על ברזלים, תפוחים ולקוחות זועמים [דעה]

ההכרזה של גוגל כי לא תציע את גרסת Ice Cream Sandwich למשתמשים בעלי מכשיר Galaxy S גרמה למשתמשים רבים להתעצבן. אז מי בדיוק אשם וכיצד סמסונג יכולה לכפר על כך?

מקור: יח"צ

הפוסט נכתב על ידי גד גניר, מנהל התוכן באתר זאפ השוואת מחירים.

במערכת היחסים שבין יצרני אלקטרוניקה והלקוחות שלהם ישנם כללים לא כתובים, אך ברורים מאוד. לרוב, הכללים נוטים מאוד לכיוון הרווחיות הכלכלית של היצרניות, ולכולם ברור שככה העולם עובד, אין מה לשנות כאן, ונאיבי להתרגז כאשר זה נעשה באופן גלוי מדי.

יודעים מה? תקראו לי נאיבי

סמסונג יצאה בסופ"ש האחרון בהודעה לעיתונות שבה היא מסבירה מדוע בעלי סמסונג גלאקסי S הראשון, והגלאקסי טאב הראשון לא יהנו משדרוג של גרסאות האנדרואיד אשר רצות על המכשירים שלהם, לגרסא 4, קסטה. כהרגלם של הסברים מהסוג הזה, הוא היה מעורפל כדי שיהיה קשה לסתור אותו, אבל הוא גם מעורפל מספיק כדי להיות מאוד לא מספק עבור הלקוחות שמחזיקים בידם את המכשיר. ההסבר, למי שלא קרא, הוא שממשק הטאצ'וויז אשר קיים בכל מכשיריה של סמסונג (למעט הנקסוסים) דורש זכרון פנימי בנפח רב יותר ממה שקיים בגלאקסי S הראשון.

קצת עובדות: גלאקסי אס הראשון הושק בחודש מרץ 2010 והספיק למכור עד חודש אוקטובר השנה כ-30 מיליון יחידות ברחבי העולם. מדובר באחד ממכשירי האנדרואיד הנפוצים והמצליחים ביותר אי פעם, ובדמותו ובצלמו השיקה גוגל לפני כשנה את הנקסוס אס, ממשיכו של הנקסוס ONE ואביו של הגלאקסי נקסוס. כאשר יצא הגלאקסי אס אל השוק, הוא נחשב למפלצת בכל הקשור למפרט הטכני שלו (מעבד 1 במהירות 1 גיגהרץ, מסך סופר אמולד פלוס, תמיכה בטכנולוגיית אולשייר של סמסונג, מצלמה מעולה והרשימה עוד ארוכה). גם כיום, כאשר יורשו, הגלאקסי אס 2 נמכר מספר חודשים בעולם, נחשב הגלאקסי אס הראשון למכשיר עדכני וחזק יחסית.

בין אייפון לאנדרואיד יש גם אמצע

נחזור לסופ"ש האחרון, ולזוית האישית שלי לכל העניין. את ההודעה לעיתונות של סמסונג קראתי לגמרי במקרה על המסך של מכשיר גלאקסי אס, אשר מריץ רום המבוסס על…מערכת ההפעלה ICS. כאשר הושקה מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסתה הרביעית, פתחה גוגל את קוד המקור שלה (כפי שהיא עושה בכל השקת גרסת אנדרואיד חדשה) לכל דורש, מה שאיפשר למפתחים עצמאיים ליטול יוזמה ולבנות בעצמם פורטים של הרומים האלו עבור מכשירים כמו הגלאקסי אס, ולהפיץ אותם בפורומים של אנדרואיד כך שכל אחד יוכל להוריד אותם ולהתקין אותם על המכשיר שלו.

אז נכון, כעת אין לי את ממשק הטאצ'וויז הייחודי של סמסונג, אבל אני מרגיש הכי עדכני שיש ונהנה ממכשיר מהיר יחסית, עם מעט מאוד באגים, ותחושה כיפית מאוד של מכשיר חדש. הפורט שאני מריץ על המכשיר מקורו בעבודה של מתכנת אחד בלבד שהצליח להפיק מקוד המקור של אנדרואיד את אחד הרומים היציבים ביותר שאי פעם יצאו למכשיר הזה. קוד המקור פורסם אגב לציבור בנובמבר- פחות מחודשיים עבודה של מתכנת אחד, שעשה זאת בזמנו הפנוי כשחזר הביתה מהעבודה שלו, ולא התעסק בפעולות לא חשובות אחרות כמו אכילה או שינה, וכמובן לא שום תמיכה מצד סמסונג.

כל התיאורים הרגשניים הללו באים להסביר מדוע ההודעה של סמסונג היתה כל כך מרגיזה אותי כלקוח. ברור לי שכחברה מסחרית, האינטרס של סמסונג הוא למכור מכשירים, כמה שיותר, ועדיף את החדשים והיקרים שביניהם, ולא את הקודמים והותיקים. מעבר לכך, זריקת מרץ שכזו לטלפון סלולרי שהושק לפני שנה וחצי עשויה להעלות את ערכו בשוק המשומשים, ולפגוע במכירות של מכשירים חדשים.

כאשר מתבוננים אל העבר השני של הכביש, רואים שם את האייפון, דארת' ויידאר של עולם הסלולאר, הצד האפל, הגן הסגור וכל מה שמאוד פופולארי לשנוא בברנז'ה של מביני הסלולר נותן למשתמשים שלו מה שסמסונג ויצרניות אנדרואיד אחרות לא נותנות: נאמנות. iPhone 3Gs, מכשיר שהושק ביוני 2009, 9 חודשים לפני הגלאקסי אס, לפני לא פחות משנתיים וחצי, מריץ את גרסא 5 של ה-iOS, הגרסא הכי חדשה של מערכת ההפעלה. אז נכון, כמשתמש לשעבר של אפל, אני יודע שכל עדכון גרסא גורם למכשיר לעבוד לאט יותר. מצד שני, עם כל עדכון כזה נוספים לי פיצ'רים למכשיר, אבל יותר חשוב מזה, אני מרגיש שאפל לא שוכחת אותי כלקוח שנה וחצי אחרי שקניתי ממנה מכשיר (כן כן, ברור לי שהכל חלק ממזימה זדונית, ושיש לאפל כוונה לא טהורה לגרום לי להרגיש ככה, נפלתי בפח, בלה בלה בלה).

ואולי האשמה כאן היא בכלל גוגל? לאפל יש אינטרס ברור לשמור על מכשירי המשתמשים שלה עדכניים ככל האפשר מאחר והיא מרוויחה גם כיצרנית וגם כבעלת הזכויות היחידה על מערכת ההפעלה שלה- על האפליקציות. יצרניות הסלולר האחרות וביניהן גם סמסונג משתמשות במערכת ההפעלה של גוגל, אך לא מרויחות ממנה את הסכומים האדירים שאפל מרויחה על מכירת תוכן. חלקן בונות לעצמן חנויות אפליקציות חלופיות, אולם לא ראינו עד היום חנות אפליקציות של אחת היצרניות שבאמת שווה אזכור (מתי לאחרונה הורדתם אפליקציה מה-Samsung App Store?). כאשר הרווח של היצרנית מסתכם בברזלים שהיא מוכרת, זה משתקף ביחס שלה אל הלקוחות שקנו את המכשירים ובמוטיבציה שלה שימשיכו להחזיק בברזלים האלו.

מקור: cc-by ale0bello0pr

למה לא להעביר את ההחלטה למשתמשים?

הסיבה הרשמית לכך שהגלאקסי אס לא מקבל את גרסת ה-ICS היא כאמור המחסור בזכרון פנימי במכשיר, והעובדה שמחסור זה בזיכרון לא מאפשר לסמסונג לשלב בגרסא זו את הטאצ'וויז על שלל תוספותיה (ווידג'טים, התאמות למפעילות שונות ברחבי העולם). זה לא המקום להרחיב על חסרונותיו של ממשק הטאצ'וויז, אם כי משיטוט אקראי בפורומים ניתן לראות בבירור את תחושותיהם המאוד שליליות של משתמשים בממשק הזה.

לפני מספר חדשים קרה מקרה דומה למשתמשי ה-HTC Desire: גם שם נטען כי המכשיר לא יוכל להריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסא 2.3, מאחר וזכרון המכשיר לא מאפשר להפעיל גם את מערכת ההפעלה החדשה וגם את הממשק העילי, ה-Sense שבנתה HTC. עם זאת, במקרה זה נוצר לחץ כבד מאוד מצד המשתמשים, ובסופו של דבר HTC התקפלה, ואיפשרה למשתמשים לשדרג את מכשיריהם לגרסא זו, תוך ויתור על חלק ממרכיבי ה-Sense. בכל אופן, HTC השאירה את הבחירה האם לשדרג בידי המשתמשים, ולא קבעה עבורם עובדות בשטח.

הכוח במקרה הזה הוא כרגיל, בידיים שלנו. בימים האחרונים צצות עצומות וקבוצות פייסבוק שונות אשר קוראות ללחוץ על סמסונג לשדרג את גרסת הטלפון ל-ICS. המקרה של HTC, גם אם לא הפך את מכשירי ה-Desire ברחבי העולם למדהימים במיוחד, גרם לה להבין שלא ניתן לזלזל בלקוחותיה, וזהו לקח שנקווה שגם סמסונג תצטרך ללמוד.

עדכון  – (17:30) נראה כי גם בסמסונג קוראים את ניוזגיק. מסתבר שעומס הודעות הנאצה ברשת כלפי היצרנית הקוריאנית הביאה אותם לשקול מחדש את ההחלטה שלא לשדרג את הגלאקסי אס הראשון ל-ICS, ובוחנים דרכים אחרות לשלב את מערכת ההפעלה החדשה במכשיר. דיווחים אלו מתבססים על מקורות בתוך סמסונג, אך טרם התפרסמה הודעה רשמית מהחברה. בכל מקרה, מסתבר, שוב, שלנו כצרכנים יש כוח שלא ניתן להתעלם ממנו.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

11 תגובות על "על ברזלים, תפוחים ולקוחות זועמים [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ירון
Guest

אפשר לשאול איזו גירסא של ICS התקנת ומאיפה ?
והאם היא משפיעה על הביצועים, לעומת CM7 או אפילו מול הרום סטוק ?

תודה.

גרי
Guest

גם אני מצטרף לשאלה – איזו גירסא של ICS התקנת ?
ואיך היא לעומת האופציות האחרות (Cyanogen)…

גד גניר
Guest

היי גרי וירון,
אני מריץ על המכשיר שלי כרגע את גרסת ICS 4.0.3 RC1 של מפתח בכינוי onecosmic. למעט תקלה שלא מאפשרת שיתוף אינטרנט כנקודת גישה ניידת (וגם על כך ניתן להתגבר ע"י שיתוף אינטרנט בבלוטות' שכן עובד), כמעט ואין שם באגים.

היא לא מהירה כמו CM7, אבל היא מהירה מאוד ולא קרסה לי אף פעם, כל הפיצ'רים של הרום עובדים, אולי למעט זיהוי פנים, והווידג'טים של נגן המוזיקה.

נעם
Guest
הכתבה הזאת רצופה אי דיוקים. אפל, לא משדרגת את כל המכשירים שלה, זה התחיל בהחלטה הראשונה לא להמשיך להוציא עידכונים ל2G, עכשיו עדיין היא מרשה לעדכן את איפון 4 אבל העידכון לא כולל את סירי שזה אחר מהפיצ'רים הכי משווקים ע"י אפל. לגבי אנדרויד, יש הרבה חלופות, כבר עכשיו Cyanogen עובדים על גרסה חדשה ומדברים על כך שזה יגיע בקרוב למכשירי סמסונג. אני מניח שהגרסאות הראשונות לא יהיו הכי יציבות אבל בסופו של דבר נקבל את אנדרויד 4. ההבדל העצום פה שסמסונג, אמנם לא עוזרת, אבל היא לא מפריעה. מפתחים עצמאיים עושים את העבודה שלהם ונותנים לנו את הגרסאות הכי… Read more »
SGS
Guest

סמוך על החבר'ה מ Cyanogen שעם סמסונג או בלעדיה ה ICS יגיע לגלקסי אס הראשון.

אבי
Guest

כן זה קצת מרגיז הטיעון של סמסונג, אבל כל היופי באנדרואיד לעומת מערכות הפעלה אחרות זה שהמשתמשים עצמם יכולים ליטול את הכוח לידיים ולעשות עם זה דברים יפים, אז Cyanogen וכל השאר בטח ידאגו לסגור לנו את הפינה מבלי לתרץ תירוצים מטופשים…

ניר
Guest
העובדה שאנדרויד משחררים את הקוד לכל גירסה אמנם מבורכת, אבל יוצרת בעיה שקשה להתעלם ממנה. Cynogen אמנם כבר קנו לעצמם שם, אבל העובדה שכל מקודד יכול להעלות איזה קוד שהוא רוצה (וכל משתמש יכול לשים גרסת ROM מבושלת בקלוות יחסית) יוצרת בעיות רבות. לספקיות יש מחויבות לשמור על אלמנטים רבים (כגון גרפיקות, גרסת רדיו וכו') שמקודדים פרטיים לא תמיד עושים. אז יכול להיות שיהיה לך ICS, אבל חצי מהתוכנות לא יעבדו עליו. מה גם שבד"כ אין לגרסאות האלה תמיכה. גם גוגל יודעים שזו בעיה, והעובדה היא שהיצרניות הגדולות חתמו על אמנה של שדרוג כל מכשירי האנדרויד שלהם לגירסה העדכנית ביותר… Read more »
אלעד
Guest

מה יגידו אנשים שרכשו טלפונים טובים וחזקים שגרסה רשמית של ICS עבור אותם מכשירים לא תראה באופק בזמן הקרוב? חוץ מזה אני לא מבין על מה ההתלהבות? עדיין מערכת הפעלה מאכזבת. אני מאמין שמיקרוסופט יצליחו איכשהו לעשות את מה שגוגל בתחום מערכות ההפעלה לא מצליחים לעשות וזה לדגדג קצת את הכפות רגליים של הiOS.

Anonymous
Guest

אני מריץ ROM מבוסס CM, עתיד להיות CM9. רץ חלק, מצוין, ללא באגים משמעותיים (החל מגרסא 7). ניתן לגגל "teamhacksung".

עמית
Guest

הלחץ הציבורי על סמסוניג צריך להיות להעיף את הטאצ'וויז, וראז הכל יסתדר.

ירון
Guest

גם לי יש את ה RC1 של ICS אבל מסך הסגירה שלי שונה , האם זה BILD11 או יותר מוקדם??

wpDiscuz

תגיות לכתבה: