את המשימה שהיא התחילה ואפליקציה שמתחילה הורדה ברקע יכולה להעביר את פעולת ההורדה למערכת ובכך להשאר ב"הקפאה". המערכת יכולה לאשר או לדחות את הבקשה בהתאם לצרכיה ושיקול דעתה, אבל מלבד מקרים מסוימים (שנציין אותם בהמשך), המערכת לא נותנת לאפליקציות להמשיך לרוץ ברקע אחרי מספר דקות אם אין להן סיבה טובה לכך.

מה קורה במכשיר כשאתם סוגרים אפליקציה בכוח?

בכל מערכת הפעלה, כאשר אתם סוגרים בכוח אפליקציה שהוקפאה ברקע, היא "נמחקת" מזכרון ה-RAM של המכשיר שלכם, ובפעם הבאה שתפעילו אותה היא תצטרך להטען מחדש לחלוטין. זהו תהליך שצורך יותר כוח עיבוד, תהליכים ואנרגיה מאשר "הפשרה" מההקפאה של אפליקציה. מאחר ורוב הסיכויים הם שאתם נכנסים לאותן אפליקציות כמה וכמה פעמים ביום, אתם בעצם גורמים למערכת כל פעם להפעיל אותה מההתחלה, גורמים למעבד לעבוד יותר, ובכך מבזבזים לעצמכם יותר סוללה בפועל מאשר אם הייתם משאירים אותן במקומן, כיוון שבמצב המתנה הן לא צורכות משאבים.

מחפשים הקבלה לכך ממוצר אלקטרוני אחר שלכם? דמיינו שבכל פעם שהייתם עוזבים את עמדת העבודה שלכם לכמה דקות, במקום להכניס את המחשב למצב Sleep הייתם מעדיפים לכבות אותו לחלוטין. בפעם הבאה שהייתם רוצים לחזור לעבוד על המחשב, אולי אפילו אחרי דקה, הייתם צריכים לחכות עד שהוא יעלה מחדש.

iOS ואנדרואיד יודעות לנהל בעצמן את זכרון ה-RAM של המכשיר, כך שאם המערכת מזהה מחסור בזכרון RAM לצורך משימה כלשהי, היא תדע לנקות בעצמה אפליקציות ותהליכים שלא נמצאים בשימוש ותופסים לכם את הזכרון. עם זאת כדאי לשים לב שאופן ניהול המשאבים והאפליקציות של אנדרואיד משתנה מגירסה לגירסה.

בגירסאות אנדרואיד 6 ו-7 קיימת אפשרות אשר נקראת Dose, בכך אפליקציות יכולות לרוץ ברקע בצורה מלאה כל העת, אך כאשר המערכת מזהה אפליקציה שזוללת משאבים, היא מנטרלת אותה לאחר כמה דקות. עם זאת, מפתחים יכולים לבקש מהמשתמש בעזרת הודעה, לאפשר למערכת להתעלם מה-Dose. משתמשי Android 8 Oreo נהנים מניהול משאבים בדומה לחלוטין ל-iOS, ואין שום צורך בפעולה מצד המשתמש, ואפליקציות לא יכולות להמשיך להפעיל את עצמן ברקע. גם במקרים של מערכת הפעלה ישנה יותר מאוריאו, פעולות של סגירה בכוח של אפליקציה בעצם דורשת לרוב יותר משאבים מאשר האפליקציה "זוללת" ברקע.

מתי אפליקציות עדיין צורכות משאבים ברקע?

תמונה: גוגל

בכל זאת, ישנם מקרים בהן אפליקציות אכן ממשיכות לעבוד ברקע בצורה שעשויה לצרוך לכם יותר משאבים מהמכשיר, מאשר אפליקציות אחרות: אפל מסבירה כי בין האפליקציות אשר ממשיכות לעבוד ברקע גם לאחר לחיצה על כפתור הבית ניתן למצוא אפליקציות שמנגנות סאונד באופן קבוע (כמו נגן מוזיקה), אפליקציות שמקליטות סאונד ברקע, אפליקציות שמיידעות את המשתמש על מיקומו כל העת (כמו אפליקציות ניווט), אפליקציות שמשתמשות ב-VoIP (לשיחות אודיו על גבי הרשת כמו סקייפ), אפליקציות שמורידות ומעבדות מידע כל העת ואפליקציות שמקבלות עדכונים מאביזרים חיצוניים.

כלומר, אם נכנסתם ל-Waze לדוגמה רק כדי לבדוק כמה זמן יקח לכם להגיע הביתה, אבל בפועל אתם לא עומדים להמשיך בניווט הביתה בזמן הקרוב, יתכן ועדיף לכם לכבות את האפליקציה בכוח. זאת מאחר וסוג זה של אפליקציות ניווט ממשיכות לעבודה ברקע (אם כי בצורה חכמה שגם היא, לא אמורה לצרוך יותר מדי סוללה ברקע).

תמונה: גוגל

אם תהיתם בנוגע לאפליקציות עם "רענון ברקע" (Background Refresh), הן לא בהכרח ממשיכות "לפעול" ברקע ממש כמו אפליקציה שנמצאת בשימוש, אלא יכולות לקבל עדכונים ותוכן חדש גם כשהן במצב המתנה. סגירה של אפליקציה עם רענון ברקע, עלולה לעיתים לפגוע ביכולת שלה להתרענן ברקע, כך שאם אתם פשוט לא אוהבים את העובדה שאפליקציה כלשהי יכולה להתרענן ברקע, פשוט כבו את האפשרות הספציפית לאפליקציה המדוברת.

אז אלא אם גיליתם שיש אפליקציה כלשהי שזוללת לכם את המשאבים (באמצעות אפשרויות הסוללה בהגדרות של iOS ואנדרואיד), או שאפליקציה פשוט נתקעה לכם או מתנהגת באופן מוזר, הילחמו בדחף הכמעט אוטומטי ופשוט אל תסגרו את האפליקציות שלכם בכוח. אתם עוד תודו לנו.

אמ;לק אחת ולתמיד: לא

יש לכם שאלות או מיתוסים שאתם רוצים שנוכיח אחת ולתמיד? כתבו לנו בתגובות

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

15 תגובות על "אחת ולתמיד: האם מומלץ לסגור אפליקציות שרצות ברקע בסמארטפון?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נדב
Guest

מה זה כל הסימונים על כרטיס הזיכרון (מיקרו SD)
מ-10 קלאס דרך סימון הווי פיי ועד A2.

Dont know me yet
Guest

האמ;לק למטה. גאוני…….
אוי גיקטיים

כתבה יפה בסה"כ. אני כנראה אצטרך להתרגל להפסיק עם ההרגל המגונה הזה..

Tomer
Guest

אנדרואיד:
1. באוראו לא נכון שלא ניתן להפעיל ישומים ברקע, זה עובד כך: א. רק אפליקציות שעובדות עם sdk החדש זה יהיה כך, רוב האפליקציות ידחו את זה לרגע האחרון שהוא 11/18 לאחר מכן גוגל לא תאפשר לעדכן את האפליקציה בחנות עד לעדכון הsdk כך שנכון להיום גם באוראו רוב האפליקציות רצות ברקע
ב. גם כאשר האפליקציות יהיו מעודכנות הם יוכלו לרוץ ברקע רק שזה יהיה מוגבל לזמן מסויים ולפעולות מסויימות

2. כיבוי אפליקציה בכוח עלול לגרום לבאגים באפליקציה, משום שלפעמים היא מעדכנת ברקע מסד נתונים וכדומה ברגע שהפעולה נקטעת באמצע זה אומר שיתכן שנשמר מידע חלקי = הרבה באגים פוטנציאליים

משה
Guest

לא נגעתם בנקודה הכי חשובה למה כדאי לסגור את האפליקציות. וזה שהם שולחות מידע הביתה.
חוץ מבזבוז משאבים -גלישה סלולרית, יש לזה מימד אבטחתי.

Tomer
Guest

גם כאשר אתה סוגר את האפליקציה ניתן להריץ אותה שוב ברקע

אלעד
Guest

נכון, מבזבז נתונים ניידים לצערנו ולכן כדאי לסגור אפליקציות.

דולב
Guest

טעינה ראשונה של הסוללה בקניית המכשיר, נחוץ או לא?
האם להשאיר מכשיר בטעינה גם כשהגיע לטעינה מלאה פוגע בסוללה?
ומה צורת הטעינה הנכונה, טעינות מלאות,טעינה עד 80 אחוז, שלא ירד מ70 אחוז או אולי משהו אחר? אני כל פעם שומע טענה אחרת
תודה⁦:-)⁩

יהודה
Guest

טעינה ראשונה תוליה בסוג הבטרייה, lithium polymer החדשות יותר לא צריכות.
וטעינה אחרי טעינה מלאה זה תולי ביצרן המכשיר, אבל בפלאפונים תמיד הפלאפון עוצר את הטיענה אחרי שהגיעה למאה ואין שום בעיה להשאיר אותו נטען

יובל
Guest

לגמרי! בנוסף, המיתוס שלרוקן לגמרי את הסוללה לפעמים משפר את הביצועים שלה

Daniel
Guest

במכשירים שלי שיאומי שמריצים MIUI ברגע שמחליקים את האפליקצייה המערכת כופה עליהם עצירה

blabla
Guest

אז מדוע בסמסונג עשו זאת מובנה הפינוי זיכרון?
ואיך זה שאני עושה העתק הדבק מספר פעמים בין שתי אפליקציות המידע נשמר ולא נמחק? הן רצות ברקע! אם אני סוגר אז המידע שהזנתי נמחק ולא נשמר, למשל החייגן.

SM26
Guest

למה סאמסונג עשו איזה שטות כולשהי?
לך תשאל אותם
אבל אין לזה שום אלמנט של שיפור ביצועים
אם זה היה יעיל וחכם וטוב, היו מעתיקים ממנה כבר מזמן.

בנוסף, העתקה והדבקה ממש לא עובדת ככה.
כאשר אתה מעתיק, אתה שומר מידע לתוך קובץ זמני של מערכת ההפעלה
ואותה אתה לא יכול לסגור.
(הסבר גרוע, אבל העיקרון נכון)

עובד סלקום לשעבר
Guest
עובד סלקום לשעבר

כתבה מעניינת אך חסרה איזכור לדברים שעדיין מעניינים אנשים. אפליקציות שפועלות ברקע מסוג וייז, פייסבוק וכד', מנצלות גם אינטרנט ברקע בזמן הזה, מלבד משאבי סוללה. חוץ מזה, פייסבוק שכבר הוכחה כ"מאזינה" לשיחות של אנשים, ועוד אפליקציות אחרות שמשתמשות במשאבי הטלפון כדי להאזין, לשלוח מיקום וכו', צורכות סוללה ואינטרנט מהמשתמש, דבר שמשפיע על הסוללה, וגם על החשבון טלפון..

אלעד
Guest

כל מילה בסלע. האומנם זה אינו פוגע בסוללה אבל זה כן פוגע ברשת הסלולארית שלכם וכך מאיטה את השימוש של האינטרנט.

שלמה
Guest

כתבה יפה ומועילה.
יש רק אי דיוק אחד – כשאפליקציה מאוחסנת בראם היא מחייבת צריכת חשמל בשביל לשמור עליה שם, גם אם היא לא פעילה, משום שזיכרון ראם חייב לצרוך חשמל על מנת לשמור על המידע שעליו.
ייתכן ועדיין זה עדיף מלהפעיל מחדש את האפליקציה כל פעם, אבל אם זו לא אפליקציה שנעשה בה שימוש קבוע, ההגיון אומר שעדיף למחוק אותה מהראם בשביל לחסוך חשמל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: