הרובוט השואב-שוטף הזה עולה חצי מ-iRobot, אבל עושה יותר

אחרי שרובורוק כבשה את לבבות הישראלים הרוכשים מסין, היא הגיעה השנה באופן רשמי לישראל והביאה במהירות את ה-Roborock 6S, שדרוג מעניין ללהיט של שנה שעברה, שעושה הרבה במחיר שלא מתקרב למתחרות

צילום: גיקטיים

איירובוט ורומבה כבר הפכו לשמות נרדפים לשואבי אבק רובוטיים, אבל בשנים האחרונות הענקית האמריקאית מקבלת פייט לא קטן מהמתחרות הסיניות, ובראשן שיאומי, וסוג-של-חברת-הבת-שלה, Roborock. עכשיו, כשסופסוף יש יבוא רשמי של מוצרי רובורוק לישראל, הישראלים מקבלים מוקדם מהרגיל את הדגם החדש והמשודרג של הרובורוק שהפך לפופולארי מאוד בקרב הצרכן הישראלי. אימצתי את ה-Roborock S6 לביתי, ונתתי לו לעשות את העבודה השחורה במקומי.

החלוקה לחדרים הופכת את מלאכת הניקיון להרבה יותר חכמה ונוחה

ה-Roborock S6 מצויד בחיישן לייזר מסתובב ומעבד 32 ביט בעל 4 ליבות, שביחד עם 14 חיישנים נוספים ממפים את הבית שלכם בזמן אמת. בהרצה הראשונה שלו אתם תוכלו לראות באפליקציית Mi Home של שיאומי כיצד הרובוט ממפה די במהירות את החדר, ואחרי הניקיון הראשון תוכלו לראות שהוא יצר לכם מפה מאוד מדויקת של הדירה שלכם (או הקומה, אם התברכתם בעוד אחת כזו), ואפילו חילק אותה לחדרים, ממש כמו באיירובוטים מהשנים האחרונות.


אז רובורוק זה שיאומי? מה ההבדל בינם לבין Mijia, Redmi Yeelight ועוד? תנו לנו לעשות לכם סדר


למה זה טוב? כשאני יושב בסלון עם אישתי ורואה תוכנית בערב, אני לא רוצה שהרובוט יסתובב לנו בין הרגליים ויעשה לנו רעש, ולכן אני שולח אותו בשתי לחיצות לנקות את כל שאר החדרים, וכשאני כבר מתארגן לשינה אני שולח אותו להשלים את העבודה בסלון תוך כמה דקות. כשאני משתמש בפונקציית הניגוב שלו (שנרחיב עליה בהמשך), אני שולח את הרובוט לנקות קודם כל את החדרים, אחר כך את המטבח ורק לבסוף את השירותים, כי לא ממש בא לי סחבה מסתובבת בבית אחרי ביקור בשירותים. את כל הפעולות האלו אתם גם יכולים לתזמן לשעות וימים קבועים, ובכך פשוט להתאים את הניקיון, והמעט רעש ואי נעימות שהוא גורם, לשעות ולמקומות שהכי נוחים לכם.

צילום: גיקטיים

גם השנה הרובוט לא מגיע עם קירות וירטואלים שיאפשרו לכם לחסום את הגישה של הרובוט לכל מיני חדרים ושטחים בבית, אבל האפליקציה שלו מפצה על כך ותוכלו להגדיר איזורים שלמים אותם הרובוט יימנע מלנקות או לעבור. הממשחק של ה-6S באפליקציה עבר גם הוא שדרוג ויזואלי וכעת נוח יותר לשחק עם חלק מההגדרות, והמפה הצבעוניות הרבה יותר נעימה לעין מהמפה הקרה של הגירסה הקודמת.

מצליח להתמודד עם מדרגות קטנות בין חדרים ולנווט בצורה חכמה בכל הבית, אבל נתקע מול דברים לא הגיוניים

בדומה לקודמו, נראה שה-S6 פשוט יודע איפה הוא נמצא כמעט בכל עת: בניגוד לרובוטים הטיפשים של עד לפני כמה שנים שהיו נתקעים בכל דבר אפשרי כדי להבין איפה הם, ה-S6 עובר בין חדר לחדר בקלילות, מנקה את כולם בצורה עיקבית וקלה להבנה. אם תשלחו את הרובוט בחזרה לתחנת העגינה שלו, ולא משנה היכן הוא בבית, הוא פשוט יסע אליה, ולא יתחיל להתקע בכל דבר בבית עד שהוא יזהה שהוא קרוב אליה. הוא עובד בצורה חכמה וברורה שמעידה על אלגוריתם ניווט חכם וטוב.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

הרובוט גם הצליח להתמודד בגבורה עם מדרגת האימה (בגובה 2 ס"מ, כן?) בין הסלון למטבח שלי, ובניגוד לקודמו, הצליח לעשות את זה גם עם מיכל המים מחובר אליו. לעומת זאת, הוא עדיין חולה באותן מחלות משונות במסגרתן הוא פשוט נעמד בין הספה ושולחן הסלון שלי ובמקום לנסוע אחורה, הוא מעדיף לעמוד, לבהות בספה, ואז להכריז שהוא נתקע וזקוק לחילוץ. ואפילו יותר מעצבן, בעיטה קלה בפגוש של הרובוט מזכירה לו שהוא יכול להחלץ בעצמו בעזרת נסיעה של חצי ס״מ אחורה. מוזר, אבל לפחות מקרים שכאלו לא מתרחשים לעיתים קרובות.

בגלל זה אתה נתקע? באמת?
צילום: גיקטיים

עם כל הכבוד למנגנונים מתוחכמים ואלגוריתמי ניווט, בואו נלכלך קצת את הידיים עם אבק, שיערות וכל מה שהרובוט הזה יודע לאסוף. ה-S6 מצויד במנגנון שאיבה מהעוצמתיים שאני מכיר. הוא שואב בקלילות שיערות, אבק, חול, פירורים ופחות או יותר כל דבר שלא דבוק לרצפה. הפילטר שלו ניתן לשטיפה, ובכך לא צריך לקנות עוד ועוד פילטרים יקרים להחלפה. עם זאת, למרות השימוש במנגנון שאיבה מוצלח, ברובורוק עדיין משתמשים במברשת ראשית עם שיערות, מה שאומר ששיערות ארוכות ייתפסו בה ותצטרכו לחתוך אותן עם סכין או מספריים, במקום מברשת ראשית מסיליקון שאוספת את כל השיערות לצידה ומאפשרת תחזוקה מהירה ונקייה הרבה יותר.

מנצח את איירובוט בשוטף

רובורוק הפכו את עצמם למפורסמים גם לאור העובדה שהשואב שלהם לא רק שואב, אלא גם שוטף. אוקי, אולי קצת פחות שוטף, יותר מנגב. הרובורוק החדש מגיע עם מיכל מים דק שמתחבר לחלקו האחורי, ומטלית מייקרופייבר שניתן לחבר אליו. אין פה שום אלמנט "חכם", אלא שמיכל המים פשוט מטפטף כל הזמן מים על גבי המטלית ובכך משאיר אותה לחה. זה אולי לא מחליף את הספונג'ה האהובה על הישראליים או מספיק טוב לניקיון אמיתי של בית עם ילדים וכתמים חשודים אחרים, אבל זה כן משדרג את התוצאה הסופית של הניקיון הכללי של הבית ומצליח לאסוף עוד קצת זוהמה בדרך.

צילום: גיקטיים

מה שכן, עם כל מנגנוני הניווט המתוחכמים, מעצבן שהרובוט לא יודע למפות גם את השטיח (אם כי הוא יודע לזהות שהוא עליו) ולמשל לאפשר לי למנוע מהרובוט לעלות עליו עם המטלית הלחה וליצור מסלול אלטרנטיבי כדי שהוא לא ירטיב את השטיח. כל ניסיון של תיחום השטיח באפליקציה התגלה כמאתגר מדי לניחוש באמצעות המפה הוירטואלית, והייתי מצפה שהרובוט ידע לבד להמנע ממשטחים כאלה אם הוא יודע לזהות אותם.

רואים איפה הוא עבר? צילום: גיקטיים

אחד החידושים ב-S6 מגיע בדמות המטליות החד פעמיות המשמשות לניגוב הרטוב של הרצפה. אני חייב להודות שאני לא מבין את ההינדוס של המטליות האלו: פסי הוולקרו על מיכל המים תופסים רק את החלק הקדמי של המטליות, כך שברגע שהרובוט נסע לרגע אחד לאחור, המטלית הסתבכה וכבר לא ניקתה כמו שצריך. בקיצור, גם לא אקולוגי ומוסיף עוד קצת פסולת לפח שלכם, וגם לא מוצלח במיוחד. עדיף להשתמש במטלית הרב פעמית המצורפת והמוצלחת מאוד. אגב, קבלו טיפ של אלופים משנה של שימוש ברובוט הקודם בסדרה: אם אתם רוצים אפקט ניגוב קצת יותר רציני, פשוט הרטיבו היטב את המטלית במים לפני שאתם מחברים אותה למתקן המים.

סוללת הרובוט מספיקה לכמעט שעתיים של ניקיון רציף, אבל מסיבה לא ברורה הוא נוטה להכריז שהסוללה שלו חלשה כבר ב-20%, לשוב לעמדת העגינה שלו, ולא להסכים לצאת להשלמת המשימה עד להטענה נוספת. זה די מוזר – אם יש לי 20% סוללה במכשיר אחר, סמארטפון למשל, אני לא רוצה שהוא יכבה לי באמצע העבודה, אלא שיודיע לי שהוא זקוק להטענה ורק כשהוא באמת חייב, לחזור לעמדה שלו לטעינה למינימום הנדרש לסיום.

איך ה-Roborock 6S עומד מול התחרות של עצמו?

משמאל: S5.
מימין: S6.
לא מוצאים הרבה הבדלים? גם אנחנו

בשנה שעברה סקרתי את ה-Roborock S5, והכרזתי עליו כשואב מוצלח מאוד עם מעט מאוד חסרונות. אז איך אפשר להתעלות על כך? אחד מהיתרונות בהם רובורוק משוויצה בדור החדש שלה על פי הפני הדור הקודם הוא בעצם השמירה על עוצמת השאיבה, תוך צמצום עוצמת הרעש ב-50%. באופן כללי אני לא יכול להגיד שהבחנתי בהבדל משמעותי בעוצמת הרעש, אבל הוא קצת יותר סביל מבחינתי.

בדקתי את עוצמת הסאונד עם אפליקציה לא מדעית בעליל למדידת רעש, ונראה שבעוצמת השאיבה המקסימלית אין כמעט כל הבדל, אך בעוצמה הסטנדרטית יש הבדל קטן לטובת הדגם החדש. אני עדיין אוהב להפעיל את השואב בדיוק כשאני יוצא או לא נמצא בבית (בעיקר הודות לעובדה שהוא מחובר לרשת), כך שרעש הוא כבר לא פקטור משמעותי עבורי, אבל יש לא מעט משתמשים שצריכים שואב שקט. ה-S6 הוא לא באמת שקט בצורה משמעותית לטעמי כך שתוכלו לצפות בטלוויזיה או לנמנם בזמן שהוא עובד בעוצמה רגילה בלי לשים לב לקיומו, אבל למה אתם מצפים משואב אבק?

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

ברובורוק מוסיפים לטעון שה-S6 מצויד באלגוריתמי ניקוי וניווט מתקדמים יותר, כך שזמן הניקוי אמור להתקצר בכ-20% בהשוואה לדור הקודם, וכאן אני חייב להודות שמצאתי התאמה הוגנת בין נתוני היצרן למציאות, כאשר ניקיון כולל של הדירה שלי בעזרת ה-5S אורך כ-42 דקות בממוצע, וניקיון עם ה-6S אורך כ-36 דקות. כלומר, יש כאן שיפור של בערך 16% בזמן הניקיון בתנאים אמיתיים. ואם כבר עסקנו בנושא: בהנחה שלא מדובר בשיפור תלוי חומרה, הייתי מצפה שרובורוק תעדכן את האלגוריתמים של ה-5S כדי שיעבוד גם הוא בצורה יעילה יותר וידע למיין את חדרי הבית בדיוק כמו ה-6S. אין שום סיבה נראית לעין ששניהם לא יעבדו כמעט באותו האופן.

יותר טוב משואבים שעולים הרבה יותר

צילום: גיקטיים

כמו ששמתם לב, ה-6S לא מציג שיפורים אדירים לעומת ה-S5 של שנה שעברה. כמעט כל השיפורים הם סוג של אבולוציה קלה על פני הדגם הקודם, שהוא ממילא מוגדר מבחינתי כאחד השואבים הטובים ביותר שקיימים כיום. אז מה זה אומר על ה-6S? שהוא עוד יותר טוב מאחד השואבים הטובים ביותר שקיימים היום? כנראה.

אם אתם כבר מחזיקים ברובורוק הקודם, אין כאן סיבה אמיתית לקפוץ על הדגם החדש, אבל אם אתם מחפשים להתחדש בשואב אבק חדש ומחפשים את אחד הגאדג׳טים עם ה-Value For Money הגבוה ביותר שאני מכיר, אתם לא צריכים לחפש עוד הרבה.

אגב, במהלך השנה האחרונה ה-S5 שלי התחדש בלא מעט עדכוני תוכנה שתיקנו לא מעט מהבעיות שהטרידו אותי בשנה שעברה: שמירת מפות, פקודות קוליות באמצעות הגוגל אסיסטנט ועוד, כך שנראה שרובורוק לא סתם משחררת מכשירים לשוק, אלא ממשיכה לטפח אותם תוכנתית לפחות עד ליציאת הדור הבא.

בשורה התחתונה, כמו בשנה שעברה, רובורוק עשו את זה שוב עם ה-S6: בעוד iRobot מתמחרת את ה-i7 שלה בכמעט 3,000 שקלים (ו-4,000 שקלים לגרסה שמרוקנת את עצמה למיכל מיוחד) ולא יודעת לנגב את הרצפה, ה-Roborock 6S מתומחר ב-1,900 שקלים בבאג, יודע לעשות כמעט את כל מה שאיירובוט יודעת לעשות, ואז עוד קצת. כבר לא מדובר בהפרש של מאות בודדות של שקלים בעבור אותו מוצר, אלא בהפרש משמעותי למוצר שהוא אולי פחות נוצץ מאיירובוט, ולא דובר עברית, אבל עולה עליו כמעט בכל פרמטר אחר. לכו תתווכחו עם זה.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

16 תגובות על "הרובוט השואב-שוטף הזה עולה חצי מ-iRobot, אבל עושה יותר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רועי
Guest

אני משתמש בדגם הקודם (S5), ומאוד מאוד מרוצה ממנו. ממליץ!
הוא באמת מקבל עדכוני תוכנה (firmware). ממש ברגע זה הוא מבצע עדכון.
לגבי ה"טיפ" להרטיב את המטלית ולא רק למלא את מיכל המים – לא הייתי קורא לזה טיפ.. זה מופיע בהוראות השימוש, וככה זה פשוט אמור לעבוד.

שי אומי
Guest

והעובדה ששיאומי ממפה את הבית שלך, זה רק בונוס

רועי
Guest

זה מעולה כי כך אפשר להגדיר אזורים על המפה (לאן לא הלהכנס, או קו וירטואלי שהוא לא יעבור אותו).

Guest
Guest

כתבה מעניינת ונכונה!
אני משתמש בs5 וההורים שלי בs6
שאלה: יש דרך לשדרג את האפליקציה של הs5 שתראה ותעבוד כמו הs6? (הדבר הקריטי ביותר הוא נושא בחירת החדרים)

משה
Guest

(אין מצב שהחבר הנ״ל יחייה בשלום, אחווה ואהבה עם החתול שלי)

Ron
Guest

הי קראתי את הכתבה הכל נכון חוץ מהחסרונו אין חסרונות אולי השואב הספציפי הנל קצת בעייתי אני מאווווד מרוצה מהs5 .

ASD
Guest

יש לי את ה-S5 כבר שנה פלוס והוא נהדר פלוס!
אני לחלוטין מבין שהם יכולים בעדכון תוכנה פשוט לגרום גם ל-5 לעבוד כמו ה-6 אבל מניח שיש פה עניין שיווקי נטו (אחרת אנשים לא ישדרגו/יקנו את ה-6).

אני אישית ממתין שתהיה ראיית מצלמה במקום ה-lidar (כי מי שנשאר עם lidair is DOOMED) מה שישנה לחלוטין את איך שהרובוט מנווט והיכולות שלו להתעלם מאובייקטים במרחב).

רונן
Guest

רונן
Guest

רונן
Guest

הרובורוק S6 מהווה את המעבר שהחברה הזו עשתה מתמורה מעולה לכסף לאחד המתחרים של רובוטים רבים כמוהו באותה סביבת מחיר. כפי ששיאומי העתיקו את ניטו , כך סין מפוצצת ברובוטים זהים לרובורוק. ברגע שהמחיר עלה לסביבות ה 2000 שח , ניתן למצוא לו מתחרים בלי סוף שגם עולים עליו. לדבר על הרובוט הזה במונחים של שטיפה זה קצת משונה. לנוחות המתעניינים צרפתי סרטונים על רובוט שכן שוטף. גילוי נאות – אני מהתחום. היה מרענן אם כל מי שבעל עניין היה מציין זאת…

אלכס
Guest

אפה הסירטונים? :)

יוני
Guest

כן, ספר לכולם על האנשים שנדפקו המרכישה של הרובוט פח הזה

אבטחה זו לא מילה גסה
Guest
אבטחה זו לא מילה גסה

וככה בדיוק אתם מנדבים את כל המידע על הבית שלכם לחברה הסינית…
אני בטוח שזה לא הדבר היחיד שממופה ומועלה לשרתי החברה (מיפוי רשתות אלחוטיות וכו'…).
מספיק רק לקרוא את ה-EULA כדי להבין על מה אתם מוותרים בשביך להשתמש במרגל הזה בבית שלכם.

מישהו
Guest

מה אכפת לך? אלו אפילו לא המיילים או ההקלטות שלך. זה מידע שבאמת שימושי לחברה לצורך שיפור המוצר (איפה הרובוט נתקע למשל). מסכים שהשיתוף צריך להיות ברצון

מיכאל
Guest

תוסיפו לטיפ קצת פוליויקס של סנו אחלה מנסיון!

נגה
Guest

תודה רבה על המידע, הארת את עיני.
מבקשת לשאול איך השואב מתמודד עם שיערות של כלב, בעיקר בעונות המעבר בהן הנשירה רבה יותר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: