Rocki: להחיות את מערכת הסטריאו [סקירה]

פרוייקט הקיקסטארטר הבטיח להחזיר לחיים את מערכת הסטריאו הישנה שלנו ולהעניק לה יכולות WiFi. האם החברה הצליחה למלא את הבטחתה?

rocki

צילום: רועי לטקה

לפני שהאייפוד, אייפון ושאר המכשירים הניידים נכנסו לחיינו, לכל אחד מאיתנו הייתה מערכת סטריאו ביתית, לרוב משולבת דיסקים וקלטות. למרות שעברנו לצרוך את המוזיקה שלנו באמצעות שירותי ענן כאלה ואחרים, או פשוט באמצעות המכשיר הסלולרי שלנו, לא זרקנו את המערכת – ולו רק כי מוסיפה פן עיצובי נוסטלגי לסלון.

פרוייקט קיקסטארטר שהושק בנובמבר 2013 הביע רצון לשלב בין שני האלמנטים הללו: מערכות הסטריאו והרמקולים הישנים והאיכותיים הזרוקים בבית, ביחד עם המכשיר הסלולרי שכמעט כל משתמש מחזיק. התוצאה היא רוקי (Rocki), דונגל קטן המסוגל להפוך כל רמקול לכזה התומך בחיבור WiFi, ולהזרים אליו מוזיקה מכל מקום בבית, ישירות ממכשיר הסמארטפון שלכם.

שימוש חדש בניחוח ישן

אחד מהאביזרים הבולטים ביותר בחדר השינה שלנו, הוא מערכת הסטריאו שקיבלנו במתנה ליום הולדתנו ה-12. לא צריך לספור כדי להבין שעברו הרבה מאוד שנים מאז, במהלכן תא הקלטות נשבר, תושבת הדיסקים קופצת ורק הרדיו עוד מצליח לקלוט משהו, אך רק כמה תחנות בודדות.

למרות זאת, המבנה המאסיבי של המערכת, האיכות שהציעה וכמובן, המחיר היקר שעלתה להורינו בזמנו, גרמה לנו לשמור אותה כל השנים הללו ולו רק כאביזר אופנה. לכן, אתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם עד כמה התלהבנו לשמוע אודות פרוייקט רוקי, שנועד לעזור לנו להחזיר לחיים את המערכת, אך תחת התנאים והשימושים הנפוצים שלנו.

החברה, שהצליחה לעבור את סכום היעד שלה, החלה לשלוח את המוצרים הראשונים למשתמשים במהלך חודש ינואר השנה. המוצר הינו דונגל קטן ומעוצב, הנראה כמו סוג של משושה מאורך עם חיתוכים וצלעות. לצד העיצוב הייחודי, החברה הציעה למשתמשים אפשרות לבחור את הכיסוי הצבעוני המתאים להם (אדום, ירוק, לבן, שחור ועוד), על מנת שיתכתבו ואף יבלטו על רקע המערכת. 

למרות העיצוב הייחודי ומגוון הכיסויים, אין ספק שהחברה לא חשבה על התהליך עד הסוף. כך לדוגמה, נורת הלד המעידה האם הרוקי עובד או לא, מכוסה על ידי הכיסוי המדובר ולא ניתנת לזיהוי, אלא אם כן תסירו אותו לחלוטין. מצב זה עלול להוביל לכך שתשכחו את הרוקי פועל, או שפשוט לא תצליחו להבין האם הפעלתם אותו או לא.

הכיסוי ונורת הלד

הכיסוי ונורת הלד

במטרה להגיע אל כלל המערכות הקיימות בשוק, רוקי מתחבר באמצעות חיבור 3.5 מילימטרים או RCA למערכת או לרמקולים, והוא זה שלמעשה מזרים את המוזיקה בין המכשירים והופך אותם לאלחוטיים. עם זאת, חשוב להבהיר שבעוד שהרמקולים שלכם הופכים לאלחוטיים, עדיין תתבקשו לחבר אותם לחשמל, כמו גם לחבר אותם חוטית אל הרוקי עצמו. כלומר, יהיה עליכם לעבוד קשה על מנת להחביא את כל החוטים הללו, במיוחד אם בחרתם לחבר את המכשיר אל חלקה הקדמי של המערכת.

לצד המכשיר הפיזי, הנטען באמצעות חיבור microUSB, החברה מציעה אפליקציה הזמינה בשלב זה למשתמשי אנדרואיד בלבד, המאפשרת שליטה על בחירת המוזיקה המתנגנת. עבור משתמשי iOS, החברה מאפשרת שימוש בפיצ'ר ה-AirPlay, כאשר מבהירה כי בקרוב מתכננת להוציא אפליקציה ייעודית גם עבורם. במטרה לתמוך בשאר הסמארטפונים והמכשירים הקיימים בשוק, החברה עובדת גם על אפליקציה המבוססת HTML5, אך עדיין לא ברור מתי תצא לשוק הרחב.

קודם כל מתקינים

על מנת להתחיל להשתמש ברוקי, יהיה עליכם להגדיר אותו ולחבר אותו לרשת. תהליך ההתקנה יכול להיות פשוט במיוחד, במידה ויש לכם מכשיר אנדרואיד. כל מה שתתבקשו לעשות הוא לחבר את הדונגל אל המערכת, לפתוח את האפליקציה ולהריץ את תהליך ההתקנה.

אנו חייבים להודות, אפליקציית האנדרואיד של החברה הצליחה לבלבל אפילו אותנו. בעוד שבעת הפתיחה הראשונית מלווה אותנו בתהליך ההתקנה המדובר, בעת הפתיחה השניה היה עלינו ללחוץ על כמה וכמה איזורים כדי להבין כיצד אנו יכולים להתחיל להאזין למוזיקה שלנו.

עבור שאר המשתמשים, החברה מאפשרת להגדיר את רוקי בצורה ידנית באמצעות התחברות אליו ממכשיר הסמארטפון וגלישה לאתר ייעודי. שם, תוכלו להגדיר את שמו, כמו גם את הרשת האלחוטית אליה יתחבר ויחבר את הרמקולים. חשוב להבהיר כי התהליך הידני עלול לקחת קצת זמן, אך החברה מציעה מדריך מפורט המלווה בתמונות באתרה, במטרה לעזור לכלל המשתמשים.

כל כך הרבה חוטים בשביל מוצר אלחוטי

כל כך הרבה חוטים בשביל מוצר אלחוטי

לאור העובדה שהמוצר עדיין מקוטלג תחת תווית הבטא, לא הופתענו כשתהליך ההתקנה באמצעות מכשיר האנדרואיד שלנו קרס. בצד החיובי, ההגדרה הידנית הייתה קלה להבנה ולתפעול, כך שבתוך כמה דקות בודדות המכשיר התחבר לרשת ואנו יכלנו להתחיל להאזין למוזיקה האהובה עלינו.

המכשיר מגיע עם סוללה בקיבולת של 900 mAh, המציעה כ-7 שעות רצופות של האזנה למוזיקה. במידה ואתם חובבי מוזיקה ואוהבים להאזין לה לאורך כל היום, יהיה עליכם לזכור להטעין את המכשיר בזמן – שלא תגלו שדווקא ביום העמוס ביותר שלכם עליכם להתפשר על איכות המוזיקה המתנגנת ברקע.

הסטריאו חוזר לחיים

לאחר תהליך ההתקנה, כל מה שתצטרכו לעשות הוא לבחור את השירים הנמצאים על גבי המכשיר שלכם ולהאזין להם. אפליקציית רוקי מאפשרת גישה לכלל השירים, אך כאמור תוכלו "לשלוח" את השירים באמצעות Airplay מבית אפל או AllCast מבית סמסונג, כך שאינכם חייבים להשתמש באפליקציה הייעודית של החברה.

אנו חייבים להודות שמערכת הסטריאו שלנו הצליחה להפתיע אותנו לטובה, כאשר ניגנה את השירים האהובים עלינו באיכות שהתגעגענו אליה כבר תקופה ארוכה. הודות לעובדה שהזרמת האודיו היא באמצעות חיבור ה-WiFi, קירות ועמודים לא יפריעו לקליטה, ולמעשה לכל מקום אליו מגיע חיבור האינטרנט שלנו – לשם גם תגיע המוזיקה.

החברה מציינת כי ניתן לחבר כמה דונגלים אל כמה מערכות ולשלוט על המוזיקה שתתנגן בכל חדר בנפרד, ממכשיר אחד וישירות מהאפליקציה. לחילופין, ניתן לאפשר לאורחים ושאר בני המשפחה לבחור את המוזיקה המועדפת עליהם, אותה יוכלו להזרים ישירות ממכשיר הסמארטפון שלהם.

הפעלת, חיבור 3.5 מ"מ וחיבור microUSB

כפתור הפעלה, חיבור 3.5 מ"מ וחיבור microUSB

לא הכל מחובר

לא סתם החברה מציינת כי מדובר במוצר בטא, שכן עלול להגיע עם מגוון רחב של בעיות. משיטוט בפורומים של החברה מסתמן כי לא תמיד המוצר עובדה בצורה החלקה ביותר, ולעיתים כלל לא עובד אלא אם כן המשתמשים מוכנים להקדיש כמה שעות טובות על מנת להבין מה השתבש.

כך לדוגמה, הרוקי עלול לסרב להתחבר לרשת ה-WiFI של המשתמשים, מה שידרוש מהם להתחבר אליו ישירות. המשמעות היא שהמשתמשים הלל יאלצו לבחור בין האזנה למוזיקה לבין חיבור לאינטרנט, מה שעלול לגרום לדונגל המרשים להיות זרוק במגירה עד הודעה חדשה.

מצד שני, הודות לעובדה שרוקי יוצר רשת WiFi משלו, מאפשרת שימושים יצירתיים כגון האזנה למוזיקה ברכב. במידה ועדיין לא שדרגתם את המערכת הנוכחית שלכם ואתם מחפשים פתרון יצירתי כיצד להזרים את המוזיקה מהסמארטפון ישירות אליה, רוקי יאפשר לכם לעשות זאת בקלות – כל עוד אתם מוכנים לוותר על האינטרנט בזמן הנהיגה, כמובן.

בעיה נוספת המתעוררת מהמוצר הנוכחי, הוא העובדה שנכון לעכשיו תומך רק בשני שירותים מקוונים, SoundCloud ו-Last.fm. בעוד שהחברה חתמה עם מספר שותפות המציעות שירותי סטרימינג, הכוללות את ספוטיפיי, Deezer וגוגלי פליי, ייקח זמן עד שאלה יצאו לפועל.

המשמעות היא שבמידה ורוב המוזיקה שאתם צורכים מגיעה מהענן, יהיה עליכם להמתין זמן מה עד שזה יתאפשר בצורה רשמית. עם זאת, כבר החלו לצוץ בשוק מגוון אפליקציות המציעות פתרונות ביניים, כך שנכון לעכשיו רק באמצעות אפליקציות צד שלישי ניתן להאזין למוזיקה בענן.

חשוב לזכור כי מדובר בצעדים הראשונים של פרוייקט קיקסטארטר, כך שצפויים להיות קצת מכשולים בדרך. למזלה של החברה, מפעילה מערך שירות לקוחות המסוגל לענות במהירות על בקשותיהם ושאלותיהם של המשתמשים.

בנוסף, החברה מציעה מגוון רחב של פתרונות לבעיות הללו במערכת הפורומים שלה, המכילים מאות משתמשים שנתקלו באותן הבעיות אנו נתקלנו בהן. בעוד שלקח לנו כמה שעות טובות למצוא את הפתרונות למגוון הבעיות שצצו, ייתכן שינחם את המשתמשים לדעת שהם לא היחידים הנתקלים בבעיות בעת התפעול השוטף של המוצר.

הצד האחורי

הצד האחורי

גורלו של כל פרוייקט קיקסטארטר?

החברה העומדת מאחורי רוקי מצהירה בגאווה כי מדובר במוצר שגם אמא שלנו תוכל לתפעל. אנו חייבים להודות, לא מדובר על ההצהרה המדוייקת ביותר, במיוחד לאור מגוון הבעיות המתעוררות בעת שימוש במוצר. בשלב זה, החברה צריכה ליישר את הקצוות ולהבין את צרכיהם, דרישותיהם ובעיותיהם של המשתמשים לפני שתוכל להצהיר כי מדובר על מוצר המתאים לכולם.

בעוד שאנחנו הצלחנו להאזין למוזיקה, אין ספק שהמוצר הנוכחי דורש עבודה מרובה כמו גם שותפות רלוונטיות, שיאפשרו האזנה למגוון רחב של מוזיקה ממגוון מקורות. נכון לעכשיו, המוצר משמש כפתרון נוח להאזנה למוזיקה הקיימת על המכשיר, בתקווה שבקרוב תוכל להציע הרבה יותר מכך.

לאור העובדה שמדובר בפרוייקט קיקסטארטר, אנו חייבים להודות שאנו יותר סלחנים ומבינים. מכיוון שלא מדובר בחברת ענק, אלא כזאת המתבססת על הקהילה – אנו מקווים שתוכל לפתור את הבעיות בקרוב, מבלי שתאלץ להתפשר על האיכות ואף להפסיק את הפצת המוצר.

בעוד שקיימים הרבה פתרונות בשוק המציעים למשתמשים אפשרות להזרים את המוזיקה האהובה עליהם מהסמארטפון לרמקולים איכותיים, ברוב המקרים יהיה עליהם לרכוש את תחנות העגינה והרמקולים במיוחד, מה שעלול להוביל להוצאה כספית גדולה. רוקי, מצידו, אינו דורש רכישה של אביזרים חדשים (מלבד המוצר עצמו) ויעלה לכם פחות מאוזניות משוכללות במיוחד.

Rocki Play, הגרסה המתקדמת של המוצר שהוצג במסגרת פרוייקט הקיקסטארטר של החברה, נמכר לכלל המשתמשים תמורת 50 דולרים, כ-173 שקלים. בעוד שהרעיון העומד מאחורי רוקי נשמע כמעט מושלם, אנו עדיין ממליצים להמתין לגרסה הבאה של המוצר, בתקווה שתצליח לפתור לפחות חלק מהבעיות הקיימות כיום, כמו גם תענה בצורה יותר מקיפה על דרישות המשתמשים.

וידאו: Rocki – Free Your Music

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

8 תגובות על "Rocki: להחיות את מערכת הסטריאו [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבישי
Guest

כל דונגל בלוטות׳ פשוט בחמש דולר מeBay יכול לפתור את הבעיה במהירות

סתם אחד
Guest

אפילו לא טרחת לברר את ההבדל בין הדונגל הפשוט שלך לזה לפני שתרמת את התגובה המיותרת הזו.
לכל מי ששומע מוסיקה באיכות גבוהה ו/או בטווחים גדולים יודע ש-bluetooth זה שיט אחד גדול.
פה יש לך אפשרות להזרים מוסיקה (כמו שנכתב זה עדיין לא מושלם) מכל מקור (NAS, פנימי, ענן, הזרמה וכו') למקור ספציפי ברשת WIFI פרטית, כאשר ה-Play+ אמור גם להעביר אותו בחיבור HDMI או SPDIF למגבר תומך.

דן
Guest

אני לא מבין מה. ההתלהבות? ל logitech ולbelkin יש מוצר זהה

סתם אחד
Guest

שוב, הוא עובד על bluetooth, לא WIFI..

עמי
Guest

מה???
פשוט לחבר את יציאת האוזניות למערכת עם מיר RCA פשוט. 5 ש"ח.

סתם אחד
Guest

מאיפה להתחיל בכלל…
פשוט לשתוק, לפעמים זו ממש מעלה.

צחי
Guest

ל-סתם אחד –
אל תזלזל בבלוטות'. היא טכנולוגיה לא רעה בכלל.
יש ב-EBAY דונגלים פשוטים בשלושה דולר, אבל יש גם מכשירים איכותיים כמו של belkin שעולים יותר ונותנים סאונד טוב ונקי שמתאפשר בין היתר באמצעות יציאות אופטיות ו-SPDIF.
לאור זאת, אני באמת לא מבין את הצורך במוצר שעליו הכתבה מדברת.

גיא
Guest

שלום לכם

האם יש דרך להאזין לרדיו אינטרנט דרך המכשיר הזה?

והאם אפשר להשמיע מוזיקה גם דרך במחשב הנייח?

בתודה מראש
גיא

wpDiscuz

תגיות לכתבה: