Samsung Galaxy S4 Zoom: מצלמה או טלפון? [סקירה]

לקחנו לסיבוב את הסמארטפון-מצלמה החדש של סמסונג כדי לבדוק מה הוא יותר והאם בכלל ניתן לשלב בין השניים.

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

מצלמה שהיא גם טלפון: שנה אחרי שהציגה לעולם את מכשיר ה-Samsung Galaxy Camera, אשר מהווה סוג של מצלמת כיס בעלת יכולות 3G ותמיכה מלאה במערכת ההפעלה אנדרואיד, סמסונג רכבה על הבאזז של סמארטפון הדגל של החברה, ה-Galaxy S4 והשיקה את מכשיר ה-Galaxy S4 Zoom, המהווה אבולוציה נוספת בהכלאה, אך הפעם, בניגוד ל-Galaxy Camera אשר לא אפשר הוצאה וקבלה של שיחות, הוא מציע לשמש כסמארטפון לכל דבר.

עיצוב ונוחות נשיאה

עיצוב המכשיר מבוסס על סמארטפון ה-Galaxy S4 Mini, אך השוני הגדול בא לידי ביטוי בעדשה העצומה שנמצאת בצד האחורי של הסמארטפון. המכשיר אימץ את העיצוב הפלסטיקי שאפיין גם את מכשיר ה-Galaxy S4 וה-Galaxy S4 מיני, כך שהוא לא מרגיש כמו מכשיר פרימיום בשונה למשל מסמארטפונים אחרים כגון ה-HTC One, הנוקיה לומיה או האייפון. הדבר הנורא ביותר שסמססונג יכלה לעשות למכשיר הזה היא לתת לו עיצוב מעוגל, כך שאם תרצו למקם אותו בעמדה כלשהי ללא חצובה – תיאלצו להשעין אותו על קיר מסויים או לאלתר, אחרת הוא ייפול בקלות ויאבד את עמדת הצילום בה חשקתם מלכתחילה.

אם תסתכלו על הצד הקדמי של ה-Galaxy S4 Zoom, תחשבו שמדובר בסמארטפון סטנדרטי לגמרי של סמסונג. מתחת למסך ה-LCD בגודל 4.3 אינץ’ תמצאו 2 כפתורי Capativate המייצגים את הפעולות “תפריט” ו”חזרה” המגובות על ידי תאורה אחורית שתכבה אוטומטית בעת אי שימוש במכשיר, וביניהם כפתור הבית המסורתי של סמסונג. בצד העליון של המכשיר, לצד חריץ האודיו המסורתי (3.5 מ”מ) תוכלו למצוא, משום מה, גם יציאת אינפרא אדום שמטרתה להתחבר עם אפליקציית ה-WatchON של סמסונג ולשמש כשלט אוניברסלי.

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

במידה ותעברו למצב מצלמה, תראו בצד העליון של המכשיר את כפתור הצילום הייעודי כאשר משמאלו כפתורי הווליום השונים ולחצן ההפעלה והכיבוי של המכשיר. בצידו הימני של המכשיר, תוכלו למצוא את חריץ ה-MicroUSB המשמש להטענת המכשיר ולהעברת נתונים למחשב, כאשר פתיחת הדלת עליה הוא נמצא תחשוף את הסוללה וחריץ הכנסת כרטיס MicroSIM למכשיר. בצידו התחתון תוכלו למצוא חריץ הכנסת כרטיס זיכרון מסוג MicroSD ושקע חצובה סטנדרטי.

למרות שנשיאת ה-Galaxy S4 Zoom בדרכים הפכה למשימה מורכבת בהרבה, זה עדיין אפשרי ואפילו הוא סוג-של-חצי-נכנס לכיס שלנו בג’ינס. לא בצורה מאובטחת אמנם, אך גם את זה ניתן לפתור על ידי קשירה על ידי חוט או כיסוי בצורה כלשהי. כמו כן, רוב האנשים שרגילים להסתובב עם הסמארטפון ביד כנראה לא ירגישו ממש בנוח בעת ביצוע שיחה עם הסמארטפון, אך גם את זה ניתן לפתור בעזרת שימוש באוזניית בלוטות’ או אוזניות רגילות.

מערכת הפעלה

מאחורי הקלעים, ה-Galaxy S4 Zoom מריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד 4.2.2 בגירסא מלאה לחלוטין, כאשר המיקוד במכשיר נעשה, כמובן, על אפליקציית המצלמה וחווית הצילום במכשיר. אז נכון, חלק מהפיצ’רים הרגילים של ה-Galaxy S4 כמו Smart Stay, Group Play, WatchON, S Translator ו-Safety Assistance ואחרים זמינים לשימוש, אך פיצ’רים מגניבים ושימושיים יותר כגון ה-Smart Pause, Smart Scroll, Air Gestures ואחרים, בהם סמסונג עשתה שימוש רבות בכדי להדגים חדשנות ב-Galaxy S4, בולטים בחסרונם.

פרט לכך, מדובר במכשיר טלפון עובד לכל דבר: ביצוע שיחות טלפון, שליחת מיילים, גלישה בפייסבוק וכד’ יכולה להיעשות בפשטות בעזרת היכולות של מערכת ההפעלה אנדרואיד, אך ההרגשה שיש למכשיר והמשקל העודף הופכים אותו ללא נוח בעליל כמכשיר למטרות בידור. פרט אחד שבכל זאת חשוב להתייחס אליו זו אפליקציית המצלמה המתקדמת, שנכללת במערכת ההפעלה ומהווה אולי את הפיצ’ר החשוב ביותר בסמארטפון-מצלמה שבידינו.

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

סמסונג פיתחה את אפליקציית המצלמה תוך הנחה שהמכשיר יגיע גם למשתמשים שאינם מקצועיים כך שברירת המחדל כוללת צילום אוטומטי ובסיסי, המאפשר הגדרה מוגבלת של תנאי הצילום כגון רזולוציה, פלאש וכו’. במצב החכם, תוכלו לבחור בין מספר מצבי צילום בהתאם לאובייקט המצולם: מזון, נוף, מפל, שקיעה, פעולה, תמונת אנימציה, דרמה, צללית, לילה, פנים יפות וכד’ – 26 מצבים שונים בסך הכל.

בעוד רוב המשתמשים שלא מבינים בצילום ישתמשו פשוט במצב האוטומטי, הטמעה יפה ואינטואיטיבית של סמסונג היא שבעת סיבוב קל של העדשה לפני הכניסה לאפליקציית המצלמה, יפתח לכם תפריט המאפשר לכם לבחור בין מספר מצבי צילום פופולריים, בעוד נגיעה על מצב הצילום הרצוי תכניס אתכם לאפליקציית המצלמה. לצלמים מתקדמים יותר יש את מוד ה-Expert, אשר מעניק למשתמשים גישה להגדרות רבות ומורכבות יותר כגון מהירות התריס, הגדרת ISO, איזון לבן, מדידה וכד’.

ביצועים וחיי סוללה

במהלך שימוש רגיל בסמארטפון לאחר ההגדרה הרגילה שלו, הוא הרגיש קצת איטי אבל לא משמעותית, בהתחשב בעובדה שהתרגלנו לסמארטפונים בעלי ליבה מרובעת שעובדים ללא לאות – וכאן זה לא המצב. למרות זאת, התפריטים עבדו בצורה חלקה בצורה יחסית והאפליקציות השונות שניסינו להריץ על מכשיר מסוג זה – GMail, דרופבוקס, גלריה וכד’ לא עשו בעיות כלשהן או האטו את המכשיר. פרט לכך, כל הפיצ’רים הרגילים של המכשיר עבדו כמו שצריך – GPS, Wi-Fi ואיכות השיחה היו משביעי רצון.

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

הבעיה הכי גדולה של המכשיר היא עבור משתמשים שרוצים להשתמש במצלמה בתור מכשיר Point and Shoot אותה ניתן להוציא מהכיס ולצלם במהירות – שכן כפתור הצילום הייעודי, באופן מטופש למדי, לא מכניס אתכם לאפליקציה ישירות (ולא מגיב בכלל במידה ואתם לא בתוך אפליקציית המצלמה) ותיאלצו לבצע 2 פעולות בכדי להגיע למצב צילום – או לגלגל את העדשה ולבחור במצב הרצוי בנגיעה נוספת, או לבטל את נעילת הסמארטפון ולהיכנס לאפליקציית המצלמה באופן עצמאי.

בעיה נוספת שאסור להתעלם ממנה היא אורך חיי הסוללה של המכשיר. היינו מצפים מסמסונג להכליל במכשיר כזה סוללה קצת יותר מאסיבית מנפח של 2,330 mAh, ולמרות שהיצרנית מכריזה על 13 שעות של זמן דיבור אנחנו הצלחנו להחזיק עם הסמארטפון בשימוש יום-יומי קצת יותר מ-7 שעות – לא רע עבור סמארטפון אך לא הביצועים שהיינו רוצים מסמארטפון עם מצלמה שמתאים בעיקר לצרכים של טיולים ארוכים כאשר הסיבה העיקרית לצריכת הסוללה – שיתוף של תמונות באופן מיידי אל הרשת דרך ה-Dropbox, Facebook, Instagram וכד’ ושימוש בקישוריות Bluetooth על מנת להעביר תמונות לחברים הנמצאים לידכם באותו הרגע.

איכות תמונה

בעוד על המצלמה הקדמית של המכשיר (באיכות 1.9 מגה פיקסל) אין כל כך מה להרחיב, המצלמה הראשית של ה-Galaxy S4 Zoom מגיעה לאיכות של 16 מגה-פיקסל, רזולוציה של 4608×3456 היוצרת תמונה בנפח 6 מגה-בייט בערך. המצלמה מגיעה עם זום אופטי בן 10x, הנחשב לנמוך בהשוואה למצלמת ה-Galaxy Camera שיצאה בשנה שעברה והגיעה עם זום אופטי של 21x, אך חשוב לזכור שכאן קודם כל מדובר בסמארטפון ולאחר מכן במצלמה, ולא להיפך.

בכל מקרה, עדשת הזום עשתה עבודה לא רעה בכלל בצילום מקורב של עצמים, אך איכות תמונות הסטילס של המצלמה לא הפילה אותנו מרגלנו. חשוב להדגיש: אני ממש לא צלם מקצועי, או מתיימר להיות אחד כזה כך שלקחתי את המצלמה למספר מקומות בתוך ומסביב למשרד והשתמשתי במצב הצילום האוטומטי. שוב, יכול מאוד להיות שצלם מקצועי היה מתאים את ההגדרות כמו שצריך לכל מצב צילום, אך אני ניסיתי להגיע מנקודת ההנחה של המשתמש הפשוט ביותר, והתוצאות לפניכם בגלריה הבאה:

לסיכום

אני לא כל כך בטוח מה לעשות עם המכשיר הזה. האם מדובר בסמארטפון? האם מדובר במצלמה? אני יודע בוודאות שבתור סמארטפון אני לא אשתמש בו בגלל שאני אוהב את התחושה של הסמארטפון בכף היד שלי ולא לבנה שיושבת לי בתוך הכיס או בקייס. אולי בקוריאה יחשבו שאני מיושן, אבל אני לפחות עדיין מחזיק בדעה של להפריד סמארטפון, שאמור להיות מכשיר דק, קל ונוח לאחיזה ונשיאה ממצלמה, הדורשת מנשא משלה ויחס מיוחד.

בכל מקרה, התוצאות שהנפיקה המצלמה לא הרשימו אותי במיוחד ואני לא מוצא סיבה לקנות מכשיר כזה כרגע – בעיקר כי אני לא מוצא את פלח האוכלוסייה אליו הוא מיועד. סך הכל, מדובר במין הכלאה בין ה-Galaxy S4 Mini לבין מצלמה עם זום נחמד, אך אני בטוח שבמחיר המתחיל מ-2,469 שקלים בזאפ או 2,999 שקלים אצל היבואנית הרשמית, תוכלו להשיג לעצמכם עסקה יותר טובה, אם זה בדמות סמארטפון חדש או מצלמת DSLR, ולא לנסות להשיג במכה אחת מכשיר שיפגע לכם בשימושיות של שני הצדדים ולא יהיה טוב באף אחד מהם.

מפרט טכני:

 • מידות – 125.3×63/3×15/25 מ”מ.
 • משקל – 208 גרם.
 • גודל מסך – Full HD Super AMOLED 4.3 אינץ’, רזולוציית מסך – 540×960 (qHD) Resolution (חדות: 256ppi).
 • תדרים – HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
 • מספר דגם – C101
 • שנת השקה – 2013
 • מערכת הפעלה – Android 4.2.2 JB
 • מצלמה: רזולוציית מצלמה – 8MP
 • Flash – פוקוס אוטומטי
 • מצבי צילום – צילום כפול,חכם, אוטומטי, מומחה,פנורמה, ספורט, לילה, פנים יפות, התצלום הטוב ביותר
 • אפקטים – מאקרו, הקפאת פעולה,נוף,צילום רציף,שובל לילי, צילום 360 מעלות, איזון רעש לבן, ISO
 • פורמט תמונה – JPEG
 • זום – דיגיטלי/אופטי
 • קישוריות – Bluetooth 4.0, USB 2.0, WAP, AGPS, NFC
 • מעבד – 1.5GHz ליבה כפולה
 • הספק סוללה – 2330mAh
 • צילום וידאו: רזולוציית צילום “Full HD (1080p) “, קצב צילום 30fps, פורמטים MPEG4, H.264, H.263, DivX, DivX3.11, VC-1, VP8, WMV7/8, Sorenson Spark, HEVC
 • זיכרון מובנה – 8G
 • הרחבת זיכרון – 64G

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

1 תגובה על "Samsung Galaxy S4 Zoom: מצלמה או טלפון? [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חגית
Guest

הייתה לי התלבטות קשה בין המכשיר הזה למצלמה יותר איכותית ועזרת לי בהחלטה ! תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: