רומבה 880: גדול יותר, חזק יותר, יקר יותר [סקירה]

דור השואבים הרובטים החדש מבית iRobot מגיע עם מגוון שיפורים, כגון יכולת ניקיון מהירה יותר, מברשות עמידות יותר ומיכל אשפה גדול יותר. האם הוא יצליח לענות על הדרישות שלכם בעת ניקיון הבית?

מקור: iRobot

מקור: iRobot

אין ספק שלשואבי האבק הרובוטים יש פינה חמה בליבנו. הם עוזרים לנו להפטר, או לכל הפחות לצמצם משמעותית את אחת מהמטלות השנואות עלינו ביותר: טאטוא הבית. במטרה להפוך את התהליך ליעיל, עוצמתי ואפילו נקי יותר מבעבר, מציגה iRobot את שואב הדגל החדש שלה: רומבה 880.

החלטנו להעמיד את השואב בפני המבחנים האולטימטיביים הרלוונטים עבורנו ולבדוק, האם הוא אכן מצליח לענות על הדרישות שלנו ולהשאיר את הבית ללא תלתל אבק אחד, או שעדיין לא מצליח לספק את הסחורה.

פחות התעסקות מצד המשתמשים

בחודש נובמבר האחרון השיקה iRobot את דגם ה-880, המגיע עם טכנולוגיה חדשה מבית החברה אותה היא מכנה AeroForce. השינוי המשמעותי שמציע הפיתוח החדש הוא החלפת שתי המברשות השעירות הנוטות להתלכלך ודורשות תחזוקה שוטפת מצד המשתמשים, במברשות סיליקון גמישות.

לדברי החברה, ההחלטה נובעת לא רק ממניעים אסטתיים, אלא גם מרצון לייעל את התהליך – שכן המברשות משפרות את יכולת הניקוי בכ-50 אחוזים לעומת הדגמים הקודמים בסדרה. לצד המברשות החדשות, הדגם הנוכחי מגיע עם עוד אלמנט עיצובי חדש ומעניין: הגדלה של נפח תא קיבול האשפה ומיקומו בחזית השואב, לשליפה נוחה ומהירה.

הדגם הנוכחי מגיע גם עם המברשת הצידית המוכרת, העוזרת לאסוף את הלכלוך מצידי החדר, שלט רחוק העוזר לנו להוציא את הרומבה ממקומות בעייתים ושני מגדלים וירטואלים, המאפשרים לנו לתחום את פעולתו או למנוע ממנו להכנס לחדרים מסויימים.

בכל הנוגע לעיצוב, החברה שמרה על הקו הקיים בכלל מכשיריה ומציעה שואב אבק עגול, עם גימור פלסטיק מבריק וחמישה כפתורים פיזיים להגדרות השונות, הכוללים גם את כפתור ההפעלה הראשי. תחנת העגינה הינה קטנה וקומפקטית במיוחד, כך שלא עתידה לתפוס יותר מידי מקום – ותוכלו להניח אותה גם מתחת לשולחנות גבוהים, כך שלא תתפוס את עיני האורחים שלכם.

בכל הנוגע לגימור, iRobot החליטה לדבוק בפלסטיק המבריק הנוטה לצבור אבק במהירות, עם מסגרת מט שחורה ועבה במיוחד. כפתור ההפעלה זוהר בצבע ירוק בעת הפעולה של השואב, שכמובן מלווה בצלילים ומנגינות שעזרו לכם להבין האם סיים לשאוב, או שנתקע באמצע הדרך.

תפריט בסיסי וקל לתפעול

תפריט בסיסי וקל לתפעול

אל דרך נקייה יותר

בדומה לדגמים המתקדמים מבית החברה, גם כאן ניתן להגדיר מראש שעות וימים בהם השואב יפעל עצמאית, כאשר כל תהליך “ההתקנה” של השואב מרגע הוצאתו מהקופסה ועד שמתחיל להטען לוקחת לא יותר מ-10 דקות, אפילו עבור המשתמשים הפחות טכנולוגיים ואף ללא שימוש בחוברת המצורפת.

כל מה שצריך לעשות הוא להוציא את תחנת העגינה, לחבר אותה לחשמל ולהצמיד את הרובוט. לחיצה על כפתור ה-Clean תביא אותנו לתפריט ראשוני, בו נתבקש להגדיר את היום והשעה באמצעות לחיצה על הכפתורים הפיזיים בשואב עצמו. בהתחשב בעובדה שהדגם הנוכחי מגיע עם שלט, חבל שאנו צריכים להתכופף אל השואב על מנת להגדיר אותו, אבל מדובר בפעולה חד פעמית כך שזה מתקבל בהבנה.

כבר בשלב זה ניתן להגדיר את הימים והשעות בהן נרצה שהשואב יפעל אוטומטית, עד 7 הפעלות בשבוע – אך יהיה עלינו להמתין בסבלנות להטענה מלאה לפני שנשלח אותו לדרכו, על מנת שיבצע את עבודתו כמו שצריך. בנוסף, כבר בשלב זה כדאי לוודא שתחנת העגינה ממוקמת באיזור יחסית מרווח, שכן שואב האבק מסוגל להזיז אותה בקלות ולא למצוא את “החיבור המדוייק” על מנת להטען.

מכיוון שיצא לנו לבדוק ולסקור רשימה ארוכה של שואבי אבק רובוטיים, לצד העובדה שנדמה שכולם מציעים את אותן האפשרויות על גבי הנייר, החלטנו להתמקד בצרכים האישיים שלנו. לשם כך, חילקנו את הסקירה לשלושה מאפיינים עיקריים, בהתאם לקהל היעד הרלוונטי: מבחן השיפוצניק, מבחן המשתמש העובד וכמובן, מבחן חיות המחמד.

שואב, מגדלים, שלט.

שואב, מגדלים, שלט.

מבחן השיפוצניק – האם השואב יכול להתמודד מול אבק?

בצורה כמעט אידיאלית, את רומבה 880 קיבלנו לסקירה בדיוק באותו היום בו הגיע אלינו השיפוצניק שהיה צריך לסייד, לשייף ולצבוע את הקיר. הודות לשינוי המדובר במברשות הרובמה היה מעניין לראות כיצד, אם בכלל, יצליח להתמודד עם שכבת האבק הדקה העתידה לעטר את הרצפה, והאם יצליח לנקות את הבית בצורה שתחשב מבחינתנו לסבירה.

לאחר שהשיפוצניק החביב שלנו סיים את עבודתו והשאיר אותנו עם כל הלכלוך, וכמובן לאחר שסיימנו להטעין את הרומבה – הוצאנו אותו לעבודה. בניגוד לדגמים הקודמים של החברה, הדגם הנוכחי מתרוצץ כמו שד מאיזור לאיזור, בצורה שנראית בעיקר אקראית ולא הגיונית.

עם זאת, הקסם הוא בטכנולוגיה. הודות לחיישנים הפנימיים שלו, יודע השואב לזהות איזורים מלוכלכים במיוחד ולהתביית עליהם. כך יצא שהצליח לזהות את כל אותן ערימות אבק ולכלוכים שהיו מפוזרים ברחבי הבית, לעבור על האיזורים הבעייתים כמה וכמה פעמים ולהשאיר אותם נקיים ומצוחצחים, או לכל הפחות נקיים יותר ממה שהיה לפני כן.

מברשות הסיליקון החדשות של הרומבה לא הצליחו לנקות את כל שכבת האבק הדקה מהרצפה, אך הן עשו עבודה זהה ואף טובה יותר ממטאטא ממוצע, שגם לא הצליח להתנהל מול האבק המדובר. לצערנו, לא היה מנוס מלשטוף ולקרצף את הרצפה על מנת להפטר מהלכלוך, כך שהרומבה עשה ככל שביכולתו על מנת לצמצם את זמן הניקיון הידני.

בכל הנוגע לשטח הבית, מסתמן כי הרומבה אינו חושש גם מחללים גדולים ורחבים במיוחד ומצליח לזהות את הלכלוכים לאורך כל השטח. בעוד שבחדרים גדולים מידי היה עליו לעצור באמצע ולהטען, בסופו של דבר הצליח להשלים את תהליך הניקוי בהצלחה מבלי לפספס אף נקודה בחדר, אלא אם כן מדובר בפינה – הקריפטונייט של שואבי האבק הרובוטים באשר הם.

הבעיה התעוררה עם ניקוי מיכל האשפה החדש של השואב. העיצוב החדש כולל חור גדול בצידו האחורי, אלמנט שלא היינו מודעים אליו, שגרם לנו לפזר את כל הלכלך בחזרה על הרצפה כשניסינו לשלוף אותו. בנוסף, הודות לעובדה שמיכל האשפה עצמו מכיל חיישנים המעידים האם יש לרוקן אותו או לא, גם לאחר שהוחזר למקומו נקי התריע כי עלינו לרוקן אותו. בפועל, היה עלינו לנקות את חלקו הפנימי של המיכל עצמו באמצעות מטלית לחה, על מנת שיאמין לנו שהוא אכן ריק ונקי.

כלומר, ההצהרה שהשואב הנוכחי זקוק לפחות התעסקות התגלתה כלא מדוייקת, אך זה הודות לאותה שכבת אבק שהצטברה והתעקשנו לנסות לנקות אותה באמצעות השואב. אך בשורה התחתונה אנו חייבים להודות שיצאנו מרוצים מיכולות הניקוי של השואב. הוא הצליח לאסוף את חתיכות הסיד הגדולות, להפחית משמעותית את כמות האבק על הרצפה ולצמצם את הניקיון מהצד שלנו, הידני.

מיכל האשפה. גדול יותר, מלכלך יותר.

מיכל האשפה. גדול יותר, מלכלך יותר.

מבחן המשתמש העובד – הגיע הזמן לנקות את תלתלי האבק

במידה ואתם, כמונו, מבלים את רוב שעות היום וימי השבוע מחוץ לבית, סביר להניח שהדבר האחרון שבא לכם לעשות ביום שישי על הבוקר הוא לנקות. אך דירה ריקה היא דירה מוזנחת ותוך כמה ימים בודדים ניתן לראות את שכבת האבק המצטברת על הרצפה, כמו את תלתלי האבק המתחילים להתגבש בפינות.

מכיוון שהדרישות של משתמשים כמונו אינן גבוהות מידי מלכתחילה, כל מה שאנו צריכים לעשות הוא לוודא שהרומבה אכן עובד ומצליח לשאוב את כל האבק שעתיד להפוך ללכלוך משמעותי. אך למרות הרצון הטוב, ההפעלה הראשונה ואפילו ההפעלה השניה זקוקות לליווי בן אנוש מבוגר, שימצא את נקודות החולשה של הרומבה.

כך לדוגמה, דקות בודדות לאחר שהרומבה החל את פעולתו שמענו את צפצופי המצוקה שלו, כשנתקע מתחת לארון נמוך במיוחד. ככל הנראה הרובוט האמין שיצליח להשתחל מתחתיו, אך לצערו נתקע והיה זקוק למשיכה אגרסיבית מהצד שלנו על מנת להשתחרר.

בשלב הבא מצאנו את הרומבה מסתבך עם חוטי החשמל הנמצאים בפינת המחשב והטלוויזיה. בעוד שלא הצליח לעשות יותר מידי נזק ואף הצליח להשתחרר בעצמו מההסתבכות אליה נקלע, מאוחר יותר גילינו כי שאב את כבל ההטענה שהיה על הרצפה והרס אותו לחלוטין.

במידה והשואב אכן היה נתקע, השלט הרחוק היה יכול לעזור לנו לשחרר אותו. באמצעותו, אנו יכולים לשלוט על תנועת הרומבה (קדימה, אחורה, שמאלה וימינה) מבלי להתכופף או לזחול אל הנקודה אליה נתקע. בנוסף, נוכל לשמור על השלט קרוב אלינו ולהפעיל את הרומבה מיידית כשנראה שפיצוח הגרעינים גורם ללכלוך בכל הסביבה הקרובה אלינו, כו גם מתחת לספה.

אלמנט נוסף שעלול להיות בעייתי, הוא העוצמה בה השואב מתנגש ברהיטים, לפחות במהלך ההפעלות הראשונות שלו וכשרק לומד את הסביבה החדשה. כפי שציינו, הוא מתרוצץ במהירות ברחבי החדר, מה שגורם לו להתנגש ללא רחמים ברגלי כסאות ושולחנות במקרה הטוב, או מנורות עומדת ואף רהיטים שבירים במקרה הרע.

מה מסתתר בצד האחורי?

מה מסתתר בצד האחורי?

רומבה 880 מגיע עם “רגליים” קטנות הנמצאות בגלגלי השואב, המסוגלות להגביה אותו במטרה להתחמק ממכשולים או להתרומם, כך שאפילו הצליח לשאוב את השטיח בחדר השינה, משימה שרוב הרובוטים בחרו להתעלם ממנה לאחר שלא הצליחו להתרומם לגובה המתאים. הרובוט אף הצליח להתמודד עם הגדילים בשטיח המדובר, הודות לטכניקה מיוחדת שהוטמעה בו המאפשרת לו לסובב את המברשת לשני הכיוונים, על מנת להשתחרר.

בנוסף, סט החיישנים המובנה ברובוט הצליח לזהות במהירות כשהגיע אל מדרגות או איזור מוגבה ואף המברשת הצידית התגלתה כעוזרת במיוחד כשזה הגיע לצידי החדר ואיסוף אבק, שבשל מהירותה הצליחה לאסוף ולהעיף את הלכלוך ישירות אל פתח השואב של הרומבה.

לאחר שהצלחנו למצוא את נקודות החולשה של השואב ולסדר את החדרים בהתאם, נוכל להיות בטוחים שבהפעלות הבאות לא יזדקק לעזרה שלנו. כמובן שתמיד תוכלו לבחור בשיטה הנועזת ולתת לשואב לעבוד בעצמו ללא שום השגחה, ייתכן שתצטרכו לשחק עמו מחבואים במשך דקות ארוכות, כדי למצוא היכן נתקע או היכן מסתתר.

אך לצד הרהיטים החבולים וחוטי החשמל הלעוסים, כשזה מגיע לניקיון אין ספק שהשואב עושה את העבודה. הוא הצליח לשאוב לא רק את תלתלי האבק, אלא גם שאריות אוכל (ששמנו על הרצפה בכוונה, כמובן), חוטים אקראיים וכל לכלוך שרק תוכלו לחשוב עליו – שבטעות או בכוונה הגיע אל רצפת הבית שלנו.

גם כאן יצאנו מרוצים, אך כאמור הדרישות שלנו לא היו גבוהות מלכתחילה. בשלב זה נשאר להעמיד את השואב מול המבחן האמיתי והאולטימטיבי:

מברשות הסיליקון החדשות

מברשות הסיליקון החדשות

מבחן חיות המחמד – האם מצאנו את התשובה לבעיית הנשירה?

השאלה האולטימטיבית שמתעוררת לפני רכישה של שואב אבק רובוטי היא: האם הוא יצליח להתמודד עם השערות של הכלב, החתול, האוגר הסיבירי והחמוס שמתגוררים עמנו בדירתנו, כמו גם עם השערות האישיות שלנו שלעיתים נוטות להיות ארוכות עוד יותר מאלה של חיות המחמד? אל שאלה זאת מתווספת שאלת בונוס, עד כמה יהיה מגעיל לנקות את המברשות ושואב אבק בתוך התהליך והאם אכן הדגם הנוכחי יכול להקל על תהליך זה?

על מנת לבדוק את העניין, החלטנו להריץ את הרובוט בבית שמכיל לא רק חיות מחמד, אלא גם ילדים קטנים ומבוגרים עם נטייה לנשירה. חיברנו את הרובוט, חיכינו לטעינה ונתנו לו להשתולל. בכל הנוגע לעוצמת הרעש של השואב, אין חדש תחת השמש ועדיין תעדיפו לצאת מהחדר בו הוא עובד. חיות המחמד שלנו העדיפו להתרחק ממנו לחלוטין, אך אנו לא בטוחים שהרעש הוא האלמנט העיקרי שהפחיד אותן.

הודות למגדלים המצורפים, אותם הצבנו לפני ההפעלה, השואב לא התנגש או התקרב אל קערות המים והאוכל של חיות המחמד, כך שלא נרשמה תקלה באיזור זה. בהפעלה מאוחרת יותר, הצבנו את המגדלים לצד לול התינוק, על מנת שלא יתנגש בו בחוזקה בעת הניקיון, כך שאין ספק שהם תוספת מבורכת לערכה הנוכחית, למרות שאינם מעוצבים במיוחד.

בעוד שכשהרומבה סיים את מלאכת השאיבה שלו הרצפה אכן נראתה נקייה יותר, החלטנו להסתמך על העובדות הנמצאות במיכל האשפה. בצורה לא כל כך מפתיעה, הוא היה מלא בשיער בעלי החיים לצד לכלוך “סטנדרטי” מסביבת הבית שהתנקה במהירות. בניגוד למבחן השיפוצניק, כאן לא היה עלינו לנקות בשנית את מיכל האשפה על מנת שיבין שהוא נקי, כך שיצאנו מרוצים.

כעת, הגיע הזמן למבחן האמיתי: מברשות הרומבה. שמחנו לגלות שהמעבר ממברשות בעלות שיער למברשות הסיליקון עבר בהצלחה ותפס משמעותית פחות לכלוך וג’יפה, כך שלא היינו צריכים להתעסק עם הוצאה ידנית ושחרור של שערות. עם זאת, המברשת הצידית היא סיפור אחר לחלוטין, שהצליחה לתפוס כל שערה וכל חוט בבית, אותם היה עלינו לשחרר באמצעות מספריים מרוב שלופפו בחוזקה. עם זאת, מדובר בהפחתה משמעותית בהתעסקות שנדרשה מאיתנו, כך שמבחינתנו השואב עבר גם את מבחן זה בהצלחה.

המברשת הצידית דורשת תחזוקה

המברשת הצידית דורשת תחזוקה

להצלחה יש מחיר, והוא יקר

דגם רומבה 880 הצליח להוכיח את עצמו ולהבהיר שאכן טוב משמעותית מקודמיו, שכן ביצע ניקיון יסודי יותר מהמוצרים הקודמים שסקרנו, במהירות מרשימה שלעיתים אף גרמה לנו לתהות האם חיפף בעבודתו. הוא הצליח להתמודד בגבורה מול לכלוך אקראי בבית כמו גם חיות מחמד ולמרות שעדיין מרעיש בחוזקה, הודות לעובדה שניתן לתכנת אותו לא מדובר בחסרון משמעותי.

אך עם כל הכבוד לעוצמת השאיבה והניקיון המרשים שלו, רומבה 880 מגיע עם אלמנט שיכול להוות את החסרון המשמעותי עבור משתמשים רבים: מחיר העומד על 3,490 שקלים דרך היבואן הרשמי. לשם השוואה, הדגם הקודם בסדרה, רומבה 770, נמכר כעת ב-2,990 שקלים אך אינו מציע את טכנולוגיית AeroForce המדוברת.

אם אתם נופלים לקטגוריית המשתמשים העובדים כל היום שאינם מחזיקים בחיות מחמד – אנו ממליצים לכם לרכוש את אחד הדגמים הקודמים בסדרה. גם בשל פער המחירים המשמעותי וגם מכיוון שהדרישות שלכם אינן גבוהות מידי וגם הדגמים “הישנים” יכולים לענות עליהם.

אך במידה ויש לכם חיות מחמד ואתם מחפשים את השואב האולטימטיבי שיעזור לכם להתמודד עם כל הפרווה בבית, אין ספק שאנו ממליצים על המוצר הנוכחי, במידה ויש לכם את הכסף להשקיע בו. הוא יתברר כשימושי במיוחד אם יש לכם כלב גדול, חתול משיר וסלידה עזה כלפי ניקיון הפרווה שלהם מרחבי הבית.

וידאו: AeroForce Performance Cleaning System

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

3 תגובות על "רומבה 880: גדול יותר, חזק יותר, יקר יותר [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רון
Guest

העובדה שאנחנו צריכים להתכופף פעם אחת לשואב האבק האוטומטי לחלוטין שלנו באמת הדירה שינה מעיני. פשוט נוראי. כמה האדם צריך להתאמץ היום.

יובל
Guest

יופי של מבחן מושקע ויסודי, אני חובב ניטו neato מושבע ועדיין מאמין שהוא לוקח את הרומבה 880 בגדול למרות הבדלים לפה ושם לטובת כל אחד מהם בסוף אתה מודד את רמת הניקיון רמת התחזוקה והתקלות שאתה חווה איתו ובכל העולם עוברים אחרי מפגש עם ניטו לעבוד איתו , מברשות סיליקון זה רעיון מועתק מניטו למרות שהם שיכללו מברשת נוספת היברידית גם מברשת וגם סיליקון.

נירו
Guest

ניטו דומה למחשב קומודור. מכשיר כל כך מכוער!
בחיים לא הייתי שם אותו בסלון שלי (סלון יוקרתי שעלה לי 50,000 שקל).

wpDiscuz

תגיות לכתבה: