עד כמה מתכנתים צריכים להיות מוטרדים ממהפכת ה-Citizen Developer?

גישת ה-Low Code/No Code צוברת תאוצה בארגונים גדולים והופכת את כלל העובדים למפתחים לרגע. מצד אחד, מדובר במענה פיתוחי זריז לצרכים שה-IT לא מספיקים להגיע אליהם. מצד שני – זאת שבירה מסוכנת של הארכיטקטורה. אז מהו הפתרון ואיפה צריך להציב את הגבול?

פיתוח בלי מפתח. עם קצת רקע באקסל ובפאוור פוינט אפשר לעשות את זה מצוין (צילום: dreamstime)

מאת יואב יפה, מנהל תחום יישומים עסקיים במיקרוסופט ישראל

סביבת פיתוח שהיא הכול חוץ מסביבת פיתוח, מומחי כספים, שיווק או מכירות שהופכים בן רגע למתכנתים ואפליקציות שלמות שאין מאחוריהן ולו שורת קוד אחת: גישת ה-Low Code/No Code היא אחד הטרנדים הלוהטים בארגונים, והשימוש בה רק ילך ויתעצם. המתכנתים, מסיבות מובנות, מתייחסים לעניין בחשדנות מסוימת. עד כמה הם באמת צריכים להיות מוטרדים? אילו סיכונים עומדים בפניהם ובפני הארגונים, וכיצד ניתן לצמצם אותם?

הכירו את ה-Citizen Developer

לטובת מי שהצליח לפספס את המהפכה, נפתח בהסבר קצר: "הפרטת" בניית האפליקציות, בארגון או באופן עצמאי, באה מתוך צורך אמיתי ובהול להתמודד עם המחסור במתכנתים. על פי ההערכות, בחמש השנים הקרובות ייצאו לאור 500 מיליון אפליקציות חדשות מסוגים שונים – יותר ממה שנוצרו ב-40 השנים האחרונות. ברור שבאמצעים הקיימים אין שום סיכוי להתמודד עם הביקוש הזה, ומתברר שכבר היום 86% מהארגונים מתקשים לאתר ולגייס טאלנטים – ומכאן נובעת המלחמה על כל משאב.

אלא שכאן נכנס שיקול נוסף למשוואה: לא כל אפליקציה חייבת להיות פאר היצירה. למעשה, חלק גדול מהיישומים כלל לא נוגעים בליבה העסקית של הארגון. אלה יכולות להיות מערכת לניהול שכר או משמרות, תהליכים בגיוס כוח אדם, ניהול תקלות ותחזוקה שוטפת ואפילו צירוף נהג צעיר לרכב חברה. נכון, לא מעט פלטפורמות ודשבורדים זמינים כיום כמוצרי מדף או מוטמעים ממילא ב-CRM הארגוני. אבל לא לכל בעיה יש פתרון מוכן מראש – לא תמיד זה בדיוק "זה" – וכמו במקרים רבים אחרים, הקורונה שימשה קטליזטור: יותר דרישה למודרניזציה, סדר ושליטה מקוונת – ופחות ניירת, אימיילים וסגירות שבעל פה. כך או אחרת, כל ארגון היום בכל סדר גודל זקוק לאפליקציה אחת לפחות. צוותי ה-IT הקורסים ממילא פשוט לא מגיעים לזה.

והנה הגענו לפתרון: פיתוח בלי מפתח. הודות לכלים שזמינים כיום לכל עובד, סטודנט ולרוב גם למשתמש הביתי דרך שירותי הענן, אפשר לעשות את זה. עם מיומנות בסיסית באקסל ובפאוור פוינט, עם קצת למידה והשתפשפות, אפשר אפילו לעשות את זה מצוין. וכך קורה שביותר ויותר ארגונים – בהליך ממוסד ומנוהל יותר או פחות – זה עובד, ובגדול. תותחי המצגות, הטבלאות והנוסחאות, שמגיעים בכלל מהביזנס או מהחשבוּת ולכן כבר מחוברים לצורך המדויק, מרימים אפליקציות שלמות בתוך שעות. הם לא צריכים להתחיל מאפס – יש היום שפע של טמפלייטים ומודולים זמינים שאפשר להתבסס עליהם ולהמשיך משם.

באפליקציות שהם בונים יש פונקציות, מודולים ופיצ'רים נוחים ויעילים. זה נראה טוב, מתממשק למערכות הארגוניות ולפלטפורמות צד שלישי (הרי לא רק הממשק חשוב – מאחוריו יש דאטה שמצריך עיבוד, ניתוח, אחסון, שימוש והעברה הלאה) ולגמרי מספק את הסחורה. למעשה, נולד כאן מקצוע חדש, גם אם בינתיים הוא בעיקר בגדר נע"ת – נוסף על התפקיד המרכזי בארגון: Citizen Developer.

יישומוני המהפכה

למהפכת ה-Low Code/No Code יש מן הסתם פירות כלכליים: מחקר שערכה פורסטר עם כמה לקוחות מובילים שלנו גילה כי אימוץ האסכולה הזאת הניב תוך שלוש שנים דיבידנד של כ-9.4 מיליון דולר (4.9 מיליון לאור הצמצום בהוצאות הפיתוח, 742.5 אלף בשל הימנעות מאפליקציות צד שלישי ו-3.7 מיליון מהתייעלות כללית). בניכוי עלויות של 3.3 מיליון דולר, מדובר ברווח נקי של יותר מ-6 מיליון ו-ROI של 188%.

דוגמאות מרתקות ראינו כבר בכל התעשיות. הגדילה לעשות חברת טויוטה בצפון אמריקה, שם פיתחו העובדים לא פחות מ-400 אפליקציות, מבקרת איכות ועד בדיקות קורונה, בעזרת כלי ה-Power Apps שלנו. הנהלת החברה פתחה לשם כך מרכז מצוינות ייחודי, שמעביר הכשרות ומעניק תמיכה בתהליך. הסקייל שהתאפשר בזכות זה היה לא פחות ממדהים: "משירות ל-5% מהמפיצים שלנו הצלחנו להגיע לשירות של 100%, עם חיסכון דרמטי בזמן וניצול מרבי של המשאבים", דיווחו בכירי החברה.

גם בארץ ראינו דוגמאות יפות: הרצליה מדיקל סנטר הקימה תוך 12 שעות מערכת שאלונים מהירה למתחסני הקורונה, שצמצמה ב-40% את משך הטיפול הממוצע במתחסן ותקשרה את הנתונים הישר למשרד הבריאות. לקוחות אחרים בנו מערכת להזמנת עמדה במשרד בתקופת התפוסה המוגבלת והעבודה מהבית; אפליקציה לצילום, דיווח ומעקב אחר תקלה, שמועבר מיידית ומזעיק את הטכנאי הרלוונטי; וממשקים נוחים למיון מועמדים, בחירות לאגודת סטודנטים ואישורי מכר (PO) בחיבור למערכת ה-SAP.

אז איפה הקאץ'?

החשש מזילות מקצוע המתכנת, מפלישה לחלקת האלוהים שלו ואפילו מפגיעה במקור פרנסתו העתידי, הוא מובן ואנושי. לכאורה, אם כל מה שנדרש להרמת אפליקציה הוא קצת אינטואיציה, חוש אסתטי וקליטה מהירה של מערכת טכנולוגית חדשה, לשם מה השקעתי את כל השנים האלה באקדמיה? אך זה כמובן לא המצב: היישומים עצמם חייבים כאמור להתחבר למערכות הארגוניות, בחלקם יש לוגיקה ו-Backend מורכבים שרק איש IT יכול להשלים, וגם אם ה-No Code צובר תאוצה, אין שום סיבה להספיד את הקוד עצמו.

זה לא אומר שכל החששות מופרכים. בארגונים רבים כבר ראינו שיחידות שונות מוצאות לעצמן פתרונות חלופיים למה שמספק צוות ה-IT, ובונות לעצמן אפליקציות שנבנות טלאי על טלאי, מעין ג'ונגל של פלטפורמות ויישומים. ל-CTO אין שמץ של מושג על קיומם, ולעתים נוצר מצב שמידע רגיש במיוחד מסתובב באזורים לא מאובטחים ועלול ליפול בקלות לידיים הלא נכונות. הכול נעשה כמובן מכוונה טובה – לייעל את העבודה תוך הגדלת ראש מצד העובדים והצוותים. אבל כשתוכנות מורדות באופן מאולתר, בלי כל שליטה ובקרה של איש מקצוע, הנזק עלול להיות גדול בהרבה מהתועלת.

אך יש לכך גם צדדים חיוביים: במישור הארגוני יש כאן הזדמנות אמיתית לצמוח, לתת מענה לצרכים בוערים של הלקוחות והעובדים ולהרחיב את מעגל השותפים למענה הזה – בין היתר באמצעות הכשרות ייעודיות, אם באופן מרוכז ואם בלמידה עצמית (אנחנו מציעים את זה במסגרת יוזמת ההכשרות הארגוניות שלנו) – ולפנות את צוותי הפיתוח העמוסים למשימות שלשמן גייסנו אותם. במישור הגלובלי, יש כאן השלמה יפה של תהליך "הדמוקרטיזציה של הקוד", שמאפשר גיוון ושיתוף אוכלוסיות וציבורים רחבים יותר בעיצוב פני הרשת והעתיד.

שביל הזהב

חדשנות יכולה להגיע Top-Down, אבל נכון גם שתצמח מלמטה. מנהלים מוצלחים יעודדו את העובדים שלהם ליזום אותה בעצמם, והיכולת להפוך בקלות יחסית ל-Citizen Developer היא צעד חשוב בכיוון. דרך יעילה ומעוטת סיכונים לעשות את זה היא לתת לצוותי ה-IT סמכות של Governance & Monitoring, בקרה ופיקוח על התהליך, מבלי לפגוע בעצמאות וביוזמה של בוני היישומים עצמם.

למתכנתים הרשמיים יש כאמור תפקיד משמעותי במהלך: הם ורק הם יכולים לחבר את היישומים החדשים למערכת הארגונית, ל-CRM או ל-SAP. רק הם יכולים לקחת את הדאטה ולהעביר אותו בפרוסס הנכון לשימוש הנכון. כדאי גם לתת להם להשליט בדברים סדר וארגון, או להכין מלכתחילה את התשתית שבאמצעותה יוכל כל צוות לבנות את היישומים המתאימים לו. באחד הארגונים שעבדנו איתם ראינו חלוקה יפה לחמש רמות פיתוח: שתי הראשונות, מהעובד למנהל הישיר, היו ללא מפתחים כלל, הרמה השלישית הייתה משותפת לאנשי ביזנס ו-IT, ואילו ברמות העליונות, על טהרת ה-IT ועד ל-CTO, הופיעו האפליקציות המוצלחות שעברו מעין מיסוד לשימוש כלל ארגוני. זו דוגמה לפלואו נכון, יעיל ובטוח לטובת כולם. בארגונים אחרים ראינו את ה-IT מוסיף ליכולות שלו פלטפורמת Low Code/No Code כדי להאיץ את המענה לצרכים עסקיים.

אז לאן נוטה כף המאזניים בראיית המתכנתים? לחדשנות משבשת ולגבינה שזזה ממקומה, או להזדמנות הגדולה של הורדת עומסים ורעשי רקע ארגוניים לטובת יותר פניות לפיתוחים שבליבת העסק? האמת היא שמעבר לתרגיל המחשבתי, התשובה כבר לא חשובה: אם נאהב את זה או לא, מהפכת ה-Low Code/No Code היא כאן כדי להישאר. הרכבת הזאת יצאה מזמן מהתחנה – היא כבר דוהרת במהירות של 500 קמ"ש ויש לה ים של פוטנציאל. חשוב שמומחי ה-IT יעלו עליה וידאגו מדי פעם להחזיר אותה למסלול.

הכתבה בחסות Microsoft

בשנה הקרובה מיקרוסופט תשיק את ה-Datacenter Global Hyperscale הראשון בישראל. ארגונים יוכלו להעביר את הדאטה שלהם בצורת מאובטחת ואמינה לענן תוך שמירה על Data Residency ו-Compliance. ה-Cloud Region הישראלי יצטרף לתשתית הענן הגלובלית של החברה, אחת מתשתיות הענן הגדולות והחדשניות בעולם המשרתת למעלה ממיליארד לקוחות ו-20 מיליון עסקים ברחבי העולם. האזור הישראלי יופעל בהתאם לעקרונות הענן והסטנדרטים של מיקרוסופט העולמית.

מיקרוסופט פיתחה קורסים מיוחדים במקצועות ניהול ענן, סייבר סקיוריטי, הנדסת נתונים, אבטחה, DevOps, בינה מלאכותית ועוד. התוכנית מסייעת לארגונים ולמפתחים להתמקצע בתחומי תוכן חדשים ולאפשר להם אימוץ מהיר ויעיל של ה- Microsoft Cloud. אלה מהווים השקעה בקהילה הטכנולוגית ויאפשרו מיצוי מקסימאלי של תשתית הענן של החברה ושל כלים למפתחים.
לפרטים נוספים לחץ כאן או במייל [email protected]

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

11 תגובות על "עד כמה מתכנתים צריכים להיות מוטרדים ממהפכת ה-Citizen Developer?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest

מתכנת הופך לטוב לא בגלל שהוא כותב קוד.
אלא בגלל שאם יש בעיה, אז הוא זה שאמור לפתור אותה

אז עד שלא יהיה פלטפורמת Low-BugNoBug
העתיד וורוד (בערך)

סתם שם
Guest

הפטרונות האלה לעולם לא ישאירו מתכנתים ללא עבודה, הפטרונות האלה כמה שלא ישתפרו עדיין יהיו מוגבלים וקשים עד בלתי אפשריים לאופימיזצייה, זה נותן מענה בשביל לגשר על פערים קטנים או לתת פטרון מהיר לבעיה פנימית כשחסר כוח עבודה אבל אני לא חושב שמישהו רואה את הדברים האלה כחלק ממוצר מוגמר שחברה מספקת

מהנדס
Guest

פתרון/פתרונות

פליצה
Guest

כן מי שמסוגל להבין if else and or במילא נשאב לתכנות
כל השאר במילא לא יבינו מה רוצים מהם בבניית מערכת לוגית

"אני רוצה את גם רשימת הסטודנטים וגם את רשימת הבוגרים אז שמים – and?"

אבי
Guest

אפשר להרגע, כל מוצר שמיקרוסופט מוציאה לאוויר העולם מבטיח שיהיה צורך בצבא של עשרות אלפי מתכנתים שיצטרכו לתקן את הבלאגן שיווצר :)

קאטו
Guest

בIBM ישבו בעבר מתכנתים ומהנדסים שכם אמרו את מה שאומר יוני בתגובה הראשונה עם הno – bug/ low – bug. ואותם מתכנתים ומהנדסים כבר לא נמצאים בIBM.

מתכנתים ומהנדסים חייבים בכל רבעון לבחון את יכולתם וכישוריהם בהתאם לקצב התקדמות הטכנולוגיה והשפות החדשות שסביבם. במקביל לעבודתם עליהם להתעדכן וללמוד תחום ספציפי בהתאם לטרנדים ולהמשיך תמיד להתפתח. אחרת הם יקבלו נגיסה בישבן ויהיו אקספנדבלס.

סטארטאפיסט
Guest

זה היה מאז מעולם. למיקרוסופט היו הרבה מפתחים "מחתרתיים" שכתבו אפליקציות באקסל, אקסס, מאקרואים למיניהם, כולל עם UI, המתוחכמים השתמשו בVBA או אפילו VB למי שהיה התקנה.
אז מה? זה נחמד שלמישהו במשרד יש יכולת לכתוב טופס יום הולדת או רשימת קניות למשרד. לא גרע משרות מאף מתכנת, מבטיח.

ג\'יל גייטס
Guest

יש פה איזה כתב noob (או חרטטן שמנסה למכור ל noobים) שלא ידע שהרבה לפני שהוא נולד, אי שם בשנות ה80, כבר המציאו את המושג 'מחולל יישומים'.
התחום קיים לצד המתכנתים מאז ומעולם, וסבבה, יש שוק למוצרים האלה, הכל טוב.

yw1971 .
Member

רק טוב. כמו שהויקיפדיה הביאה ידע מצד מי שלא היו כותבים לכולם, כך קוד מצד משתמשים שאינם מתכנתים רק יועיל.

לכמעט כל משתמש כבד יש רעיונות לשיפורים. אילו חלקיק מהם היה מיושם…

מישהו
Guest

הרבה Whisful thinking מצדך. יש שוק מסוים של Power users שיש להם כח להתעסק עם זה מצד אחד ולא יודעים לתכנת מאידך, אלו לא הרבה אנשים, בדיוק כפי שוויקס לא הכחישה ולא תכחיד את שוק בניית האתרים

אנונימי
Guest

יש כלי מעולה לדעתי שעושה הכל ויותר, Oracle Application Express
או בקיצור APEX, מאוד נח, ידידותי, ומלא עוצמה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: