מיוחד לשבועות: היזמים הבולטים בישראל חוזרים למיזם הביכורים שלהם

לגזור, לשמור וליישם: היזמים הסדרתיים הבולטים בישראל חולקים את העצות שהם היו רוצים לתת לעצמם במיזם הראשון שלהם

עיצוב: גיקטיים

חג השבועות הוא הזדמנות נהדרת להזכר בפרויקטים הראשונים, ועל כן פנינו אל היזמים הסדרתיים הבולטים בישראל וביקשנו מהם לחזור אל מיזם הביכורים שלהם, ולחזור אלינו עם העצות שהם היו רוצים להעניק לגירסה הצעירה שלהם, בתחילת דרכם.

ליעד אגמון

"תתחילו לחפש את הסמנכ״ל שאתם צריכים שנה לפני שאתם חושבים שאתם צריכים אותו"

תמונה: ליעד אגמון

ייסד בשנת 2015 את חברת אוניגמה, וכבר באוקטובר 2006 החברה נמכרה ל-McAfee. מאז הספיק להקים את Delver שנמכרה ל-Sears, ואת Dynamic Yield.

"העובדים הראשונים בסטארטאפ יקבעו את התרבות של החברה: הם ישכרו את שאר הצוות, שישכרו בהמשך עוד אנשים וכו׳. כך שלדעתי הצוות הראשוני הנו קריטי ל-DNA של החברה ולכן להצלחתה. לי היה מזל רב שבשלוש החברות שהקמתי, השותפים שלי היו אנשים מדהימים, משכנו אלינו אוסף ראשוני של עובדים מצוינים ויצרנו תרבות ארגונית חזקה של רעות ושל מצוינות. היום אני מבין שמה שעשינו אינסטיקטיבית חייב להיות סיסטמטי.

לכן, מכיוון שאנשים הנם הדבר הכי חשוב להצלחה של חברה, התפקיד הכי חשוב לשכור מן הרגע הראשון שיוצאים מהגראז׳ ומתחילים לגדול, הוא VP HR מהשורה הראשונה. מישהי (או מישהו) שאינם רק עסוקים בגיוס עובדים, אלא בעבודה עם המנכ״ל על תרבות ארגונית, ערכים ארגוניים, תקשורת בין ארגונית, פיתוח מנהלים (בוא נודה בזה, לא כל מפתח מדהים הופך להיות ראש צוות מדהים), וכו׳.

התרומה של סמנכ״ל טוב הנה אקספוננציאלית, ולצערי הנזק של סמנכ״ל לא טוב גם משמעותי אפילו יותר. לכן, תמיד תתחילו לחפש את הסמנכ״ל שאתם צריכים שנה לפני שאתם חושבים שאתם צריכים אותו (רמז: ברוב המקרים, כאשר הסמנכ״ל הנכון מצטרף, תתחרטו שלא שכרתם אותו חצי שנה קודם). עדיף להביא מישהו קצת מוקדם, ועדיף להביא מישהו שיתכן ונראה לכם כי הוא Over Qualified למרות האימפקט על התקציב שלכם, מאשר לחכות יותר מדי.

לוקח הרבה זמן למצוא אנשים טובים ואחת הטעויות שעשיתי בעבר היא להתפשר על איכות משום שהייתי בלחץ למלא את המשרה. אנחנו בעסקי ה-High IQ וה-High Talent. התרומה של אנשים שהנם ב-Top 1% הנה גדולה פי חמישה ופי עשרה מאנשים טובים שהנם ׳רק׳ ב-Top 10%."

רן פוליאקין

תמונה: רן פוליאקין

"אל תסתנוור מגיוס כסף גדול והשקעת משאבים במכירות שייוק"

ייסד בשנת 2007 את חברת Powermat, מחלוצות טכנולוגיית הטעינה האלחוטית לטלפונים ניידים, מאז מכהן כראש המרכז לחדשנות נווה אילן במסגרתו השקיע והקים עשרות חברות נוספות.

"תבחר תחום שבאמת קרוב לליבך. תעבוד עם אנשים שאתה יודע שאתה בשבילם והם בשבילך בשעות הקשות. בסופו של דבר, מכיוון שבפיתוח סטארטאפ טכנולוגי יש הרבה דברים לינאריים או דברים חיצוניים לחברה, שלא בשליטתך, קודם כל דאג שהטכנולוגיה תעמוד ושהמוצר יהיה מוכן; אל תסתנוור מגיוס כסף גדול והשקעת משאבים במכירות שיווק ו-overhead, כי זה ייגמר בהיעדר פוקוס ודילול מיותר.
לצד כל אלה, לא לשכוח ליהנות מהדרך ומהמשפחה!".

שי וינינגר

תמונה: שי וינינגר

"אמירת האמת הקרה בפנים היא כלי הניהול הטוב ביותר"

ממייסדי Mobideo, פלטפורמת Fiverr ו-Lemonade, חברת הביטוח המבוססת על אינטיליגנציה מלאכותית וכלכלה התנהגותית.

"בחירת השותף הנכון היא הדבר החשוב ביותר שתעשה. תשקיע יותר במציאת אדם שחולק את עולם הערכים שלך. תתרחק מאנשים חסרי רגש, אגואיסטים, נרקסיסטים, ורודפי פרסום. תשקיע בבנית תרבות ארגונית של צניעות, יעילות, יצירתיות, מטרה משותפת, ורצון לשנות את העולם. עבודה עם קבוצת אנשים איכותית שמונעת ע״י אהבה למקצוע ולערכים אלו שווה הכל.

רוב זמנך צריך להיות מושקע בגיוס האנשים הנכונים. אל תתפשר. קורות חיים משקפות תמונה חלקית בלבד. בניית הצוות הנכון עם המוטיבציה והאנרגיות הנכונות ישנו את עתיד החברה. אל תמנע מעימותים – אמירת האמת הקרה בפנים היא כלי הניהול הטוב ביותר. קשה בהתחלה. קל יותר אחכ.

משקיעים וחברי מועצת מנהלים הם שותפים לדרך, אך לא מנהלי החברה, ולעולם לא יחליפו אותך בתפקיד. האחריות היא עליך וכן קבלת ההחלטות. התשמש בחברי הבורד באופן יום יומי לקבלת עזרה. גלה אפס סובלנות לפוליטיקה ארגונית. הפטר מיידית מאנשים שמונעים מרצון לשליטה וכח. תשקיע באנשים הנאמנים והטובים ביותר. עזור להם להתפתח ולצמוח. שחרר אחיזה והעבר להם סמכויות.

תמצא יותר זמן לעצמך. תתנתק יותר. אל תשכח לעצור ולהנות מרגעי הצלחה. השתמש בתחושות הבטן שלך. האמן להן. כשיש לך תחושה טובה או רעה לגבי משהוא, תפעל בהתאם. הראש יכל להצדיק או לשלול כל דבר. לתחושות שלנו יש יכולות גדולות ממה שאנו מבינים."

אלון מלכנר

תמונה: אלון מלכנר

"שתפו את העוצמה עם אחרים"

יזם בתחום ה-VR וה-AR, ייסד את חברת WakingApp בשנת 2012, ומייסד ומנכ"ל של חברת Mixed.Place השואפת למפות את העולם האמיתי בתוכן דיגיטלי (Mixed Reality).

"יזם חייב ללכת עם האמת שלו. להפוך לקיר חסון או אולי כותל שעומד איתן מול כל הרוחות והקולות. אבל כותל חייב גם לשמוע את כולם, להקשיב וללמוד מכולם, כל שריקה וקול, כל הצעה או רעיון ולהוציא מתוכו את התבן, למצוא בתוכו מידע או כיוון או דעה שהינה רלוונטית ואולי אף נכונה. אך יש לזכור שרק החומה שבנתה את עצמה אבן אחרי אבן, צברה את הידע או המחשבות והזמן כדי להפוך לחומה, צופה מלמעלה ויכולה לראות רחוק, יכולה לראות רחב, רק היא יכולה וצריכה להוביל את הדרך. קשה להיות חומה, קשה להיות גמיש אבל הדרך שווה את זה.

שתפו את העוצמה עם אחרים, עם העובדים עם הקולגות, תרימו אותם לראש החומה כדי לצפות באופק המדהים הצפוי וכולם יהפכו לחומות קטנות המצטרפות אליכם בדרך להגשמת החלום."

אריאל מייסלוס

"הנאיביות עזרה לי מאוד"

תמונה: אריאל מייסלוס

מנכ"ל ומייסד של חברת הענן Stratoscale. ממייסדי Passave שנמכרה ל-PMC-Sierra תמורת 300 מיליון דולר ב-2006, ו-Anobit שנמכרה לאפל תמורת כחצי מיליארד דולר.

"בתחילת דרכי הייתי נאיבי ואופטימי. דווקא הנאיביות עזרה לי מאוד, כי התמודדתי עם אתגרים גדולים שאם הייתי יותר מודע לעוצמתם, הייתי אולי מהסס. אני מאמין שעבודה קשה, יחד עם אנשים מעולים היא מפתח להצלחה. עבודה קשה מתבטאת בהקרבה עצמית מצד ה-Founder, ובמסגרת הסטארטאפ הראשון שלי, Passave, עקרתי את המשפחה לארה״ב.

היום מבנה בו Founder אחד בארץ, והשני בחו״ל, מאוד נפוץ.
העצה שלי לאריאל הצעיר יותר: תשקיע יותר בתקשורת בין ישראל לארה״ב. מאוד קל לשקוע בעבודה ולהתמקד בלקוחות, ובדיעבד נוצרות סיטואציות עם תקשורת יותר בעייתית עם הצוות בישראל.
היום יותר מתמיד כשהצוותים מבוזרים, לדבר ולעשות אחת הם.

אביב גרטן

תפגשו את הלקוחות שלכם בשלב הכי מוקדם שאפשר

תמונה: אביב גרטן

הקים בגיל 17 את אתר הקופונים הראשון בארץ, Net-Coupon. לאחר הצבא הקים חברה המפתחת מנגנון מניעת מכירה של מוצרי יוקרה מזויפים, וייסד חברת אנרגיה סולרית בשם Orlight. מייסד שותף של Realx, פלטפורמה המלווה ומשדכת בין מוכרי ורוכשי דירות בתהליך.

"הדבר הכי חשוב ליזם בתחילת הדרך הוא לפגוש את הלקוחות שלו בשלב הכי מוקדם שרק אפשר. מטרת הפגישה עם הלקוחות היא לתשאל אותם, להקשיב להם, ולבחון כמה הם באמת צריכים את המוצר שאותו היזם מפתח. להבין את הכאבים שלהם, את הצרכים שלהם ולקחת את הפידבק הזה וליישם אותו במוצר. יזמים רבים מבזבזים המון זמן והמון כסף בפיתוח מוצר "בבועה" שבסופו של דבר השוק לא זקוק לו, לא מבין אותו, או שהשוק זקוק לו רק בצורה אחרת או במחיר אחר לגמרי. אני מציע ליזמים לא לפחד מ"גניבת רעיונות", לא לחטוא ולחשוב שהם יודעים בדיוק מה הלקוח רוצה. אחרי פגישה עם הלקוחות, לפתח MVP מהיר ולצאת איתו לשוק, ומשם רק להמשיך לשפר את המוצר שוב – לפי הפידבק של הלקוחות."

גיא ציפורי

יש הרבה יזמים מצליחים שישמחו לעזור ליזם צעיר

תמונה: גיא ציפורי

ממייסדי ומנכ"ל Skyline.Ai, המפתחת מנוע AI לאיתור וניתוח נכסי נדל"ן בארצות הברית. בעברו היה מייסד שותף ומבעלי חברת Visionize שנרכשה על ידי AVG, ו-ממייסדי ומנכ"ל לשעבר של StreamRail אשר נרכשה על ידי IronSource.

"הייתי אומר לגיא הצעיר שיזכור שיש המון יזמים מדהימים ומצליחים שישמחו לעזור ליזם צעיר כמוהו, בדיוק כמו שעזרו להם כשהם היו בתחילת דרכם. תמצא את אותם אנשים, אל תפחד לשתף אותם ולקבל מהם עזרה והכוונה.

הניסיון הוא דבר מאוד חשוב ביזמות כמו בכל תחום אחר ואין לו תחליף, אבל עצה טובה יכולה לפעמים לתת ביטחון ולעזור לך לקבל החלטות מושכלות יותר שיקחו אותך ואת החברה שלך קדימה. לכן כדאי להקיף את עצמך באנשים טובים שמוכנים לעזור."

תום ליבנה

"להקים סטארטאפ זה יותר מחייב מנישואין"

תמונה: תום ליבנה

מנכ"ל ומייסד של Verbit, המספקת שירותי קול לטקסט מבוססי AI. ייסד את AppInside שעסקה באבטחת סייבר למובייל.

"בחר היטב את השותפים שלך. ללא ספק במיזם הקודם שלי נכשלתי בכך בענק ולמדתי מכך. חובה לעשות עליהם בדיקות מקיפות לפני שמתחילים לעבוד יחד כי להקים סטארטאפ זה יותר מחייב מנישואין מה גם שהרבה יותר קשה להתרגש. במיזם הנוכחי יש לי שותפים מדהימים שזה תענוג גדול לעבוד איתם ואני לומד מהם המון."

ד"ר דוד גולן

חפשו בעיות ולא פתרונות

תמונה: ד"ר דוד גולן

ממקימי B-hive-Networks אשר נמכרה ל-VMWare בשנת 2008. מנכ"ל ומייסד Viz.Ai, אשר מנתחת ומאבחנת אנשים אשר לקו בשבץ באמצעות בינה מלאכותית.

"חפשו בעיות ולא פתרונות. יזמים טכנולוגיים נוטים לחפש בעיות שמתאימות לטכנולוגיות המדהימות שהם מכירים או יכולים לפתח. הרבה יותר קשה למצוא בעיה אמיתית שצריכה פתרון. חוץ מזה חשוב להקים צוות של אנשים שהם לא רק מעולים בתחומם, אלא גם אנשים טובים שכיף להיות איתם – אחרי הכל אתם הולכים לבלות הרבה זמן ביחד.

אור עופר

הצוות הוא הכל

תמונה: אור עופר

מנכ"ל ומייסד SimilarWeb, הפלטפורמה למדידת אתרית, אפליקציות ומודיעין עסקי ברשת. היה מבעלי סטארטאפ למכירת תכשיטים ואומנות און ליין

"חד משמעית. צוות זה הכל. אז הכל לצוות."

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

2 תגובות על "מיוחד לשבועות: היזמים הבולטים בישראל חוזרים למיזם הביכורים שלהם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Seriously
Guest

אחלה רעיון וכתבה אבל אשכרה, כולם גברים? זה לא שמצאתם את עשרת יזמי העל בארץ, חלק מהרשימה הם סבירים ומטה. מה עם אורית חשאי, אורנה מינץ, איריס שור, מיכל צור… וזה סתם בשלוף.

מתן
Guest

האחרון נראה עצלן.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: