NP530U3B סדרה 5: נייד, קל ועוצמתי מבית סמסונג [סקירה]

אולטראבוק 13.3 אינץ' מבית סמסונג, עם i5 ו-4GB של RAM. האם הוא יוכל להיות היורש של צרכי המיחשוב שלכם בתנועה?

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

אחד מחברי משפחת האולטראבוק של סמסונג נחת על שולחננו לסקירה, ה-NP530U3BI. המחשב כולל מאפייני חומרה נדיבים, שהופכים אותו למחשב חזק מצד אחד, ומצד שני שומרים אותו בקטגוריית המשקל הקל (פחות מקילו וחצי).

מאפייני חומרה

המחשב הספציפי שהגיע אלינו כולל מאפייני חומרה שיגרמו למרבית הלפטופים הרגילים להסמיק ממבוכה. המעבד הוא i5 של אינטל, מסך 13.3 אינץ' LED HD, זיכרון RAM בנפח 4GB וכונן קשיח מסוג SSD בנפח 128GB. נתונים אלה כבר מעניקים לו יתרון יחסי, עוד לפני שאנו ניגשים להתייחס לאריזה הדקה והקלילה.

עיצוב

לפני שנתייחס לסוגיה הספציפית, חשוב להבהיר את המשמעות של שייכות המחשב למשפחת מחשבי האולטראבוק. משפחה זו נמצאת בימים אלה תחת עינה הפקוחה של חברת אינטל, אשר רשמה במספר מדינות בעולם את סימן המסחר ומספקת ליצרניות החומרה, לפי דיווחים שונים ברשת, תמריצים שונים כדי לייצר מכשירים העונים לקטגוריה. בין היתר, נטען כי אינטל מאפשרת ליצרניות השונות לרכוש את המעבדים המרכזיים מתוצרתה במחיר מופחת, כתמריץ כלכלי ליצרניות האחרות.

בין ההגדרות שאינטל מחייבת את היצרניות נמצאת הגדרת העובי המקסימלי של המחשב, סוג המעבד, אורך חיי סוללה מינימלי, זמן מעבר ממצב שינה למצב פעולה מוגדר מראש, ועוד. לכן, כאשר אתם מסתכלים על כל אחד מחברי המשפחה, תמצאו אמנם מאפייני עיצוב ייחודיים לכל אחת מהיצרניות, אבל המסגרת הכללית של המאפיינים מוכתבת מראש, והופכת אותם לדומים, עד כדי דומים מאוד אחד לשני. למעשה, הם גם דומים למתחרה הגדול ביותר שלהם, המקבוק אייר של אפל.

מקלדת

מקלדת האולטראבוק, עם כפתור ה-Function בכחול

המקלדת עצמה מזכירה, מבחינת העיצוב, את המקלדות של אפל מהשנים האחרונות. המקשים שטוחים ודומים בצורתם ובתחושת ההקלדה בהם למקלדת של מחשבי המקינטוש השונים (אייר ופרו) מהשנים האחרונות.

למעשה, גם בתצורת המקשים ניכר דימיון רב. השוני המשמעותי היחיד נמצא, כמובן, במקשים הייעודיים לחלונות במקום אלה שייעודיים למערכת ההפעלה של אפל. מבחינת המקלדת עצמה, הרגשנו בחסרונם של מספר מקשים דומיננטיים שהפכו למקשי משנה, שניתן לגשת אליהם רק בשילוב מקש ה-Function (ראו תמונה מצורפת).

בין המקשים החשובים שנעלמו ניתן למנות את Page Up ו-Page Down, שלא לדבר על Home ו-End שגם נעדרים. אמנם, למשתמשים רגילים לא בטוח שהמעבר שלהם לסטטוס של מקשי-משנה יהיה משמעותי, אבל ל-power users זה יכול להיות לא רק משמעותי, אלא גם מעט מעצבן. בפועל, ובלי קשר לדגם הספציפי הזה, תצורת המקלדת היא אמנם לא השיקול הראשון (או השני) שכדאי לבדוק במחשב נייד חדש, אבל זה בהחלט משהו שמומלץ להתייחס אליו רגע לפני הרכישה.

חיבורים וקישוריות

כדי לעמוד בדרישות העובי הדק שמכתיבה אינטל, החלק התחתון של המחשב דק, אפילו דק מאוד. למרות העובי תוכלו למצוא מספר חיבורי USB, חיבור HDMI, חיבור USB 3.0, וחיבור Ethernet (כבל רשת). אמנם, הגודל הפיזי של הכבל עצמו חורג מממדי גוף המחשב, אך בסמסונג פתרו את הסוגיה באמצעות התקנת דלת קטנה שניתן לפתוח ולסגור בעת הצורך, כך שהכבל יתאים (ראו תמונה מצורפת).

חסר לכם משהו? כנראה שלא. עבור מרבית השימושים שלכם, החיבורים הקיימים במחשב יותר ממספיקים, וישאירו לכם שקע או שניים ספייר. במקרה הקיצון, בו אתם רוצים לחבר למחשב יותר מ-3 דברים לשקעי ה-USB בו-זמנית (נזכיר, שזה לפטופ ולא מחשב שולחני), תוכלו לחבר אליו מפצל חיצוני.

החיבורים השונים משני צידי המחשב; ניתן לראות כונן לקריאת כרטיסי זכרון, שקעי USB, שקע HDMI, שקע Ethernet, ועוד.

מבחינת קישוריות, ניתן למצוא כאן את כל הדברים הסטנדרטיים; בלוטות' 3.0, תמיכה בתדרים של ווייפיי B/G/N, לצד חיבור כבל רשת אופציונלי (RJ45).

מצלמה ומסך

מיקרופון לצד המקלדת

המסך של הלפטופ הוא אחד הדברים המיוחדים שבו, ואני לא בטוח שאנשים רבים שמים לב אליו. המסך מגיע גם ברזולוציה גבוהה (HD) עם בהירות וניגודיות מיוחדים (SuperBright).

כשמשתמשים במחשב, מרגישים שהמסך מואר היטב ורואים טוב את התמונה, בתנאי תאורת משרד. אבל, אם תשימו אותו לצד לפטופ עם מסך רגיל, תראו באמת את ההבדל המשמעותי בתמונה.

מבחינת מצלמת רשת, כמו מרבית הלפטופים (יש כאלה שמשום מה היצרנים בחרו שלא לשלב בהם מצלמה, גם ב-2012), גם הלפטופ הזה מצוייד במצלמת רשת המוטמעת במסגרת העליונה של המסך. לצידה ממוקמת נורית חיווי שתעדכן אתכם כאשר המצלמה מופעלת באופן רשמי. המיקרופון, למי שרגיל שנמצא גם הוא במסגרת העליונה, ממוקם דווקא לצד המקלדת, משמאל למקש ה-CAPS LOCK (ראו תמונה).

סוללה

באופן כללי, אינטל מחייבת את היצרניות שהסוללה של מחשב שנכנס לקטגוריית ה"אולטראבוק" תספק 5 שעות עבודה לפחות. בתור נתון פתיחה, מדובר בנתון מכובד, ולאורך השימוש שלנו אכן הרגשנו שהסוללה מחזיקה יותר זמן לעומת מחשבים ניידים אחרים שהתנסנו בהם לאחרונה. למרות זאת, חשוב לזכור שהסוללה זוכה לסיוע כפול; מצד אחד, הכונן הקשיח הוא כונן מסוג SSD, שזולל פחות סוללה לעומת כונן קשיח מגנטי. דבר נוסף שבא לידי ביטוי, הוא שככל הנראה, המבנה הפנימי של המחשב (לא פרקנו אותו) הוא כזה שמאפשר לשים בו סוללה גדולה יותר, פיזית, כך שאורך חייה יהיה ארוך יותר, מלכתחילה, לעומת סוללות של לפטופים אחרים.

חום ומהירות

המצלמה בקצה העליון של מסגרת המסך

למי שרגיל לפליטת חום מאסיבית מהלפטופ שלו, וודאי ישמח לגלות שכמות החום שמיוצרת קטנה משמעותית ביחס למחשבים רגילים. תורמים  לזה המבנה של המחשב, המעבד החסכוני בחשמל (ולכן גם בייצור של פחות חום) וכמובן העובדה שהכונן הקשיח הוא כונן SSD ולא כונן מגנטי.

מהירות מערכת ההפעלה היא אחד הדברים המדהימים בלפטופ הזה. המחשב מתחיל את עצמו ממצב כבוי תוך מספר שניות חד ספרתי (על גבול הדו-ספרתי, אבל זה בכל זאת מרשים), ואם אתם מעבירים אותו למצב 'שינה', האתחול לוקח 2-3 שניות. זמן מינימלי זה יגרום לכל מי שמשתמש במחשב מבוסס חלונות לקנא מעט במחשב.

מערכת הפעלה ותוכנות נלוות

מבחינת מערכת הפעלה, המחשב מגיע עם מערכת הפעלה חלונות 7 בגרסת Home Premium 64bit. בתוך המחשב, על אף שזה לא תמיד מצוין רשמית, תקבלו מערכת בה היצרן שילב מראש מספר רב של דרייברים ותוכנות מותאמות ייעודית למחשב הזה. למשל, המחשב מגיע עם ממשק גרפי ייעודי למנהל הווליום של המחשב, ומן העבר השני גם עם גרסת ניסיון של נורטון אנטי-וירוס ל-60 ימים.

בעוד שעם ההתקנים הייעודיים קשה יותר להתמודד ולאתר חלופות (אלא אם תשקיעו בזה משאבים משמעותיים), היה לנו מעט מוזר למצוא את גרסת הניסיון של נורטון במערכת ההפעלה. זאת, משום שמצד אחד הגרסה הסכימה לעדכן את עצמה להגדרות המעודכנות ביותר עוד לפני שהפעלנו אותה, אבל אם אתם רוצים להפעיל את תקופת הניסיון ולנצל את ההגנה שכבר הורדתם זה עתה את העדכון שלה, אתם צריכים להפעיל את המוצר בצורה אקטיבית. כלומר, התוכנה מתעדכנת, אבל לא תגן עליכם, אלא אם תלחצו על סט מסויים של כפתורי תפריט. עדיף היה אם לא היינו נתקלים ב-Bloatware מהסוג הזה, ולמי שזה מפריע, הוא תמיד יוכל להסיר את התוכנה.

לסיכום

המחשב עצמו הוא מחשב קל משקל, רב-ביצועים, שמציע לכל מי שיוצא לדרכים את אחת האלטרנטיבות הנוחות שבדקנו לאחרונה. יתרונותיו הבולטים הם במשקל, סוללה שפועלת לאורך זמן ומאפייני חומרה משופרים (RAM וכונן SSD) יחסית למתחרים. חסרונותיו הם במבנה האלומיניום-פיברגלס, שמרגיש לנו קל מידי ורגיש לנפילות או מכות. לא בדקנו את העמידות שלו, אבל הוא נראה פחות עמיד, בצורה משמעותית, לעומת הלפטופים המאסיביים יותר, ועבור מי שלחוץ תקציבית, המחיר שלו עשוי בהחלט להרתיע. יש לזכור, שמדובר בסוס עבודה לדרכים, ולא בלפטופ שמתיימר להיות הזול ביותר בקטגוריה, ומי שבוחר להשקיע בו מקבל תמורה עבור ההשקעה.

מפרט טכני

מעבד: Intel® Core™ i5 2467M ‏(‎1.60GHz, מטמון ‎3MB L3)
זיכרון: 4GB מסוג DDR3 דיסק קשיח: 128GB מסוג SSD מסך: HD SuperBright בגודל 13.3 אינץ'
מערכת הפעלה: Windows 7 Home Premium 64Bit
סוללה: סוללת 4-תאים מסוג Li-Po, המספקת עד 5 שעות עבודה
מצלמה קדמית: 1.3MP
משקל: כ-1.5 ק"ג
מחיר מומלץ לצרכן: 5,699 ש"ח אתר היצרן

וידאו: הדגמה של המוצר

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

1 תגובה על "NP530U3B סדרה 5: נייד, קל ועוצמתי מבית סמסונג [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Moran Monovich
Guest

נראה טוב, אבל להוריד לחצנים כמו end home זה פשוט בלתי נסלח

wpDiscuz

תגיות לכתבה: