בדיקה חושפת: הביצועים של Note 20 Ultra שנמכר בישראל פחות טובים מהמקבילים בחו"ל

בדיקה חדשה חושפת שגרסת נוט 20 אולטרה עם אקסינוס, שנמכרת בישראל, מציגה ביצועים פחות טובים, מבזבזת יותר סוללה ומתחממת יותר מהנוט 20 אולטרה שנמכר בארה"ב ובקוריאה

צילום: גיקטיים

בדרך כלל, כשחברה משתמשת במעבד תוצרת בית שמותאם לחומרה שלה, זו סיבה למסיבה. אחרי הכל, מדובר בחברה מייצרת את גם את המכשיר, גם את המעבד, וגם את התוכנה שרצה עליהם, ואנחנו מצפים לביצועים הטובים ביותר. אבל על פניו נראה שזה לא המקרה כשמדברים על ה-Note 20 Ultra של סמסונג שנמכר בישראל עם אקסינוס, מעבד הבית של סמסונג. אחרי לא מעט תלונות ברשתות החברתיות, מעלה בדיקה חדשה שככל הנראה יש סיבה לזעם.

על מה כל המהומה?

כבר לא מעט שנים שבארצות הברית ובקוריאה, סמסונג מציידת את מכשיריה במעבדי Snapdragon של קוואלקום, בעוד בשאר השווקים (וישראל בהם), סמסונג משתמשת במעבד ה-Exynos שהיא מתכננת ומייצרת בעצמה. הייתם אולי מצפים שמעבד תוצרת בית יוביל לחוויה חלקה וטובה יותר, אבל נראה שלא כך הדבר.

כבר בביקורת שפירסמנו לפני מספר שבועות טענתי כי ה-Note 20 Ultra התחמם בצורה חריגה יחסית בשימוש פשוט, וסוללת המכשיר מתרוקנת בקצב מהיר ממה שציפיתי. ההשערה שלי הייתה שמדובר בבעיה כלשהי במעבד, או בשילוב שלו עם התוכנה והמסך המצוין אבל הרעב לאנרגיה של ה-Note 20 Ultra. להתרשמות שלי על ההתחממות היו שותפים גם מספר חברים בקבוצות פייסבוק של משתמשי סמסונג בישראל ,שדיווחו על בעיות התחממות, למרות שמשתמשים אחרים הכחישו כל טענה להתחממות. כך או כך, לאחר פירסום הסקירה, הפנו אותי גורמים שונים לסקירות באתרי טכנולוגיה אמריקאיים, שחלקו שבחים למעבד של קוואלקום ולזמני הסוללה הארוכים, ולא ציינו כלל בעיות התחממות. עתה יכול להיות שאנחנו מקבלים את התשובה לחידה.

כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים כל העדכונים מחכים לכם בערוץ הטלגרם של גיקטיים להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

מה קורה כשמחליפים בין מערכות הקירור השונות?

היוטיובר הפופולארי זאק נלסון, הידוע בכינויו JerryRigEverything נוהג לבדוק את העמידות של מכשירי הדגל השונים, בין היתר על ידי פירוקם לגורמים ובדיקות מקיפות. נלסון לקח שני מכשירי Note 20 Ultra חדשים מהניילון. האחד עם מעבד אקסינוס והתקן נחושת לפיזור החום, והשני עם מעבד Snapdragon והתקן גרפיט לפיזור החום. נלסון הריץ מספר בדיקות ביצועים מוכרות (Benchmarks), שכוללות ביצוע משימות שונות תוך כדי שימוש בכל יכולות העיבוד של המכשיר.

במבחן הביצועים זכה הנוט 20 אולטרה עם הסנאפדראגון לביצועים טובים יותר ב-16% ממקבילו שנמכר בישראל וביצע את המשימות מהר יותר. הביצועים הטובים ביותר היו הן במשימות לליבת עיבוד אחת והן למשימות שעשו שימוש במספר ליבות. למעשה, הופתע נלסון לגלות שמכשיר הנוט 10 אולטרה שלו, מכשיר בן שנה, הציג ביצועים קרובים למדי לזה של הנוט 20 אולטרה בגרסת האקסינוס. בנוסף, עלה מהמבחנים שערך נלסון שהמכשיר עם הסנאפדראגון היה יעיל יותר אנרגטית וסיים את המבחנים עם 5 אחוז יותר סוללה ממקבילו עם האקסינוס, שנמכר בישראל.

במהלך המבחן, נלסון בדק גם את הטמפרטורות של שני המכשירים, וגילה כי בנוסף להבדלים בביצועים, דגם הסנאפדרגון גם שמר על טמפרטורה נמוכה יותר. בבדיקת הפירוק המסורתית של iFixit ובסרטוני פירוק אחרים התגלה שלא כל מכשירי הנוט 20 אולטרה נולדו שווים, ולא רק מבחינת המעבדים: בחלק מהמכשירים התגלה שרק חלק מהמכשירים משתמשים במערכת קירור מסוג Vapor Chamber או צינורות נחושת שמוליכים ומפזרים את החום. בחלק אחר מהמכשירים התגלה שהחברה משתמשת בשכבה של גרפיט, ובחלק אחר נמצאה בכלל שכבה שעשויה מנחושת.

תמונה: iFixit

האשם המרכזי נמצא

אבל האם יכול להיות שדווקא ההבדלים בסוגי מערכות הקירור יכולים להסביר את ההבדלים בביצועים או בהתחממות המכשיר? נלסון פירק את שני הדגמים, חילץ את מערכות הקירור השונות והחליף ביניהן. התוצאות העידו על עלייה בטמפרטורה בשני המכשירים, עלייה שככל הנראה נובעות מהעובדה ששכבות הקירור כבר לא מודבקות הרמטית ומותאמות למכשיר בצורה מושלמת, כפי שהן יצאו מהמפעל. עם זאת, המכשיר עם מעבד האקסינוס עדיין הציג טמפרטורות גבוהות יותר, וביצועים טובים פחות מאחיו עם מעבד הסנאפדרגון.

"קשה להגן על סמסונג במקרה הזה. זה כאילו טויטה הייתה מוכרת טנדר עם מנוע 6 צילינדרים באמריקה, ומנוע עם 4 צילינדרים בכל מקום אחר, בלי להגיד לאף אחד מה מסתתר מתחת למכסה המנוע", טוען נלסון. על פי האבחנה שלו, ההבדלים בין המעבדים הם האשמים בהבדלים בביצועים בין הדגמים השונים.


לפי מה שזיהיתי בסרטון, השתמש נלסון בגירסת ה-5G המצוידת במעבד סנאפדרגון, ובגירסת ה-LTE המצוידת במעבד אקסינוס, ונזכיר כי בין השתיים יש הבדל משמעותי נוסף בדמות זיכרון ה-RAM. גירסת ה-5G מצוידת ב-12 גיגה RAM, בעוד גירסת ה-LTE מצוידת ב-8 גיגה RAM בלבד, מה שיכול להצביע על גורם נוסף להבדלים.

לאפל זה עובד מצוין, לסמסונג פחות

המקרה של סמסונג הוא מקרה מוזר שמעורר מחלוקת כבר שנים רבות. אפל, למשל, מתכננת את שבבי ה-A שלה בעצמה – ומעבירה אותם לייצור על ידי חברת TSMC. זו גם הסיבה שהיא החליטה לנטוש את אינטל ולעבור למעבדים בתכנון עצמי מבוססי ארכיטקטורת ARM. בניגוד למקרה הזה למשל, כל מבחני הביצועים של אפל מוכיחים עליונות חומרתית לטובת המעבדים תוצרת-בית של החברה, אך במקרה של סמסונג, מעבדי האקסינוס נחשבים לפחות יעילים מבחינת ביצועים וניצול אנרגיה. עצם העובדה שסמסונג בוחרת שלא להשתמש במעבד תוצרת-בית בשוק הביתי שלה, קוריאה, היא כבר מוזרה בעד עצמה.

ההבדלים בין מערכות הקירור השונות מוזרים אף יותר, כיוון שלרוב, חברות משווקות את אותם דגמים כמעט במדויק ברחבי העולם, עם שינויים מינוריים יותר – כמו מודמים שונים לתדרי סלולר שונים עבור שווקים מסוימים. במקרה הזה, סמסונג מציגה מפרטים שונים במהותם, שנותנים קצת פחות לכל מי שמחוץ לקוריאה וארצות ההברית, תמורת מחיר גבוה יותר.

כאשר The Verge פנו לסמסונג בבקשה לתגובה בנושא ההבדלים במערכות הקירור, הם לא זכו לתגובה. גם אנחנו פנינו לסמסונג לצורך קבלת תגובה בנושא הממצאים האחרונים בנוגע למעבדים ומערכות הקירור. באם נקבל תשובה, נעדכן כמובן את הכתבה בהתאם.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

24 תגובות על "בדיקה חושפת: הביצועים של Note 20 Ultra שנמכר בישראל פחות טובים מהמקבילים בחו"ל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אסף
Guest

חח בוקר טוב, זה ידוע כמה שנים על כל סוגי הפלאפונים שיוצרו בהפרדה הזו

שם כלשהו
Guest

מספיק היה לפתוח את נתוני המעבדים ולראות השוואות של בנצ'מרקים שכבר נעשו על שני המעבדים ולראות כי הסנפדרגון צורך פחות חשמל, מיצר פחות חום ומספק ביצועים יותר טובים (אם כי מדובר בהבדל של פחות מ10%).
בנוגע לסיבה לשימוש במעבדים שונים ככל הנראה היא שבארה"ב אפל מחזיקה ברוב השוק והם מוכנים להרוויח פחות אבל לתת תחרות הולמת לאייפון כשבמדינות אחרות אפל פחות נפוצה והם מעדיפים לשחק על המחיר (כמובן שזאת רק השערה).

יניב
Guest

חברות הסלולר מכניסות את טכנולגיית 5G ולכן אני אומר פשוט מאוד לא לרכוש מכשירים בלי השבב ל5G. החברות עושות עלינו קופה יפה מאוד ומי שקונה פראייר. בעוד כמה חודשים תשארו עם מכשירים שלא תומכים – אל תהיו נעליים

גם כן גולש
Guest

איזה כמה חודשים? אתה עדיין יכול להשתמש במכשיר 2G והכל יעבוד, אומנם בקצב של 2G אבל יעבוד
באותה מידה יהיה אפשר להשתמש במודמים של 4G לעוד שנים בקצב 4G שסבבה לרוב המקרים

אבי ב.
Guest

זה נכון גם לs20 . המכשיר מתחמם מהר והסוללה נגמרת מהר. מאכזב. לדעתי זו בהחלט עילה לתביעה יצוגית.

ליאור
Guest

נראה כאילו יש איזה מסר בסבטקטס כאילו מפלים את הישראלים ביחס לאמריקאים. הסיפור הנושן של צ'פסטים של קוואלקום בגירסאות האמריקאיות נובע מהמגבלות של רשתות הסלולר שם, בעיקר verizon. הסלולר של סמסונג לא תומך בCDMA לדור 3 משיקולי עלות (royalties) וכפועל יוצא אינו יוכל להמכר ללקוחות verizon, לכן מייצרים להם גרסה מיוחדת (כך גם אייפון בעבר).
ממליץ לקרוא עוד פרטים: https://www.pcmag.com/news/cdma-vs-gsm-whats-the-difference

שם כלשהו
Guest

זה מסביר למה מרואש נוצרה הגרסה לשוק האמריקאי, אבל לא מסביר למה גרסה זאת לא זמינה במדינות אחרות (הניחוש האישי שלי הוא עלות),
אך כמובן שזאת לא הפלייה נגד ישראל ספציפית כי ברוב המדינות נמכרת רק הגרסה החלשה כמו בישראל.

מנחם
Guest

אני מאוכזב קשות מסאני
עוד בזמנו שקניתי את הnote 3 שלא תמך ב4g רק בגרסא שהגיע לארץ ולאחר מכן עם הs8 והמסך הנצרב
מאז נשבעתי שאני לא נוגע בשום מכשיר שמגיע מסאני תקשורת!
מעדיף לקנות מחול בטיול ולהביא לארץ או להזמין מחול גם אם זה יעלה יותר

בצל כחול
Guest

מה חדש?
כל יבואן בארץ עושה מה שבא לו (לעומת המדיניות של היצרן העולמי).
ככה זה בסמסונג, ככה זה באפל, ככה זה באסוס, ככה זה בקורסייר, ככה זה בDELL….

אני מניח שהיצרן המקורי לא יודע על השכונה שעושים מהמותג שלו, או שלא ממש אכפת לו בגלל שהשוק פה פיצי.
בכל מקרה ברגע שכולם ככה, מה יש לך כצרכן לעשות? איזה ברירה יש לך?

יסמין
Guest

קניתי נוטו 20 אולטרה אחרי חצי שעה התחמם ממש… והמכשיר כבר שבוע בתיקון

אלמוג
Guest

לא לקנות את הדגם שבארץ. גם לא תומך ב5G. רק הסנאפדרגון תומך

Tal
Guest

נניח שיש אפשרות לקנות את הדגם האמריקאי עם תמיכה ב-5G וכו'. יעבוד ברשתות הישראליות?

פבל
Guest

יש תדרים באתר שלהם. אמור לתמוך

kdkd
Guest

כרגיל יש את ציבור האנשים שלא מבינים כלום בטלפונים חכמים וקונים מכשיר גרוע. העיקר שיהיה בצבע זהב מנצנץ. וללכת כמו עדר

דוד
Guest

חחחחחח למה לעשות בדיקה זה ידוע כבר כמה שנים טובות

שניר
Guest

טלפון לא קונים בארץ,זאת המסקנה שלי…קניתי טלפון בארץ,פתחו אותו,החליפו כבל לכבל לא מקורי,הטלפון עם טביעות אצבע והמטען של אותה חברה,אבל לא מה שאמור להגיע עם המכשיר הזה…יש לקנות פה כמובן גם ערכה מקורית שנמכרת בכל מדינה בתור ערכה,מה זה מקורית??? למה צריך כל דבר קומבינות מגעילות???

מישהו
Guest

רק מכשיר שנמכר דרך יבואן רשמי בארץ מגיע עם מטען ישראלי. על פי חוק אסור ליבואן מקביל למכור מטען לא ישראלי, וזו הסיבה שהם מוציאים ודוחפים מטען פשוט במקומו. עוד רגולציה מטומטמת שנועדה להגן על הצרכן אבל בפועל דופקת אותו

ניב
Guest

אין פה מה להשוות, המכשיר עולה ליבואן משמעותית פחות.

לוחה שוב
Guest

מכעיס!

צבי קרפן
Guest

חרם צרכנים על סמסונג ולהפיץ את הביזיון הזה כמה שיותר.
רק שיכאב בכיס ילמדו

ראובן
Guest

שמי : ראובן

053-7121630

לכל מי שרוצה להתייעץ ולפני קנית המכשיר , אתן את הדעה שלי .

לפני חודש , רכשתי 2 מכשירי נוט 20 אולטרה .

מהיום הראשון מתחמים ללא שימוש , חברת סמסונג מנסה להסתיר את האמת למה זה קורה , אז חברים בדקתי וחקרתי לעומק .

הבעיה להתחממות המכשיר שבחלק גדול של המכשירים לא מותקן רכיב קירור במכשיר .

חברת סמסונג ישראל מנסה לחרטט שחודש המכשיר לומד הסוללה לומדת .

חברים לא להאמין לקשקוש הזה.

המכשירים מתחממים בגלל שאין רכיב קירור במכשיר .

אני עשיתי טעות האיומה שקניתי את המכשיר הזה ולא ממליץ לקנות נוט 20 אולטרה .

אני שוקל להגיש תביעה ייצוגית

053-7121630

Avi
Guest

לא קונה יותר סמסונג בארץ

Avi
Guest

בארץ גם הram קטן, גם הנפח מוגבל וגם יכול לשמש כמעמד לחימום ספל הקפה מרוב שהוא מתחמם…וזה עוד לפני שמפעילים וויז.
אם לא יקחו את עצמם בידיים, יעלמו בקרוב.

חגית
Guest

קניתי סמסונג s10 המצלמת סלפי שלו גרועה. חברה שלי קנתה s10 בארצות הברית ואין להשוות את איכות התמונה. מסתבר שההבדל נעוץ במעבדים. פשוט להתרחק מהורסיה של סמסונג שנמכרת בארץ. אותו הבדל קיים גם בs20 ובs21

wpDiscuz

תגיות לכתבה: