רוכשים מוצרים מחו׳׳ל? כל מה שצריך לדעת על מכס, מע׳׳מ ומס קנייה

לאחרונה בוטל מס הקנייה על טלפונים סלולאריים, אבל מה עם שאר המוצרים? כמה אתם צפויים לשלם על ייבוא של אוזניות, רמקול או אפילו קומקום? האם זה עדיין יוצא משתלם או שעדיף כבר ׳׳לבלוע את הרוק׳׳ ולרכוש בארץ? בואו לבדוק

אמ;לק. מקור: עיבוד תמונה, גיקטיים

לפני כשנה וחצי חתם שר האוצר דאז יאיר לפיד על צו שפוטר אותנו מתשלום מכס על מוצרים שעלותם נמוכה מ-500 דולר, במקום 325 דולר, כפי שהיה נהוג בזמנו. הבעיה היא שגם אני, עם קרוב ל-15 שנות ״ניסיון״ ברכישה באינטרנט, עדיין מסתבכת עם כל הנושא של המסים וכמה צריך לשלם ומתי. אז שנעשה קצת סדר?

״משלוח המכיל טובין שערכם הכולל עד 75 דולר – פטור לחלוטין ממסי יבוא״

את המשפט הבא תשננו: כל עוד תרכשו מוצר או חבילת מוצרים שערכם הכולל לא עולה על 75 דולר (275 ש״ח נכון ליום זה), תחסכו לעצמכם את כאב הראש והבלגאן. שימו לב שהכוונה היא לערך המוצר בלבד, כל עוד ההובלה והביטוח מחושבים בנפרד. כך שאם נניח ורכשתם ב-Threadless חולצות ב-65 דולר ודמי המשלוח הם 16.5 דולר (סך כולל של 81.5 דולר), עדיין תהנו מפטור מתשלום מסים על החבילה.

אותיות קטנות: הפטור אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים.

מקור: עיבוד תמונה, גיקטיים

יבוא חבילות בשווי 75-500 דולר

״משלוח המכיל טובין שערכם הכולל 75$-500$ – פטור מתשלום מכס בלבד, וחייב בתשלום מע”מ ומס קניה אם חל (מס קניה חל לדוגמא על טלוויזיות ועד לאחרונה גם על טלפונים סלולאריים).  כמו כן, ״הבדיקה האם יחול מס נעשית על פי ערך הטובין בלבד. עם זאת, היה ונקבע כי חל מס, הוא יחושב לפי ערך הטובין בתוספת דמי המשלוח והביטוח״ [רשות המסים בישראל]

ועכשיו בעברית: נניח והזמנתם אוזניות ב-480 דולר ועלות המשלוח הינה 60 דולר, תחויבו בתשלום של 17% מע״מ בלבד (סתם שתדעו, מדובר בתשלום זהה עבור אוזניות בלוטות׳ או חוטיות). החיוב במס יחול על הערך של האוזניות בתוספת דמי המשלוח (540 דולר) מה שיוצא 91.8 דולר נוספים – סה״כ 631.8 דולר. 

מנגד, במידה ותחצו את התקרה ותזמינו אוזניות ב-520 דולר ועלות המשלוח הינה 20 דולר נוספים, תחויבו כבר בתשלום מס כולל של 31% שהם 167.4 דולר נוספים, סה״כ 687.4 דולר. 

שימו לב רק שבמידה וערך המשלוח המוצהר כולל בתוכו את עלויות ההובלה והביטוח ללא הפרדה, אתם עשויים לשלם מס למרות שרכשתם אוזניות ב-480 דולר. כלומר, משלוח אוזניות שיוצהר עליו ״540 דולר כולל הובלה וביטוח״ יחוייב ב-31% מס, למרות שבפועל ערכן עומד על 480 דולר ומה שגרם לחציית התקרה הוא בעצם עלות המשלוח.

לסיכום: כל עוד תזמינו נעליים, אוזניות, טאבלט, מחשב נייד או קומקום חשמלי לצורך העניין בערך של 75-480 דולר (ללא משלוח וביטוח), אתם תחויבו במע״מ בשיעור של 17% בלבד. גם אם הקומקום יעלה 480 דולר ועלות המשלוח והביטוח עליו עומדת על 40 דולר, עדיין תחויבו ב-17% בלבד, אך שיעור זה יחול על ערך הקומקום בתוספת דמי המשלוח, כלומר סה״כ יחול המס על 520 דולר (עלות הקומקום עצמו + משלוח).

יחד עם זאת, ישנם מוצרים שגם אם הם לא מגיעים לתקרת ה-500 דולר, עדיין תידרשו לשלם עליהם יותר מ-17% מע״מ. על טלוויזיה לדוגמא תידרשו לשלם 34.6% גם אם רכשתם אותה במחיר מבצע של 200 דולר בלבד, אחוז מע״מ זהה תידרשו לשלם גם על מגבר, מיקרופון, שלט רחוק או אפילו רשמקול.

אותיות קטנות: נניח ורכשתם מאסוס שתי חבילות או יותר בהפרש של עד 72 שעות, אלו ייחשבו כמשלוח אחד שפוצל, ולכן מסי היבוא יחושבו לפי ערכם הכולל של כל הטובין יחד.

מקור: עיבוד תמונה, גיקטיים

יבוא חבילות בשווי 501-1000 דולר

״טובין שערכם 500$ -1,000$ – חייבים בתשלום מע”מ וכן, במכס ובמס קנייה (אם חלים), על פי הקבוע בצו תעריף המכס״.

שיעור המס שתתבקשו לשלם על חבילות בשווי זה מחושב גם כן לפי ערך החבילה הכולל את תוספת דמי המשלוח והביטוח אם ישנם, אך ברגע שתגיעו לסכום זה תידרשו לשלם גם מכס. כך לדוגמא, על נעליים שיעלו בין 480 ל-1000 דולר (לכל אחד מותר לפעמים להתפנק), יחולו מסים בגובה כולל של 32.2% (למרות שבטבלת המסים העדכנים מצוין כי תשלמו 31%). כלומר, אם המע״מ עומד על 17%, היתרה – 15.2% במקרה הזה, היא עמלת המכס.

אנחנו שוב נתקלים במה שנקרא ״מס קנייה״. רשימת המוצרים שעליהם תידרשו לשלם מס זה הם לדוגמא חלקים ואביזרים לרכב מנועי, סוללות לטלפונים סלולריים, מיקרופונים, רמקולים ומסכי טלוויזיה. סכום זו הוא לא קבוע ומשתנה בהתאם למוצר, אך לדוגמא על פרטי הלבשה שערכם בין 501 ל-1000 דולר תידרשו לשלם סה״כ 24% מסים (מע”מ, מכס ומס קנייה כלולים), על מקרן וידאו -34.6% ועל קונסולת משחקיםמשחקי טלוויזיה או מחשב – 31%.

באפשרותכם לצפות בטבלת מסים הכוללת את המע״מ, מכס ומס הקנייה של כל המוצרים הפופולארים כאן. יחד עם זאת – מומלץ להתייחס לכל נתון בה בערבון מוגבל מאחר והסכומים משתנים כל הזמן.

מקור: עיבוד תמונה, גיקטיים

יבוא חבילות בשווי של למעלה מ-1,000 דולר

ברכותינו – ״טובין שערכם מעל 1,000$ או במשלוח של טבק, סיגריות, כוהל, ומשקאות משכרים – חייבים בתשלום מע”מ (17%) וכן, במכס ובמס קנייה (אם חלים) כפי שמשולם על ידי יבואן שמייבא בייבוא מסחרי״. גם כאן שיעור המס מחושב לפי הערך הכולל של החבילה ביחד עם דמי המשלוח והביטוח.

כמה דוגמאות למוצרים שעליהם נגבית עמלת מכס: על פרטי לבוש, קונסולות ומשחקי וידאו – יגבו 12% מכס, אך בעקבות תכנית ״נטו משפחה״ שיעור המכס על ייבוא בגדים ואביזרי הלבשה לתינוקות העומד על 6% יבוטל לחלוטין. כמו כן, גם שיעור המכס על ייבוא נעליים העומד היום על 12% יבוטל. על מקרן וידאו בשווי של 75-499 דולר תידרשו לשלם 17.6% מכס, קוסמטיקה וטואלט – 14%

אתם יכולים לצפות בתעריך המכס כולו ולבצע חיפוש נקודתי כאן.

מקור: עיבוד תמונה, גיקטיים

עדיין מבולבלים? אתם יכולים להשתמש במחשבון המכס והמסים של Zipy או בזה של ״קנה לי״ כדי לחשב כמה פחות או יותר אתם עתידים לשלם על החבילה המיוחלת. 

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

להגיב

11 תגובות

 1. יוס הגיב:

  לשלוח רק בדואר רגיל. דואר שליחים תמיד מועבר מכס, כמו גם חברות שילוח (יופיאס, DHL).
  חשוב להיזהר במיוחד מחברת שילוח אחת – GCX, שלא רק שמעבירה במכס, אלא גם במשרד התקשורת (אם יש רכיב אלחוטי).
  http://www.themarker.com/consumer/1.2507214

 2. שגיא הגיב:

  רוב כתבות ההסבר על יבוא אישי מחול התייחסות רק לחוק.
  בשטח זה נראה קצת אחרת.
  אם המשלוח הוא משלוח רגיל ולא באמצעות חברה פרטית כמו UPS, FEDEX, דואר שליחים וכל משלוחי ה EMS למיניהם, הכתבה די ממצה את העליות למעט מקרים חריגים של עצירות.
  אבל לפעמים אין ברירה כי הספק שולח רק משלוח מהיר עם חברת שליחויות ואז יש עלויות נוספות של בערך 150-300 ₪ על כל מידי שירותים שהן נותנות. אז את תשכחו להוסיף את זה לחשבון הסופי.

 3. Oren הגיב:

  הכתבה מטעה כי אין התייחסות לעמלות שחרור מכס שמתווספות בהרבה מקרים.

 4. בבר הגיב:

  ספציפית , מעבר באדום עם אייפון שעלה 1150 דולר , מה עלות המיסים שאשלם ?

 5. dima124 הגיב:

  מחשב נייד בסכום 1250$ חייב במכס?

 6. Shir הגיב:

  המחשבון של קנה לי לא עובד

 7. לאה הגיב:

  אם מזמנים מצבה מחו”ל.האם משלמים מכס?

 8. לאה הגיב:

  אם מזמנים מצבה מחו”ל משלמים מכס?

 9. שאולי הגיב:

  מי שמזמין חבילות מחו”ל כמוני כבר יודע שאת הפרטים המלאים אודות התשלומים השונים מבררים קודם בטרם הרכישה.
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001225173

 10. Hello הגיב:

  על טלפונים סלולריים אין מס?

תגיות לכתבה: