ה-Galaxy Watch הוא שעון טוב מאוד, רק אל תחפשו בו חידושים

לקחנו את ה-Galaxy Watch החדש לסקירה מקיפה וגילינו שמדובר בשעון מצוין. אבל למרות השם החדש, הוא מציע בעיקר בשידרוגים קלים. חידושים של ממש – כמו אק"ג רפואי – תצטרכו לחפש במקום אחר

צילום: גיקטיים

לפני מספר שבועות השיקה סמסונג את ה-Galaxy Watch, הגרסה החדשה ביותר של השעון החכם שלה, שזנחה על הדרך את שם המותג Gear. אבל האם מאחורי שינוי השם של השעון, עומד גם שינוי מהותי? האם הצליחה סמסונג לייצר מוצר עם פיצ'רים ייחודיים, שיצליח לתת פייט למתחרים הרבים בתחום? לקחנו אותו לבדיקה לאורך זמן.

אמ;לק:

עיצוב

השעון לא מביא איתו מהפכה עיצובית, וזה בסדר. אנחנו אהבנו את העיצוב הסולידי של השעונים בסדרת ה-Gear עד כה. השעון עשוי מסגרת מתכת, גב פלסטיק ורצועות גומי סטנדרטיות שתוכלו להחליף וכמו שאנחנו מצפים מסמסונג – איכות גימור ובנייה גבוהות כמו שהיא יודעת לעשות.

לבחירתכם עומדים דגם ה-42 מ"מ ודגם ה-46 מ"מ, אותו אנחנו קיבלנו. מדובר בחבר גדול, על גבול המגושם, שגם על יד גברית גדולה ומסוקסת נראה גדול, ומגיע עם משקל מכובד של 63 גרם לפני הרצועה.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

בחזית השעון נמצא מסך מגע AMOLED של סמסונג, עליו נרחיב בהמשך; ומסביבו – החוגה, הסימן המזוהה ביותר אולי עם השעונים של סמסונג מאז השקתם.

אני אישית מאוהב בחוגה הזו, שמאפשרת שליטה נוחה ומדוייקת בפונקציות השונות של השעון. חשוב לזכור שלא מדובר כאן במסך ענק של טלפון, אלא מסך מגע זעיר שמוסתר בקלות על ידי קצה האצבע שלכם. מעבר לשיטה העדינה יותר עם החוגה, היא גם יעילה כאשר אתם עם ידיים רטובות, או כאשר השעון עצמו רטוב ומסך המגע לא מתפקד היטב. חוץ מזה, קולות הקליקים הקטנים שסיבוב החוגה עושה הם פרייסלס.

נעבור לגב המכשיר, שעשוי פלסטיק שחור קשיח, ונועד ככל הנראה כדי לאפשר את ההקשחה והעמידות המשופרת של השעון. בלב הפלסטיק נמצא את מד קצב הלב המשודרג של סמסונג.

צילום: גיקטיים

בצד ימין נמצא את הכפתורים הפיזיים של השעון: הכפתור העליון הוא כפתור ה-Back והכפתור התחתון הוא ה-Home. מתחתם נמצא את המיקרופון שישמש אתכם להקלטות קוליות, ניהול שיחת טלפון והפעלת ביקסבי. סתם. אנחנו צוחקים. אף אחד לא באמת מפעיל את ביקסבי מרצונו.

צילום: גיקטיים

בצד ההפוך נמצא את הרמקול של המכשיר. מדובר ברמקול שהפתיע אותנו לטובה בעוצמה שלו ובכמה שהוא ברור. באחת הפעמים שביליתי עם השעון בחוף הים, הופתעתי לקבל שיחה דווקא כשהייתי בתוך המים, כ-30 מטרים מהטלפון שהיה בתוך התיק על החול. להפתעתי, למרות המים, החול והרעש הצלחתי לנהל שיחה מלאה, כשהצד השני שמע אותי היטב ולא ידע אפילו שהשיחה מנוהלת מהשעון. והכל – כשאני בתוך המים ולא מסכן את הטלפון או נסחב איתו.

עם זאת, אל תטעו. התנוחה של קירוב היד לפה לצורך ניהול השיחה והמשקל של השעון לא יאפשרו לכם לנהל שיחה ארוכה יותר מדי, אבל בתור פתרון ארעי- מדובר בפיצ'ר שימושי.

ואם אנחנו כבר בענייני מים, השעון עמיד בפני מים ואבק בתקן IP68 המחמיר ובלחץ של 5ATM, מה שאומר שתוכלו גם לצלול איתו עד לעומק של 50 מטרים. בקיצור, אם אתם בעניין, אתם לא ממש חייבים להוריד אותו מפרק היד שלכם. בזמן הבדיקה, לא הסרתי אותו מהיד במשך חופשה שלמה באילת כולל שחייה בבריכה, שנורקל ושחייה בים, חפירות בחול וכמובן מקלחת.

עמיד גם בצלילה. צילום: גיקטיים

תצוגה

קשה להגיד שהופתענו, ובכל זאת כדאי לציין את זה: התצוגה של השעון מרשימה.

לא רבים יודעים לייצר פנל AMOLED כמו סמסונג, ולמרות שמדובר "רק" במסך שעון, שלא צריך להציג וידאו 4K או תמונות ברזולוציה גבוהה, התצוגה עדיין חדה וברורה ומציגה רמת בהירות מרשימה שיכולה לשמש הישראלית.

אור שמש מלא, צהרי היום, תצוגה ברורה. צילום: גיקטיים

בתוך משרד או בבית? רואים מעולה. ריצת בוקר, יום מעונן, יום שמשי? רואים מעולה. אפילו בתוך מי הבריכה או הים – רואים ברור.

כמובן שבתנאים מאתגרים של שמש מלאה, נאלצתי להגביר בהירות לרמה המירבית, אבל תמיד תוכלו גם להנמיך את הבהירות אחר-כך ולחסוך כך בחיי הסוללה.

חוץ מהמסך, עומד לבחירתכם מבחר יפה של עיצובי-שעון (Watch Face), אותם תוכלו לבחור הן מתוך השעון והן מתוך האפליקציה הייעודית של סמסונג בטלפון שלכם שכוללת עיצובים מצד-שלישי (ד"ש לאפל שעדיין לא הבינה למה זה טוב). רבים מהעיצובים כוללים אפשרויות התאמה אישית כמו למשל צבע המחוגים או בחירת הנתונים שיוצגו – מספר צעדים וקלוריות ששרפתם למשל. אפשרות נוספת שתמצאו בחלק מעיצובי השעון האלו היא הוספת סאונד של 'טיק' בכל פעם שמחוג השניות זז – ממש כמו השעונים האנלוגיים של פעם. אנחנו עוד לא החלטנו האם מדובר בפיצ'ר מגניב או טפשי ומיותר – וככל הנראה מדובר על עניין של טעם.

ממשק ופעולה

צילום: גיקטיים

כרגיל, השעון של סמסונג הוא אחד מהמכשירים הכי "סמסונגיים" שיש. מעבר למסך שהחברה מייצרת בעצמה, ומעבד ה-Exynos 9110 שלה, גם התוכנה מתבססת על גרסה 4.0 של מערכת ההפעלה Tizen (טייזן) של החברה. מדובר במערכת הפעלה ייעודית למכשירים חכמים ולבישים שפיתחה החברה ומציגה ממשק מינימליסטי ושטוח עם אייקונים מוכרים ואינטואיטיביים. מערכת ההפעלה הרזה הזו, שמותאמת גם לחומרה הייעודית של סמסונג, מאפשרת תגובה מהירה, בלי לאגים או גמגומים.

בדומה לסמארטפון, גם ה-Galaxy Watch מאפשר לכם להוריד וילון התראות – שכולל אפשרות להתאמה של ההגדרות וכן להוסיף ווידג'טים שונים. כך למשל תוכלו להוסיף ווידג'ט של שעון עולמי, ווידג'ט לספירה של כוסות הקפה ששתיתם, שעון מעורר, לוח שנה, שליטה בספוטיפיי ועוד. אבל, אם יותר לנו לשאול, מדוע בין כל האפשרויות המתקדמות לא טרחה סמסונג לשלב פשוט טיימר או סטופר כברירת מחדל? לא ברור לנו. אם בכל זאת תצטרכו את הכלים הבסיסיים והמתבקשים הללו – תאלצו להוריד אותם כאפליקציות חיצוניות בחנות של סמסונג.

מעבר לתצוגה ולווידג'טים, השעון משקף התראות כמו כל שעון חכם אחר ומאפשר לכם גם לענות לחלקן. כלומר, אם הטלפון בכיס, בתיק, במעיל או הפוך באמצע ישיבה, תוכלו תמיד בעזרת רטט קל לבדוק את ההתראה בשעון. אם תרצו תוכלו גם לענות חזרה לווטסאפ למשל בעזרת תשובות מוכנות מראש – אותן תוכלו להתאים – כמו גם אמוג'ים, ואפילו מקלדת T9 מימי הנוקיה העליזים.

אה, השעון תומך בצורה טובה בעברית. אנחנו אומרים טובה ולא מושלמת, כי התראות, אירועים ביומן והודעות ווטסאפ או טקסט מוצגות ללא בעיות בעברית. אבל אם ההודעה או ההתראה כוללות גם מילים באנגלית וגם בעברית, הן יתערבבו לכם לסלט לא ברור כל-כך. עם זאת, עדיין מדובר בפתרון סביר, שנקווה שייפתר בעדכון תוכנה קרוב, וכזה שבוודאי עולה על שעונים כמו פיטביט למשל שלא טורחת להציע תמיכה בעברית במוצריה.

מערכת הטייזן בפעולה. צילום: גיקטיים

כמובן שהחסרון הגדול ביותר של Tizen, שלא כל-כך תלוי בסמסונג, הוא המחסור באפליקציות. בניגוד ל-Wear OS של גוגל או watchOS של אפל, פלטפורמות שנהנות ממפתחים רבים ותמיכה באפליקציות רבות יחסית – הרי שטייזן ניצבת הרחק מאחור עם היצע עלוב למדי של אפליקציות. לצערנו, מדובר בבעייה מתמשכת עבור סמסונג, ולא נראה שהמצב עומד להשתנות בקרוב. אבל, אם אתם לא צריכים כל מיני אפליקציות מיוחדות, ומסתדרים עם ההיצע המוגבל של סמסונג – לא מדובר בחיסרון אמיתי עבורכם.

סוללה

כבר ב-Gear S2 התפעלנו מחיי הסוללה שמספקים השעונים של סמסונג, וגם ה-Galaxy Watch אינו יוצא דופן. אמנם יש עשרות פרמטרים שונים שמשפיעים על זמן הסוללה שהוא יעניק לכם בין טעינה לטעינה, אבל בשימוש ממוצע הצלחנו לסחוט ממנו כשלושה ימים וחצי. כאשר הגברנו בהירות, הפעלנו את מצב ה-AOD (תצוגה קבועה של נתונים, ולא רק כאשר אתם מרימים את פרק כף היד), עם שיקוף של כל ההתראות מהטלפון וניטור תכוף של דופק – אז הצטמצם דרמטית פרק הזמן ועמד על איפשהו בין יום וחצי ליומיים. עדיין – מדובר בזמן כמעט כפול מהאפל ווטש למשל.

כאשר רמת הסוללה תרד ותגיע ל-15 אחוז, השעון יציע לכם לעבור למצב 'חסכון בסוללה', שהופך את השעון – ובכן – לשעון. וחוץ משעה (בתצוגה מונוכרומטית) – לא יוצג מידע נוסף כמו התראות, מספר צעדים או דופק.

צילום: גיקטיים

השעון מגיע עם מטען מגנטי, שמרגיש מאוד איכותי; מצד שני, מדובר במטען ייעודי, כך שאם שכחתם לטעון את השעון באחד הלילות ויצאתם איתו למשרד והסוללה נגמרה – אתם מסתובבים עם משקולת על היד. לצערנו גם, הטעינה של השעון היא איטית למדי ואורכת כשעתיים וחצי. אגב, אם תבחרו בדגם ה-42 מ"מ, תקחו בחשבון שהסוללה קטנה יותר משמעותית, 270mAh לעומת 472mAh בדגם הגדול יותר, מה שעלול להשפיע על חיי הסוללה של השעון.

מאמן כושר אישי על גב היד שלכם

מאמן כושר אישי. צילום: גיקטיים

השעון הוא בן לווייה מצוין לטלפון שלכם. הוא מתממשק בקלילות יחסית – עם כל מכשיר כמובן – לא רק של סמסונג, ולאחר התקנה של האפליקציה שלו בסמארטפון, הוא יתחיל לשקף לכם התראות על גבי המסך הקטן. כמו שכבר כתבתי, מדובר בפיצ'ר נחמד, שיכול לחסוך לכם להוציא את הטלפון מדי פעם.

עם זאת, נראה שמשתמשים רבים קונים שעון חכם לצורכי שמירה על אורח חיים בריא ופעילות גופנית. וכאן גילינו שיש לשעון לא מעט להציע. השעון יכול לנטר 39 פעילויות שונות כמו ריצה, הליכה, הליכה על מכשירים, רכיבה על אופניים, שחייה בסגנונות שונים ועוד פעילויות כמו שכיבות שמיכה, כפיפות בטן, אליפטיקל ועוד. אמנם אפשר להפעיל את הניטור ידנית, אבל חלק מהפעילויות – כמו למשל הליכה – השעון זיהה לבד, וכחצי דקה לאחר שהתחלתי הליכה נמרצת, התחיל השעון להציג את מספר הצעדים והדופק בזמן הפעילות. גם בזמן הפעילות, השעון השעון עודד אותי עם אמירות בסגנון "קצב טוב מאוד, תמשיך ככה", וכשסיימתי, השעון זיהה זאת לבד וקיבלתי דוח סיכום של הפעילות.

למי קראת בטטה? צילום: גיקטיים

בכלל, השעון עושה שימוש חכם בחיישנים השונים שבו, וגם כאשר הוא זיהה שישבתי יותר משעה בלי לזוז – כמו שקורה יותר מדי פעמים – קיבלתי התראת פאסיב-אגרסיב בסגנון "לא זזת כבר שעה, אולי נזיז קצת את הגוף העליון?" וכאשר אישרתי לשעון, הוא מדד לי 5 תנועות של הידיים, ולא שכח כמובן לשבח אותי לאחר מכן. כמו מאמן אישי טוב, ה-Galaxy Watch גם תמרץ אותי מדי פעם להעלות את מספר הצעדים היומיים ושיתף אותי בסטטיסטיקות ובהתקדמות מהימים האחרונים.

צילום: גיקטיים

חוץ מאפשרויות הכושר, פיצ'ר נחמד שאהבתי הוא מד הסטרס. אם החיישנים יגלו שאתם בסטרס משום מה, השעון יציע לכם להירגע בעזרת תרגול נשימות, כולל תזמון מושלם לכל שאיפה ונשיפה וליווי של קולות. נחמד.

מבחינת דיוק, ה-GPS של המכשיר עובד היטב, ולמרות שקיימת שונות קטנה במדידות בינו לבין שעון של Garmin למשל, מדובר בהבדל של מספר מטרים זניח יחסית במדידה. גם ה-HRM – מד הדופק – עובד היטב ובבדיקה שעשינו עם ציוד שמשמש לבדיקות רפואיות, גילינו הבדל זניח ב-BPM, מספר פעימות הלב בדקה. לאתלטים המקצועיים, יכול להיות שאלו יהוו פשרה גדולה מדי וסיבה לפסול את השעון, אבל ככל הנראה שעבור רוב המשתמשים – מדובר בעניין זניח למדי.

מוסיקה

צילום: גיקטיים

ה-Galaxy Watch יכול להשמיע לכם מוסיקה בזמן שאתם רצים – או סתם כשמתחשק לכם, כשלפניכם עומדות 2 אפשרויות: האחת, שליטה בשירות מוסיקה אליו אתם מנויים. כך יכלתי לשלוט בפלייליסט הספוטיפיי שלי, להעביר שירים קדימה או לאחור ואפילו לסמן שאהבתי אותם; האפשרות השנייה מיועדת למי שמעוניין לרוץ ללא הטלפון שלו, או כאשר אתם רוצים שיהיה לכם למה להאזין בזמן טיסה למשל – כשאין קליטה: השעון מגיע עם 4GB של נפח איחסון שמתאימים לכמה מאות שירים, שתוכלו להעביר מהמחשב שלכם למשל.

סיכום

צילום: גיקטיים

למרות השם החדש – ה-Galaxy Watch ממש לא מביא איתו מהפכה. לא בעיצוב, לא בחומרה, לא בתוכנה ולא ביכולות. בוודאי לא בהשוואה לשעון אפל החדש למשל, שלראשונה שילב יכולות אק"ג ברמה רפואית במכשיר לביש לקהל הרחב. מהבחינה הזו, מדובר במעין עדכון גרסה או דגם S של השעון הקודם, כפי שנהוג בעולמות הסמארטפון. לכן, אם יש לכם כבר שעון דוגמת ה-Gear S3, אתם יכולים בכיף להרגיע את ה-FOMO שלכם ולחכות לדגם הבא. אם אין ברשותכם שעון חכם עדיין ואתם מוכנים לשלם 1,500 ש"ח – ה-Galaxy Watch הוא בחירה מוצלחת למדי ותוכלו לסמן V על כל הצרכים שלכם. אם אתם קצרים יותר בכסף, יכול להיות ששווה לכם לבדוק את ה-Watch GT החדש של וואווי, שעולה 1,000 ש"ח או ה-Amazfit של שיאומי שעולה כ-600 ש"ח.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

2 תגובות על "ה-Galaxy Watch הוא שעון טוב מאוד, רק אל תחפשו בו חידושים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גילי
Guest

כתבה טובה. מנוסח היטב וענייני. תמשיכו ככה בביקורות שלכם :)

אורח
Guest

סיקור טוב. תודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: