יזמים או משקיעים? חשוב שתכירו: עסקאות שניוניות

מהן עסקאות שניוניות ולמה חשוב כל כך שתכירו אותן?

מאת אהוד חי, שותף, קרן וינטג׳

אם אתה יזם, מנכ"ל של סטארטאפ או משקיע הון סיכון, וודאי נתקלת במצבים בהם משקיעים בחברה שלך רוצים למכור מניות, ואם אתה יזם צעיר וטרם נתקלת בסיטואציה זו, אז תיתקל בה בהמשך. אולי אפילו תרצה בעצמך למכור חלק מהמניות שלך לפני ארוע ה"אקזיט" האולטימטיבי… ואולי תמצא את עצמך במצב שמשקיע מוכר וידוע עלול להתחלף במשקיע אחר כתוצאה מעסקה מסוג זה, שלא מכניסה כסף חדש לחברה אלא מסתיימת בהחלפת בעלי מניות – עסקה "שניונית" .(Secondary)

הון סיכון היא תעשייה שלוקח לה מספר מחזורים להתבגר. בשווקים שבהם מתקיימים המרכיבים המתאימים להצלחה של תעשייה זו, ניתן להבחין במספר מאפיינים ברגע שהשוק מגיע לבשלות. הון סיכון בישראל עונה היום להגדרה זו ומתקיימים בו רבים ממאפיינים אלו, כגון: רקורד מוכח של הקמת חברות ע"י יזמים ורכישתן ע"י החברות המובילות בעולם, זמינות ויציבות של מקורות גיוס מקרנות מקומיות, זרות ומשקיעים אסטרטגיים, קהילה הולכת וגדלה של יזמים ויזמים סדרתיים, הימצאות של החברות המובילות בעולם דרך סניפי פיתוח או רכישה של חברות ומימון לשלבי צמיחה, שתומך ביצירת חברות גדולות יותר.

בשוק מפותח יותר ומתוחכם יותר, יש גם יותר פתיחות לעסקאות שניוניות (Secondary) במניות הסטארטאפ, כאמצעי לאפשר לבעלי מניות להחליף מניות בחברה פרטית, שאינה נסחרת, בכסף מזומן, לפני שחל בחברה ארוע של "אקזיט" דרך רכישה או הנפקה ציבורית. עסקאות מסוג זה מאפשרות למשקיעי אנג'ל או עובדים לשעבר לממש את אחזקותיהם, או ליזמים למכור מיעוט ממניותיהם לפני ה"אקזיט" המיוחל. לעסקאות מסוג זה יתרונות רבים, אם הן מבוצעות כראוי.

משקיעי אנג'ל הם לרוב המשקיעים בשלבים הראשונים של המיזם. עסקה שניונית (Secondary) מאפשרת להם לראות החזר על השקעתם בפרק זמן קצר יותר. היתרון מובהק עוד יותר מאחר שעם הצטרפותם של משקיעים גדולים יותר, כגון קרנות הון סיכון, אחזקתם בחברה מידללת והמתנה ליצירת ערך גדול יותר לא מבטיחה החזר גדול יותר. כמובן, אין לשכוח את אלמנט הוודאות של ה"אקזיט" שמייצרת עסקה שניונית… מנגד, החברה יכולה להקטין את מספר המשקיעים הפרטיים שלה ולהחליפם במשקיע לטווח ארוך.

המקרה של מייסדי החברה הינו רגיש יותר והדירקטוריון של החברה צריך לאשר את המועד והמינון הנכונים למכירת מניות על ידם, אולם המשקיעים המקצועיים כבר הבינו, שנכון לאפשר למייסדים לממש חלק ממניותיהם בחברה ע"י עסקה שניונית (Secondary), שתאפשר להם, למשל, לממן בקלות יתרה את המשכנתא שלהם, תוך שעדיין נותרו להם אחזקות משמעותיות בחברה, פחות לחץ למכור בהזדמנות הראשונה הנקרית בדרכם ויותר מוטיבציה לבנות חברה גדולה. ניתן גם להרחיב מנגנון זה לקבוצה גדולה יותר של עובדים, כאמצעי לשימור עובדים בסביבה מאוד תחרותית, כגון זו שמאפיינת את זמנינו.

ומה לגבי עובדים לשעבר? בסביבה תחרותית כמו זו שאנו רואים כיום, מנהלים יכולים למשוך עובדים חדשים מצטיינים יותר בקלות, אם אלו ידעו, שאם יום אחד יעזבו לפני ה"אקזיט", החברה תיתן את ברכתה למכור את האופציות שלהם. גם לחברה, נכון יותר להחליף עובדים שכבר אינם בחברה במשקיע שמחויב להצלחתה.

יחד עם זאת, כמו כל עסקה, עסקה שניונית ללא מחשבה מקדימה יכולה להפוך לחוויה לא מוצלחת. יזמים ומשקיעים מנוסים מבינים שבסוף כל עסקה כזו, מצטרף לקבוצת המשקיעים של החברה משקיע חדש, וגם אם אחזקתו בחברה לא גדולה, ראוי שישקלו היטב מי השותף הנכון לחברה. אלו שיקולים עיקריים כדאי אם כן לקחת בחשבון בבחירת שותף זה?

שותף לדרך, שאפשר לבטוח בו

בחר במשקיע, או גוף השקעות (להלן "משקיע", למען הקיצור…), שמבין את התעשייה והסיכונים בה, שמשקיע לטווח ארוך ולא עבור PR, שיש לו מוניטין בתחום ושאתה בוטח בו עם המידע הרגיש של המיזם שלך. משקיע שאין לך ספק בהלימת האינטרסים שלו עם אלו שלך.

משקיע שפועל בתחום זה, ומתכוון להיות בו לטווח ארוך

יכולים להיות שיקולים שונים בביצוע עסקה שניונית, שקשורים בתזמון העסקה ומערכת היחסים של המוכר עם החברה. למשל, ייתכן שלא רצוי לחברה לאפשר מכירת מניות במהלך תהליך רגיש של גיוס כסף לחברה, או במקרה של עובד לשעבר, שנהג בצורה שעלולה להזיק לחברה. משקיע שפעיל בתחום לטווח ארוך ייתן עדיפות למוניטין שלו על פני שיקולי עסקה קצרת טווח ויבטיח התנהלות באופן, שהולם את העדפת הנהלת החברה ומשקיעיה הקיימים.

משקיע עם מחויבות רחבה לתחום ההון סיכון

חשוב להבין את אסטרטגיית ההשקעה של המשקיע הפוטציאלי. למשקיע בעל מספר אסטרטגיות השקעה בתחום ההון סיכון יכול להיות יתרון משמעותי עבור יזמים ומשקיעים קיימים, לאור יכולתו לתת מענה לצרכי השקעה מעבר לעסקאות שניוניות (Secondary).

משקיע שיכול להוסיף ערך

מה היכולת של המשקיע, שמצטרף לחברה דרך עסקה שניונית, להוסיף ערך, היא שאלה, שראוי שיזמים, מנכ"לים ומשקיעי הון סיכון ישאלו את עצמם. ככלות הכל, מטרתם היא למקסם את ערך החברה ולא את התמורה למוכר. פירמה שיכולה להוסיף ערך, תוכל לסייע בקישור למשקיעים נוספים, ללקוחות פוטנציאליים ובמאמצי גיוס ופיתוח עסקי. זהו בהחלט שיקול, שראוי לקחת בחשבון גם לגבי משקיע, שמצטרף לחברה דרך עסקה שיניונית.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: