9 שאלות מכשילות בראיונות עבודה בהייטק, ואיך צריך לענות עליהן

יצאתם מראיון עבודה בתחושה טובה אבל בסוף לא קיבלתם את התפקיד? אולי בגלל שהשאלות של המראיינים מורכבות יותר ממה שנדמה לכם. הנה מה שעומד מאחורי 9 השאלות המכשילות ביותר בראיונות העבודה בחברות ההייטק, ואיך כדאי לענות עליהן

צילום/ תמונה: shutterstock

כל מי שעבר ראיונות בחברות הייטק יודע, שלא פעם אתם יוצאים מראיון העבודה בתחושה שהמשרה הזו לגמרי בכיס שלכם… רק כדי לקבל מספר ימים מאוחר יותר תשובה שלילית מהמראיין.

האמת היא שזה ממש לא מפתיע, כי במקרים רבים מה ששואלים אתכם בראיונות עבודה הוא בעצם הרבה יותר מורכב ממה שנראה על פניו ומאחורי השאלות השכיחות ביותר יש רבדים עמוקים יותר שעל פיהם מסננים אתכם.

מה עומד מאחורי 9 מהשאלות הכי שכיחות בראיונות עבודה?

1. השאלה: ציין חולשה או חיסרון שלך (לחילופין: ספר על כישלון או משבר שקרה לך בעבודה)

כוונת המראיין: לבחון כיצד אתם עונים על שאלות שליליות ואפילו מכשילות ביסודן, לבחון האם אתם כנים וכמובן לבחון את היחס שלכם לאותו כישלון או חיסרון.

כך תענו: "אין כישלון שאני יכול לחשוב עליו כרגע" זו בהחלט לא התשובה הנכונה, כמו גם "אה… אין לי חסרונות". למה? בגלל שאין אדם שהוא חף מטעויות ומכישלונות בדיוק כמו שאין אדם מושלם. אז איך צולחים את השאלה הזו? היו כנים, תארו מקרה שאינו קיצוני מידי, הציגו את הדרך בה התמודדתם עם המקרה, והדגישו את המסקנות אותן למדתם מהמקרה וכיצד פתרתם אותו בסופו של דבר. אל תבחרו בכישלון או בחולשה שנותרו ללא פיתרון.

2. השאלה: למה עזבת את מקום העבודה האחרון?

כוונת המראיין: לוודא שגם את המקום שבו אתם מתראיינים לא תעזבו בעוד חצי שנה בדיוק מאותה הסיבה.

כך תענו: במקום להגזים בתיאורים שליליים של המקום הקודם והסיבות בגינן ברחתם ממנו, הסבירו למה החלטתם לפנות למקום שבו אתם מתראיינים. במילים אחרות הדגישו מה אתם מחפשים ולמה אתם רוצים את המשרה הספציפית הזו, מה יש בה שמושך אתכם- אולי זו הטכנולוגיה החדשנית? אולי המוצר המגניב?

3. השאלה: מה פחות אהבת במקום העבודה הקודם שלך או בתפקיד הקודם שלך?

כוונת המראיין: לבחון אמינות וכנות ולהבין טוב יותר איזו סביבת עבודה מתאימה לכם יותר (או פחות) והאם זה משהו שמאפיין את הסביבה בחברה שבה אתם מתראיינים כרגע.

כך תענו: קודם כל הבינו שהמראיין חושש מגיוס לא מוצלח של עובד שלא יתחבר למקום העבודה ולא יצליח בתפקיד. הוא כן מעוניין לגייס עובד שיהיה מרוצה מעבודתו ויישאר בה לאורך זמן. מובן שלא מומלץ לציין מאפיינים של מקום העבודה הקודם שמתארים גם את זה שבו אתם מתראיינים עכשיו. בחרו במאפיין שבוודאות לא רלוונטי ולא מתקיים בארגון שעל הפרק.

4. השאלה: ספר על הבוס הנוכחי שלך. 

השאלה יכולה להיות ספציפית יותר, למשל: מה היית משנה בשיטת הניהול שלו, איך היית מדרג אותו או ספר על מקרה בו לא הסכמת איתו.

כוונת המראיין: המראיין מנסה לבדוק, באמצעות השאלה הזו, מספר נקודות. הראשונה: קבלת מרות. האם מדובר בעובד שקשה לנהל, שיביע התנגדות לכל בקשה ומטלה ויהיה קשה לקבל את שיתוף הפעולה שלו? מצד שני, מטרת השאלה היא גם לבחון האם מדובר בעובד שתמיד יגיד כן (יס מן), שיחשוש להביע דעה ושלא ירים דגל במידת הצורך.

כך תענו: שתי האפשרויות הקיצוניות לא ישמחו אף מראיין. שום בוס עתידי לא יקבל בשמחה תשובה של האשמה, ביקורת חריפה או לכלוך על הבוס הקודם. מצד שני, גם התרפסות בפני מנהלים וקבלת ההחלטות שלהם כתורה מסיני מבלי להביע דעה כשצריך אינה תכונה טובה. נסו למצוא מקרה שבו כן הרמתם דגל, חשבתם על דרך פעולה נוספת ותארו כיצד העלתם את הנושא בפני המנהלים שלכם. ייתכן שבסופו של דבר הצלחתם לשכנע אותם וייתכן שלא. מה שחשוב פה זו הדרך בה עשיתם את זה.

5. השאלה: למה אתה רוצה לעבוד כאן?

השאלה עשויה להישאל בווריאציות נוספות כמו למשל: מה אתה יודע על החברה?

כוונת המראיין: לבדוק אם הגעתם מוכנים, אם חקרתם על החברה וגם עם כמה מוטיבציה אתם מגיעים.

כך תענו: לפני כל ראיון חשוב לבצע תחקיר מעמיק ככל האפשר: מה החברה מפתחת? מי הם לקוחותיה? באיזה שלב התפתחותי היא נמצאת? בזכות מה הסטארטאפ הזה הופיע ברשימת 20 הסטארטאפים המבטיחים של השנה? כדאי למצוא את המכנה המשותף בין מה שהחברה עושה ומה שמאפיין אותה לבין המומחיות שלכם, מה שאתם מחפשים, אוהבים לעשות ורוצים לעשות. הראו שאתם שם מבחירה ומרצון אמיתיים.

6. השאלה: איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

כוונת המראיין: המראיין מנסה לבצע תיאום ציפיות, הוא רוצה לדעת מהן השאיפות שלכם ולאן אתם רוצים להגיע בקריירה שלכם. הוא גם רוצה לוודא שמה שיש לו להציע לכם, זה גם מה שאתם מחפשים.

כך תענו: זה לא הזמן להתוודות וגם לא הזמן לשתף בכל התוכניות האישיות. רוצים את התפקיד? הראו שזה בדיוק מה שאתם מחפשים.

7. השאלה: אם אשוחח עם הממליץ שנתת לי, מה הוא יספר לי עליך?

כוונת המראיין: המראיין מנסה עכשיו לבלבל אתכם ומנסה לבדוק עד כמה אתם כנים. הוא גם בודק עד כמה אתם מודעים לעצמכם.

כך תענו: התשובה שתתנו צריכה להיות דומה לזו שהממליץ שלכם ייתן בשיחת הממליצים. מצד שני – בדיוק כמו בשאלת החסרונות – עליכם למצוא את השביל שבין לבין: בין להיות לגמרי כנים לבין להרוס לעצמכם ובין לשבח את עצמכם לבין ליצור את הרושם שאתם חסרי מודעות ומנותקים מהמציאות. היו כנים, אך עד גבול מסוים.

8. השאלה: יש לך שאלות?

כוונת המראיין: לבדוק אם הגעתם מוכנים לראיון, ועל פי מה אתם בוחרים מקום עבודה.

כך תענו: אם תגידו "לא, הכל מובן!" בכדי לחסוך אי נעימויות, תוכיחו למראיין שלא הגעתם מוכנים לראיון או שפשוט לא באמת אכפת לכם אם תקבלו את העבודה הזו או לא. אבל, אם תשאלו רק על כל מה שמסביב לתפקיד כמו על שעות עבודה, עבודה מהבית, השכר ומספר ימי החופש, תוכיחו למראיין שהתנאים חשובים לכם יותר מאשר התפקיד עצמו. לכן הכינו מראש לפחות 3-4 שאלות: על הצוות, על הלקוחות, על המוצר, על הסביבה הטכנית ועל הארגון. שדרו ביטחון וכנות וזיכרו שגם אתם בוחנים את המראיין בדיוק כפי שהוא בוחן אתכם.

9. השאלה: אם היית חיה איזו חיה זאת הייתה?
כוונת המראיין: זו שאלה מפתיעה שכוונתה אחת: לבדוק עד כמה אתם יצירתיים, האם יש לכם ראש טוב, והאם אתם מקוריים ושנונים.

כך תענו: פחות משנה באיזו חיה תבחרו (אם כי עדיף שלא ללכת על בחירות מתבקשות וקלישאתיות כמו אריה או ברדלס), מה שהכי חשוב זה שיהיה לכם הסבר טוב לבחירה. חשבו על בעל חיים שאתם אוהבים או כזה שיש לו יתרון או חוזקה כלשהם שאתם מתחברים אליהם ואפילו ניחנים בה. ככל שההסבר יהיה מקורי או משעשע יותר- כך טוב. ​

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft המתמחה בעולמות ה Bi והאנליטיקה, חברת TVUNA - המתמחה בעולמות הדיגיטל וחממת חדשנות לסטארטאפים.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

7 תגובות על "9 שאלות מכשילות בראיונות עבודה בהייטק, ואיך צריך לענות עליהן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מראיין
Guest

קשקשת. חברות שזה השאלות שלהם בראיון מתמלאות בעובדים שמרגישים בנוח לשקר (סליחה, להתאים תשובה).

עוד אחד שמבין
Guest

יש לומר "חברות שאלו הן השאלות שלהן" או "שאלו שאלותיהן" ולא "שזה" – טעות ראשונה ו- "שלהם" במקום "שלהן" – טעות שניה. 2 טעויות בשלוש מילים, עדיף שלא תראיין

קורא ותיק
Guest

גייקטיים רמה רדודה חבל שאתם מפרסמים דברים שטחיים כאלו…

איתמר
Guest

?איך הגעתי ל-בא במייל

מראיינת
Guest

באופן מפתיע לכתבות כאלו, רוב השאלות פה באמת עולות ב-90 אחוז מהראיונות. בניגוד לתגובות הטוקביסטים מתחתיי (מאיפה כל השנאה?), לי נראה שחוץ מהשאלה האחרונה הן גם שאלות מכבדות שמתייחסות לתהיות וחששות לגיטימיים של מנהלים. למרות שכמראיינת הייתי רוצה שאנשים יהיו קצת יותר כנים, ההמלצות המתוארות, אחלה כתבה למתראיינים.

איש נחמד
Guest

בתור מתראיין, בחלק מן השאלות נתקלתי, על אף שמסתבר שעניתי "נכון" עליהן, המהות שלהן מצחיקה שהרי מי שיעשה קצת חיפוש לפני ידע לענות עליהן "נכון" בעוד שמעועמד שבאמת מתאים "ייטעה"

הריון אבודה
Guest

אם היית דרדס- איזה דרדס היית בוחר?
פרט נמק והסבר…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: