שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום הראשון]

אלעד אברון החליט ליטול את ה-HTC הישן שלו ולהחליף את אנדרואיד ב-Windows Phone 7. את המעבר החליט לתעד ביומן בן שבוע שמעניק הצצה למערכת ההפעלה של מיקרוסופט. טובה יותר או פחות מהחלופה של גוגל ואפל?

תמונה: יח"צ, מיקרוסופט

על פניו, הטלפון שלי לא מרשים במיוחד. הוא ישן ועייף יחסית בסטנדרטים של היום: מעבד חד ליבתי במהירות 1Ghz וללא האצה גרפית, זכרון של 448MB בלבד (או 512 לאחסון כולל נפח מערכת), מצלמת 5 מגה-פיקסל אחורית וסוללה חלשה של 1230mAh.

עם זאת, יש לי את אחד הטלפונים המועדפים על פריקים של טכנולוגיה עד היום: HTC HD2. כמעט שלוש שנים לאחר השחרור שלו, הטלפון הזה עושה חיל: הוא עדיין הטלפון עם הכי הרבה פעילות פיתוחית באתר המפתחים הנודע XDA-Developers.com, ומסיבה טובה: הוא עושה הכל. נכון, במקור הוא מגיע עם חלונות מובייל 6.5, אבל לפני כשנה וחצי פרצו את הדרך מספר מפתחים מוכשרים והצליחו להריץ עליו אנדרואיד. בהתחלה מכרטיס זכרון בסביבה וירטואלית, והחל מינואר של שנה שעברה נפרץ הסכר והם הצליחו להתקין אותו ישירות על זכרון המכשיר במקום מערכת ההפעלה שהגיעה איתו. מאז הוא עושה הכל, ולפני כולם. אנדרואיד? הוא מריץ ICS (אנדרואיד 4) מהיום שזה יצא בערך. בין השאר הוא יודע גם להריץ לינוקס, מיגו, ואת מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה-יחסית של מיקרוסופט – Windows Phone 7.

מה שהופך את זה לאפשרי, מעבר לצוות המפתחים המוכשר והנאמן, הוא העובדה שהמכשיר הקדים את זמנו חומרתית בשנים. לפני שלוש שנים טלפון עם מסך של 4.3” ומעבד של 1Ghz נחשב למפלצת יוצאת דופן, מה שהיה הכרחי כדי להריץ את חלונות מובייל המיושנת בצורה (יחסית) חלקה עם כל הזבל ש-HTC זרקו עליה (ממשק SENSE המקורי). ככל שהזמנים התקדמו והמערכות נהיו כבדות יותר, בעוד שמכשירים אחרים יצאו ‘חדשים’ עם מפרטים זהים או נחותים לזה של ה- HD2, הוא נשאר המוביל – הוא פתוח לגמרי, אפשר להתקין עליו הכל, והמפתחים שלו מוציאים לו עדכונים מפה ועד להודעה חדשה, בכל קונפיגורציה אפשרית. עם סנס, בלי סנס, CyanogenMod, ממשקים של סמסונג, סוני, אפילו של טאבלטים.

לפני מספר חודשים – מתוך שעמום גרידא, התקנתי עליו Windows Phone 7. חזרתי מהר מאד לאנדרואיד עם הזנב בין הרגליים כשראיתי שזה לא עובד טוב כמו אנדרואיד. הדרייברים היו חצי שבורים, מה שגרם לאתחולים ונפילות לא צפויות. שלא לדבר על זה שהסוללה נגמרה תוך שעתיים. אבל נשארתי סקרן, ויותר מזה, נשארתי עם הרגשת פספוס. משהו קרץ לי מאד במערכת ההפעלה של מיקרוסופט, למרות החסרונות הברורים לעומת אנדרואיד. אבל שמתי את זה בצד, במחשבה שזה לא פרקטי – לפחות לא אז.

לאחרונה, לאור כל המהומה סביב חלונות 8, החלטתי לנסות שוב. בטח עם הזמן שעבר הדרייברים התייצבו והמכשיר תואם יותר. אחרי שראיתי שזה עובד, החלטתי לאזור אומץ ולא לברוח חזרה לאנדרואיד מיד. לא שאני לא רוצה, אבל Windows Phone 7 קורצת לי יותר מדי. למה בעצם? האם זו מערכת ההפעלה הסלולרית של העתיד? מה יש שם? למה היא כל כך מושכת מרגע שמתחילים להשתמש בה?

החלטתי לנסות להישאר איתה לפחות לשבעה ימים. את החוויות השונות שלי אתאר לכם פה בסדרה של פוסטים, בנושאים שונים החל מהבדלים ממערכות קיימות, דרך קשיים בשימוש, וכלה בהתנסויות הפיתוח שלי.

היום הראשון: התקנה והגדרות

hd2wp7_thumbלמדתי על בשרי כבר בהתקנה הקודמת שכשמתקינים את Window Phone 7 אפשר לנשק לשלום את כרטיס הזכרון שלכם. המערכת יוצרת מאין מערכת קבצים מוזרה שאין לכם שום גישה אליה, ומתמשכת באופן ‘חלק’ בין הטלפון הפנימי של הזכרון לכרטיס הזכרון שלכם. אם תוציאו את הכרטיס המערכת תפסיק לעבוד. יותר מכך – אם תחברו אותו למחשב, הוא לא יראה את הכרטיס בכלל. אפילו לא חומרתית. תהליך השחזור של כרטיס ש-‘ננעל’ על ידי Windows Phone 7 הוא ארוך, מסובך, קשה, ועם סיכויי הצלחה נמוכים במיוחד. אבל אל דאגה – הכנתי לו כרטיס יעודי וצרבתי את הרום שבחרתי מהמגוון הלא-מאד-גדול-אך-מספק של רומים, תהליך שעל ה-HD2 הוא קל עד כדי גיחוך.

מייד עם סיום הצריבה המכשיר אתחל את עצמו, והגעתי תוך מספר שניות למסך הפתיחה של המערכת. אחרי אין ספור התקנות של רומים של אנדרויד שעולים רק אחרי חמש-עשר דקות (בעליה ראשונה), הייתי בהלם. המערכת הזאת עולה ממש – אבל ממש מהר.

מעבר קל

wp7-add-outlook-2כמו באנדרואיד, כשאתחלתי את הטלפון היתה לי האפשרות ‘לחבר’ את הטלפון לחשבון הענן שלי, במקרה זה Windows Live. הטלפון מסר לי מייד כי ‘הפעלת המוצר נכשלה’, אבל אחרי שיחת תמיכה קצרה ופשוטה להחריד עם מרכז התמיכה האמריקאי של מיקרוסופט קיבלתי קוד אקטיבציה ויצאתי לדרכי. עם זאת, הייתי מלא חששות. אחרי שהתרגלתי לעבוד עם אנדרואיד, כל החיים שלי בגוגל. המיילים שלי בג’ימייל, כל אנשי הקשר שלי (גם בטלפון) נשאבים ישירות מאנשי הקשר של הג’ימייל, הפגישות שלי דרך היומן של גוגל – לא פתחתי אאוטלוק מאז 2010.

האם באמת אני צריך ‘לחזור’ לימים של ActiveSync ולהחזיר הכל לאאוטלוק? התחלתי לחפש בגוגל על תוכנות סנכרון של אאוטלוק עם גוגל, ואחרי כאב ראש ממושך מצאתי שלא צריך את זה בכלל – אפשר להוסיף את חשבון הגוגל לטלפון, והוא מכיר בו בצורה מלאה – החל מאנשי הקשר ועד לפגישות ביומן. הכנסתי את פרטי המשתמש שלי, ותוך פחות מדקה כבר ראיתי תמונות של אנשי הקשר שלי מתחלפות בריבוע של אנשי הקשר, ואת הפגישות שלי במשבצת של היומן. כנ”ל לגבי פייסבוק, טוויטר, וכל שאר החשבונות שלי – כולם מוכרים ומוטמעים היטב לתוך המערכת. למעשה לא הייתי צריך ‘להמיר’ כלום – הכל כבר היה מוכן, ורק חיכה לי. מעבר קל כזה לא צפיתי.

עברית

屏幕截图אני מודה שלקחו לי כמה שעות עד שבכלל הבנתי שאין לי עברית במכשיר. הוא קורא עברית בסדר גמור, ובדרך כלל גם בכיוון הנכון, אבל כשבאתי לענות למישהו בתוכנת ההודעות (שמשלבת באופן חלק הודעות מהפייסבוק, מהמסנג’ר ומהגוגל צ’ט – מבלי ליצור אנשי קשר כפולים – אפשר להתחיל שיחה עם מישהו דרך המסנג’ר, ולהמשיך אותה כשהוא בפייסבוק, וזה שקוף לחלוטין מבחינתכם) גיליתי פתאום שאין לי מקלדת בעברית.

נכנסתי להגדרות המקלדת וראיתי שאין מקלדת כזאת שם. מתוך הרגל נכנסתי לשוק התוכנות של הטלפון וחיפשתי מקלדת בעברית – ואז נתגלה הסוד הנורא: הטלפון לא מאפשר להחליף את המקלדת שלו! אין! לא אפשרי! קחו מה שיש ותתמודדו!

אחרי שההלם הראשוני דעך, חפרתי קצת באינטרנט ומצאתי דרכים לעקוף את המגבלה בזאת, בערך. מפתח ב- XDA פיתח פאץ’ שמתקין מקלדות לשפות לא קיימות ‘במקום’ מקלדות קיימות (למעשה הן ‘דורסות’ אותן). הטלפון צריך להיות ‘פתוח’ כמובן בכל מיני סוגים שונים של ‘פתיחה’ (כמו רוּט באנדרואיד, בערך), אבל הרומים ל-HD2 כולם פתוחים מראש כך שזו לא בעיה. אחרי התקנה קצת מעייפת (הייתי צריך למצוא בדיוק את הגרסה המתאימה מתוך בערך שש גרסאות שונות) היתה לי מקלדת בעברית – והיא עבדה נהדר. חוץ בתוכנת המסרים, שם הקלדה יוצרת טקסט שעד ששולחים אותו נראה הפוך, אבל כששולחים אותו הוא בסדר גמור.

תוכנות

windows_phone_7_marketplace_hub-540x385הדבר הראשון שעשיתי היה להוריד את התוכנות ה-‘רגילות’: פייסבוק (שפעם היתה לו אפליקציה מזעזעת, והיום יש לו אפליקציה סבירה עם כמה טאצ’ים בלעדיים ל-Windows Phone 7), טוויטר וכל היתר. מצאתי שחלק גדול מידי מהתוכנות מוצעות תמורת תשלום, בניגוד לאנדרואיד, אבל אז גיליתי שיש כפתור שנקרא “נסה”. בדקתי אותו – למעשה, בניגוד לאנדרויד שם המפתחים עושים לכל תוכנה גרסה נפרדת בחינם וגרסה נפרדת בתשלום, בטלפון חלונות 7 זה ביחד – אם רוצים לוחצים על ‘נסה’ ומקבלים תוכנה חינמית עם פרסומות (או הגבלת זמן, אבל בדרך כלל רק פרסומות), ואם רוצים קונים. הורדתי מספר אפליקציות שהיו לי חשובות – ואת רוב הדברים החשובים באמת מצאתי – אבל כל מיני דברים של ‘נוחיות’ שהתרגלתי אליהם מהאנדרואיד פשוט לא היו קיימים. לא נורא, זו פלטפורמה צעירה ומיקרוסופט מחזרת בקדחתניות אחר מפתחים, אז זה רק עניין של זמן. בינתיים אני יכול לנסות את מזלי ו(חוסר) כשרוני בפיתוח בעצמי. אבל על זה מחר.

iZunes

imageואז הגיע הרגע המזעזע שבו חיברתי את הטלפון למחשב. זוכרים את Device Stage? לא? הדבר הזה בחלונות 7 שהיה אמור לעלות אוטומטית כשאתם מחברים התקן ולאפשר לכם לעשות כל מיני דברים מגניבים? גם מיקרוסופט שכחו אותו. הדבר הראשון שקרה כשחיברתי את הטלפון זה שעלתה לי הודעה שאני צריך להוריד ולהתקין iTunes Zune, תוכנה שכבר ניסיתי בעבר ולמרות שהיא לא גרועה כמו iTunes, היא קלה, היא נוחה והיא יפה – העקרון הוא זה שעצבן אותי. כמה אייפון אפשר להיות בלי להיות אייפון?!

אני חייב להודות שזה לא צעד הכרחי מאד. רק אם אתם רוצים מוזיקה ותמונות (גם ככה זה כל מה שאפשר להעביר לטלפון, לאור מערכת הקבצים הסגורה שלו). אני רציתי מוזיקה, אז סבלתי בשקט והשתמשתי בזון. כאמור, לא נורא מאד – תוכנה די פשוטה וקלה לתפעול, ואם היתה לי סבלנות הייתי משתמש בה כתחליף למדיה פלייר, אבל רבאק – מיקרוסופט, יש לכם כל כך הרבה פלטפורמות קיימות מובנות כבר בתוך מערכת ההפעלה שלכם – באמת הייתם צריכים להטריד אותנו עם עוד תוכנה שעושה בדיוק את אותם הדברים רק עם מיתוג שונה? זה לא קצת מיותר?

בכל מקרה, בינתיים קראתי שבחלונות 8 זה לא יהיה הכרחי כי המערכת תדע לדבר לבד עם טלפון חלונות 8, אבל זאת לא נחמה. את חלונות 8 אני לא אוהב, ועם Windows Phone 7 לפחות הוא לא מדבר יפה.

רינגטונים? חה!

select-custom-ringtoneהדבר הבא שבאתי לעשות היה להגדיר רינגטון. “רינגטון משלך? הצחקת אותנו!” אמרו לי במיקרוסופט. אי אפשר סתם לבחור כל רינגטון. הוא חייב להיות מובנה מראש, או שצריך לסנכרן אותו דרך זון, אבל גם שם זה לא פשוט: צריך לשנות את ה-ID3 של הרינגטון שרוצים ולערוך את הפרמטר ‘”ז’אנר” ל-“רינגטון”. זה עדיין לא מספיק. אסור שהקובץ יהיה מעל מגה-בייט או יותר מ- 20 שניות. וגם אז ההבטחה לא מוצלחת. בשלב זה פשוט לא הצלחתי.

לילה טוב

זה מספיק ליום אחד. הטלפון עובד, אני מדבר ומתכתב עם אנשים בשתי שפות, ואפילו פייסבוק וטוויטר עובדים ומציקים לי ללא הפסקה. ההתרשמות הראשונה שלי משימוש רציף במערכת הוא שהיא מאד – אבל מאד מהירה. לא סתם מיקרוסופט מפרסמת אותה בקמפיין שבו הם עושים תחרות “האם הטלפון שלך מהיר יותר מטלפון חלונות 7” – על אותה חומרה כמו אנדרואיד, היא פשוט משמעותית הרבה יותר מהירה. הכל מגיב חלק, הכל זורם, הכל מהיר, ואפילו התרגלתי והתחלתי לחבב את הרעיון מאחורי הממשק של המטרו. כל מה שצריך – כל המידע החשוב, מופיע לך תמיד מול העיניים, בלי כל הקישוטים של IOS או הבלגן והעודף מידע של האנדרואיד. מדובר במערכת נוחה, יעילה, ומאד מהירה. אבל יש לזה את המחיר שלו, כמו שכבר גיליתי קצת היום ואמשיך לגלות בימים הקרובים.

מחר יש לי נסיעה ארוכה מחוץ לעיר, אז נראה איך הוא מתפקד כמכשיר GPS וכנגן מוזיקה. במקביל גם אנסה את מזלי בתכנות לפלטפורמה כדי להשלים דברים שחסרים לי. אחלו לי בהצלחה!

פוסטים נוספים בסדרה:

שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום השני]
שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום השלישי]

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Ambious בקדמת הטכנולוגיה.

Avatar

אלעד אברון

עובד בחנות מחשבים מוכרת כמוכר ביום ובונה אתרים ואפליקציות בלילה. פנבוי גאה של מיקרוסופט וממגיניה הגדולים ביותר (גם בלי שהם אי פעם שילמו לו גרוש אחד שחוק). חובב לא קטן של משחקי מחשב ווידאו, ובעבר כתב במגזין משחקים ישראלי מפורסם. אלעד גם כותב באתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל, והתמחה בעבר בניהול רשתות.

הגב

4 תגובות על "שבעה ימים עם Windows Phone 7 [היום הראשון]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Bar Ben Atiya
Guest

נראה מעניין אשמח לשמוע את ההתרשות אחרי שבוע שלם

ירון
Guest

מעניין מאוד, האם היית מחליף את אנדרואיד בזו? (לא נשמע ככה).
אבל הכי חשוב- מה עם איזו סקירת וידאו??

תודה.

השועל
Guest

נהנתי מאוד :)
הקונספט של סדרת כתבות נראה מבטיח.
ממתין בקוצר רוח להמשך…

קוקו
Guest

לגבי הצלצולים, יש תוכנות שמורידות מהרשת צלצולים (יש מאות/אלפים של אפשרויות) בחינם וללא צורך לחבר את המכשיר למחשב

wpDiscuz

תגיות לכתבה: