לא רק גוגל – מנועי חיפוש שאתם לא מכירים וכדאי לכם להכיר

למצוא מקור של תמונה, לחפש מתכונים טעימים ולקבל תשובה לכל שאלה מופרכת. מסתבר שלמעט גוגל, יש עוד כמה וכמה מנועי חיפוש יכולים לעזור לכם עם השאלות הללו.

לפעמים נדמה לנו שאם היו מוחקים את גוגל מרשימת האתרים הקיימים ברשת האינטרנט, הרשת הייתה מתמוטטת, אז אספנו רשימה של מנועי חיפוש שאתם אולי לא מכירים, ובהחלט כדאי לכם להכיר.

חיפוש מקור של תמונה – TinEye.com

כששולחים לנו תמונה, או משתפים תמונה ברשת החברתית, מעניין לדעת מה היה מקורה ואילו פרטים נוספים אפשר לחשוף אודותיה.

מנוע החיפוש של TinEye.com נועד בדיוק בשביל זה. באתר של החברה תוכלו להכניס את כתובת האינטרנט המלאה של התמונה שתרצו לבדוק, למשל קישור לאחת מחברות אחסון ושיתוף התמונות ומנוע החיפוש יעשה בשבילכם את שאר העבודה.

אפשרות נוספת הקיימת באתר היא האופציה להעלות קובץ שקיבלתם במייל, למשל, אל שרתי החברה. לאחר ההעלאה, החברה מבצעת עבורכם את החיפוש באילו מקומות נוספים מופיעה התמונה באינטרנט.

החסרון הגדול שמצאנו בשירות הוא העובדה שהוא לא עובד בכל המקרים, וייתכן בהחלט שהתמונה שלכם לא תאותר בתוך מאגר של מעל מיליארד תמונות שהוא כבר קיטלג.

מנגד, אחד היתרונות של החיפוש הוא שאם התמונה שחיפשתם אכן נמצאת במאגר, תוכלו למצוא בין התוצאות שהאתר יציג לכם גם וריאציות של תמונה, כמו במקרים בהם משהו עורך וממזג לתוכה אלמנטים נוספים.

זאב, ראם ומה שביניהם – Wolframalpha.com

בעוד שבאתר של Wolframalpha.com מבקשים להגדיר את עצמם לא כמנוע חיפוש, אלא כמנוע לחישוב מידע (Computational Knowledge Engine), בשבילנו בסופו של דבר הוא מדובר במקור לחיפוש וקבלת תוצאות.

האתר מאפשר לכם לחפש תשובות לשאלות שיש לכם. את השאלות אפשר לנסח בצורה חופשית, והמנוע הדינמי של החברה משער מהמידע שהקלדתם מה המידע המלא שאתם מחפשים.

לפי פרסומי החברה, המידע המופיע באתר הוא מידע של מומחים בכל תחום, כך שהתשובות שתמצאו אמורות להיות מדויקות יחסית לחיפוש סטנדרטי אחר ברשת. בנוסף, האתר תומך גם בנוסחאות מתמטיות, אז אם יש לכם בעיה בחשבון, ורציתם לחשב את נקודות החיתוך של פונקציה מסוימת עם ציר ה-X, המנוע של וולפראם-אלפא עשוי לעזור לכם לאתר את התשובה הנכונה.

סינון תוצאות חיפוש – Blekko.com

בלקו, Blekko.com, הוא שירות מעניין המאפשר להוסיף על גבי החיפוש האינטרנטי הרגיל עוד שכבה של סינונים.

למשל, אפשר להקיש בשורת החיפוש נושא מסוים, ואז לקבל תוצאה דומה מאוד לזו של מנועי חיפוש רגילים. אבל, אם תוסיפו לאחר הגדרת הנושא קטגוריית סינון, למשל "/date", התוצאות יסוננו בהתאם לתאריך ושעת פרסומן ברשת, כך שתוכלו לראות את התוצאות החדשות ביותר באותו נושא, וגם לדעת מה החדשות הישנות ביותר שיש ברשת תחת אותו חיפוש נושאי.

אפשרויות הסינון מגוונות, ומייצרות בכל פעם תעדוף אחר של תצוגת תוצאות החיפוש תחת אותו הנושא. זהו אולי היתרון המשמעותי ביותר של השירות, והוא כרגע מתעלה גם על אפשרויות החיפוש המתקדם שיש לגוגל להציע. חסרונו כרגע היא כמות התוצאות הנמוכות לחיפושים בעברית; למשל, עבור חיפוש "מחאת הקוטג'" קיבלנו רק 10 תוצאות חיפוש.

מה נאכל היום? – Yummly.com

מנוע חיפוש ייעודי למתכונים יכול להיות יעיל עבור אנשים רבים. הוא יכול להיות יעיל שבעתיים כאשר הוא מלווה בערוץ ייעודי ביוטיוב, הכולל הדגמות וידאו של טכניקות בישול, מן הפשוטות ועד המורכבות.

כזה בדיוק הוא Yummly.com. האתר מאפשר לכם לחפש מתכונים לפי מרכיבים, או לפי שמות של מאכלים מוכרים. אם משהו מכם חשב על פבלובה, תוכלו למצוא שם מעל 90 תוצאות חיפוש שונות. אם מחפשים קרוקומבוש (Croquembouche), תוכלו לקבל כמה מתכונים, חלקם איזוטריים יותר וחלקם פחות.

היתרון של החיפוש באתר היא היכולת שלכם להגדיר מאפיינים כלליים יותר לחיפוש מתכון, וחשיבה מחוץ לקופסא בכל מה שקשור לחיפוש. האתר מאפשר לכם להגדיר אם יש לכם העדפות שמוצרים מסוימים לא יהיו במתכון, כגון אלרגניים, שהוא יהיה יותר מתוק, יותר חמוץ או יותר מלוח, ועוד. האתר שואב את המתכונים שלו ממגוון אתרים ברשת, כך שתוכלו למצוא שלל רב של מתכונים לרשותכם, כגון מעל 45,000 תוצאות למלה "bread".

חסרונו של האתר, מעבר לעובדה שאינו תומך בחיפוש באותיות עבריות, היא בעובדה שלא לכל המתכונים יש סרטון מלווה, ולחלקם יש פשוט את המתכון וקישור לאתר המקורי שהציג אותו. כך שאם תרצו יותר פרטים, כגון הצעת הגשה, תצטרכו לגלוש לאתר שממנו נשאב המתכון.

DMOZ – Open Directory Project

אחת מהיוזמות הוותיקות ברשת, האינדקס הפתוח DMOZ הוא אינדקס אתרים ברשת, שנערך על-ידי אנשים. לא מדובר באיסוף אתרים אוטומטי שנעשה על-ידי תוכנת מחשב, כפי שעושים מנועי החיפוש הקלאסיים שאתם מכירים, אלא בחלוקה של האינטרנט לנושאים ולתתי-נושאים, והוספת אתרים לנושא או לתת-נושא אליו הם משתייכים.

את ההוספה עושים אנשים מכל העולם, ובמובן מסוים אפשר לראות כאן את קווי הדימיון לפרויקטים שיתופיים אחרים ברשת, כגון וויקיפדיה, במובן הזה שככל שישנם יותר אנשים שלוקחים חלק בפרויקט, ככה ניתן לשפר את האיכות של התכנים שהוא מציע.

בעמוד הבית של הפרויקט תוכלו להתחיל את הניווט שלכם, בחלוקה לקטגוריות הראשיות. אם אתם לא בטוחים לאיזו קטגוריה מתאים הנושא שאתם מחפשים, וגם במקרה בו הוא עשוי להתאים לכמה קטגוריות, תוכלו לחפש אותו בשורת החיפוש ולקבל בתוצאות את רשימת הנושאים ותתי-הנושאים בהם הוא מופיע. בנוסף, תקבלו את רשימת האתרים שהמאזכרים את מילות החיפוש בצורה ישירה.

היתרון של DMOZ הוא בהיותו אינדקס שהורכב על-ידי בני-אנוש, והפיכתו לאינדקס נושאי, כך שמתאפשר לנו לחפש נושא ותת-נושא ספציפי מאוד, ולקבל רשימה של אתרים השייכים או מסווגים תחת אותו נושא.

חסרונו של השירות מתבטא בכך שלוקח זמן עד שאתרים מתווספים לאתר מחד, ומאידך, אם חשוב לכם לראות תוצאות עדכניות וחדשות, תתקשו למצוא אותן כאן.

Mahalo – ללמוד לבד באמצעות סרטוני וידאו

אם אתם רוצים להעשיר את עצמכם, וללמוד לבד לעשות משהו, או לדעת, תוכלו להעזר במהאלו. משמעות השם, מהאלו, מגיע משפת המקומיים בהוואי, ומשמעותה "תודה רבה".

באתר של מהאלו תוכלו לצפות באלפי סרטונים שונים, המסבירים כל אחד נושא מסוים. התחומים בהם עוסק האתר מגוונים מאוד, וכוללים סרטונים כגון "כיצד לנגן את השיר The Final Countdown של להקת אירופה", איך לצייר דמויות מצוירות מפורסמות, איך לבשל מתכון מסוים ועוד רבים אחרים.

כל הסרטונים מצולמים, נערכים ומועלים לרשת על-ידי הצוות של מהאלו. לפי דברי החברה, בכל יום הם מפיקים כמה מאות סרטונים חדשים, כך שהמבחר הולך וגדל כל הזמן.

היתרון של חיפוש במהאלו הוא בכך שמדובר בספריית וידאו גדולה, ענפה ויעילה. אם חשוב לכם להעשיר את הידע בנושא מסוים, או רציתם ללמוד לעשות משהו, סביר להניח שיש שם סרטון שמסביר איך לעשות את זה.

החסרון של שימוש במהאלו הוא בעובדה שמעבר לסרטונים, כמעט ואין חומר טקסטואלי זמין. כך, שאם קל לכם יותר לקרוא תכנים, מאפשר לצפות בסרטון הסברה, האתר הזה הוא פחות בשבילכם.

הרשימה בהחלט לא סגורה, סופית ומוחלטת, וישנם אתרים נוספים שיכולים להציע לכם לחשוב על חיפוש מידע באינטרנט בצורה השונה מהכנסת מילות חיפוש לשורת החיפוש, וקבלת רשימה של אתרים שבאינדקס האוטומטי של מנוע החיפוש.

אתם מוזמנים לגשת ולנסות אותם בעצמכם, ולמצוא את אלו מביניהם שמתאימים ונוחים לכם לשימוש.

הכתבה התפרסמה במקור במוסף "עסקים" של עיתון מעריב, יום רביעי, ה-20 ביולי, 2011

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

4 תגובות על "לא רק גוגל – מנועי חיפוש שאתם לא מכירים וכדאי לכם להכיר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
shimi net
Guest

נחמד. רק טעות בכתובת של מנוע התמונות. זה לא TinyEye זה TinEye.

ניר
Guest

רק שימו לב שטעיתם. אתם מדברים על TinEye כשבפועל אתם כותבים ב URL את האתר TinyEye שזה משהו אחר.

אלון
Guest

סקירה בהחלט ראויה – צריך להזכיר לאנשים שיש חיפוש גם מעבר לגוגל.
כדאי היה גם להזכיר את DuckDuckGo [א] – מנוע חיפוש שדוגל בפרטיות ואנונימיות מוחלטת למשתמשים, והתחנה הראשונה שלי – לפני גוגל. שווה לקרוא את מדיניות הפרטיות שלו [ב] כדי להבין באילו דרכים מנועי חיפוש אחרים שומרים ומדליפים עלינו מידע.
כבונוס, הוא גם מספק כל מיני קיצורי דרך ואפשרויות חיפוש שימושיים, בין השאר גם למפתחים [ג].

[א] https://www.duckduckgo.com/
[ב] https://www.duckduckgo.com/privacy.html
[ג] https://www.duckduckgo.com/goodies.html

יובל
Guest

איך בלי Duck Duck Go?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: