Robomow: מכסח הדשא הרובוטי [סקירה]

במידה ויש לכם בית פרטי ואינכם חוששים לאמץ את הטכנולוגיה בכלל ואת הרובוטים בפרט, בואו להכיר את Robomow.

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

חברת Friendly Robotics הישראלית מציגה עוד רובוט אחד לאוסף העוזרים האישיים שלנו, המסוגל לעזור באחת מהמטלות הקשות והארוכות ביותר שמשתמשים רבים נאלצים להתמודד איתם מידי שבוע: כיסוח הדשא.

הדור הבא של המטלות הביתיות

במידה ואתם גרים בבית פרטי, יש לכם מדשאה קטנה או בינונית או שאתם פשוט אחראים לקיצוץ ריבוע הדשא הנמצא בכניסה, אתם בוודאי יודעים שמדובר במטלה שברוב המקרים כולנו מנסים לדחות עד כמה שאפשר. לצערנו, הדשא ממשיך לצמוח גם אם אין לנו חשק לכסח אותו, כך שהמטלה הופכת לקשה יותר ויותר ככל שאנו דוחים אותה.

בנקודה זאת נכנסת חברת Friendly Robotics הישראלית, העוזרת להפוך את מטלת כיסוח הדשא לא רק למהנה, אלא לכזאת שלא תדרוש מאיתנו יותר מידי עבודה ותתבצע בצורה אוטומטית. לשם כך, מציגה החברה את הדור הבא של מכסחות הדשא: רובוטים קטנים המבצעים את העבודה עבורנו.

החברה מציעה מספר רב של דגמים הנושאים את שם המותג שלה, Robomow, המיועדים להעניק למשתמשים את הכיסוי והשימושיות הרחבה ביותר, בהתאם לגינה הפרטית שלהם. בפועל, ניתן למצוא עשרות דגמים המתאימים לגינות קטנות בגודל של עד 500 מטרים רבועים, דגמים מתקדמים יותר המתאימים לגינות בגודל של עד 2,000 מטרים רבועים ומדשאות בגודל של עד 2,000 מטרים רבועים.

בהתחשב בעובדה שלרובנו אין שטח יותר מידי גדול, החלטנו “להסתפק” בדגם בסיסי המסוגל לכסות שטח של עד 200 מטרים רבועים, RC 302.

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

תהליך התקנה ארוך מהרגיל

בניגוד לשואבי אבק רובטיים שבסך הכל דורשים חיבור לחשמל, כאן נתקלנו בתהליך התקנה הרבה יותר מורכב מזה שהכרנו עד היום. החברה מבהירה כי את כל תהליך ההתקנה ניתן לבצע לבד, באמצעות קריאה בחוברת המצורפת או צפייה בסרטוני ההדרכה, אך אנו חייבים להודות שמדובר בתהליך שידרוש לא רק זמן אלא גם מעט מאמץ.

לצד הרובוט, המארז כולל מרכז בקרה, חוט היקפי ויתדות, בעזרתם עלינו להגדיר את היקף הגינה שלנו או את ההיקף בו נרצה שהרובוט יכסח את הדשא. מדובר על פתרון נוח במידה ויש לנו ארוגות פרחים או צמחי תבלין שעלולים להפגע בתהליך הכיסוח, שכן הרובוט מגיע עד לאותו חוט היקפי ואינו חוצה אותו. כלומר, גם במידה ויש לנו גינה פתוחה שאינה מגודרת, גזע עץ דקורטיבי המונח במרכז או אפילו פינת ישיבה שאלתרנו, לא נצטרך לחשוש שהרובוט יאבד את דרכו וימצא את עצמו מכסח את כל האלמנטים הללו.

במסגרת תהליך ההתקנה וההגדרה הראשוניים, יהיה עלינו לקבוע את נקודת ההתחלה של כיסוח הדשא בו תמוקם תחנת הטעינה ולהתחיל לפרוס את החוט סביב למדשאה שלנו. לאחר הפריסה הראשונית ובמטרה לקבע את גבולות פעולתו של הרובוט, יהיה עלינו לעבור בשנית, למדוד מרחקים ממכשולים שונים ולתקוע יתדות במטרה לקבע ו”להחביא” את החוט מעינינו ואת היתדות מדרכו של הרובוט. אז נכון, מדובר על הרבה עבודה – אבל חשוב לזכור שמדובר בתהליך חד פעמי שעתיד לחסוך זמן בעתיד.

לאחר שהקפנו את השטח, מגיע שלב “הלמידה” של הרובוט, המתבצע באמצעות מספר פעולות שלמעשה מבהירות לו היכן ממוקמת תחנה העגינה שלו ומה גודל השטח המדובר. לאחר הגדרות שונות ברובוט עצמו שכוללות תאריך, שעה, היקף השטח וכדומה, הרובוט יבצע “הרצה יבשה” ויסע לאורכו של החוט ההיקפי. במידה והכל עובד כמו שצריך, התקנו את החוט בצורה הנכונה והרובוט לא נתקע באובייקטים מסויימים – נוכל להמשיך לשלב הבא.

ממשק הרובוט.

ממשק הרובוט.

הכינו את הסכינים

לאחר שסיימנו את כל תהליך ההכנה וההתקנה של הרובוט, הגיע הזמן לצאת לעבודה. יחידת הבקרה אותה התקנו תעזור להבין האם הרובוט נמצא בתחנת הטעינה או בשטח ואף תתריע לנו במידה והחוט ההיקפי נקרע ויש לתקנו. בכל הנוגע לתכנות הרובוט, נוכל לקבוע את שעות הפעולה המתאימות לנו ואף לקבוע את גובה הקיצוץ של הדשא.

הדבר העיקרי שאנו צריכים להתייחס אליו בקביעת שעות ההפעלה הוא מזג האוויר, שכן במידה וירד גשם הרובוט לא יבצע את פעולת הכיסוח. בנוסף, החברה מסבירה כי גם לאחר שהגשם פסק מומלץ להמתין זמן מה עד שהדשא יתייבש, לפני שהרובוט ישלח לבצע את עבודתו.

תהליך הכיסוח עצמו מתבצע בצורה שיטתית ואף שקטה יותר ממה שהיינו מצפים, כאשר לעיתים לא ניתן לשמוע את הרובוט כלל, שנבלע ברעשי הסביבה, במיוחד אם הם חזקים. על אף שלעיתים זה נראה כאילו הרובוט נע בצורה אקראית לחלוטין על גבי הדשא, בשורה התחתונה הוא דואג לכסח את כולו – כך שאין לנו סיבה להתלונן.

למעשה, אופן הפעולה דומה לזה הקיים בשואבי האבק הרובוטיים, עם יתרון ברור הנראה לעין. בעוד שבשואבי האבק עלינו לדאוג לרוקן את מיכל האשפה מפעם לפעם, כאן הדשא שנקצץ מתפזר לצדדים, כך שאיננו צריכים לנקות את הרובוט ואנו מקבלים “דשן טבעי” כחלק מהפעולה.

במידה ויש לכם ילדים קטנים, חתולים או אפילו מכרסמים שונים המטיילים בחצר ואינכם רוצים לפגוע בהם, אין שום בעיה. פרנדלי רובוטיקס שמה דגש גם על בטיחות השימוש והתפעול של המכשיר, שכן בכל פעם שהרובוט נתקע במכשול או מתרומם מעט מעל פני הקרקע, הסכינים מיד מפסיקים לעבוד. כשהרובוט משנה את דרכו ומתרחק מהמכשול, הוא יודע להתחיל את פעולת הקיצוץ מחדש.

הבעיה היחידה עליה העידו מספר נסיינים היא שלעיתים הרובוט אינו מצליח למצוא את יחידת ההטענה שלו בתום העבודה ובמקרים רבים היה צורך לחפש ולהניח אותו בחזרה בעמדה. עניין זה הופך לבעייתי במדשאות גדולות, כשעלינו להתחיל לחפש אחר מיקומו הנוכחי של הרובוט במטרה להחזיר אותו אל ביתו.

מצד שני, החברה השיקה לאחרונה אפליקציית בטא המאפשרת בקרה ושליטה במכסח הדשא גם באמצעות מכשיר הסמארטפון או הטאבלט שלנו. כלומר, במידה והרובוט נתקע נוכל לנווט אותו בחזרה אל ביתו מבלי לקום מהכסא, או לחילופין נוכל להגדיר לו שיתחיל לעבוד גם כשאנו יושבים מול שולחן המשרד שלנו.

בכל הנוגע לתחזוקה השוטפת של הרובוט, מכיוון שאין צורך לרוקן מיכל אשפה או לנקות מברשות היא הופכת לפשוטה הרבה יותר, כאשר כל מה שעלינו לעשות הוא להחליף את הלהבים ואת המצבר פעם בכמה שנים.

פה מתבצע הקסם. או הקיצוץ.

פה מתבצע הקסם. או הקיצוץ.

מכסחים ונהנים

בשלב זה אנו חייבים להתדוות: אם הייתה לנו אפשרות לרכוש כמה רובוטים שונים שיבצעו את כל מטלות הבית, היינו עושים זאת. המשפחה הקטנה שלנו כבר כוללת רובוט צעיר הדואג לנקות את הרצפה כמה פעמים בשבוע ואמנם הגינה המפוארת בכניסה לבית אינה בבעלותנו, אך אנחנו עדיין חולמים על היום שבו נוכל לרכוש לעצמנו בית עם גינה ורובוט שיטפל גם בה.

חשוב להבהיר שעם כל הכבוד לאהבה שלנו לרובוטים העושים הכל עבורנו, כשזה מגיע לכיסוח הדשא ברוב המקרים אנו נתקלים בספקנים, שאינם מאמינים שרובוט יכול לבצע את העבודה בצורה טובה או מקבילה לזאת המתבצעת על ידי אדם האחראי על מכסחת דשא ידנית או אוטומטית.

כשחושבים על זה, זאת למעשה הבעיה הגדולה ביותר של פרנדלי רובוטיקס – לשכנע את המשתמשים שהרובוט אכן יכול לעשות את העבודה בשבילם ולעשות אותה טוב.

האם Robomow יכול לעשות עבודה טובה יותר בכיסוח הדשא? זאת לא השאלה הרלוונטית. הנקודה כאן היא שהרובוט, שאכן מכסח את הדשא, עוזר לנו לחסוך בזמן שעד היום הושקע בטיפול וטיפוח החצר שלנו, והודות לאפשרות השליטה הידנית אנו תמיד יכולים לחזור ולכסח נקודות שונות במדשאה שוב ושוב.

בשורה התחתונה, ה-Robomow מציע יתרון משמעותי לבעלי גינות ומדשאות שמאסו בכיסוח הדשא בצורה ידנית, או שפשוט אוהבים גאדג’טים שימושיים במיוחד. במחירים המתחילים מ-4,890 שקלים (אך יכולים להגיע גם עד 11,750 שקלים) נראה כי מדובר בעסקה לא רעה בכלל, בהתחשב במה שאנו מקבלים בתמורה.

וידאו: Robomow

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

5 תגובות על "Robomow: מכסח הדשא הרובוטי [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שמי
Guest

וואוו, כנראה מישהו שם לא עשה מחקר שוק…
אחד הסיפורים הידועים שלומד כל תלמיד במנהל עסקים זה הסיפור של רובוט שואב האבק שהתחיל בתור רובוט מכסח דשא…
החבר’ה יצרו רובוט לכיסוח דשא שיעשה את העבודה המיותרת הזאת בצורה אוטומטית. אממה, החבר’ה גילו שהאמריקאנים דווקא אוהבים לכסח את הדשא- זה חלק מהתרבות שלהם- לכסח דשא ביום ראשון ולכן לא הסכימו שרובוט יעשה בשבילם את העבודה…

אולי היום לחברה יהיה יותר סיכוי להצליח עם כל הרובוטים מסביב…

דני רברהם
Guest

איך אני בודק היכן הנתק בחווט ההקפי

דובי גל
Guest

נראה יופי של מוצר הרובומו הזה, אילו הייתה לי גינה הייתי שוקל לקנות כזה, בינתיים אסתפק בגינה של הבניין.

שומבצל
Guest

יופי, חסכת חצי שעה עבודה פיזית. עכשיו יש לך זמן ללכת להתאמן בחדר כושר ;)

וברצינות, יופי של עבודה. אולי זה קצת מיותר אבל הכיוון הרובוטי מבורך!
בעוד כמה שנים לא נצטרך לעבוד בכלל, רק עם המוח.

שרון
Guest

תודה על הסקירה. מה שמעניין אותי (היות והגינה שלי נמצאת במדרון תלול במקצת) היא איך הרובוט נחזיק עליות וירידות… לצערי עדיין לא הצלחתי למצוא מילה על הנושא באף סקירה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: