איירובוט רומבה 980: רציונאלי וממש לא במקרה [סקירה]

אפשר לסכם ולומר שהרומבה 980, השואב הרובוטי החדש של iRobot, הוא כבר ממש לא רובוט ׳מטופש׳ שמתרוצץ בחדר ושואב ללא הבחנה. למעט המחיר – הוא קרוב לדבר האמיתי והבשל ביותר בשוק

מקור: רומבה

מקור: רומבה

הרומבה של חברת iRobot היה הרובוט הראשון שהגיע לקהל הרחב ובמובנים רבים הוא פילס את הדרך לעשרות הדגמים של החברות השונות שהגיעו אחריו. הדגם האחרון מתוצרתה של החברה הוא הרומבה 980, אשר לראשונה מגיע עם אופציה לשליטה מרחוק דרך אפליקציה ייעודית לסמארטפון לצד מערכת מיפוי תלת מימדית מבוססת מצלמה. מכיוון שהפיצ׳ר המרכזי שמאפיין את השואב הוא היכולת להפעיל אותו מכל מקום באמצעות האפליקציה, נשאלת השאלה האם אופציה זו מצדיקה את תג המחיר הגבוה (3,590 ש״ח)? אחרי שבועיים של שימוש די מאסיבי ברובוט, אלו הרשמים שלנו.

נתונים על הנייר

דגם ה-980 כולל מספר פיצ'רים חדשים ומעניינים, אם כי הראשון והמתבקש ביותר שבהם הוא האפשרות לשליטה מהסמארטפון. בעזרת האפליקציה החדשה ניתן להתחיל ניקיון או להפסיק אותו, להחזיר את הרומבה לתחנת העגינה וכמובן לתכנת אותו לנקות בזמנים קבועים, פיצ'ר שעד עכשיו היה לא ידידותי כל-כך. בנוסף, האפליקציה מציגה מידע רב על הרומבה כמו היסטוריית ניקיונות, מצב הסוללה, מצב תא האבק ועוד. בזכות ה-WiFi מיישרת קו iRobot עם Neato Botvac Connected ועם רובוט השאיבה של Dyson.

חוץ מהשליטה מרחוק, כולל הרומבה החדש גם מערכת מיפוי חדרים חדשה, שנעזרת במצלמה כדי למפות את החדר בתלת מימד. כך יודע הרומבה בדיוק היכן הוא נמצא והיכן הוא כבר ניקה (מערכת ה- VSLAM, Visual Simultaneous, Localization and Mappin). בנוסף, שדרוג משמעותי הנוגע לדגם 980 הוא העובדה שהוא נע בקווים מקבילים מצד לצד, ולא סתם מתרוצץ בחדר ללא מסלול מסודר ומתוכנן. תכונה חדשה נוספת ברומבה היא מה שהחברה מכנה Carpet Boost או "טורבו שטיח": ברגע שהרומבה מזהה שהוא עולה על השטיח, עוצמת השאיבה והיניקה מתגברת, כדי לשאוב את חלקיקי האבק שמסתתרים עמוק עמוק בין סיבי השטיח.

החברה גם החליפה את הסוללה של הרומבה לסוללת ליתיום-יון מתקדמת שתאפשר, על פי החברה, ניקיון של קומה שלמה ולא רק 2-3 חדרים. אם אתם גרים בדירה גדולה מאוד או שהרובוט מנקה קומה גדולה במיוחד ויתרוקן מסוללה באמצע, הרומבה יחזור לפני כן לעמדת הטעינה שלו, יטען את עצמו וימשיך לנקות מאותה נקודה שבה הפסיק. כמו כן, ב-iRobot טוענים שהאפליקציה היא לא השדרוג המרכזי בשואב, שכן גם עוצמת השאיבה שודרגה משמעותית והיא חזקה יותר פי 2 מדגם ה-880 הקודם, אותו סקרנו בעבר.

ביצועים על אמת

מכיוון שאני מתגוררת בדירה קטנה (40 מ״ר) הרומבה הצליח לכסות את כל האיזור די בקלות, ובלי צורך לבקר בהטענה באמצע. כמו כן, שמנו לב שגם הפילטר שלו לא מתמלא מהר, ורק לאחר פעמיים-שלוש של שאיבה די מאסיבית נדרשנו לרוקן אותו (האפליקציה מתריעה במצבים שצריך לרוקן את הפילטר). אם כבר בניקיון הפילטר עסקינן, רק נציין שמדובר בפעולה מאוד פשוטה לתפעול, לא מלכלכת (לא נופלים תלתלי אבק בדרך לפח) והכל מתחבר ומתנתק ממש בקלות ובלי צורך לקרוא הוראות מקדימות.

נראה שב-iRobot למדו לא מעט מהדגם הקודם, שכן לא נתקלנו ולו פעם אחת בבעיות שהתרחשו ברומבה 880; למשל, בסקירת המכשיר הקודם דיווחנו על כך שבהפעלה הראשונה השואב הסתבך בכבלים, חוטי חשמל או מתחת לרהיטים, אך אנו לא יכולים להעיד על פעם אחת שהרומבה נתקע וצעק לעזרה. (אולי פעם אחת שנתקע בכבל חשמל שלא שמנו לב שהיה על הרצפה, אבל גם זה לא תקע אותו, פשוט חששנו לגורלו של הכבל אז הזזנו אותו במהרה).

יתכן ואחת הסיבות לפעילותו הרציפה יותר של הרומבה טמונה בכך שבניגוד לדגם הקודם, הוא אינו מתרוצץ במהירות ברחבי החדר ומתנגש ללא רחמים ברגלי כסאות ושולחנות. הרומבה 980 עושה שימוש בדפוס ניקיון מסודר, זאת בעזרת מערך חיישנים הממפים את הבית. גם אם לרגע נדמה שהוא נתקע – מהר מאוד הוא נחלץ מהתסבוכת באלגנטיות וממשיך בעסקיו כרגיל. מדובר בשדרוג משמעותי לעומת הניטו Botvac 70E אותו סקרנו בעבר, שהיה הרבה יותר מפונק והטריח אותנו כל פעם מחדש, מה שקצת הורס את כל הפינוק שבשואב אבק רובוטי, והעובדה שאי אפשר להתמסר לחוסר מעש לחלוטין ולתת לו לעשות את שלו.

roomba2

כפתור מרכזי להתחלת ניקיון, כפתור לניקוי ממוקד וכפתור להחזרת השואב אל ביתו. מקור: רומבה

כמו דגמיה האחרונים של iRobot, גם הרומבה 980 מגיע עם מברשות סיליקון גמישות, מהן הרבה יותר קל לנקות שיער. לצד מברשות הסיליקון מגיע הדגם הנוכחי עם המברשת הצידית העוזרת לאסוף את הלכלוך מפינות החדר ושני מגדלים וירטואליים, המאפשרים לתחום את פעולתו או למנוע מהרומבה להיכנס לחדרים מסויימים. יחד עם זאת, בניגוד לדגם הרומבה 880 שיצא באמצע 2014, הרומבה 980 לא מגיע עם שלט רחוק המאפשר שליטה בו. אותו שלט היה שימושי שכן מאפשר לשלוט על תנועות הרומבה (קדימה, אחורה ולצדדים) מבלי להתכופף או לזחול אל הנקודה בה נתקע. כמו כן, השלט שימושי מכיוון שמאפשר להפעיל את הרומבה באופן מיידי ולכוון אותו ׳לזירת הפשע׳ הדורשת שאיבה.

מבחינת רעש – הוא פחות רועש משואב אבק סטנדרטי, אבל אנחנו לא יכולים להגיד שאפשר לצפות בסרט או בסדרה במקביל, או לנהל שיחה נעימה עם בן בית. יחד עם זאת, את השורה הנוכחית אני כותבת בעודו מנקה את הסלון שלי, כך שמכיוון ומדובר ברעש מונוטוני מהר מאוד מתרגלים ומתעלמים ממנו, והוא ממש לא מפריע לתפקוד היומיומי. ביכולתו של הרומבה 980 לפעול ברציפות במשך שעתיים, ובמידה ויתרוקן בדרך ילך להיטען באופן אוטומטי, ויחדש את הניקיון באיזור בו הפסיק עד להשלמת המלאכה.

צ'ובאקה היה כאן. צילום: גיקטיים

צ'ובאקה היה כאן. צילום: גיקטיים

כפי שניתן לראות מהתמונה למעלה, השואב מתמודד יפה מאוד עם נשירת שיער אנושית, ואידיאלי גם לשימוש בבתים עם בעלי חיים הנוטים להנשיר שיער. כמובן שכדי שהרובוט לא ייחנק, מומלץ לנקות את מברשות הסיליקון והמברשת הצידית מעת לעת. בתור אחת שאוהבת ללמוד לבד כיצד לתפעל מוצרים אלקטרוניים, הצלחתי להבין די מהר כיצד יש לפרק את כל הרכיבים המעורבים כדי לנקות אותם (מבלי לשבור אותם).

האפליקציה – נחמדה

האפליקציה מוסיפה אלמנט פונקציונאלי לשימוש ברומבה, תוך כדי שהיא שומרת על פשטות, כמקובל במוצרי החברה. העמוד הראשי של האפליקציה כולל כפתור גדול ובסיסי עליו כתוב ׳Clean׳, שלחיצה עליו מאפשרת לכם להפעיל את הרובוט ולחיצה נוספת עליו מפסיקה את פעילותו. כמו כן האפליקציה מציגה את זמן הפעולה של הרומבה מאז שיצא לעבודה, וכמה אחוזי סוללה נותרו.

ממשק האפליקציה. מקור: צילום מסך

ממשק האפליקציה. מקור: צילום מסך

בהגדרות הרומבה דרך האפליקציה ניתן לשלוט במאפיינים כגון הפעלה כפולה של ניקוי בכל חדר, להמשיך בניקיון גם כאשר מיכל האחסון מלא, ולבחור האם להשתמש באופציה של שאיבה מוגברת באופן אוטומטי בשטיחים (שאיבה עוצמתית עד פי 10). בעזרת היישום היעודי ניתן לתכנן את לוח הניקיונות השבועי של הרומבה שבעה ימים בשבוע, במרווחים של 15 דקות. אם אתם מתגוררים בבית גדול או מפעילים את השואב ברחבי במשרד, ניתן לאתר את הרומבה בעזרת צלצולים שישמיע, פיצ׳ר שקצת פחות רלוונטי לדירה תל אביבית טיפוסית.

מקור: רומבה

מקור: רומבה

בשורה התחתונה

נכון, אחרי שהרומבה מסיים לעבוד הבית לא מרגיש מצוחצח וריחני כמו בשעות (או בדקות – אם יש לכם ילדים) אחרי שהעוזרת סיימה לעבוד, אבל הוא ללא ספק משרה אווירה נעימה ונקיה בבית. לי באופן אישי קוסם הרעיון של שואב אבק רובוטי. אני מניחה שזה מעיד על כך שאני די עצלנית, כי רק לאחרונה רכשתי שואב אבק ׳סטנדרטי׳ איכותי במיוחד, ומאז שהרומבה אצלי לא הוצאתי אותו פעם אחת מהארון. לעומת זאת, יש כאלה שלא יאמינו ׳לטריקים והשטיקים׳ של הרומבה, ומעדיפים לשאוב את האבק בצורה ידנית, ייסודית יותר, ובסופו של דבר גם הרבה יותר מהירה. אם כסף הוא לא מגבלה, אין ספק שמדובר בשואב רובוטי מצויין, והטוב ביותר מתוצרתה של החברה עד כה.

יתרונות: עקשן, לא מוותר, מנקה יסודי, שליטה באמצעות אפליקציה.

חסרונות: יקר, אין אפשרות לראות כמה זמן נותר לניקיון, כמה אחוז מהחדר נוקה כבר וכמה לא, דורש כיסוי כפול בכל איזור כדי לשאוב את כל החלקיקים המעצבנים שנשארים, יקר (הכפילות מכוונת).

אמ:לק – עושה את העבודה מצוין אבל יקר.

מחיר: 3,590 ש״ח דרך אתר החברה

זה סופו של כל אבק. צילום: גיקטיים

זה סופו של כל אבק. צילום: גיקטיים

מה בקופסא

– שואב רובוטי
– תא AeroVac סדרה 2 (מורכב במכשיר)
– סוללת ליתיום נטענת (מורכבת במכשיר)
– 2 קירות וירטואליים (מגדלים) דור 2
– עמדת טעינה
– פילטר רזרבי
– מברשת צד

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: