Samsung Ativ S: המענה של סמסונג ל-Windows Phone [סקירה]

סמסונג מציגה את Ativ S, שאמנם נראה דומה למכשירי הגלקסי המריצים אנדרואיד, אך מכיל בתוכו את מערכת Windows Phone 8. האם הוא יכול להוות אלטרנטיבה ראויה?

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

אם עד היום שם המותג של סמסונג נקשר עבורכם ישירות לאחד ממכשירי הגלקסי השונים שמייצרת החברה, הכירו את מכשיר Ativ S, שאמנם נראה קצת כמו אחד מהמכשירים בסדרה הקיימת של החברה, אך מכיל הפתעה אחת עיקרית – מערכת ההפעלה Windows Phone 8.

המכשיר, שנחשף לראשונה במסגרת תערוכת IFA 2012 היה הראשון שהריץ את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, אך האם הוא מצליח לעמוד בציפיות שהציבה החברה לעצמה עם ליין הגלקסי שכבש את השוק, או שעם כל הכבוד למכשיר, מערכת ההפעלה פשוט לא מצליחה לספק את הסחורה? המסקנות לפניכם.

גלקסי במעטפת מחודשת

אחד הדברים הראשונים והעיקריים ששמים לב אליהם לאחר הוצאת מכשיר ה-Ativ S מהאריזה שלו, הוא הדמיון הרב למשפחת הגלקסי של סמסונג, וספציפית למכשיר ה-SIII. המכשיר מגיע עם עיצוב מעוגל, כפתור אחד פיזי עם הלוגו של חלונות ושני כפתורי מגע: חזרה וחיפוש, ובחלקו העליון של המכשיר ניתן למצוא את המצלמה הקדמית. בצידו הימני של המכשיר ממוקם כפתור ההפעלה, ומתחתיו ממוקם כפתור ייעודי לצילום. בצידו השמאלי של המכשיר ממוקמים כפתורי השמע, כאשר שקע ההטענה, microUSB, ממוקם בחלקו התחתון.

בדומה לגלקסי SIII, גם כאן המכשיר מגיע עם מסך בגודל 4.8 אינץ, עשוי Corning Gorilla Glass 2, אך כשהופכים את המכשיר על גבו כבר אי אפשר להתבלבל בינו לבין ליין הגלקסי, שכן מלבד העיצוב השונה ניתן לראות בבירור את הלוגו של Windows Phone בתחתיתו, ובחלקו העליון ממוקמת מצלמת 8 מגה פיקסל ופלאש LED. חלקו האחורי של המכשיר עשוי אמנם מפלסטיק, בדומה לדגמי הגלקסי, אך הפעם סמסונג הוסיפה טאצ’ מעניין והוסיפה ציפוי דמוי אלומיניום, שמעניק תחושה מעט יותר טובה בעת החזקה ותפעול המכשיר.

האחיזה של המכשיר היא אלמנט חשוב, במיוחד לאור העובדה שהתחושה היא שמדובר באחד מהסמארטפונים הקלים שיצא לנו להתעסק איתם, למרות שנתון זה אינו מדוייק. בעוד שהמכשיר אכן קל ושוקל 135 גרם בלבד, הוא אינו מסוגל להתחרות מול גלקסי SIII ששוקל 133 גרם, או מול אייפון 5 ששוקל 112 גרם. לאור העובדה שסביר להניח שגם על מכשיר זה תניחו כיסוי כזה או אחר על מנת להגן עליו מנפילות או פגיעות, ייתכן שהתחושה הקלה תעלם – אך עבורנו היא הייתה משמעותית, גם מול המתחרים.

חוויה חדשה למשתמשים

על אף הדמיון החיצוני הברור בין Ativ S לבין סדרת הגלקסי, הסיבה הכי מעניינת בגללה משתמשים רבים שוקלים לרכוש את המכשיר היא מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט, Windows Phone 8. בעוד שבמסך הפתיחה תוכלו למצוא את האלמנטים המוכרים של סמסונג הכוללים גם את צלילי הטבע בעת פתיחת המסך והקלקה על אפליקציות שונות, אין ספק כי מדובר בממשק שונה לחלוטין ממה שהכרנו עד היום באנדרואיד ו-iOS.

כפי שלמדנו להכיר במערכת Windows Phone, גם כאן יוצגו לפנינו האריחים החיים, המציעים אנימציה חביבה והצגה מקדימה של עדכונים שונים, בהתאם ללוחית הרצויה. כלומר, תוכלו להתעדכן בכמות האימיילים הממתינים לתגובה, בפגישה הבאה המופיעה ביומן שלכם וכמובן ברשימת השיחות האחרונות להן לא הספקתם לענות. אפילו האפליקציות “החיצוניות” המציעות חדשות או מידע על מניות יכולות לעדכן אתכם ישירות מהמסך הראשי, בלי צורך לפתוח את האפליקציה כולה – בהתאם לגודל האריח שתבחרו: קטן ללא מידע בכלל, בינוני עם אינדיקציה המעידה בעיקר על מספר האירועים הממתינים לכם באפליקציה עצמה, וגדול, המציע גם טקסט ועדכונים אחרונים.

בדומה לאנדרואיד, לא כל אפליקציה שתתקינו תופיע במסך הראשי, ויהיה עליכם לגשת אל רשימת האפליקציות המלאה באמצעות גלילה מימין לשמאל על גבי המסך. מהרשימה תוכלו לבחור איזה אפליקציות, אפשרויות או פיצ’רים להטמיע במסך הראשי – בהתאם לנוחות השימוש שלכם. בעוד שהמערכת נראית מעט מאיימת למשתמש המתחיל שעדיין לא למד להכיר את Windows Phone, לאחר משחק של כמה דקות כבר מבינים את הרעיון העיקרי מאחוריה, כך שלא מדובר על עקומת למידה משמעותית.

אחד מהאלמנטים הנחמדים והשימושיים שמצאנו במערכת ההפעלה החדשה מכונה Kid’s Corner, המאפשרת להורים לשלוט כיצד ילדיהם ישתמשו במכשיר הסמארטפון שלהם, באמצעות הגדרת האפליקציות שיופיעו במסך זה. במידה וההורים נועלים את מכשיר הסמארטפון שלהם, לילדים עדיין תהיה גישה לפינה האישית שלהם ישירות ממסך הנעילה, באמצעות גלילה מימין לשמאל.

במידה וכמונו, גם לכם אין ילדים – אתם יכולים להשתמש בפינה החדשה עבור קיצורי דרך מהירים למספר מצומצם של אפליקציות אליהן אתם ניגשים כל הזמן, כגון מצלמה, טוויטר, פייסבוק או Whatsapp, או לחילופין להעמיס את הפינה עם מספר משחקים ואפליקציות, שיוכלו לשמש את האחיינים שלכם בעת מפגשים משפחתיים.

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

בכל הנוגע למהירות התגובה וההפעלה, Windows Phone עומדת במטלה בגבורה ולמרות כל האנימציות והאפליקציות שהעמסנו על המכשיר, ולמרות שמגיע עם מעבד שתי ליבות בלבד, לא נתקלנו בהאטות, קפאון או קריסה מוחלטת, גם בעת ניסיון להריץ את אחת מהאפליקציות הכבדות כגון וורד או אקסל על גבי המכשיר. כאן אגב, משולב היתרון הגדול ביותר עבור חלק מהמשתמשים – שמציע גרסאות מובייל לחבילת אופיס מבית מיקרוסופט, המאפשרות לא רק קריאה אלא גם עריכה מהירה, יצירה של מסמכים חדשים וסנכרון של מסמכים באמצעות הענן של מיקרוסופט.

בעוד שאנחנו לא מעריצים גדולים של Samsung Apps המציעות אפליקציות מובנות בשלל מכשירי סמסונג בעלי מערכת ההפעלה אנדרואיד, הם אלה המבדילים את המכשירים ואת מערכת ההפעלה משאר היצרניות בשוק, בדומה ל-Sense של HTC או הסביבה החברתית Timescape שמציעה סוני בדגמי Xperia. במערכת Windows Phone, וככל הנראה בעקבות אילוצים מבית מיקרוסופט, מערכת ההפעלה נשארת זהה למדיי בין מכשיר למכשיר, ולדעתנו מדובר בחסרון משמעותי – שכן אחד היתרונות המהנים במגוון רחב של מכשיר הוא לראות כיצד כל יצרנית מתמודדת עם המערכת, וכיצד יכולה לנסות ולשפר אותה בתנאים האישיים שלה.

לכן, למרות שמדובר במערכת מהירה, חלקה ומהנה גם למשתמשים העושים את צעדיהם הראשונים עם Windows Phone בכלל וסדרת Ativ בפרט, אנו מקווים כי בדגמים הבאים תדע סמסונג להציע יתרונות משמעותיים מול המתחרות הקיימות בשוק, שלא יסתפקו רק בחומרה משודרגת, מצלמה מהפכנית או חלק אחורי שעשוי מחומר עמיד במיוחד מפני נפילות.

בכל הנוגע לציוד הצילום, סמסונג החליטה לקחת את המצלמות הקיימות בגלקסי SIII ופשוט להעביר אותן אל ה-Ativ S. כך שגם במכשיר מבוסס המיקרוסופט נמצא מצלמה אחורית 8 מגה פיקסל עם פוקוס אוטומטי ופלאש LED, עם יכולת צילום HD 1080p, ומצלמה קדמית 1.9 מגה פיקסל. בניגוד לאנדרואיד, תוכנת המצלמה המובנת אינה מציעה אפשרויות רבות ונרחבות, אלא משמשת בעיקר כמצלמה “למקרי חירום” – שיכולה לתפוס את הרגעים החשובים והמעניינים, באיכויות מרהיבות בעיקר באור יום.

וידאו: Social Media & Camera – Official Hands-on

מתמקדים בפרטים הקטנים

מכשיר ה-Ativ S כמכשיר טלפון הצליח לספק שיחות בצורה איכותית וחלקה, כאשר הצד השני נשמע בצורה צלולה וברורה, גם כאשר בחרנו להשתמש ברמקול המכשיר המובנה. בכל הנוגע לאיש השיחה שלנו, לא שמענו תלונות או בעיות בעת השיחה, ולא קרה לנו מקרים בהם השיחה התנתקה לחלוטין, או שהיו בעיות בקליטה – אלא אם כן הגענו אל איזור בעייתי כגון ממ”ד או חניון תת קרקעי.

האזנה למוזיקה הייתה גם היא מוצלחת כשהשתמשנו באוזניות המצורפות, למרות שאלה לא היו נוחות במיוחד. כאשר עברנו להאזנה באמצעות הרמקול החיצוני, הסאונד נשמע צורם ומעט עמום – אך מכיוון שההאזנה בצורה כזאת אינה אידיאלית בכל מקרה, אנחנו לא חושבים שמדובר בחסרון או בעיה משמעותית – במיוחד לאור העובדה שהשיחות עצמן נשמעות הרבה יותר טוב מאשר המוזיקה.

סוללת המכשיר, המגיעה בקיבולת של 2300 mAh היא זאת שהצליחה להפתיע אותנו לטובה, כאשר שימוש מינימלי של מספר שיחות, הודעות וגלישה מעט באינטרנט הצליחה להעניק לנו כמעט שלושה ימים לפני שהגענו אל אחוזים בודדים בה. שימושים מעט יותר רציניים שכללו לצד שיחות , הודעות וגלישה גם האזנה למוזיקה, הפעלת משחקים ושימוש מאסיבי במכשיר עדיין הצלחנו לסגור יום עבודה ולפעמים אפילו קצת יותר. בהתחשב בעובדה שהמכשיר מגיע ללא וויז או תוכנת ניווט שמצאנו את עצמנו מרוצים ממנה, לא הופתענו שהסוללה החזיקה כל כך הרבה.

[flagallery gid=82 name=Gallery]

לא בשל לשוק הישראלי

אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל כשאנחנו מקבלים מכשיר סמארטפון חדש אנו לא יכולים להוריד ממנו את הידיים במשך כמה ימים טובים, במהלכם אנו בודקים את היכולות האמיתיות, היצע האפליקציות, איכויות הצילום, השמע והוידאו לצד כל מה שרק אפשר להפעיל במכשיר. עם ה-Ativ S, הגענו אל סביבת עבודה שאמנם הצליחה להלהיב אותנו לכמה שעות בודדות, שלאחריהן המחסור באפליקציות בשוק הישראלי, לצד האפשרויות הבסיסיות במערכת שכבר למדנו להכיר בשאר מכשירי Windows Phone גרמו לנו להבין מהר מאוד מה מציע המכשיר, להניח אותו בצד ולחזור לעיסוקנו הרגילים.

כפי שציינו, לסמסונג יש פוטנציאל מאוד גדול עם מערכת ההפעלה המדוברת, גם בשוק הישראלי ולמרות החסרונות הקיימים שזקוקים לשיפור. עם זאת, לאור העובדה שמכשיר ה-Ativ נמכר בחנות הרשמית של סמסונג תמורת 3,499 שקלים, ובחנות הזולה ביותר בזאפ תמצאו אותו במחיר דומה העומד על 3,430 שקלים – אין ספק שנכון להיום מדובר על מכשיר יקר מידי עבור תכונות בסיסיות מידי. אנחנו היינו ממליצים לכם קודם כל להתנסות במערכת על מנת לראות אם אכן היא מתאימה לכם, ואולי להמתין לירידת המחירים שבוודאי תגיע בעוד מספר שבועות בודדים.

מפרט טכני

תצורת מכשיר: Candybar
מסך: 4.8 אינץ’
רזולוציה: 1280X720
מעבד: Qualcomm Snapdragon Dual-core 1.5 GHz
זיכרון: 16/32GB
חריץ הרחבה: microSD
מצלמות: אחורית: 8 מגה פיקסל, קדמית: 1.9 מגה פיקסל, צילום וידאו 1080p@30fps
רשתות: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 ,HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
קישוריות: Bluetooth ,WiFi a/b/g/n, DLNA, GPS, NFC
חיבורים: יציאת אוזניות 3.5 מ”מ, microUSB
סוללה: 2300mAh
מחיר באירופה: 3,499 שקלים באמצעות יבואן סמסונג הרשמי

וידאו: Introducing Samsung ATIV

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

2 תגובות על "Samsung Ativ S: המענה של סמסונג ל-Windows Phone [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שמואל
Guest

חוץ מוויז כמובן, איזה אפליקציה אתם הייתם רוצים לראות על ה wp8 שלכם ?

דן
Guest

עברתי לפני שבועיים ללומיה 920 אחרי שנים עם אייפון, מתוך ידיעה ברורה שיהיו חסרות לי אפליקציות בהן אני משתמש יום יום. מלבד WAZE, יש כמה אפליקציות חובה שחסרות עדיין – GetTaxi, לוחות זמנים של תחבורה ציבורית, אפליקציות של כל הבנקים, אני אמנם לא משתמש אבל אפליקציה של MAKO גם חסרה בecosystem.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: