הרובוט השואב-שוטף הזה מגיע עם מצלמה, כדי שלא תצטרכו לסדר את הבית בשבילו

אחרי שהפכו ללהיט ענק אצל הישראלים, Roborock (רובורוק) טוענים שה-Roborock S6 MaxV החדש שלהם מסוגל לזהות מכשולים ולהתחמק מהם. אז לקחנו אותו למבחן מעמיק

צילום: גיקטיים

למרות שהם השתפרו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, הרובוטים השואבים עדיין מצריכים מכם לארגן את הבית לכבודם, או להסתכן בהודעת שגיאה מרחוק שאומרת לכם שהרובוט תקוע אי שם ברחבי הבית עם שרוך, גרב או צעצוע של הילדים. לכן התלהבתי כש-Roborock (רובורוק), החברה שהיא סוג-של-חברת-בת-של-שיאומי, הודיעה שהיא משחררת רובוט חדש עם מצלמה שיכול לזהות חפצים על הרצפה, ולדעת להתחמק מהם. אז נתתי ל-Roborock S6 MaxV לנקות לי את הבית בלי לארגן אותו מראש, וקיוויתי לטוב.

עוצמת שאיבה מרשימה, אבל יש משהו שחסר לנו

ה-Roborock S6 MaxV הוא סוג של גירסה משודרגת של של ה-S5 Max שהוא בעצמו גירסה משודרגת של ה-S6 (מבלבל, אני יודע), והוא עושה פחות או יותר את כל מה שקודמיו עשו, אבל טוב יותר. יש לו מנוע עם עוצמת שאיבה של 2500Pa, שזה שיפור של 25% בהשוואה לדגם הקודם, והוא אכן מנקה באופן די יסודי את הרצפות והשטיחים בבית. אחרי שהרובוט סיים לנקות, הפעלתי את שואב הדייסון הידני בעוצמה מקסימלית על השטיח, ואמנם הוא הצליח לאסוף קצת שאריות אבק ולכלוך שהרובוט פספס, אבל זה לא היה משמעותי.

מרשים, אבל למה אותה מברשת? צילום: גיקטיים

למרות עוצמת השאיבה המרשימה, התבאסתי לגלות ששוב רובורוק לא בחרה לשלב את הפיצ'ר הכי טוב של הרומבה, והוא המברשת המרכזית מסיליקון. בעוד הרומבה אוסף את השיערות לצד המברשת, מה שמאפשר להוציא אותן ממש בנגיעה קלה, ברובורוק עדיין משתמשים במברשת ראשית עם שיערות שבהן השיער של דיירי הבית בעלי השיער הארוך ייתקע, מה שאומר שתצטרכו לקרוע אותן עם הסכין המצורף לערכה ולהתלכלך לא מעט בשאריות אבק. לא כיף.

סופסוף: בשורה בתחום השטיפה

מיכל המים האלקטרוני ומתקן המטלית הפשוט. צילום: גיקטיים

רובורוק התפרסמה בין היתר בזכות הרובוטים שלה שגם שוטפים את הרצפה. אבל אז המציאות הגיעה והוכיחה שהרובורוקים בעיקר מנגבים עם מטלית לחה, ולא שוטפים את הבית באמת. אז ה-MaxV מגיע עם שיפור משמעותי (שהמקור שלו בדגם ה-S6 Max הקודם): במקום מיכל מים שסתם מטפטף מים בקצב קבוע, ה-MaxV מגיע עם מיכל מים "אלקטרוני" (בנפח 300 מ"ל, יותר מכפול מזה של ה-S6) שמתחבר למתקן הניגוב, מה שמאפשר לכם להגדיר באפליקציה כמה מים אתם רוצים לפזר בכל חדר בנפרד, ואפילו להגדיר שבאיזורים מסוימים הרובוט בכלל לא ישתמש במים.

בשילוב מנגנון בחירת סדר ניקוי החדרים, בחירת "כמות המים" ובחירת עוצמת השאיבה, יכולתי לתכנן היטב את המסלול של הרובוט כך שהוא יתחיל מהחדרים ומהסלון, ימשיך למטבח ורק לאחר מכן לחדר השירותים. כי בכל זאת, מי רוצה מטלית לחה שהייתה בשירותים ועכשיו היא נמרחת על כל רצפת חדר השינה?

מנגנון המים החדש הופך את פונקציית הניגוב להרבה יותר קרובה לספונג'ה הישראלית המפורסמת, מינוס חומר ניקוי (כי הוא יסתום לכם את המנגנון) ומינוס העובדה שהוא רץ עם אותה מטלית לאורך כל הבית, ולא מנקה את המטלית כמו שאתם הייתם עושים עם דלי. בחדרים שבהם הגדרתי מידת רטיבות מקסימלית הרצפה נראתה רטובה יותר באופן משמעותי בהשוואה לניגוב "הטיפש" של ה-S5.

רואים איפה שטוף? צילום: גיקטיים

מאוד קיוויתי שהשילוב של האפליקציה ומנגנון המים החדש יאפשר לי לשטוף את הבית בלי למרוח מטלית רטובה על השטיח בסלון. אז אני שמח להגיד שזה עובד. בערך… ואני אסביר.

באפליקציה ניתן להגדיר איזורים שבהם לא תרצו בכלל שהרובוט ישטוף את הרצפה, על אף שהמטלית ומתקן המים יהיו מחוברים אליו, ואכן כשהרובוט מגיע אליהם הוא מרים במעט את כל מנגנון המים כדי לא למרוח את המטלית למשל על חדרים עם שטיח מקיר לקיר, שטיחי רצפה סטנדרטיים או פשוט איזורים שאתם לא רוצים להרטיב.

הבעיה היא שבדרך לנקות את החדר הראשון הוא משאיר את המטלית צמודה לרצפה, ובדרך לחדר השינה שלי יש שטיח בסלון, ומשום מה הרובוט מתעלם מההוראה שלא לשים את המטלית על השטיח כשהוא בדרך לשם. אחר כך, כשהוא מגיע לנקות את השטיח, הוא אכן מרים את הסחבה והיא לא מרטיבה כמעט בכלל את השטיח, אבל בדרך לניקיון היא לחלוטין עוברת עליו. מה שאומר שבפועל, מבנה הבית, מיקומי השטיחים והאופן שבו בניתם את סדר החדרים ישפיעו על החוויה שלכם שעשויה להיות שונה משלי, ויכול להיות שתצטרכו לבצע כמה התאמות, או שזה יהיה מושלם עבורכם. אבל בסך הכל מדובר פה בשיפור משמעותי בכל הנוגע לשטיפת הבית.

אז הוא באמת מזהה מכשולים? כן. ולא

צילום: גיקטיים

עד כאן פשוט מדובר ברובוט משופר על פני קודמיו המוצלחים גם הם, אבל יש משהו אחד שה-MaxV עושה, שכמעט אף רובוט אחר לא עשה לפניו ולשם כך התכנסנו: ה-Roborock S6 MaxV מצויד בשתי מצלמות עומק שעימן הוא אמור לזהות מכשולים שמונחים לפניו בצורה אוטומטית, לשער את המיקום והגודל שלהם, ולאפשר לרובוט להתחמק מהם, ולא לשואב דרכם.

על הנייר מדובר בפתרון שמאפשר לכם להשאיר את הנעליים, הצעצועים, הכבלים ושאר החפצים שלכם על הרצפה, להפסיק לסדר את הבית לכבוד הרובוט, ולאפשר לכם להפעיל אותו בראש שקט גם מרחוק בלי שאתם צריכים לפחד שהוא יתקע. הרובוט אפילו אמור לזהות ספציפית "הפתעות" שהשאירו החברים הטובים ביותר של האדם, ואם אתם תוהים למה, כנראה שמעולם לא הייתם חברים בקבוצה שבה משתמש שאל מה אפשר לעשות עם רובוט שהיה מעורב בתאונה מלוכלכת וצירף תמונה מצלקת. שלא תדעו עוד צער.

אבל כל אלו הן הבטחות על הנייר, ואנחנו לא פה בשביל להיות על הנייר, אלא לבדוק איך זה עובד במציאות. הפעלתי את הרובוט בסלון עם מסלול מכשולים שכולל בובה, מאוורר עמוד, טישו, כבל חשמל וגרב, כדי לבדוק האם הוא יצלח את המשימה האולטימטיבית, יזהה את כל החפצים, ולא יתקע או יהרוס אותם על הדרך.

זו לא נעל. זו הרגל שלי. אבל העיקר שלא דרסת אותה.

ה-Roborock S6 MaxV צלח באופן חלקי את מבחן המכשולים שלי. את עמוד המאוורר, אחד האויבים הגדולים של כמעט כל רובוט שניקה את הבית שלי, הוא הצליח לזהות ולהקיף בהצלחה במקום לעלות עליו ולהתקע כמו שקודמו היה עושה. אפילו את המתאם וכבל החשמל, עוד אויבים מושבעים של רובוטים, הוא הצליח לזהות ובקושי נגע בהם. מהגרב ומהטישו הוא לחלוטין התעלם וגרר אותם ברחבי שטח הבדיקה ואפילו הוא הצליח לפגוע בסטורם-טרופר שלי (היי, לפחות צד אחד במשוואה הזו יכול לפגוע).

ברובורוק טוענים שה-MaxV מסוגל לזהות גם חפצים קטנים בעובי של 5 ס"מ וגובה של 3 ס"מ, כך שבפועל לא כל חפץ שישאר על הרצפה יזוהה על ידיו, מה שאולי מספק סיבה לדריסת הטישו והגרב, אבל ממש לא תירוץ מספק עבור ההתנגשות בבובה היחסית גדולה. בחברה טוענים שיכולות הזיהוי של הרובוט ישתפרו – ואולי יגיעו אכן שיפורים בעדכוני גרסה עתידיים, אבל אני לא אוהב לסמוך על מה שמבטיחים לי בעתיד.

אז לא, לפחות בינתיים מנגנון ה-ReactiveAI של ה-S6 MaxV הוא לא בדיוק הפתרון המושלם שמאפשר לכם להפעיל את הרובוט מרחוק בלי לחשוב פעמיים על איך הבית שלכם מסודר. הרובוט אפילו לא השתמש במצלמות שלו, כדי לנווט טוב יותר בבית שלי, ולהתחמק מבעיות שה-S5 נכנס אליהן.

איך איך נתקעת כאן? צילום: גיקטיים

הרובוט כן הצטיין בזיהוי החדרים שבהם הנחתי אותו, גם כשהוא לא יצא מעמדת הטעינה, ותוך שניות ספורות כבר הראה לי על המפה בדיוק היכן הוא. ה-MaxV אפילו מסוגל לשמור 4 מפות של קומות שונות בבית שלכם (אם התברכתם בכל כך הרבה קומות), ולזהות בעצמו באיזו קומה הוא בכל פעם. למרות השיפורים הללו, אני לא יודע להגיד אם הם נובעים משיפור בחיישני ה-LiDAR הקלאסיים, במצלמות החדשות שלו, או בשילוב של השניים.

למרות שהן לא מושלמות, פונקציות הזיהוי של הרובורוק החדש גרמו לו להיתקע הרבה פחות במהלך הניקיונות בעקבות מפגש עם חפצים ששכחתי להרים. זה שיפור ביחס לכל רובוט אחר שבדקתי עד היום, גם אם זה ממש לא קרוב להיות כמו הדבר שחלמתי עליו, זה עדיין יותר טוב מכל מה ש-99% מהרובוטים האחרים יודעים לעשות. והיי, הוא לא נתקע לי יותר ברגליים כשאני שוטף כלים במטבח – עוד נקודת בונוס.

רגע. אמרת מצלמות?

מרגיע מספיק? צילום: גיקטיים

אבל, וזה אבל גדול להרבה אנשים. אתם בכל זאת מוסיפים כאן זוג מצלמות שמסתובבות בבית שלכם, ונראה שברובורוק יודעים שזה מקור לחשש גדול אצל הרבה האנשים, ולכן כבר כשהוצאתי את הרובוט מהקופסה חיכתה לי מדבקה שכיסתה את המצלמות ועליה היה כתוב שכל התמונות שמצולמת על ידי המצלמות מעובדות באופן מקומי, נמחקות מיד לאחר מכן ולא עולות לענן בשום שלב (עוד על חוסר הדיוק הזה בהמשך). רובורוק גם הטמיעה ברובוט החדש מעבד ייעודי (ה-APQ8053 של קוואלקום) שאמור לטפל בנושאי למידת מכונה ובינה מלאכותית באופן מקומי, בלי להזדקק לכוחות העיבוד בענן.

כל ההודעות, הרכיבים וההתחייבויות הללו ממש לא הספיקו כדי להרגיע את אשתי שממש לא אהבה את הרעיון של הכנסת מצלמות על גלגלים לבית. השילוב של חברה סינית חדשה יחסית, המוניטין של החברות הללו בנוגע לאבטחת מידע, מכשיר IoT, ומצלמות שמסתובבות בבית שלכם גם באיזורים יותר רגישים הוא שילוב שמדליק נורות אדומות אצל רבים. רובורוק לא קיימת כבר שנים רבות, וגם הסוג-של-חברת-אם-שלה, שיאומי, היא לא החברה הראשונה שקופצת לכם לראש כשאני אומר "אבטחה".

רק לפני 3 שנים גילתה צ'קפוינט חולשה ברובוט השואב של LG, שאיפשרה לתוקף להשתלט עליו מרחוק ולראות מבעד למצלמות שלו. אז האם ההמונים ינהרו להוסיף עוד מכשיר שעשוי או לא עשוי להיפרץ? שאלה קשה. לפחות חלק יתנחמו בעובדה שהמצלמות של הרובוט נמצאות בחלק הקדמי שלו שהוא גם זה שבעצם נצמד למטען, מה שלפחות מוריד קצת חשש כיוון שהמצלמות לא מופנות אל חלל הבית כשהרובוט לא בשימוש.

כן… אני אוותר הפעם.

במהלך תקופת הבדיקה שלי, ה-S6 MaxV קיבל עדכון כבד ומשמעותי שמוסיף בין היתר פיצ'ר, שאם תאשרו אותו, ישמור על גבי המכשיר תמונה אחת של כל מכשול שהוא תיעד. ברובורוק טוענים שהתמונות מוצפנות וברגע שאתם מבקשים לצפות באחת מהן באפליקציה, היא מועברת למכשיר שלכם דרך השרת של החברה, נמחקת מהרובוט, ולאחר 3 ימים תימחק גם מהשרת של החברה ומהסמארטפון שלכם ברגע שתצאו מהאפליקציה. אני קצת פחות התחברתי לפיצ'ר הקצת יותר מקריפ הזה שכבר מתחיל להשתמש במצלמה בצורה קצת יותר בעייתית, והעדפתי להשאיר אותו כבוי.

לבקשת גיקטיים, חברת רובורוק נענתה ושיתפה אותנו בממצאי מבחני האבטחה והחדירה (Penetration Tests) למכשיר החדש. יותר מ-60 בדיקות שונות נערכו על ידי חברת TUV ומהן עולה כי המכשיר עומד בדרישות אבטחת מכשירי IoT והוא עומד בתקנות ה-GDPR המחמירות.

כבר לא כזה זול בהשוואה לעצמו

את ה-Roborock S6 MaxV קיבלנו לסקירה עוד לפני ההשקה הרשמית שלו בעולם, והוא צפוי להיות מתומחר ב-750 דולר שהם כבר כ-2600 שקלים. ה-6S הסטנדרטי נמכר בארץ תמורת 1,900 שקלים, ואיירובוט עדיין מחזיקים בגאון בתואר "האפל של השואבים" כשהם מתמחרים את ה-S9+ (שמסוגל לרוקן את עצמו, מה שרובורוק עוד לא יודע) בכמעט 5,000 שקלים. האם זוג מצלמות ומנגנון שטיפה משופר שווים את ההפרש? תלוי בכם ובציפיות שלכם מהשואב הבא שלכם.

שונים, אבל האם זה מצדיק את הזינוק במחיר?

ה-S6 MaxV הוא לא בגדר מהפכה בהשוואה ל-6S ואפילו ל-5S הנפלא, והוא יקר יותר מהם בצורה אפילו די משמעותית, אבל זה ממש לא אומר שהוא לא מביא ערך מוצלח לכסף. את מה שהוא עושה, ה-6S MaxV עושה מצוין, ומתקרב עוד צעד אחד לכיוון הראש השקט שאני שואף אליו בעולם הרובוטים.

ה-Roborock S6 MaxV הוא עדיין לא רובוט החלומות שלי. הוא עדיין מביא איתו את הבעיות שהיו קיימות בדורות הקודמים שלו, עדיין נתקע באותם מקומות ועדיין מגיע עם מברשת מרכזית עם שיערות שתצטרכו לנקות יותר. אבל עוצמת השאיבה, פונקציית השטיפה המשופרת, הניווט הבאמת חכם, האפליקציה הגמישה והמצוינת, והיכולת הלא כל כך רעה שלו להתחמק מחלק מהמכשולים שתמיד היו תוקעים כל רובוט אחר מטיסים אותו במהירות לפסגת השואבים הרובוטיים. שם הוא פשוט מדיח את קודמיו, וזה לא מעט בתחום שעד לפני כמה שנים נשלט אך ורק על ידי iRobot.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

3 תגובות על "הרובוט השואב-שוטף הזה מגיע עם מצלמה, כדי שלא תצטרכו לסדר את הבית בשבילו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ASD
Guest
תודה על הביקורת המפורטת! אם יורשה לי – הוידאו ממש לא עשוי טוב. הצלילי "הצלחה"/"כישלון" ממש מציקים (היה אפשר פשוט לכתוב מספר במקום צלילים) ולא ברור למה מפריע שהרובוט נוגע באובייקט על הרצפה אם הוא לא מסתבך בו הוא מזיז אותו יותר מדי. הצעצוע היה כישלון מובהק, אבל הנעל היתה פרפקט. מנסיון, להסתכל על הרובוט מתמודד עם חפצים עושה יותר רע מטוב ולכן להבא אמליץ לפזר כל מיני מכשולים ברחבי הבית, לתת לו לנקות ואז לחזור ולראות מה קרה לכל חפץ. אם הוא נתקע ולא סיים את הנקיון, זו בעיה. אם הוא קצת הזיז דברים מפה לשם, חפיף העיקר שהסיבוב… Read more »
בוב
Guest

כבר שבועיים שהרובוט נמכר בעולם וברשת באג, היבואן הרשמי, לא יודעים להגיד מתי יגיע לארץ וכמה יעלה – לא שירות הלקוחות ולא מנהלי הרכש… אולי הכתב יודע או יכול לברר האם כדאי לחכות למכירה בישראל או פשוט להזמין מאמזון ולשלם מסי ייבוא באופן עצמאי? תודה

בוב
Guest

כבר שבועיים שהרובוט נמכר בעולם וברשת באג, היבואן הרשמי, לא יודעים להגיד מתי יגיע לארץ וכמה יעלה – לא שירות הלקוחות ולא מנהלי הרכש… אולי הכתב יודע או יכול לברר האם כדאי לחכות למכירה בישראל או פשוט להזמין מאמזון ולשלם מסי ייבוא באופן עצמאי? תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: