סמסונג F8000: מסך LED בגודל ”55 – מתקרב לשלמות [סקירה]

אי אפשר לייצר מסך מושלם, אבל F8000 של סמסונג בהחלט מצליח להתקרב לתואר. איכות התמונה שהוא מציג היא לא פחות מפנומנלית ואין לו מתחרים בתחום העיצוב. אז איפה החסרון? במחיר.

photo-1

מסך הדגל החדש של סמסונג, F8000, הגיע אלינו לסקירה. מדובר בדגם חדש של מסך LED הכולל את כל הטכנולוגיות החדשות של סמסונג, כולל ממשק הסמארט החדש, וכמובן שגם את כל הטכנולוגיות שלא שודרגו. אין ספק שמדובר במסך נפלא, אבל האם הוא שווה את תג המחיר הגבוה הצמוד אליו?

עיצוב וחיבורים

הדבר הראשון שרואים כשמוציאים טלויזיה מהקופסא הוא העיצוב, והעיצוב של ה-F8000 הוא לא פחות ממרהיב. למסך מסגרת דקיקה מסביב לפאנל, כך שכמעט כל השטח הנראה משמש כמסך. המעמד שמגיע בקופסא הוא בצורת קשת כסופה ורחבה למדי, כך שתצטרכו מזנון די רחב אם תבחרו להשתמש בו. אם תחליטו לתלות אותה על הקיר, היא כמעט ולא תבלוט ממנו – עוביה הוא פחות מ-3.5 ס”מ בנקודה העבה ביותר.

בראש הטלויזיה מצלמה ניתנת להסתרה שמשמשת לשליטה באמצעות מחוות ולשיחות סקייפ. שלל החיבורים ממוקמים בצדה האחורי הימני של הטלויזיה, והם נוחים למדי לגישה – לא נוחים מאוד כשהיא תלויה על הקיר, מן הסתם, אבל משהו שאפשר להסתדר איתו. החיבורים כוללים חיבור קומפוננט, קומפוזיט, חיבור רשת לשימוש הטלויזיה החכמה – שכמובן אינו חובה, לטלויזיה גם כרטיס רשת אלחוטי בתקן N, ארבע כניסות HDMI וכניסת אנטנה לצורך שימוש עם מקלט עידן+ המובנה בה. בנוסף היא כוללת שלושה חיבורי USB, יציאת אודיו דיגיטלית אופטית שתועיל מאוד לבעלי רסיבר שירצו לשמוע את הצלילים שמקורם בטלויזיה דרך המערכת, ויציאת אינפרה אדום שמשמשת לשליטה על מכשירים אחרים. בנוסף יש גם חריץ הרחבה לחומרת הטלויזיה החכמה כדי לאפשר שדרוג עתידי ברמת החומרה. בסך הכל כוללת הטלויזיה כל חיבור שתצטרכו כמעט, למעט יציאת אודיו HDMI, שנחוצה להעברת פורמטי האודיו החדשים, במידה ותרצו להשתמש בטלויזיה כנגן המדיה הראשי שלכם.

f8000

איבזור

כיאה לטלויזיה היוקרתית ביותר של סמסונג, היא מגיעה עם ערכת אבזור עשירה למדי. השלט נראה נהדר גם הוא ועשוי אלומיניום מוברש. הוא כולל מספר מועט יחסית של כפתורים – יתרון בימינו, כשטלויזיות רבות מגיעות עם שלט הכולל עשרות כפתורים, ועד שתמצאו את הכפתור הנכון כבר תפספסו חצי מהסרט. את הכפתורים החסרים מחליף משטח מגע – כמו משטח המגע של מחשבים ניידים, והוא פועל היטב וללא בעיות של רגישות חסרה. עינית אינפרה אדום שמתחברת ליציאת הא”א שבטלויזיה מאפשרת להפוך את השלט לשלט אוניברסלי שישלוט במכשירים אחרים אפילו אם הם נמצאים בתוך ארונית סגורה.

בנוסף, הטלויזיה תומכת כמובן בתקן CEC – שליטה על מכשירים דרך חיבור HDMI, וניתן להשתמש בשלט לשליטה על מכשירים שונים שמחוברים לטלויזיה או לרסיבר שתומך גם הוא בתקן ושאליו מחוברת הטלויזיה. כך למשל ניתן להשתמש בשלט לשליטה על מחשב מדיה מבוסס XBMC או על קונסולת פלייסטיישן 3 בצורה טבעית ונוחה.

כמו רוב הטלויזיות הנמכרות בימינו, גם ה-F8000 היא טלויזיית תלת מימד, והיא מגיעה עם ארבעה זוגות משקפיים – תוספת מצויינת על שני הזוגות הנהוגים בטלויזיות רבות. המשקפיים עצמם, למרות שמדובר במשקפיים אקטיביות, קלות מאוד וכלל לא מציקות במהלך הצפיה.

איכות תמונה וקול

אבל עיצוב מרהיב והרבה זוגות משקפיים לא יעזרו הרבה אם איכות התמונה ירודה. למרבה המזל, איכות התמונה ב-F8000 היא מדהימה. רמת הניגודיות שלה פשוט מצויינת, וסצינות כהות שעל מסכים רבים נראות שחורות לחלוטין מתמלאות בפרטים כשצופים בהן על גביה. כמו כל טלויזיה שרק יצאה מהקופסא, גם ה-F8000 מכוונת למצב שבו הצבעים רוויים מדי, אבל יש רבים שיאהבו את המצב הזה – אנחנו צופים בטלויזיה בשביל לראות דברים יפים יותר, לא בשביל לראות את החיים האמיתיים והאפורים.

עדיין, עבור חובבי קולנוע שחשוב להם שחזור מדוייק של הצבעים מציעה הטלויזיה מגוון גדול של אפשרויות כיול ומי שיודע מה הוא רוצה (או מביא מומחה שיכייל את הטלויזיה עבורו) יגיע לתוצאות נהדרות. הטלויזיה כוללת גם מגוון מנגנוני עיבוד תמונה והחלקת תנועה ומגיעה כשכולם מופעלים, ולפחות עבורי הדבר גרם ל”אפקט אופרת הסבון” – בעיה ידועה עם מנגנוני החלקת תנועה שגורמת אפילו להפקות יוקרתיות להיראות כמו אופרת סבון.

גם כאן מאפשרת הטלויזיה קביעה של רמת הפעולה של המנגנונים השונים, ולא רק הדלקה או כיבוי, כך שניתן להגיע לתוצאה הרצויה בקלות – לכבות את המנגנונים לחלוטין כשצופים במקור איכותי כמו בלוריי, להשתמש במעט עיבוד למקורות פחות איכותיים כמו קבצי MKV דחוסים או ללכת עד הסוף עם העיבוד ולהביא אפילו מקורות SD לרמה שנעים לצפות בהם, אם הם באיכות ירודה במיוחד.

Samsung f8000

תכני HD

אין ספק, זה המקום שבו הטלויזיה הזאת מבריקה. אחרי שמכבים את מנגנוני עיבוד התמונה רואים מה הפאנל שלה מסוגל לעשות באמת, והוא מסוגל להרבה. לא משנה אם צופים בסצינות קרב מהירות, סצינות חשוכות או בשחור לבן, או בסצינות קסומות ועשירות בצבעים, הפאנל האיכותי עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר. אין ספק, מי שצופה בסרטים ממקורות איכותיים ולא מסתמך רק על שידורי עידן+ והכבלים או על סרטי DVD יהנה מאוד מהטלויזיה הזאת.

תכני SD

גם כשמדובר בתכני SD, מנגנוני עיבוד התמונה של הטלויזיה הופכים את הצפיה לנעימה, מה שלא תמיד נכון לגבי טלויזיות חדשות, במיוחד אם הן גדולות. מקלט עידן+ הפנימי נח מאוד לשימוש והטלויזיה כוללת לוח משדרים בעברית ואפשרות הקלטה במידה ומחברים אליה התקן זכרון חיצוני. מקורות איכותיים יותר יציגו תמונה איכותית אפילו יותר, מן הסתם, ובסך הכל – גם בתכנים כאלה הטלויזיה עושה עבודה מדהימה. כמובן שאם תנסו לצפות בסרטון יוטיוב ברזולוציה של 320*200 הדברים יראו רע מאוד, אבל ברגע שמתחילים לצפות בתכנית ברזולוציה סבירה הכל נראה טוב מאוד.

תכני תלת מימד

התלת מימד ב-F8000 הוא אקטיבי – משקפיים עם סוללה שעוצמים את אחת העיניים בכל פעם. יש מי שסובלים מהטכנולוגיה הנ”ל, אבל עבור רוב האוכלוסיה התלת מימד בטלויזיה פשוט מדהים. לא נתקלתי בבעיות גם בסצינות שנחשבות למאתגרות. אווטאר נראה טוב לפחות כמו שנראה בקולנוע וגם בהוגו תלת המימד היה לא פחות ממדהים. גם במשחקים על הפלייסטיישן 3 התלת מימד היה נהדר, ו-Uncharted 3, למשל, משחק שבו רמת הגרפיקה נפגעת קשות עם המעבר לתלת מימד, נראה עליה טוב יותר מאשר על טלויזיות תלת מימד אחרות. החוסר בהחלקת קווים אלכסוניים עדיין בלט, אבל הרבה פחות מבמסכים איכותיים פחות. כמו כל טלויזיית תלת מימד, גם היא כוללת מנגנון הפיכת דו מימד לתלת מימד, וכמו בכל טלויזיית תלת מימד, המנגנון הזה נותן אפקט מזערי בלבד ולא תורם להנאה.

photo

סאונד

אני מעולם לא הייתי חובב גדול של סאונד מהטלויזיה ותמיד מעדיף להשתמש ברסיבר ורמקולים יעודיים. גם במקרה הזה לא הייתי מוותר עליהם, למרות שהצליל בהחלט היה איכותי וגם רם מספיק בשביל למלא חלל גדול, אפילו בלי להתקרב לעצמת ההגברה המקסימלית.

לרמקולים שני מצבי פעולה – להתקנת הטלויזיה עם רגלית או להתקנה על הקיר. במצב השני מוציאים הרמקולים את הצליל כלפי מטה, מכיוון שבמצב תליה הטלויזיה נמצאת קרוב מאוד לקיר. אכן תוספת חביבה ובעלת חשיבות למי שיקנו את הטלויזיה ללא מערכת קולנוע ביתי, או מי שסתם יעדיפו להשאיר אותה כמקור הצליל כשצופים בתכני עידן+ או תכנים מהאינטרנט, ואת הרסיבר לשמור למקורות אחרים.

סמארט

השנה שינו בסמסונג את מנגנון הסמארט של הטלויזיות שלהם, ובהחלט מדובר בשינוי לטובה. נתחיל בנקודה חשובה ביותר – טלויזיות חכמות הן אולי חכמות, אבל לא ממש מהירות, וכל מעבר תפריט נמשך זמן רב. זה לא המצב כאן. לטלויזיה מעבד מרובע ליבות שלא ניתנו לגביו נתונים נוספים – נראה שהוא חלש יותר מהמעבדים של הסמארטפונים החדישים של סמסונג, אבל הוא בהחלט עושה כאן עבודה מצויינת.

לחיצה על כפתור הסמארט יביא אתכם לרשימת האפליקציות שמותקנות בטלויזיה, עליהן ניתן להוסיף כמובן אפליקציות נוספות, והרשימה ארוכה ומרשימה. גם אפליקציות ישראליות קיימות כאן, כמו אפליקציות ynet או Hometheater. הטלויזיה כוללת כמובן גם דפדפן, אליו יש קיצור דרך ואין צורך לעבור דרך רשימת האפליקציות כדי להפעיל אותו, אפליקציות חברתיות, יוטיוב עם תמיכה ב-Leanback (קישור בין אפליקציית יוטיוב בטלויזיה למכשירים אחרים כדי לאפשר שליטה בתכני יוטיוב על הטלויזיה ממכשירים נוחים יותר), וגם אפליקציית VOD של סמסונג שאמנם לא מציעה כמות עצומה של תכנים, אבל למי שיש שם מספיק תכנים שמעניינים אותו, בהחלט נראית שווה את הכסף – המנוי החודשי זול משמעותית ממנוי לחברות הכבלים או הלווין, ובנוסף ניתן לעשות כרטיסיה לסרטים בלבד, למרות שישנם סרטים שזמינים רק לבעלי מנוי.

בנוסף כוללת הטלויזיה מסך של ניגון סרטים ממקורות שונים. היא תומכת בצורה חלקה ב-DLNA, וכל תוכן שחשוף בדרך זו ניתן לניגון בקלות על גביה. היא לא תומכת בשיתוף קבצים דרך פרוטוקולים של חלונות או לינוקס, כך שהיא לא תוכל לשמש כמזרים מדיה בפני עצמה אלא תצריך התקנה של שרת DLNA כלשהו על גבי המחשב שמשתף את הקבצים. חיבור התקן זכרון חיצוני יאפשר דיפדוף בספריות, והוא גם תומך במגוון פורמטים, כולל אלו הנפוצים באתרי שיתוף קבצים. אפילו קובץ MKV SBS – קובץ של סרט תלת מימדי שבו כל תמונה מכילה שני פריימים זה לצד זה – הופעל ותוך שניות ספורות זוהה באופן אוטומטי כסרט תלת מימדי והפעיל את מצב התלת מימד של הטלויזיה באופן אוטומטי.

מה שהרגיש מיותר למדי הוא השליטה הקולית, שלא ברור מה הפקודות האפשריות בה, והשליטה באמצעות מחוות שהרגישה כמו גימיק שעדיין לא מבוצע בצורה הטובה ביותר – בכל זאת, מדובר במצלמה פשוטה ולא בקינקט. עדיין, אין כל חובה להשתמש בתכונות הללו, כך שהן לא מפריעות.

השורה התחתונה

אי אפשר לייצר מסך מושלם, אבל F8000 של סמסונג בהחלט מצליח להתקרב לתואר. איכות התמונה שהוא מציג היא לא פחות מפנומנלית ואין לו מתחרים בתחום העיצוב. אני אישית לא חובב טלויזיות חכמות ומעדיף אמצעי שידור חיצוניים, אבל למי שטלויזיה חכמה רלוונטית עבורו, סמסונג מציעים כרגע את החוויה הטובה ביותר בתחום עם ממשק חדש ומעבד חזק, וגם אפשרות שדרוג בעתיד. אם המסך נמצא במסגרת התקציב שלכם, הוא בהחלט מומלץ, ואם הוא מחוץ למסגרת התקציב אבל לא רחוק ממנה, בהחלט כדאי לשקול למתוח את התקציב עוד מעט.

המסך ששימש לביקורת הוא סמסונג F8000 בגודל “55.

מפרט טכני

טכנולוגיה: LED, Local Dimming
רזולוציה: Full HD 1080P
גודל: 55″
שליטה: שליטה קולית, שליטה באמצעות מחוות, שלט רחוק אוניברסלי
תלת מימד: אקטיבי + 4 זוגות משקפיים
4 חיבורי HDMI, כרטיס רשת אלחוטי, טיונר עידן+ מובנה, Smart TV, תמיכה בפורמט MKV כולל תלת מימד, תפריטים בעברית

מחיר מומלץ: 20,990 ש”ח

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: