אל תיפלו לסחטנות הרגשית של סמסונג [דעה]

המרוויחה העיקרית ממשפט סמסונג נגד אפל נגד סמסונג היא בכלל מיקרוסופט. וגם: איך בכלל אפשר לטעון שהכרעת הדין תמנע חדשנות כשהיא למעשה תאלץ את סמסונג לפתח מכשיר שונה וייחודי ולא להסתמך על מוצריה של אפל? רועי פוברצ'יק משחרר קיטור

תמונה: flickr, cc-by, LJR.MIKE

השבוע סוף סוף החלו להיסגר הקצוות במשפט של אפל-סמסונג. בתום דיון משפטי ארוך שכלל עדויות מרתקות, עובדות מעניינות באשר לשתי החברות ופסק דין אחד, זכינו סוף סוף להכרעה. סמסונג הפרה מספר פטנטים של אפל ועליהם היא תפצה את החברה ביותר ממיליארד דולרים (ההשלכות הנוספות יגיעו ככל הנראה בהמשך), אפל לעומתה, זוכתה מכל האשמות שיוחסו לה.

לאחר פסק הדין פנה מנכ"ל אפל טים קוק לעובדים בהצהרה שהנצחון של אפל הוא ניצחון של "ערכים" ושבית המשפט הזכיר לכולם ש"לגנוב זה אסור". סמסונג מצידה, הכריזה שזה אולי יום טוב לאפל, אבל זה יום רע לצרכן ולחדשנות. מסתבר שלדעת סמסונג, מה שהיא עושה, זה חדשנות.

אפל: היסטוריה של גנבות ידועות מראש

דיסקליימר קטן: אני לא אכנס לוויכוח של "האם לרשום פטנטים בנוגע לכל דבר קטן נחשב לדבר טוב או לרע עבור האנושות". לא כי זה מיותר, ולא כי אני מסכים או לא מסכים, אלא פשוט כי זה לא רלוונטי כרגע. בפועל – אפל רושמת כל פטנט אפשרי כפי שהחוק מותיר לה ומגנה בצורה חוקית על הפטנטנים שלה. אני חושב שזו עובדה שאי אפשר לערער עליה וזאת נקודת ההנחה שלי בכתיבה הפוסט הנוכחי. אפשר לאהוב או לא לאהוב, אבל חוקית – הפטנטים הם של אפל, וזכותה להגן עליהם.

אפל היא גנבת ידועה של רעיונות – אם זו מערכת ההפעלה המקורית של המקינטוש שסטיב ג'ובס "שאל" באגרסיביות מ-Xerox ואם זו iOS שכל אחד מעדכוני הגרסה שלה הופך לא מעט סטארטאפים לבלתי רלוונטים ברגע. סטיב ג'ובס אפילו הצהיר בעבר – “גאונים אמיתיים גונבים".

וידאו: ג'ובס בריאיון, מצטט את פיקאסו

פה צריך לשים שתי הבחנות מאוד חשובות: רעיונות וביצוע. ההפרדה הזו היא הבסיס לחלק גדול מהחדשנות והכוח של אפל.

אפל יודעת שרעיון טוב עם ביצוע פחות ממעולה, לא שווה כלום. הבעיה הגדולה של אפל עם סמסונג היא שיש פה גניבה של רעיון + הביצוע. כשאפל "גונבת" רעיונות, היא מבצעת אותם בצורה מקורית למדי, על בסיס הטכנולוגיה שלה והעיצוב שלה. הביצועים של אפל (העיצוב, החוויה וכו') הם מה שהופכים את אפל לאפל – זה החלק של הביצוע. למרות שאפל "העתיקה" את מערכת ההפעלה שלה מ-Xerox Parc, הסיכוי שתמצאו קשר ממשי בין שתי מערכת ההפעלה הללו היא קטנה למדי ובטח שלא תתבלבלו ביניהן.

כיוון שאפל היא גנבת ידועה ויודעת שכל רעיון טוב סופו בכך שמישהו יבוא גם עם ביצוע מעולה (ואולי זו לא תהיה אפל) היא גם יודעת שעל רעיונות צריך לשמור (היטב), גם אם עדיין לא מסוגלים להוציא אותם אל הפועל. הדרך היחידה להגן על הרעיונות האלו היא באמצעות פטנטנים. מאות פטנטנים הנוגעים לרעיונות קטנים, ביצועים קטנים ולא מושלמים. זה הנכס והנדל"ן שאפל יודעת לשמר, שחברות אחרות ממעיטות בערכו.

האירוע המביך של סמסונג

בואו נקפוץ חזרה למשפט של סמסונג ואפל.

סמסונג לעומת אפל לא גנבה רק רעיונות, אלא גנבה ביצוע ממשי (לפני שהטוקבקים מתחילים להטיף לי, בואו נתעלם מהדעה שלי ונסתכל רק על פסק הדין). החלק המרתיח היא ההיתממות המיותרת של החברה תוך כדי התהליך. בעוד אפל הצעידה לדוכן העדים עד אחר עד לצד אינספור מסמכים מפלילים, סמסונג מיהרה להתבצר בעמדה שהיא לא גנבה אלא קיבלה המון (המון) השראה מאפל. יותר מזה, היא אפילו תקפה את אפל בזה שאפל הפכה לחברה של עורכי דין ובמקום להתמקד במוצרים טובים ותחרות הוגנת, היא עוסקת בלרדוף מתחרים חזקים.

המחשבה על כך שפטנטנים רשומים של חברות מונעות חדשנות היא מחשבה שצריך לתת עליה את הדעת, פשוט הפעם, זה לא המקרה.

אחרי כל המסמכים שצפו בהם המשובעים מתוארים תהליכי העתקה ו"השראה" של סמסונג מהאייפון או אחרי הפרסומים בהם גוגל אמרה לסמסונג "היי, אתם מעתיקים יותר מדי, כדאי שתרגעו" וסמסונג עדיין מרגישה קורבן. סמסונג כנראה חושבת שהדרך היחידה לעשות טלפון טוב, זה לעשות אותו כמו האייפון, ואם כולם אוהבים את האייפון כל כך, זה לא פייר שתהיה הגבלה על לשכפל משהו שכולם כל כך אוהבים.

סמסונג לא חידשה – סמסונג העתיקה. סמסונג בנתה מותג (גלקסי) שהסקס אפיל שלו מבוסס על מכשיר אחר לחלוטין. היא לא בנתה משהו מקורי או ייחודי ובטח שלא חדשני – אלא למעשה העתיקה מכשיר אחר. הצרכן לא מפסיד חדשנות, הוא מרוויח בכך שהוא נפטר מהחיקוי למכשיר אחר. הוא מרוויח בכך שעכשיו לסמסונג אין ברירה אלא לחשוב על מכשיר מקורי אמיתי ובכך להציג אלטרנטיבה חדשה וייחודית לאייפון.

הטענה שאפל מונעת מסמסונג חדשנות היא הדבר המגוחך ביותר שאפשר לטעון. היחיד שמונע חדשנות מסמסונג היא סמסונג עצמה. פשוט תשאלו את מיקרוסופט שהוציאה מכשיר מקורי מאוד בלי לריב עם אפל. אגב, אם סמסונג חושבת שכל תעשיית המובייל צריכה את הפנטנטים של אפל, היא יכלה לשלם עליהם כמו שאפל הציעה לה כבר מזמן. סמסונג ניסתה להעתיק ולצאת מזה בשלום. פשוט לא הלך לה.

המנצחת האמיתית

במשפט המתוקשר הזה יש מנצחת אחת שאפילו לא השתתפה בו – מיקרוסופט. אפל סופגת אש מכל שונאי הפטנטנים, מאבדת את התדמית החמודה והידידותית שלה והכי חשוב, בעקבות המסמכים והעובדות שצפו במשפט, הרבה מהסודיות של החברה, אחד ממרכיבי הקסם של המותג. סמסונג לעומתה ספגה מכה כלכלית, מכה תדמיתית (לא נעים שמוכיחים שהעתקת) וכפי שזה נראה עכשיו גם המניות שלה ספגו מכה לא קטנה.

לעומת זאת, אם סמסונג מעתיקה (ונכון לעכשיו, סמסונג מזוהה עם מכשירי הדגל לפלטפורמת אנדרואיד) אז מי בעצם המתחרה המקורית האמיתית של אפל? נכון, מיקרוסופט.

אפשר לאוהב או לא לאוהב את הטלפון החדש של מיקרוסופט, מה שאי אפשר לקחת ממנו זה את המקוריות והייחודיות שלו. בעוד סמסונג מתלוננת שאי אפשר להיות חדשני בעולם בו אפל שולטת בפטנטים, מיקרוסופט הצליחה ליצור מוצר שהוא שונה לחלוטין, בעל אג'נדה וקונספט מקוריים. מיקרוסופט – אחת החברות הכי פחות יצירתיות בשוק הטכנולוגיה הצליחה ליצור חוויה נפרדת לגמרי מהאייפון.

כל מעריצי האנדרואיד וחובבי הגלקסי יכולים להמשיך להתלונן ולקטר על אפל כמה שירצו, אבל עכשיו מגיע המבחן האמיתי. האם סמסונג יכולה לייצר מכשירים שיהיו נפרדים לחלוטין מהאייפון? האם היא תוכל לספק מוצר באמת טוב בלי להסתמך על קווי מתאר שאפל הכתיבה?

סמסונג מצידה הצליחה לעשות הרבה מאוד כסף בעזרת המכשירים שלה והיא ממוקמת טוב טוב בשוק מבחינת פופולאריות המכשיר. אין לה שום סיבה להתעצבן או למחות באמת על התוצאה. הרי הנזק (נכון לעכשיו) הוא די מזערי. בזמן שהם העתיקו הם הצליחו להעמיד מותג חזק שיש לו קהל. מי יודע אם הם היו מצליחים בלי האייפון? עכשיו הם פשוט משלמים על הסיכון.

רועי פוברצ'יק

רועי פוברצ'יק הוא יועץ לבניית קהילות סביב סטארטאפים ומותגים. רועי מתמחה בשימוש במדיה חברתית, Content marketing ו -inbound marketing להבאת ושימור משתמשים.. אפשר לעקוב אחריו גם בטוויטר [email protected] או באתר http://roypovarchik.com

הגב

28 תגובות על "אל תיפלו לסחטנות הרגשית של סמסונג [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Nitzan Weidenfeld
Guest

מה? מה? מה? בין מיקרוסופט לאפל יש הסכם שלא לתקוף האחת את השנייה: http://www.theregister.co.uk/2012/08/14/apple_ms_nonaggression_patent_pact/

Nitzan Weidenfeld
Guest

זה מה שמגן על מיקרוסופט, לא איזו חדשנות מדהימה אלא הסכם משפטי. וזה אפילו הופיע בדיונים על המשפט שעליו אתה מדבר. זה שומט את הקרקע מתחת לכל הטיעון שלך

Nitzan Weidenfeld
Guest

מביך

Ran Yefet
Guest

מסכים עם כל מילה :)

Elad Nae
Guest

באיזה תוכנת מסרים מיידים אתה משתמש, באיזה רשת חברתית, באיזה דפדפן ….. כן כולם לוקחים מכולם ויש הסכמים שלא תובעים עד שאפל הגיעה ושברה את הכלים ועכשיו משלמים מיליארדים (מוטורולה) כדי לקנות פטנטנטים ולא כדי לחדש. דרך אגב האחוז המופרש למחקר באפל נמוך משאר החברות……

משה
Guest

הגהה לא הייתה מזיקה כאן. לגופו של עניין, להציב את מייקרוסופט כתחרות לאייפון זה מגוחך, נתח השוק שלה זעיר.

Tomer Gilron
Guest

האם תוכלו בבקשה לעשות כתבה שמתארת את הפאטנטים שסמסונג גנבה כולל פירוט על כל פאטנט ואיך הוא מבוצע במכשירים של אפל וסמסונג?

עידן
Guest

מה זה משנה שמדובר על מכשירים שבכלל לא רלוונטיים, שסמסונג לא נפגעה כי בין המכשירים שמבקשים לאסור מכירה והוכחו כמפרים פטנטים רק שניים נמכרים בשוק האמריקאי (והם לא מכשירי הדגל).

העיקר להספיד את סמסונג, להכריז עליה כגמורה, וכלא חדשנית. אז מה אם זה כבר לא מעניין.

אגב, אני מסכים, סמסונג גנבה, וקיבלה השראה במכשירים הראשונים יותר מידי, הגלקסי ACE הוא קופי של האייפונים, וזה די דוחה, אבל מכאן ועד להספיק את סמסונג או את אנדרואיד, מלמד על חוסר הבנה.

tomer
Guest

בסופו של דבר חלק נכבד מהפטנטים של אפל מגוכחים, חלקם היא אפילו לא מממשת אלא רק רושמת בתור פטנט כדי שאף אחד אחר לא יוכל לממש. אפל מנצלת פרצה בחוק בידיוק כמו כל אותם חברות שהם טרולי פטנטים(חפש בגוגל אם אתה לא יודע מה זה) כדי למנוע תחרות.

חיים
Guest

תומר, בניגוד לאותם טרולי פטנטים שרק קונים פטנטים ולא ממש מייצרים כלום, באפל יושבים אנשים אמיתיים שמקבלים משכורות ומשקיעים זמן ומשאבים בכדי לחשוב על הפטנטים האלו, קטנים ככל שיהיו. אתה לא יכול להגיד שאפל היא טרול פטנטים!
אבל אתה יודע מי יותר קרוב להגדרה של טרול פטנטים? גוגל! שקונה את מוטורלה מובייל ומפטרת את כל העובדים שלה בשביל הפטנטים! היא לא באמת תשתמש בה בכדי לייצר מכשירים, היא משתמשת בהם בכדי לנגח את אפל חזרה. אז מי טרול פטנטים עכשיו?!
מעבר לזה מסכים עם כל מילה בכתבה! סוף סוף מישהו רואה את העניין כמו שהוא.

ערן
Guest

אין דברים בגו. גוגל לא פיטרה את כל העובדים של מוטורולה מוביליטי. היא ממשיכה לייצר מכשירים כרגיל, פשוט בתור חברת בת של גוגל.

עידו
Guest
TL;DR: הבעיה העיקרית בטיעון שלך היא שאתה *לא* נכנס לדיון על האם הפטנטים זה מוצדק או לא. אני הייתי מצפה שבית המשפט האמריקאי ישים סוף למלחמות הפטנטים האלו, ושבסופו של דבר יתחיל תהליך שינקה את מערכת הפטנטים מהגועל שיש בה לאחרונה, ויחזיר אותה למטרתה המקורית – שמירה על זכויות הממציא (שבמקור הוא היה ממציא יחיד, אבל מה לעשות, העולם השתנה) תוך שמירה על זכויות הציבור הכללי. פטנטים נועדו לתת לממציא פרק זמן הוגן להנות מההמצאה שלו – זה עיקרון מוצדק לחלוטין שאני תומך בו. מצד שני, פטנטים מכילים גם איזונים כדי להגן על כלל הצרכנים, בגלל זה יש תאריכי פקיעה… Read more »
פבל
Guest

לייק ! לייק ! לייק !
לניצן – אינך יודע על מה אתה מדבר. ההסכם בין אפל למיקרוסופט כולל סעיף של אי-העתקה:
http://www.theverge.com/2012/8/13/3239977/apple-and-microsoft-cross-license-agreement-includes-anti-cloning

אלון
Guest
לכותב היקר – פיספסת את הנקודה לגמרי. אנסה להסביר: הטענה שאפל מונעת חדשנות היא לא בגלל שהחדשנות נמנעת מסמסונג – מדובר בחברה גדולה וחזקה שיודעת להתגונן במשפט פטנטים ויש לה את ההון כדי לשלם עבור הפרת הפטנטים. הטענה היא, שאפל רושמת פטנטים על אלמנטים מגוחכים, מובנים מאליהם, ושהיא זוכה לשיתוף פעולה מצד רשם הפטנטים האמריקאי (זה מכניס לרשם המון כסף) למרות שרוב הפטנטים היו צריכים להידחות על הסף מאחד מהנימוקים הבאים: הרעיון המוצג רחב מדי (שלא לומר גנרי), הרעיון המוצג הודגם באופן פומבי בעבר ולכן אינו רעיון מקורי של אפל. הנפגעים המיידיים והעיקריים הם אותם מפתחים קטנים ובינוניים שפשוט לא… Read more »
Moshe Ivry
Guest

dגניבה של ביצוע ?
מה זה בדיוק, מסך מלבני עם כפתור?

Nitai Sarna
Guest

לפי הטיעונים שלך ושל אפל אין כמעט חברה היום בשוק שלא הוציעה והעתיקה את הצורה המלבנית וכפתור מרכזי… מסלולריים ועד טאבלטים… מה הם מצפים שיוציאו מכשירים עגולים או משולשים?

פבל
Guest

צריך לקבוע חסם עליון (נניח 10% ממחיר המוצר) שישמש כתשלום תמלוגים לבעלי פטנטים.
עדיין יהיה אינסנטיב לחדשנות, אבל גם אז כל המתכנתים הקטנים ירגעו, ויפסיקו לחשוש כל הזמן שמישהו יושב להם על הזנב כדי לתבוע אותם ולהשמיד אותם כלכלית (המציאות: מי שלא מכניס עשרות מליונים של דולרים ממילא לא מדגדג את הריס לבעלי הפטנטים)

יואכים
Guest

קישור לתמונות של ההעתקות של סמסונג
http://samsungcopiesapple.tumblr.com/

גיא
Guest
"סמסונג מיהרה להתבצר בעמדה שהיא לא גנבה אלא קיבלה המון (המון) השראה מאפל. יותר מזה, היא אפילו תקפה את אפל בזה שאפל הפכה לחברה של עורכי דין ובמקום להתמקד במוצרים טובים ותחרות הוגנת, היא עוסקת בלרדוף מתחרים חזקים". לדעתי אתה לא ממש מבין מה הלך במשפט הזה. סמסונג לא טענה שהיא קיבלה השראה מאפל, אלא שאפל לקחה רעיונות שכבר הוצגו בפומבי בעבר (מלבן עם קצוות מעוגלים? ברצינות?!) ומיהרה לרשום עליהם פטנטים חסרי כל שחר והיגיון. ועם העובדות האלה קשה להתווכח.אלא שכאן לדעתי נכנסה כלכלה פוליטית לעניין, וגם מזה אי אפשר לברוח: הכלכלה האמריקאית במצב דפוק. עשרות אם לא מאות אלפי… Read more »
תומר
Guest

אם היה אפשר להדגיש בצהוב ולהגדיל את הפונט של מה שכתבת, זה היה עושה צדק עם התשובה הטובה שענית כאן. בכל אופן, מחזק כל מילה.

עומר
Guest

תומר,
פונט מודגש ורקע צהוב נרשמו כפטנט של APPLE
בקרוב המשפט APPLE VS STABILO אפל יטענו כי הטוש מרקר על נייר מחקה את הפטנט שלהם! והעובדה שהוא יצא לשוק 20 שנים לפניהם קטנונית ולא רלוונטית… התביעה תתנהל בארה"ב מול חבר מושבעועים אמריקקים כאשר הטובים (האמריקאים) תובעים ומטביעים את הרעים (הנאצים)…
כל הקבלה בין הסיפורים על אחריותך בלבד.

רון סי
Guest
Roy Povarchik
Guest
דבר ראשון, תודה על התגובות. מעריך את הזמן שנלקח כדי לקרוא, לחשוב ולהגיב. דבר שני, אני בכוונה מפריד את נושא הפטנטנים ("אם זה בסדר שאפשר לרשום כל שטות כפטנט") כי אי אפשר לדון בה ברצינות כשמתייחסים רק למשפט הזה. דבר שני, לגבי מיקרוסופט – המוצר נראה אחרת לגמרי לעומת הסמסונג שנראה מספיק דומה כדי שאנשים יתבלבלו בין המוצרים (גם זה אגב, הוכח במשפט). וגם כמו שכבר הגיבו פה, לאפל ומיקרוסופט יש הסכם על אי העתקה. בעיניי השאלה הגדולה פה (ולפי ההוכחות והשוואת המכשירים של סמסונג לפני ואחרי האייפון) היא האם סמסונג הייתה מצליחה למצב את עצמה גבוה כל כך בלי… Read more »
Nitzan Weidenfeld
Guest

בין אפל למיקרוסופט אין "הסכם אי העתקה", כי החוק עצמו שאוסר העתקה, מספיק. יש בינהן הסכם שמשתף אחת את השנייה באוסף הפטנטים.
כלומר: ההסכם בינהן מוכיח שהן מעתיקות אחת מהשנייה ומודעות לזה. ההסכם הזה מפריך לחלוטין את הטיעון שלך.

אבי
Guest

ניצן מספיק להביך את עצמך

רונה
Guest
האיפון היה בשוק 3 שנים לפני שנכנס הגלקסיS- ואנשים כבר התרגלו לאיקונים מסוימים ולכן סמסונג עשתה דברים זהים/דומים- כדי לא לבלבל את המשתמשים ולהכריח אותם ללמוד הכל מחדש מה שכן הם חידשו בדברים אחרים שלא קשורים לאיקונים הרבה אנשים מעדיפים את סמסונג. אני חושבת שבגלל שעבר זמן בין הכניסה של סמסונג לשוק זאת לא ממש העתקה- כמו שזה פשוט תשתית מסוימת שרגילים אליה ומשתמשים בה. ואני יכולה לתת לכך כמה דוגמאות- למשל פעם כל מחשב ומחשב היו לו את החיבורים שלו לעומת זאת היום החיבורים בכל מחשב זהים. דוגמא אולי יותר טובה- הם סרטי הקולנוע אשר השתנו במהלך השנים מבחינת… Read more »
ערן
Guest
מצטער, קראתי רק את הכותרת (מבטיח לקרוא כל הכתבה ולהגיב שוב כשיהיה לי זמן). לדעתי אתה טועה. סמסונג כן מחדשת, אולי איפלו הכי מחדשת בשוק האנדרואיד עם המכשירים שלה. סמסונג חידשה בעזרת ממשק הטאצ'וויז (תמיכה בקבצי MKV, הפיכת יציאת ה MINI USB ליציאת טלויזיה HDMI ועוד) וגם בחומרה (מסכי סופר אמולד שבעיני רבים נחשבים הכי איכותיים בשוק, סדרת מעבדים חדשה, תקנו אותי אם אני טועה אבל הגלקסי נוט היה המכשיר הראשון עם מסך 5" ועוד). אפל לעומת זאת כבר לא מחדשת כלום. רק רודפת אחרי השוק. משלימה לעדר שלה דברים שהיו באנדרואיד since day 1. החידוש האחרון שלה היה מסך… Read more »
ערן
Guest
טוב, סיימתי לקרוא את כל הכתבה וכל התגובות בעיון. דעתי לא השתנתה: אני עדיין חושב שסמסונג חידשה והבדילה את עצמה משאר יצרניות האנדרואיד. אפל פשוט רצו לבלום קצת את המתחרות שבהתחלה נשפו בעורפה ולאחר לא יותר מדי זמן השאירו לה לאכול אבק. כולם מעתיקים מכולם (גם אפל מעתיקה מיצרניות אחרות בלי בושה), וברגע שאתה אומר אני מתעלם מהעבודה שהפטנטים שנרשמו מגוחכים הפוסט שלך מאבד מהרלוונטיות שלו. הרי נעשתה פה סוג של עוולה בכך שאפל קיבלה פטנטים על מלבן עם פינות מעוגלות או החלק לפתיחה (שהיה קיים במכשיר משנת 2005). אם ברור שהיא העתיקה, היא לא היתה צריכה לקבל את הפטנט… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: